Rollimängud

Allikas: Lohewiki

See leht on mõeldud päris algmaterjalina rollimängudest huvitatule. Edasijõudnutele soovitame jutumängude ja larbi materjale.

Rollimängud hobina

Rollimängud on üks loovamaid, harivamaid ja mitmekesisemaid sotsiaalseid meelelahutusviise. Üks ilusamaid definitsioone sellele hobile on: "Rollimäng on kollektiivne väljamõeldud maailma uurimine."

Lugude jutustamine ja jutustustes osalemine on inimeseks olemise üks lahutamatumaid viise: alates vanaema unejutust, lõpetades raamatute, teatritükkide, filmide, uudiste ja sõjanarratiividega. Rollimängud jutustavad samuti lugusid.

Rollimängus osaled sa lugu mõjutades: igal osavõtjal on oma tegelane (või tegelased), kes loo kulgu sekkuvad ning seda mõjutavad. Tulemus on sündinud kõigi osavõtjate kaasabil ja sekkumisel ja see vahetu kogemus koos valikuvabadusega muudab rollimängud unikaalseks.

See kõik võib kujuneda väga põnevaks: kujuteldavad seiklused võivad su viia mahajäetud kindlustesse, kosmoseavarustesse, eilsesse päeva või ükskõik kuhu kujutlusvõime ulatub.

Dragon.ee jaoks olulised rollimänguviisid on jutustavad rollimängud, mida mängitakse reeglina laua taga istudes, ja oma tegevusi mängujuhile kirjeldades ning rollimängud päris elus (larp), mille käigus kehastuvad osavõtjad vastavalt rollile ümber.

Kui midagi jäi segaseks või on tekkinud huvi mõnest mängust osa võtta, külasta meie foorumit, küsi lisa või püüa liituda mõne üritusega.

Viited edasi

Jutustus

"Niiet tahad teada, mis on rollimängud?" küsis hall vanamees end mõtlikult pahkliku jalutuskepi peale toetades. Loomulikult oli see küsimus vaid hetkelise mõttepausi võitmiseks küsitud, kuid vanamehel oli mõttepausi tarvis.

"Mäletad ehk, kui lapsena võis diivanist ja voodilinast piraadilaeva ehitada? Või seda, kuidas võsas luurates puukaikast väga hea mõõga sai?

Aga siis sa kasvasid üles, said suuremaks ning diivan läks seal peal trampides katki ning kaigas oli lihtsalt kaigas. Mängud on ammu unustatud, aga tahe mängida jääb sinuga alatiseks, lihtsalt mängud ja reeglid muutuvad ning piraadist meremees saab auhinnaks šokolaadiraha asemel päris rahatähe pangaautomaadist. Aga mõtle, kui asjad oleksid teisiti? Kui sa lepiksid kokku oma sõpradega, et sinu lemmikraamatu kangelasteks olete teie ning hakkaksite vaatama, mis sellest välja tuleb. Teil on ainult vaja kedagi, kes ütleb, mis on sellel tänaval, kuhu nad raamatus ei vaadanud. Valite kellegi, kes on nõus selle välja mõtlema. Kui te nüüd niimoodi koos hakkate oma lemmikraamatut ümber jutustama, siis tegelikult toimubki juba rollimäng. Te ei pea isegi tänavale minema, kuigi ka seda võib ju teha.

Heh, eks minagi olen säherduste viguritega hakkama saanud omal ajal," ütles vanamees ning hakkas rääkima, et lauataguse ja päris elus rollimängu vahe on see, et üks toimub tänaval või vanas linnuses ning et laua taga võib selle sama tänava või linnuse veelgi paremini ette kujutada. Vahe olevat vaid selles, et suuga saab teha suuremaid linnu. Mängumeister mõtleb situatsiooni, mängijad aga mõtlevad oma tegelaskujud. Et kõigil silmad pähe jääksid, on mõeldud reeglistik lahingute pidamiseks ning tegelaste võimete kirjeldamiseks, kuid see kõik on Mängu enda seisukohast teisejärguline.

"Oih, olengi juba hilja peale jäänud, mine kutsu nüüd oma sõbrad kokku ja vaadake koos, mis edasi juhtub. Seltsis segasem," lõpetas vanamees oma jutu ja osutas näpuga su selja taha. Kui sa, näinud sedasama raagus puudega metsa, mis ennist, pea tagasi pöörad, pole vanamehest enam kippu ega kõppu.