Vikipeedia:Vikipeedia mõisteid

Allikas: Lohewiki

Mall:VP abilehed Siin on loendatud Eesti Vikipeedias kasutatavaid mõisteid koos seletustega.

Mall:TähestikTOC

A

Mall:AnkurAdministraator
Vikipeedia administraator on kasutaja, kes saab kustutada lehekülgi, panna neid redigeerimiskaitse alla ja blokeerida IP-aadresse. Vaata Vikipeedia:Administraatorid
Ajalugu
Kõik lehekülje versioonid alates lehekülje loomisest kuni vaatamise hetkeni. Vaata ka: Vikipeedia:Lehekülje ajalugu
Alamlehekülg
Vaata Vikipeedia:Alamlehekülg
Arhiiv
Arutelulehe alamleht, kuhu on viidud osa arutelust, kui aruteluleht on liiga pikaks muutunud. Vaata ka: Vikipeedia:Kuidas arhiveerida arutelulehekülge.
Artikkel
Entsüklopeedilise sisuga lehekülg Vikipeedias. Kõik artiklid on leheküljed, kuid kõik leheküljed ei pruugi olla artiklid. Vaata ka: Vikipeedia:Artikkel.
Arutelulehekülg
Vaata ka Vikipeedia:Arutelulehekülg

B

Banner, ka bänner
Mall, mis sisaldab infot artikli hooldamise, täiendamise ja toimetamise kohta. Banner võib olla seotud mõne Vikiprojektiga, näidates, et antud artikkel kuulub selle projekti haldusalasse. Vaata näiteks Muusikute vikiprojekti banner
Bot
Programm, mis automaatselt või poolautomaatselt redigeerib või tekitab Vikipeedia lehekülgi. Vaata ka Kategooria:Botid
Bürokraat
Vikipeedia administraator, kes saab anda teistele kasutajatele administraatori õigusi. Vaata Vikipeedia:Administraatorid#Bürokraadid

G

GFDL ehk GNU FDL
GNU Free Documentation License. Kõik Vikipeedia artiklil on avaldatud selle litsentsi all.

I

Infokast, ka infoboks või infobox
Ühtselt vormistatud infotabel mingi teemaga seotud artiklites. Vaata ka Kategooria:Infokastid
Inklusionist
Kasutaja, kes arvab, et Vikipeedia peaks sisaldama nii palju informatsiooni, kui võimalik, hoolimata selle tähelepanuväärsuse(tuse)st.
Mall:AnkurInterwikilink
Link võõrkeelsesse Wikipediasse või Vikipeedia sõsarprojekti. Vaata ka Vikipeedia:Lingid
IPA
International Phonetic Alphabet. Rahvusvaheline foneetiline tähestik, mida kasutaakse Vikipeedias võõrkeelsete nimede ja sõnade häälduse märkimiseks.
Isiklik rünnak
Ühe kasutaja poolt teise kasutaja aadressil tehtud solvava või ähvardava sisuga avaldus või märkus või teise kasutaja isikuandmete avaldamine.

J

Jälgimisloend
Sisseloginud kasutajatele nähtav lehekülg, kus on loetletud viimased muudatused kasutaja poolt "jälgitavatel" lehekülgedel. Jälgimisloendisse saab lehekülge lisada, vajutades soovitava lehekülje päises asuval lipikul "jälgi".

K

Kaastööline
Vaata Redigeerija
Kahekordne ümbersuunamine
Ümbersuunamine, mis viib teisele ümbersuunamisleheküljele. Kahekordne ümbersuunamine võib tekkida, kui teisaldatud leheküljele oli tehtud ümbersuunamisi.
Mall:AnkurKasutaja
Kasutaja on isik, kes loeb, kirjutab või toimetab Vikipeedia artiklit või abilehte. Kui kasutajal on kasutajakonto, kuulub ta registreeritud kasutajate hulka.
Kasutajakonto
Kategooria
Lehekülgede grupp, mis moodustatakse tarkvara poolt automaatselt vastavalt lehekülgedele lisatud kategooria-märgetele. Vaata ka: Vikipeedia:Kategooriad.
Katkine link
Vaata Punane link
Keelelink
Vaata interwikilink
Kogukonnavärav
Lehekülg, mis koondab olulist infot kaastöö kohta Vikipeedias ja abimaterjale uutele kasutajatele. Kogukonnavärava link asub Esilehel tervituskasti all.

L

Lehekülg
Liivakast
Lehekülg, kus saab vabalt katsetada Vikipeedia artiklite redigeerimist, et mitte risustada päris artikleid ja nende ajalugu. Vaata Vikipeedia:Liivakast

M

Mall
Vaata Juhend:Mall
Mergist
Kasutaja, kes arvab, et väikesemahulised artiklid tuleks liita suuremate üldteemadega ja enne uue artikli loomist tuleks kaaluda, kas uus informatsioon ei sobi mõnda juba olemasolevasse artiklisse.

N

Nimeruum
Lehekülgede klassifitseerimise viis. Vaata Vikipeedia:Nimeruum

P

P
Esineb Viimaste muudatuste lehel ja lehekülje muudatuste ajaloos, tähistab pisiparandust.
Portaal
"Esileht" mingi valdkonna või teema jaoks. Vaata Vikipeedia:Portaal
Mall:AnkurPunane link
Siselink, mis viitab veel mitte-eksisteerivale leheküljele, on tavaliselt punane. Vaata Vikipeedia:Lingid

R

Mall:AnkurRedigeerija
Igaüks, kes kirjutab või redigeerib artikleid Vikipeedias. Vaata ka kasutaja
Redigeerimiskonflikt
Redigeerimiskonflikti teade ilmub ekraanile siis, kui üritad muudetud lehekülge salvestada, kuid keegi on oma muudatused salvestanud sinu lehekülje vaatamise ja salvestamise vahel. Sinu muudatusi ei salvestata, kuid antakse võimalus liita sinu muudatused leheküljega uuesti. Mitte ajada segamini redigeerimissõjaga.
Mall:AnkurRedigeerimissõda
Kaks või enam osapoolt teevad artiklisse korduvalt muudatusi, mis vastavad nende enda vaadetele, kustutades teise osapoole tehtud muudatused. Redigeerimissõda võib olla arutelulehel lahenduseta jäänud vaidluse tulemus. Redigeerimissõjad on keelatud ja võivad kaasa tuua osalenud kasutajate blokeerimise.
Registreeritud kasutaja
Vikipeedia kasutaja, kellel on kasutajakonto.
Resümee
Kokkuvõte tehtud muudatustest, mis kirjutatakse "Resümee:"-kasti redigeerimiskasti all.

S

Sinine link
Siselink, mis viitab olemasolevale artiklile või leheküljele, on tavaliselt sinine. Juhul, kui oled sinise lingi taga olevat lehekülge hiljuti külastanud, on see link violetne. Vaata Vikipeedia:Lingid
Mall:AnkurSiselink
Link, mis viib teisele Vikipeedia artiklile või leheküljele. Vaata Vikipeedia:Lingid
Sysop
Vaata administraator

T

Taxobox
Teisaldamine
Lehekülje pealkirja ja asukoha muutmine.
Tunnustäht
Tunnustähed on auhinnad Vikipeedia kaastöölistele teiste kasutajate poolt tähelepanuväärse panuse eest eesti Vikipeediasse. Kasutada saab palju erineva kujundusega tunnustähti, olenevalt tunnustähe omistamise põhjusest. Suur valik tunnustähti ingliskeelses Wikipedias.
Täpsustuslehekülg
Lehekülg, millel on loetletud sama sõna eri tähendusi koos linkidega lehekülgedele nende tähenduste kohta. Vaata ka: Vikipeedia:Täpsustuslehekülg.

U

U
Esineb Viimaste muudatuste lehel, tähistab uut lehekülge.

V

Vandaal
Vandalism
Viimased muudatused
Vikindamine
Vikiprojekt
Vikiraamatukogu
Vikisõnaraamat
Vikitekstid
Vikitsitaadid
Välislink
Link veebilehele, mis ei ole Wikimedia haldusalas. Teised linkide liigid on siselink ja interwikilink.

Ü

Mall:AnkurÜmbersuunamine
Vaata Vikipeedia:Ümbersuunamine

W

Mall:AnkurWikimedia

ar:ويكيبيديا:مصطلحات az:Vikipediya:Terminlər id:Wikipedia:Kamus ms:Wikipedia:Glosari zh-min-nan:Wikipedia:Te̍k-sû iōng-gí bg:Уикипедия:Речник ca:Ajuda:Glossari cy:Wicipedia:Geirfa da:Wikipedia:Ordliste de:Hilfe:Glossar en:Wikipedia:Glossary es:Ayuda:Glosario eo:Helpo:Vikipedia terminaro fa:ویکی‌پدیا:واژه‌نامه fr:Aide:Jargon gl:Wikipedia:Glosario ko:위키백과:용어집 hy:Վիքիփեդիա:Գլոսսարիում hi:विकिपीडिया:शब्दकोश hr:Wikipedija:Rječnik is:Wikipedia:Hugtakaskrá it:Aiuto:Glossario ka:ვიკიპედია:ტერმინების სარჩევი csb:Wiki:Terminologijô la:Vicipaedia:Index lb:Hëllef:Jargon hu:Wikipédia:Wikifogalmak szójegyzéke mt:Għajnuna:(Għajnuna) Glossarju mr:विकिपीडिया:विकिसंज्ञा nl:Help:Terminologie ja:Wikipedia:ウィキペディア用語集 pt:Wikipedia:Glossário ro:Wikipedia:Glosar ru:Википедия:Глоссарий simple:Wikipedia:Glossary sr:Википедија:Речник fi:Wikipedia:Sanasto sv:Wikipedia:Ordlista te:వికీపీడియా:పదకోశం th:วิกิพีเดีย:อภิธานศัพท์ vi:Wikipedia:Từ điển thuật ngữ tr:Vikipedi:Terimler uk:Вікіпедія:Глосарій zh:Wikipedia:术语表