Keep

Allikas: Lohewiki

Keep on tavaliselt kaela ümber või õlgadel kinnituv kandja selga kattev varrukateta riidetükk. Keepi kanti keskaja Euroopas tihti. Inglise keeles eristatakse kahte erinevat tüüpi keepe - cape, mis katab ainult kandja selga, ja cloak, mis katab harilikult kõik riided ja kaitseb kandjat vihma ja tuule eest.

Cloak-tüüpi keebi valmistamine

See keep on tehtud sarjas "Troonide mäng" nähtavate põhjalaste keepide baasil (nt. Eddardi, Catelyni, teiste Starkide, Roose Boltoni jne.). Keebi teevad eriliseks üle rinna käivad naharibad, mis hoiavad seda turvaliselt seljas. Seetõttu püsib keep seljas rohkem nagu jakk.

Vajaminevad asjad

  • 2,5 - 5,5 meetrit head kangast - sõltub sinu pikkusest-suurusest ja sellest, kui suurt keepi soovid
  • 3 meetrit või rohkem naharibasid või tugevat riiet - nt. purjeriiet. Õhuke/kitsas nahkvöö võib sobida, laiem mitte
  • 2 pannalt naharibade või vööde kinnitamiseks - lihtsasti kasutatavad on nt. topelt D-rõngad
  • Ligipääs õmblusmasinale, või nõel + niit + palju kannatust
  • Soovi korral õlgadele karusnahka - võltskarv on odavam ja sellega on lihtsam töötada, päriskarv näeb harilikult parem välja

Valmistamine

Pead välja lõikama poolringi kujulise kangatüki. See peaks välja nägema umbes selline:

Keep punktid.png

Punktid Z asuvad su rangluul ja punktid X on su varvaste juures. Seda võib olla raske ette kujutada, nii et appi tuleb Eddard:

Ned.png

Samal ajal, kui ta Garedi pead maha võtab:

Mõõdud

Esiteks, naharibad. Võta oma rinnaümbermõõt ja lisa sellele 40% - näiteks 96 cm-st saab 134. Võta oma pikkus. Sellest saab diagrammil kaugus A. Niimoodi puudutab keebi serv umbes-täpselt maad, kuid soovi korral võid seda pikkust muuta:

  • -30cm: Keebi serv on umbes su säärteni. Sa ei koperda selle peal kunagi, aga see pole sama soe, kui teised variandid.
  • -15cm: Näeb välja dramaatilisem kui -30cm, kuid võib trepist üles minnes sulle ette jääda.
  • +15cm: Võib äge välja näha, kuid saab kergemini mustaks, kuna selle ots lohiseb maas. Nedi keep on umbes nii pikk.
  • +30cm: Päris palju maas. Ilmselt komistad selle peal.

USAs müüakse kangast tihti ~125 cm laiuses, Eestis tihti vähem. Kui su kaugus A on väiksem, kui su kanga laius, pead ostma ainult 3 meetrit kangast ja sellest poolringi välja lõikama. See aga on harv juhus. Kui su poolring ei mahu ühele kangajupile ära, pead selle kokku õmblema:

Keep diagramm.jpg

Esimene variant kasutab vähem kangast, aga lõikudega (2. pilt) jäävad õmblused vähem näha. Võid proovida ka omaenda meetodit, ole lihtsalt kindel, et kokku tuleks poolring.

Kaelaauk on üsna tähtis õigesti välja lõigata. Iga kael on erinev, mistõttu soovitan kõigepealt väikese augu välja lõigata, seda proovida, siis vajaduse korral juurde lõigata. Kui keep su kehal piisavalt eespool pole, lõika auk sügavamaks.

See pole õmblemisõpetus, kuid kinnita kuidagi keebi servad. Muidu hakkavad need hargnema. Võid nad ära palistada, võid kasutada overlokki, kuidas iganes soovid.

Kui sul on poolring valmis, on järgmiseks sammuks:

Naharibad

Sul on vaja kahte riba. Nad ristuvad üle su selja, lähevad üle su õlgade, ristuvad üle su rinna ja siis kinnituvad pandlaga iseenda külge. Mõlemad ribad ühenduvad iseendaga, mitte kunagi teise ribaga.

Võimalik on teha erinevaid stiile. Starkide ribad lähevad keebi alt läbi, Roose omad aga üle õlgade. Catelyni ja tüdrukute ribad on kangaga kaetud, meeste-poiste omad aga lihtsast nahast. Ka laiust saab muuta.

Tähtis on, et ribad oleks õigesti paigutatud. Kui nad on liiga laialt paigutatud, jääb kangas su selja peale sassi. Liiga kitsalt lõikavad ribad su kaela. Kontrolli, et kumbki ei juhtuks, katsetades seda mitu korda teipides või nööpnõeltega kinnitades. Kontrolli ka, et ribad oleks piisavalt pikad. Kas pandlad on õiget pidi?

Aeg ribad ära kinnitada! Minu keebi jaoks piisas, kui kinnitasin nad rangluust abaluu keskpaigani. See on riba kohta umbes 30cm.

Kinnitamine on ilmselt üsna raske. Minul olid käepärast õhukesed naharibad ja tööstuslik õmblusmasin. Enamus õmblusmasinaid ei suuda aga läbi vöö õmmelda, nii et pead augud ise tegema. Kanga külge neetimine võib töötada, aga soovitaksin käsitsi õmblemist.

Kui naharibad on kinnitatud, on aeg:

Asjade lõpetamine

Ilmselt mõtled nüüd karusnahaõlgade peale, kuid ära eelda, et need on vajalikud. Naiste keepidel pole karusnahast õlgasid, ja samamoodi pole neid ka Jorah keebil. Essoses on liiga kuum.

Ausalt öeldes näevad karvased õlad aga ägedad välja. Neid pole raske kinnitada, kontrolli vaid, kas kõik servad on kinni õmmeldud. Esimesel diagrammil on näha standardkuju.

Kontrolli, et sa õmblemise ajal üle ühegi riba ei õmbleks. Kui su karusnahk on minu oma moodi, hakkab see peale lõikamist karva ajama. Võid seda näiteks harjata proovida.

Lisa muud lisandid, mida soovid. See on kõik, oled valmis!

Lisainformatsiooni

Olen nüüd kolm sellist keepi õmmelnud, ja iga korraga õnnestub see pisut paremini. Nagu iga teisegi projektiga, aitab head lõpptoodet luua mitte kiirustamine, mitu korda mõõtmine (‘üheksa korda mõõda, üks kord lõika’) ja ette planeerimine.

Järgmine samm keebi paremaks tegemiseks on hea kanga kasutamine. Hästi sobivad kangad, millel on hea tekstuur ja mis ei kaalu eriti palju, kuid samas langevad üsna vabalt.

Ära arva, et pead püsima Põhja teemas, või “Troonide mängu” maailmas. Need keebid olid olemas kaua enne seda telesarja. Näiteks filmis “The Last Legion” on sarnaseid keepe võimalik näha.

Jutu iva on selles, et saad võtta selle põhistiili ja minna paljudesse erinevatesse suundadesse. Proovi erinevat värvi kangast, kaunistuspalistust või kanga teist moodi sättimist.

Tänan, et lugesid! Mulle meeldib see keebitüüp väga ja loodan, et see õpetus aitab sul omaenda keepi luua. Soovin edu!

- /u/harris5 (tõlgitud ja kohandatud r1243 poolt)