Vikipeedia:Kategooriad

Allikas: Lohewiki
25px  See lehekülg tutvustab kategooriatega seotud tehnilist poolt, kategoriseerimise põhimõtete jaoks vaata Vikipeedia:Kategoriseerimine.

"Kategooriad" on MediaWiki tarkvara võimalus, mille abil on võimalik luua automaatseid artiklite loendeid. See on üks viis lehekülgede grupeerimiseks Vikipeedias. Kategooriad aitavad lugejal leida informatsiooni, kui ta ei tea täpselt, mida otsib, või soovib saada ülevaadet kõigist antud valdkonna artiklitest. Kui lehekülg kuulub ühte või mitmesse kategooriasse, siis näeb teavet selle kohta lehekülje jaluses (või ülemises paremas nurgas, olenevalt eelistustes valitud kujundusest).

Kuidas lisada lehekülge kategooriasse

Ükskõik, millises nimeruumis asuva lehekülje saab määrata valitud kategooriasse, lisades lehekülje teksti kategooriamärke [[Kategooria:Kategooria nimi]], milles "Kategooria nimi" asemele kirjutada valitud kategooria nimi.

Näiteks, kui soovid lisada artiklit nimega "Albert Einstein" kategooriasse "Inimesed", tuleb artikli teksti lisada märge [[Kategooria:Inimesed]]. Selle tulemusena ilmub artikli jaluses link vastavale kategoorialehele ja kategoorialehel link sellele artiklile. Kategooriamärget saab paigutada mis tahes kohta lehekülje tekstis, see ei mõjuta kategoorialingi asukohta kuvataval leheküljel. Link ei ilmu mitte seal, kuhu kategooriamärke lisasid, vaid ikka lehekülje jalusesse. Sellegipoolest on välja kujunenud tava, mille järgi kategooriamärked asuvad leheküljel artikli teksti taga ja keelelinkide ees.

Lehekülgi saab lisada rohkem kui ühte kategooriasse, lisades iga kategooria jaoks kategooriamärke. Kategoorialingid kuvatakse artiklis esinemise järjekorras.

Näiteks artikli "Frédéric Chopin" lisamiseks kategooriatesse "Poola pianistid" ja "Poola heliloojad" tuleb artikli teksti (enne interwikilinke) lisada kategooriamärked:

[[Kategooria:Poola pianistid]]
[[Kategooria:Poola heliloojad]]

Lingid artikli jaluses näeksid siis välja nii:

Kategooriad: Poola pianistid | Poola heliloojad.

Millised kategooriad on olemas

Et näha automaatset alfabetiseeritud nimekirja kõigist kategooriatest, mis Vikipeedias on olemas, vaata Eri:Categories. Kategooriapuu võimaldab vaadata kategooriate hierarhilist struktuuri.

Kategoorialehekülg

Vajutades artiklileheküljel olevale kategoorialingile, avaneb kategoorialehekülg. Kategoorialeheküljel on järgmised osad:

  • tekst, mida on võimalik redigeerida, nagu artiklilehekülgedelgi (see sisaldab kirjeldust või tutvustust kategooria liikmete kohta, kategooriamärkeid ülemkategooriate kohta ja interwikilinke)

Automaatselt genereeritav osa:

  • alamkategooriate loend
  • kategoorias olevate lehekülgede loend
  • kategoorias olevate piltide ja meediafailide loend koos thumbnailidega.

Kõik loendite liikmed on lingid vastavatele lehekülgedele. Esimesel ja teisel loendil on pealkirjad liikmete esitähtede järgi. Iga loendi liikmete arv on näidatud loendi alguses.

Kuidas luua uut kategooriat

Kategooria "olemasolul" on kaks erinevat aspekti: kategoorial on liikmeid või kategoorialehekülg eksisteerib redigeeritava leheküljena (sinine link).

Et luua uut kategooriat:

  • lisa artiklile kategooriamärge
  • järgi tekkinud punast linki (kui tekkinud link on sinine, siis on kategoorialehekülg juba olemas)
  • lisa kirjeldav/tutvustav tekst, ülemkategooria märked ja keelelingid ja salvesta

Kuidas linkida kategooriale

Kategooriamärke lisamine artiklisse muudab artikli automaatselt selle kategooria liikmeks. Kuid kui soovid linkida kategooriale tavalise vikilingiga, ilma lehekülge kategooriasse lisamata (näiteks arutelelehel), siis pane sõna Kategooria ette koolon. Näiteks [[:Kategooria:1984]] annab tulemuseks Kategooria:1984.

Lehekülgede ja alamkategooriate sorteerimine kategoorialehel

Süsteem kasutab sorteerimiseks tähestikulist järjestust, täpsemalt Unicode järjestust:

 !"#$%&'()*+,-./0123456789:;<=>?
@ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ[\]^_
'abcdefghijklmnopqrstuvwxyz{|}~&#127;

Vastavalt artikli pealkirja esitähele paigutatakse ta loendisse.

Sorteerimisvõti

Kui soovid, et kategooria liige sorteeritaks kategoorialehel loendis teisiti, saad kasutada sorteerimisvõtit. Sorteerimisvõti lisatakse artiklis kategooriamärkesse:

[[Kategooria:"kategooria_nimi"|"sorteerimisvõti"]]

Näiteks, kui soovid, et artikkel nimega "Albert Einstein" paigutataks kategooriasse "Inimesed" ja sorteeritaks vastavalt perekonnanimele, siis näeb kategooriamärge välja nii: [[Kategooria:Inimesed|Einstein, Albert]].

Loendis näitatavat nime ei muudeta, see on endiselt artikli tegelik pealkiri.

Sorteerimisvõtmena saab kasutada ka tühikut või tärni (*). Selle tulemusena paigutatakse artikkel loendis kõigi teiste ette. Sellist võimalust kasutatakse tavaliselt kategooria põhiartikli lihtsamaks leidmiseks. Näiteks kategooria "Jalgpall" põhiartikkel on "Jalgpall", seega lisatakse kategooriamärge artiklisse kujul [[Kategooria:Jalgpall| Jalgpall]] või [[Kategooria:Jalgpall|*Jalgpall]]. Sõna 'jalgpall' võib ka sorteerimisvõtmest ära jätta ([[Kategooria:Jalgpall| ]]).

Vaikimisi sorteerimisvõti (DEFAULTSORT)

Artiklile on võimalik määrata vaikimisi sorteerimisvõtit, mis kehtib kõigis kategooriates, kuhu artikkel on lisatud. Seda kasutatakse enim isikuartiklite puhul, mida soovitakse kategoorias loendada perekonnanime esitähe järgi. Vaikimisi sorteerimisvõti on kasulik, kui artiklile lisatakse mitmeid kategooriaid. See tähendab, et sortimisvõti lisatakse artiklile üks kord ja seda pole vaja iga kategooriamärke juures uuesti korrata.

Vaikimisi sorteerimisvõti lisatakse artiklile kujul {{DEFAULTSORT:"sorteerimisvõti"}}

Näide

{{DEFAULTSORT:Ilves, Toomas Hendrik}} [[Kategooria:Eesti presidendid]] [[Kategooria:Maarjamaa Risti kavalerid]] [[Kategooria:Sündinud 1953]]

ja

[[Kategooria:Eesti presidendid|Ilves, Toomas Hendrik]] [[Kategooria:Maarjamaa Risti kavalerid|Ilves, Toomas Hendrik]] [[Kategooria:Sündinud 1953|Ilves, Toomas Hendrik]]

annavad tegelikult sama tulemuse, kuid vikipraktikas eelistatakse esimest varianti.

Kui mõnele kategooriamärkele soovitakse lisada vaikimisi sortimisvõtmest erinevat sortimisvõtit, võib seda teha kahel viisil: {{DEFAULTSORT:Ilves, Toomas Hendrik}} [[Kategooria:Eesti presidendid|Toomas Hendrik Ilves]]

või

{{DEFAULTSORT:Ilves, Toomas Hendrik}} [[Kategooria:Eesti presidendid|Vikipeedia:Kategooriad]]

{{DEFAULTSORT}} ei ole mall vaid magic word.

Kategooriad ja mallid

Kategooria lisamine malli abil

Artikli lisamiseks mõnda kategooriasse saab kasutada ka malle. Selleks tuleb lisada kategooria <includeonly>...</includeonly> tagide vahele, (näiteks <includeonly>[[Kategooria:"kategooria_nimi"]]</includeonly>). Kui selline mall lisatakse artiklile, lisab mall artikli automaatselt nimetatud kategooriasse.

Mallide kategoriseerimine

Ka malle saab kategoriseerida, kuid selle juures peab meeles pidama, et kategooria ei läheks malliga kaasa artiklitesse, kus malli kasutatakse. Selleks tuleb lisada kategooria <noinclude>...</noinclude> tagide vahele, (näiteks <noinclude>[[Kategooria:"kategooria_nimi"]]</noinclude>).

Kas kategoorialehekülge saab teisaldada või ümber nimetada?

Kui teisaldada kategoorialeht tavalisel viisil (lipik "teisalda" lehekülje päises), siis liigub uue nime alla küll kategoorialehe redigeeritav osa (kirjeldav tekst), kuid mitte alamkategooriad ega kategooria liikmed. Seepärast ei anna selline teisaldamine soovitud tulemust. Ainus võimalus on käsitsi muuta kategooriamärked kõigis selle kategooria artiklites ja alamkategooriates ja kopeerida redigeeritav osa.

Peidetud kategooriad

Kui kategoorialeheküljele on pandud märge __HIDDENCAT__, siis ei näidata selles kategoorias olevatel lehekülgedel kategoorialinki. Hoolimata sellest saab registreeritud kasutaja vaadata ka peidetud kategooriaid, kui lisab linnukese vastavasse kasti oma eelistuste lehel "Muud seaded" alajaotuses.

Kategooriapuu

Otsi kategooriapuust

<categorytree>!JuurKategooria</categorytree>

Vaata ka