Visketäht (shuriken)

Allikas: Lohewiki

Visketäht (shuriken) on Jaapanist pärit relv, mida enamasti kasutati viskamiseks, aga ka torkamiseks-lõikamiseks. Võitluses on nad teisejärgulised, kuid siiski efektiivsed - nende peamiseks ülesandeks on vastase tähelepanu haaramine ning õrnade-kaitsmata piirkondade haavamine.

Teoreetiline pool

Pehmendatud visketähe valmistamine larbi jaoks on võimalik, kuid tuleb mööda põigelda mõnest segavast tegurist.

Nagu larbirelvade puhul ikka, peab visketäht olema ohutu: seega piisavalt kerge ja pehmendusega. Kergus tähendab aga mõjutatavust. Kuna visketähe õhutakistus on suur ning pehmenduse tõttu ei saa jäikusest juttugi olla, tahab iga läbi õhu vihisev ketas laperdama hakata ning tõenäoliselt sihtmärgini ei jõua.

Seega on võtmetähtsusega kaks omadust: kaalujaotus ning takistus.

Oled mõelnud, miks jalgratas sõites või vurr pööreldes hõlpsasti püsti püsib, aga seisvana ümber tahab kukkuda? Põhjus selles, et pöörleva keha telje kallutamiseks kulub energiat. Sellest siis stabiilsus. Kusjuures stabiilsus on võrdelises sõltuvuses pöörlemisenergiast. Viimast on võimalik suurendada kolmel viisil: kas kiirendades pöörlemist, suurendades massi või viies massi raskuskeskmest kaugemale.

Visketähe pöörlemist saab suurendada visketehnikat parandades, massile seab piirid ohutus. Seega tuleb mass viia tsentrist väljaspoole.

Õhutakistuse vähendamiseks jääb visketähe keskme osa tühjaks. Üldse võiks külgpindalala pealt võimalikult kokku hoida.

Materjalid

Visket2he materjalid.jpg

  • Magamismatt
  • Majapidamisteip
  • Juhet (vana arvuti toitejuhe näiteks)
  • Lõiketerad
  • Juhtmetangid
  • Marker

Valmistamine

Lõika ca 14 cm pikkune juhtmejupp, keera see ringiks kokku ning ühenda teibiga. Igaks juhuks võiks võtta juhtme kahekordselt.

Lõika välja paras (9x9 cm) ruudukujuline tükk magamismatti. Aseta juhtmerõngas selle keskele ning markeeri rõnga välimine külg. Lõika mati sisse auk, nii et rõngas täpselt sisse mahuks.

Nüüd on aeg kasutada oma loomingulist poolt: lõika matitüki ääred nii, nagu sa tahad, et visketäht välja näeks. Ära lõika matiserva liiga augu lähedalt, pehmendust võiks jääda vähemalt 5 mm. Samuti püüa mitte jätta väga teravaid nurki.


Visket2ht pooleli.jpg

Soovi korral võid visketähe pehmendatud servi maha lõigata: näeb ehedam välja ning teoreetiliselt parandab natuke lennuomadusi.

Nüüd aseta juhtmerõngas auku ning kinnita see teibiribadega mati külge. Kata kogu relvaimitatsioon teibiga. Püüa mitte jätta teravaid teibiservi; kujutle, et sa ise sellisega silma pihta saad.

Visket2ht.jpg

Paar märkust

Valmis sai mugav viskerelv, mille lennukiirus ja täpsus on üpris hea. Mina hindasin efektiivseks distantsiks 5-6 m (pärast seda hakkab ketas õhus piruette jms tegema). Maksimumkaugus peaks olema nii 10-12m.

Natuke on harjutamist ka vaja, et visketähte hästi kasutama õppida.

Kahjuks relvana ta igasse mänguilma ei sobi.

  • Variant on stabiilsuse mõttes ühe juhtmerõnga sisse veel teine, pisem, panna. Ent see teeb visketähte raskemaks (ja valusamaks) ning tuule käes tundus ta suure külgpindala tõttu palju rohkem kõrvale kalduvat.

Vaata ka

Viited