Vanaema

Allikas: Lohewiki

"Vanaema" on lõbus kaardimäng, mida võivad mängida kolm kuni mituteist lõbusas tujus fantaasiat omavat inimest.

Ajalugu

Pakslunnide perekonna vapp

Mäng sündis larbil "St. Narride Gildi Petureis"[1], mis toimus 14. juulil, 2012 Lõuna-eestis. Algidee idanes ruttu ning Attila väljakäidud kontseptsioon sai kiiresti täiendatud teiste tunnustatud Mängurite poolt nagu Erech, Alton, Arcanar jt kohalviibijad.

Kaardimäng sai oma nime aadlik Martään Vunn Padakaks Pakslunni vanaema järgi, kes arvatavasti on suurimaid "Vanaema" meistreid läbi aegade - ta võitis pea alati ning viis suure osa kombinatsioone endaga hauda kaasa.

Reeglid

Mäng ise on lihtne ja kiiresti õpitav. Osalejate arv võiks olla kolm või rohkem, kuid seda saab harrastada ka kahekesi või treeningu eesmärgil üksi. Kasutatakse tavalist kaardipakki, milles võib esineda variatsioone.

Diiler segab paki ning jagab igale mängijale viis kaarti. Mängijad võtavad kaardid kätte. Nüüd on võimalus teatud juhtudel kaarte juurde saada.

 • Poti kahe asemele võib mängija tõmmata kaks uut kaarti
 • Ruutu seitsme asemele võib mängija tõmmata kolm uut kaarti
 • Ärtu poisiga võib mängija vaadata paki alumist kaarti ning soovi korral selle ärtu poisi vastu endale saada.

Kui juurdetõmbamised on sooritatud algab tähtsaim osa: kaartide avamine. Diilerist vasakult alustades paljastavad mängijad ükshaaval oma kombinatsioonid (mittevajalikud kaardid võib ära visata).

Kombinatsioonidest lähemalt allpool, võidab parim kombinatsioon. Parima selgitamiseks on kaks moodust.

 • Vanaema- ehk originaalmoodus

Mängijad seletavad oma kombinatsioonid järjest lahti ning väideldakse, võitja selgitamiseks on tarvis konsensust. Moodus võib olla aeganõudev.

 • Hääletamine

Palju levinum ja kiirem moodus parima selgitamiseks on hääletamine. Igal mängijal on üks hääl, mille ta võib anda tema arust parimale kombinatsioonile. Enda poolt hääletada ei tohi. Rohkeim hääli kogunud mängija võidab. Viigi korral tuleb näiteks visata münti.

Kombinatsioonid ja näide mängust

Anna, Britta, Celli ning Doriss mängivad "Vanaema". Anna on parajasti diiler ning jagab kõigile viis kaarti.

Britta avastab et tal on ruutu seitse ning tõmbab endale selle asemel kolm uut kaarti. Doriss näitab käest ärtu poissi ning vaatab paki viimast kaarti. Kuna see on poti kolm, siis otsustab ta jätta ärtu poiss endale kätte.

Keegi enam kaarte juurde ei tõmba seega algab avamine. Esimene on Britta.

Britta viskab hooletult minema kolm kaarti, mis kombinatsioonis ei osale ning lööb lauale järgmised kaardid:

Vanaema1.JPG

"Kolm õde ja Paks Margareta!" hüüab ta võidukalt ning teised noogutavad tunnustavalt. Tõeliselt hea kombinatsioon!

Ent Celli, kes on järgmine, kihistab rõõmsalt ning asetab käest kaks ristikümmet: "Ristisõda!" hüütab ta. Tegu on klassikalise kombinatsiooniga, mis leiutati ajaloo esimese mängu ajal Narride Gildi Petureisil. Celli pole mitte lõpetanud, ristisõja peale lööb ta veel püha graali ning üheksa piiska Jeesuse verd. Britta pööritab silmi, sest teab, tema kolm õde sellise kombinatsiooni vastu arvatavasti ei saa.

Vanaema2.JPG

Dorissi kord. Doriss imeb sõrme ning mõtleb pingsalt lõpuks asetab ta maha poti kuninga ja ruutu emanda ja kolm väiksemat kaarti ja ütleb et see on "Rõõmus Perekond."

Vanaema3.JPG

...

Pärast lühikest vaikust on Anna kord. Et võita peab ta ületama "Ristisõda" koos "püha Graali verega". Siin on vaja leiutada mingi hoopis uus ja võimas kombinatsioon ent kaardid ei toeta üldse:

Vanaema4.JPG

Siis läheb aga pirn Anna pea kohal põlema ning nägu särama. Võidukalt lööb ta kaardid lauale ning hüüatab "Moekas naiste peakate! Kõigest kaks üheksakümmendüheksa!" (Erechi leiutatud kombinatsioon). Kõik hakkavad hirnuma. Pärast hääletamist jaotuvad hääled järgnevalt:

 • Britta: 1
 • Celli: 1
 • Doriss: 0
 • Anna: 2

Seega Anna "Moekas Peakate - 2.99" võidab.

Ülesanne

Kas sina oleksid Dorissi käe kuidagi teisiti mänginud? [2]

Variatsioonid

 • Originaalpakk koosnes ca 47 kaardist, mis arvatavasti saadi kahe paki kokkusegamise ja poole ärakaotamise läbi. Muidu võib "Vanaema" mängida ühe, kahe, kolme, nelja kokkusegatud paki või osalise kokkusegatud pakiga. Või mis iganes pähe tuleb.
 • Antud versioon tugines teravmeelsete kombinatsioonide väljamõtlemisele, ent võib keskenduda ka näiteks kaardikäe abil mõne lühiloo jutustamisele või eriti proffide puhul - anektootide rääkimisele.