Savage Worlds

Allikas: Lohewiki

Savage Worlds (SW) on üldotstarbeline rollimäng. Nii nagu GURPS, pakub ka selle reegliraamat reegleid ja materjale seiklemiseks eri ajastutes ja maailmades. Reegleid leiab mõõgavõitlusest tankilahinguni. Kui Savage Worldsi süsteem on selge, piisab sellest nii ulme, fantasy, kui mistahes muu žanris mängude mängimiseks. Kogu reeglistik mahub 150 leheküljele.

Taustast

Kuigi on Savage Worldsi puhul tegemist võrdlemisi noore süsteemiga, on selle sünniajast, 2003. aastast, piisavalt aega möödunud ning süsteemi võib nimetada piisavalt küpseks. Suurema populaarsuse saavutas Savage Worlds aastal 2007, mil müügile tuli tollal uus versioon core raamatust - "Savage Worlds Explorers edition", pehmekaaneline, umbes A5 mõõdus ja hinnaga alla 10$. Tänaseks on mängu populaarsus kasvanud. Aastal 2012, ilmus põhiraamatust kõvakaaneline, umbes A4 mõõdus luksusversioon. Selle hind on küll mitu korda kallim, kuid tegemist on hetkel kõige uuema SW reeglistikuga, kus on lihvitud mõned üksikud reeglid (tagaajamine) ja lisatud veidi sisu (näide lahingust, jms). Luksusversioon kandideerib ka ENnies Awards 2012 konkursil parimale rollimängu tiitlile.

Praeguseks on Savage Worldsi populaarsus lisaks heale süsteemile tagatud ka rohkete maailmalisadega. Paljudele Savage Worldsi settingutele on iseloomulik mõni kiiks. Mõningad näited:

  • Deadlands (metsik lääs segatud müstiliste peletistega)
  • Neccesary Evil (koomiksikangelased, kes on sunnitud maad välise hädaohu eest kaitsma, kuid järgi on ainult nn. pahad superkangelased, kelledeks mängijad kehastuvad)
  • Space 1889 (aurupungilik retroulme)
  • Hellfrost (võrdlemisi klassikaline fantasy, kuid jääajal - palju inspiratsiooni põhjamaade mütoloogiast)

Pole saladus, et Savage Worlds sobib kõige paremini filmilike, pulp-stiilis mängude jaoks. Samas ei pea paika kriitikute väide, et see vaid sedalaadi mängudeks sobib. Universaalsust tõestab hästi Realms of Cthulhu mängumaailm, mis on sisuliselt Call of Cthulhu rollimäng Savage Worldsi reeglitega ning see meeldib paljudele õudusmängude fännidele.

On raske leida mõnda tuntud rollimängu või mängumaailma, mida SW reeglitele poleks püütud kohaldada. Fännid on selle nimel palju vaeva näinud ja neid võib leida erinevatelt Savage Worldsi fännisaitidelt.

Reeglitest

Jõuamegi süsteemi juurde. Milleks siis järjekordne generic süsteem, kui selliseid tooteid juba piisavalt olemas (GURPS, Basic Roleplaying, Window)? Mängusüsteemi loojate lipulause iseloomustab seda järgmiselt: "Fast Furious Fun!" — kiire vihane lustimine. Süsteem arvestab, et rollimängusõber võib olla ka täiskasvanu, kellel on palju muid kohustusi ning sellest tulenevalt pakub süsteemi, mis on hoogsa kulgemisega, säästab mängijaid liigsest arvepidamisest (boonustest, penaltidest, elupunktidest jms) ja toetab selles osas iseäranis mängujuhti. Seda mõtet edasi arendades on Savage Worldsi mängule loodud ka hulk nn. ühe-lehe-seiklusi, kus on võimalik paarikümne minuti pärast sõpradega mängima hakata. Fast Furious Fun!

Savage Worldsi reegleid üksipulgi lahti seletamata on tegemist oskustel (skills) põhineva süsteemiga, milles oskuse väärtus on täring (d4, d6, d8, d10 või d12), mitte number. See tähendab et näiteks märkamise jaoks veeretad täringut, mis on sul Notice skilli juurde märgitud. Igasugune tegevus õnnestub, kui veeretatakse 4 või rohkem. Kui situatsioon on ebasoodne, saab täring -2, kui jälle väga soodne saab +2. Lihtne!

Savage Worldsi reeglistik ei ole ülemäära lihtne, seda just võitluse osas ja esimene kokkupuude Savage Worldsiga võib kiirest ja vihasest lustimisest üsna kaugel olla. Võitlus on sisukam, kui paljudes teistes tuntud rollimängudes. Taktikalised otsused määravad lahingu tulemuse ja mängija leidlikkust premeeritakse. D&D taustaga mängijatele ei pruugi see olla intuitiivne. Kui süsteem on selge, siis toimub kõik kiirelt ja vihaselt! Savage Worldsi lahing soodustab kirjeldamist ja iga madin räägib väikese loo. Lahing on mõeldud mängimaks ruudustikul, miniatuuridega, kuid see ei ole kohustuslik.

Süsteemi iseloomustab veel järgmine:

Rollid

  • Tegelastel on baasomadused (jõud, mõistus, jne), oskused (kaklemine, tulistamine, hüppamine, jne) ning positiivsed ja negatiivsed eripärad (edges, hindrances).
  • Hindrances - kas süsteemsed (One arm: tasks that require 2 hands suffer -4 penalty) või rollimängulised (Heroic: This noble soul never says no to a person in need) piirangud annavad rollile värvi ja defineerivad tema iseloomu.
  • Edge - annavab tegelasele boonuseid (Brave: fear tests get +2) ja erilisemaid võimeid, näiteks maagia kasutamise oskuse.
  • Elupunktid puuduvad. Tegelased saavad haavata ning mängija poolt mängitaval rollil saab olla maksimaalselt 3 haava, pahalastel on reeglina 1 haav.
  • Kui NPC on mängijate liitlane, siis juhivad teda mängijad, mitte mängujuht.

Lahingud

  • Lahingu järjekord selgitatakse juhuslikult, mängukaarte tõmmates; käiakse alates tugevamast kaardist.
  • Lahingu järjekord selgitatakse igal raundil uuesti, kui kõik on tegutsenud - segasem realistlikum ja lõbusam.
  • Lahingu ajal võid oma käiku edasi lükata ja hiljem lahingusse sekkuda, ka keset teise mängija tegutsemist (Eduka osavusviskega)
  • Lahingus võid teha mitu tegevust, kus iga lisategevus toob kõigi tegevuste vastu -2 veeretusele. Näiteks lüües mõõgaga ja samal ajal vastast heidutades (intimidate) on mõlemad -2 trahviga
  • Erinevaid valikuid ja võitlusmanöövreid, mida lahingus teha saab on oma 30 ringis. Alguses ajab selline valik küll segadusse, kuid kui esmalt püüda jutustada, mida tegelane püüab saavutada ning siis vaadata, mis reeglid rakenduda võiks, läheb asi lihtsamaks. Lahing ei ole ainult lähedusse astumine ja pihta löömine.
  • Lahingu jaoks ei ole raamatupidajat tarvis, tegelased on kolmes olekus: lahingvalmis (nupp laual püsti), shaken e. rabatud (nupp laual külili), surnud (nupp laualt eemaldatud)

Muu

  • Täringuveeretused toovad kaasa erineva tasemega edu. Edukuse määr sõltub sellest, mitu korda sihtarvu täis veereb. Näiteks d12-ga 9 veeretades, on sihtarv 4 juba 2 korda ületatud, kusjuures kui veeretatakse täringu maksimum number, siis saab võimaluse uuesti veeretada ning pärast kõik veeretused kokku summeerida. Teoreetiliselt tähendab see seda, et erilise ebaõnne puhul võib goblini vibulask ka kogenuima seikleja surmata.
  • Kui mängija eeskujulikult ja silmapaistvalt oma rolli kehastab, premeerib mängujuht teda koheselt žetooni ehk benny'ga (benefit). Seda saab kulutada täringu ümberveeretuseks, ühe haava kustutamiseks jms
  • Baasraamatus on mitu maagia toimeviisi: maagia, imeteod, psioonika, supevõimed ja pentsik teadus.
  • Iga toimeviis on väikese mehhaanilise eripäraga. Suurem rõhk on taustal.
  • On hulk abstraktseid võimeid, mida erinevad toimeviisid kasutavad. Sealjuures jääb võimesisu mängijale lahtimõtestamiseks. Näiteks võime nimega "bolt" kasutab n arvu punkte ja teeb n arvu kahju. Maagilise toimeviisi puhul on see näiteks "magic missile" aga pentsiku teaduse puhul näiteks elektrirelv.

Savage Worlds sisaldab veel palju pisemaid erireegleid, mille kasutamine on vabatahtlik (masslahingud, sõiduki lahingud, sotsiaalne võitlus, tagaajamine, jne). Lisaks pakutakse veel vastavalt mängumaailmale iseloomulikke reegleid näiteks: gritty damage, heroes never die, jne.

Savage Worldsi baasraamat on terviklik rollimäng. Lisaks hulgale reeglitele, on seal ka rikkalik nimistu varustusest nii minevikust, tulevikust kui ka tänapäevast. Isegi näidiskoletised on olemas. Selle raamatuga saab maha pidada juba terve ampluaa erinevaid rollimänge, kuid ilmselt on soovitatav selle kõrvale soetada ka mõni kindel mängumaailm, kus lisaks maailmatutvustusele täiendatakse oluliselt peatükke maagiast, varustusest, koletistest jms.

Viiteid