Ajatu Põhjamaa tuntuimad jumalad

Allikas: Lohewiki

Ajatu Põhjamaa tuntuimad jumalad on osa Juunior-LARPi taustast.

Liira

Liira oli Lokhi abikaasa, kes nüüd pakub Maaemana oma armastatule kaudset tuge. Maaema on heatahtlik ja kohtleb kõiki, kes teda austavad, lahkuse ja hellusega. Kuid neile, kes peaksid julgema maad rüüstada ning hävitada, saab osaks vastav tasu. Iga külvi ja viljakoristuse ajal tuuakse Maaemale rohkelt ohvriande vilja ja kariloomade näol, ikka selleks et tulevast vilja- ja karjaõnne tagada.

Sümbol: sarv millest paistab välja viljakimp, taustaks suur tammepuu. See sarv olevat Suure Härja Olgadeni sarv, mille Froyll kunagi aegade hämaruses võitluse käigus maha lõikas. Tamm aga on Maailma Naba Tamm. Skaldid teavad jutustada, et kui Tamm maha raiuda, kukub sellele toetuv Yglond alla ning jõuabki kätte maailma ots.

Püha puu: tamm

Tammede raiumisest soovitatakse hoiduda, sest see võib kutsuda välja Liira raevu.

Lokh

Lokh on kõigi jumalate isa ja Maaema kaasa. Ta valitseb nii inimeste kui jumalate üle, istudes oma vägeval troonil Yglondi säravaimas saalis. Lokh on aus, õiglane ning karm. Just tema on see kes jälgib, et kõik saaksid oma tegudele vastava tasu.

Sümbol: Vasar

Lugudes kujutatakse teda kui suurt tursket punase habemega meest, kelle käes või vahetus läheduses asub alati tema Vasar.

Fylna

Fylna on ilu (sinna alla käib nii füüsiline ilu kui ka kaunid kunstid), viljakuse ja headuse jumalanna ja need surelikud, kes on saanud osa Fylna verest, on alati ilusamad ja lahkemad kui need, kes ei ole. See jumalanna püüdleb selle poole, et kõik maailmas oleks ilus ja hea. Liigub palju lugusid selle kohta, kuidas Fylna end surelikuks neiuks on maskeerinud ning maa peale kõndima tulnud ning kuidas mõni noormees temasse siis lootusetult armus. See, mis edasi saab, varieerub loost lukku. Mõnikord lõppeb lugu õnnelikult lapse sünniga. Teinekord tapab noormehe mõni armukade konkurent (olgu siis surelik või mitte). Armumine ongi Fylna õnnistus, mille jagamisel ta teiste jumalate ning nende õnnistustega võrreldes just ei koonerda. „Fylna naeratuse all on kõik võimalik,“ on teada-tuntud vanasõna. Fylna käib tihedamini läbi rahu pooldavate jumalatega (mitte et neid just palju oleks), kuna sõda ja surm on tema pilgu järgi ilu ning harmooniat vähendavad nähtused.

Sümbol: Punane roos ja must kass.

Mõnikord on roos kassil hambus, mõnikord istub kass roosi kroonlehel, kuidas kunagi. Fylnat enast kujutatakse kauni noore neiuna, enamasti punases kleidis. Igatahes räägivad skaldid, et Fylna mõistab ennast kassiks moondada ning seda võimalust ka surelike hulgas liikumiseks kasutab. Sellest tulenebki kasside püha staatus inimeste seas.

Froyll

Froyll on jumalate sõjamees. Ta on aus, ustav ja vapper. Tema on see jumal, kes aegade hämaruses inimestel maailma kurjusega (lohed, vargid jne) võidelda aitas.

Põhjuseta verevalamist ta ei poolda, selles puudub au.

Ammustest aegadest alates on inimesed enne lahingusse minekut hüüdnud palveid just Froylli poole. Froyll on see, kes otsustab ära lahingute tulemused, alati kõiki tegureid arvesse võttes. Kõikidest sõjaleeridest parema ülevaate saamiseks on tal abiks neli musta ronka – Froylldali. Nemad koguvad teavet üle kogu maailma ning raporteerivad otse Froyllile. Ronga nägemist enne lahingut peetakse heaks endeks.

Sümbol: Leegitsev mõõk

Froylli kujutatakse turske noore mehena, kes kannab rõngasturvist. Tema vasemas käes on kilp ning paremas leegitsev mõõk.

Druxel

Druxel on jumalate suller. Ta on alati käki keeramise peal väljas ning teda ei huvita põrmugi kordasaadetud sigaduste tagajärjed. Peamine on ikka see, et saaks midagi rikkuda. Ta on õel ja ettearvamatu. Druxel valdab viimse kui peensuseni enesemoonutamiskunsti, mida ta õpetab ka oma preestritele. Seetõttu ei ole tal kindlaks kujunenud väljanägemist, küll aga on tähendatud ja ka kirja pandud, et tema läheduses tõmbuvad mõned lilled mustaks.

Peaaegu kõigis jumalatest rääkivates legendides on Druxel kuidagi mängus. Inimkond aga võlgneb talle suure teene: oma olemasolu. Just Druxel oli see kes Kõige Suuremasse Kivisse augud raius, nõnda et see kildudeks varisedes inimkonna tekitas. Samas oli Druxel ka see, kes korraldas Yglondi viiva silla lõhkumise, et teised jumalad sinna vangistada ja üksinda maailma valitsema hakata. See põhjustas küll jumalate eraldumise inimkonnast, kuid tänu Froylli ennastsalgavale tegevusele ei jäänud jumalad vangi. Sellest ajast alates on Druxel ja Froyll vihavaenlased.

Sümbol: Must lill

Gillharid e. Kolm Õde e. Pimedad Kohtumõistjad

Gillharid on kolm õde [Urd (minevik), Verdandi (olevik) ja Skuld (tulevik)] kes istuvad alati Lokhi troonist paremal ning ketravad elulõngu. Kui inimese elulõng katkeb, otsustavad just nemad, kuhu hing edasi läheb. Valgaardeni kõrgetesse hallidesse pääsevad vaid ausas lahingus langenud sõdalaste hinged. Endermani pimedatesse kaevandustesse, kus tuleb igaviku lõpuni kaevandada sütt Maailma Ahju tarvis, lähevad need, kelle hing pole puhas. Yglondi valgetesse hallidesse pääsevad aga vaid puhtaimad hinged.

Räägitakse lugusid ka mujale sattunud hingedest, kuid seesuguseid tuleb äärmiselt harva ette.


Mottala e. Surm

Mottala on jumal, kes hoolitseb hingede liikumise eest. Tema on see, kes korraldab inimese surma, kui selleks saabub aeg, ning lahkunu hinge vastavalt Kolme Õe korraldustele tolle õigesse puhkepaika toimetab. Mõni üksik surm jääb tal vahel harva ka kahe silma vahele ning need neetud hinged jäävad surelike maailma kummitama. Tavaliselt juhtub see hingedega, kelle lõng liig järsult katkeb ja kelle surma Mottala ise korraldama ei pea. Peamiselt tuntakse teda Surmana, Mottala on teoloogidele teada nimeks.

Sümbol: Must ronk

Surelikud on teda enamasti näinud musta ronga või rebase kujul. Ronga või musta rebase nägemist peetakse halvaks endeks ja arvatakse ka, et ronk kannab surnute hingi oma noka vahel.

Navni

Sõja- ja lahingujumal, kes õhutab oma teenrite läbi inimesi üksteist tapma. Navni on üks vähestest jumalatest, kes nõuab inimohvreid ning neid ka saab. Tema sõjakas loomus on tekitanud jumalate hulgas paksu pahandust ja samuti halvakspanu. Navni tahab, et maailmas valitseksid alatasa sõda ja hirm. Kes need on, kes parasjagu sõdivad, ei oma tema jaoks tähtsust, peamine on see, et sõdivad.

Tema preesterkond seob sõjapidamise oma materiaalsete huvidega ja on seeläbi tuntud kui üsna kallid ja kvaliteetsed palgasõdurid.

Sümbol: Verest tilkuv lahingukirves

Navni kujutatakse ühejalgse viikingina, kel üks silm lahingus kaduma läinud. Lugudes räägitakse endiselt Navni vägevusest lahinguväljal ja sellest, kuidas need, kes tema viha alla satuvad, kiirelt oma lõpu leiavad.

Fothyr

Fothyr on rahu jumal. Sellepärast suhtuvad nii inimesed kui ka jumalad temasse tõrjuvalt. Teda kujutatakse kui pika halli habemega elutarka vanameest, kes enam ilma kepi toeta kõndida ei jaksa. Küllalt on ta teisi jumalaid õpetanud ja hoiatanud, kuid kuulda võetakse teda vaid harvadel juhtudel. Fothyri preesterkond on vaieldamatult kõige väiksearvulisem suurjumala preesterkond. Kuid et enese Fothyri usule pühendamiseks südames midagi teisiti peab olema, on tema preesterkond ustav ja oma tööd armastav.

Sümbol: Fothyr on iseenda sümbol. Lihtsustatud sümbolit pole tema kummardamise vähesuse tõttu vaja olnud.


Yngvar

Yngvar on rännuteede ning rändurite jumal. Ta on Lokhi noorim poeg. Yngvar on lahke ja viisakas kõigi vastu, kes teda just tappa ei taha. Peale selle on ta Froylli hea sõber ning Navni vihavaenlane.

Sümbol: Hobusekabja jälg, kust kasvab välja neljaleheline ristikhein

Yngvar on välimuselt noor mees, kel seljas seljakott, käes kaigas ja kes ratsutab oma punakaspruuni ja kuldset karva hobuse seljas. Talle meeldib rännata inimesena tuhandeid miile mööda maad ja nautida loodust ning Maaema loodud ilu.