GURPS

Allikas: Lohewiki
Toimeta.png Vajab toimetamist.
Pooleli! Artikkel ei ole veel päris valmis.
Gurps-logo.png

GURPS ehk Generic Universal Roleplaying System on rollimängureeglistik, mis on mõeldud kohanema suvalise kujutaldava mängumaailmaga. GURPSi tõi 1986 aastal turule Steve Jackson Games. Mäng on laiendustega võitnud mitmeid auhindu.

Ajalugu

Reeglistikule eelnev ajalugu

1970ndate ja 80ndate mängud, mis GURPSile eelnesid olid kohandatud ühe konkreetse mängukeskkonna tarbeks ega olnud omavahel ühilduvad. Näiteks TSRi D&D loodi spetsiaalselt fantastikakeskse maailma jaoks. Sama firma teine mäng Star Frontiers tehti aga teadusulmest inspireeritud maailma tarbeks. TSR tootis iga keskkonna tarbeks oma reeglistiku: Gamma World (Apokalüptiline ja postapokalüptilised ulmeseiklused, Top Secret (Spioonid ja eriagendid) jne. Kõigil neil mängudel olid oma iseseisvad reeglistikud, mis erinesid mängust mängu arvestataval määral. Kuigi Advanced Dungeons and Dragons eksperimenteeris reeglitga, mis lubaks Gamma Worldi ja Boot Hilliga ühildumist, olid need vähetuntud ja ei leidnud eriti kasutamist. GURPSile eelnes küll Supergame (DAG Productions, 1980), mis ei leidnud suuremat kasutamist. GURPS oli esimene kommetsedu saavutanud universaalssteem, mis võimaldas ühtede baasreeglite piires mängida ükskõik millises keskkonnas.

GURPSi kontseptsioon

1970ndate ja 80ndate rollimängudes (näiteks D&D) määrati tegelaste omadused juhuslike täringuveeretuste abil. GURPS andis mängijatele tegelase loomiseks kindla arvu punkte. GURPS ja HERO System olid esimesed rollimängureeglistikud, kus tegelaste omadused punktide abil määrati. Lisapunktide saamiseks oli võimalik valida kehvemad omadused või muud puudused. Seda lähenemist kasutavad ka mitmed hilisemad reeglistikud, seda arvatavasti GURPSi edukuse tõttu.

GURPSi positsioneerumine "üldisena" on olnud turundamisel edukas taktika, mida on jäljendanud ka mitmed teised reeglistikud. Üks GURPSi paindlikkust suurendav võte on igal võimalusel pärismaailma mõõtühikute kasutamine. (Realistlikuse kontrollimine on iga GURPSi raamatu tähtis osa-) See võimaldab mängijatel objekte pärismaailmast mängumaailma üsna triviaalse vaevaga üle tuua.

GURPS omab tosinkonda maailmaraamatuid, mis sisaldavad lisareegleid kõikide võimalike žanrite jaoks: ulme, fantastika ja ajalooliste mängude tarbeks.

GURPSi ajalugu

GURPSi mängumehaanika eellaseks oli mäng The Fantasy Trip (TFT). See oli Steve Jacksoni poolt firmale Metagaming Concepts kirjutatud mäng. Paljud GURPSi baasreegeldused ilmusid esimest korda TFT raames.

GURPSist on olemas tasuta PDF versioon "GURPS Lite".

GURPSi neljas trükk ilmus augustis 2004. Reeglid kiirendasid mängu käiku ja lihtsustasid rollide loomist. Parandatud on oskuste nimistut, täpsustatud keelereegleid ja üle vaadati tehnoloogia tasemed. Neljas trükk koosnes kahest kõvakaanelisest raamatust

Mängumehaanika

Vaata ka