Mis on rollimäng?

Allikas: Lohewiki
Illustreeri.png Illustreeri

Sellele artiklile oleks hädasti vaja mõnd head illustreerivat pilti

"Niiet tahad teada, mis on rollimängud?" küsis hall vanamees end mõtlikult pahkliku jalutuskepi peale toetades. Loomulikult oli see küsimus vaid hetkelise mõttepausi võitmiseks küsitud, kuid vanamehel oli mõttepausi tarvis.

"Mäletad ehk, kui lapsena võis diivanist ja voodilinast piraadilaeva ehitada? Või seda, kuidas võsas luurates puukaikast väga hea mõõga sai?

Aga siis sa kasvasid üles, said suuremaks ning diivan läks seal peal trampides katki ning kaigas oli lihtsalt kaigas. Mängud on ammu unustatud, aga tahe mängida jääb sinuga alatiseks, lihtsalt mängud ja reeglid muutuvad ning piraadist meremees saab auhinnaks šokolaadiraha asemel päris rahatähe pangaautomaadist. Aga mõtle, kui asjad oleksid teisiti? Kui sa lepiksid kokku oma sõpradega, et sinu lemmikraamatu kangelasteks olete teie ning hakkaksite vaatama, mis sellest välja tuleb. Teil on ainult vaja kedagi, kes ütleb, mis on sellel tänaval, kuhu nad raamatus ei vaadanud. Valite kellegi, kes on nõus selle välja mõtlema. Kui te nüüd niimoodi koos hakkate oma lemmikraamatut ümber jutustama, siis tegelikult toimubki juba rollimäng. Te ei pea isegi tänavale minema, kuigi ka seda võib ju teha.

Heh, eks minagi olen säherduste viguritega hakkama saanud omal ajal," ütles vanamees ning hakkas rääkima, et lauataguse ja päris elus rollimängu vahe on see, et üks toimub tänaval või vanas linnuses ning et laua taga võib selle sama tänava või linnuse veelgi paremini ette kujutada. Vahe olevat vaid selles, et suuga saab teha suuremaid linnu. Mängumeister mõtleb situatsiooni, mängijad aga mõtlevad oma tegelaskujud. Et kõigil silmad pähe jääksid, on mõeldud reeglistik lahingute pidamiseks ning tegelaste võimete kirjeldamiseks, kuid see kõik on Mängu enda seisukohast teisejärguline.

"Oih, olengi juba hilja peale jäänud, mine kutsu nüüd oma sõbrad kokku ja vaadake koos, mis edasi juhtub. Seltsis segasem," lõpetas vanamees oma jutu ja osutas näpuga su selja taha. Kui sa, näinud sedasama raagus puudega metsa, mis ennist, pea tagasi pöörad, pole vanamehest enam kippu ega kõppu.

Veel materjale