Mõõgatupp

Allikas: Lohewiki

Mõõgatupp on larbil reeglina piklik nahast või riidest kott, mille sisse on kinnitatud papist või pehmest plastikust tugevdus.

Ajalooline mõõgatupp oli tihti puust või nahast. Nahast tuppede tugevdamiseks kasutati otstes tihti ka metalldetaile. Algsed kerged mõõgatuped olid pigem relva hoidmiseks. Hiljem muutusid mõõgatuped teda kaitsmiseks tugevamaks ja raskemaks.

Leitud mõõgatupped olid algselt seestpoolt karvase nahaga kaetud: arvatakse et lisaks relva kolisemise vähendamisele võisid need karvad teramikule ka rasva või õli määrida, ja seega tera roostetamise eest kaitsta.

Materjalid

Hea tugevdusmaterjal on jäik ja kannatab vett:

 • Õhuke plastik - kindlasti parim materjal nii tugevuse kui ilmastikukindluse mõttes
 • Lamineeritud kartong - kui relva loiku ligunema ei jäta, on hea kompromiss eelmise ja järgmise vahel
 • Papp - seda on lihtne saada, aga niiskuses läheb ta ruttu pudiks. Kui teibist kahju pole, saab veekindlust selle abil suurendada.

Kattematerjal:

Kinnitamiseks:

 • Veekindel teip
 • Liim (Moment on üsna hea valik)
 • Niit/naaskel ja nõel

Mina olen teinud yhe möögatupe 2.gen-le nii:

Töö käik

Ümmarguse ja lapiku relva puhul on töökäik üsna sama: ühel puhul tuleb enne kattematerjaliga katmist tugevdus lapikuks vajutada.

 1. Lõika papist välja tükk, mis on relvast 3 korda laiem ja jupike pikem (töötlusvaru ning oht, et tahad sinna kunagi pikemat relva panna).
 2. Keera see ümber mõõgatera ja jälgi, et see mõõga ümber tihedalt klapiks. Mõõk peab muidugi sees liikuda saama. Lateksrelvadel on oht kleepuda — selle vastu võib aidata tupe seest teibi või sobiva dermantiiniga katmine või silikoonõli relval (viimane on niigi hea mõte, vältimaks kahe sarnase relva omavahelist kleepumist lahingus).
 3. Kinnita toru kolmest-neljast kohast teibiga-
 4. Võta mõõk välja, suru tupp ettevaatlikult lapikuks (arvesta, et kui hoogu satud ei mahu relv sisse).
 5. Lõika toru alumine ots relvakujuliseks ja kinnita teibiga.

Edasine sõltub kattematerjalist. Kui lähed lahinglarbile, sul on kiire ja tupe väljanägemine ei ole üle mõistuse kriitiline võid tupe musta teibiga katta. Kui katad mõõgatupe riidega, siis liimid või õmbled selle riide tugevdusele ümber. Naha või naharibad kinnitad liimiga.

Mõõgatupe kaunistamiseks võid tupe otsad hõbedase teibiga "metalsemaks" moondada.

Vööle kinnitamiseks võid õmmelda tupe ülaserva lähedale nööri või nahast aasasid.


Artikli valimimisel kasutati Ocazy, Hallsilma ja Dani postitusi

Foorumist.png
Teema on Dragon.ee foorumist

Esialgne teema