Larbi 15 reeglit

Allikas: Lohewiki

Alljärgnevad 15 reeglit kirjutati mõned aastad tagasi Suurbritannias, ning on briti larparite seas enam-vähem üldiselt vastu võetud. Eriti tuntud on 7. Reegel, millele sellisena ka viidatakse ja mida peetakse üldiselt neist kõige olulisemaks. Seetõttu kandis ka kunagine suurim briti larbifoorum nime Rule7.

Reeglid kirjutas algselt larbigrupp Drunken Monkeys, ning Rick Wynne on neid hiljem pisut rahvusvaheliselt arusaadavamaks muutnud ja mõned vandesõnad eemaldanud. Algseid reegleid võib näha siin.

Tuleb märkida, et esiteks pole reeglid sunniviisilised, vaid pigem osa etiketist, ning teiseks: nad on enamuses loodud nn "Ameerika-tüüpi" keskaegsele seiklusfantastikale mõeldes - seetõttu ei ole nad universaalsed.

1. Ära mängi vägevat sõdalast, vaid mängi sõdalast ja ole vägev.

Ära sildista oma tegelast. Kui teatad, et oled selle maa parim mõõgamees, ilmub keegi ja annab sulle tappa. Ela oma rolli sisse ning mängi ta välja.

2. Mitte kedagi ei huvita su tegelase taust.

Tõsiselt. Ära jutusta mulle oma rollitaustast ja sellest, kui äge ta on. Peale 50 korda sama jutu kuulamist muutub see igavaks. Võiks piisata sellest, et pead tähtsaks rolli.

3. Sa ei ole Surematu (e. Highlander).

Linnalegendi kohaselt tuli peale esimese Sõrmuste Isanda filmi linastumist larparite iga-aastasele kogunemisele mitte vähem kui 9 tegelast, kelle nimi oli Legolas. Sa ei ole ainus.

4. Haldjad ei meeldi kellelegi.

Kas mängid haldjat, sest oled tõsiselt huvitatud võõra mõttemaailma mängimisest, või teed sa seda, et oleksid teravate kõrvadega inimene? Kas kavatsed olla järjekordne kehv, iganenud, halb ja ülekasutatud fantaasiaklišee? Rass ei erista sind su rollist, seda teeb käitumine.

5. Sa pole enda oskuste nimekiri. Sa pole eriline. Oled meie süsteemi laulev ja tantsiv solk.

Sinu oskused/erivõimed/tillukesed ülima hukatuse esemed ei defineeri rolli. Peaksid keskenduma sellele, kes ta on, mis ta teeb ja mida ta tahab. Mis peamine - ära ürita olla ainulaadne. Maailmasse sulandumine on alati parem, kui selle lõhkumine. Võidu peale mängijad tapavad rollimängu.

6. Su tegelane ei käi klubides.

Osade meelest pole miski kurvem, kui näha klubides inimesi oma larbikostüümides. Vähemalt sama hull on mängu ajal ringi käia, nähes välja, nagu oleksid välja astunud filmist The Rocky Horror Picture Show. Öeldakse, et tee vahet kostüümil ja gooti stiilil ("Kit or goth, don’t confuse the two"). See pole ehk nii mustvalge, kuid üks asi on kindel - maailmasse sobituv kostüüm!

7. Ära kasuta teisi ära.

Kuulsid küll.

8. Ma ei taha su tegelast raamatust leida.

Larp on täis plagiarismi. See pole äge ega nutikas. Kui inspireerud raamatutest: tore; kuid, kurat, vaheta vähemasti nimi ära.

9. Trummilöömine jäägu marsiorkestritele.

Relvad, mu sõber, on päris kuramuse rasked. Käitu vastavalt. Ma tahan näha suuri, kangelaslikke, Conanilaadseid mõõgahoope! Väikesed tonksud jätavad mulje, et võitled bofriga. See ei tähenda, et soovitan aegluubis võidelda!

10. Pihta saamine on valus.

Kui keegi sind lööb, on see valus. Väga valus. Isegi, kui see su tegelast ei tapa, peaksid nutma nagu suur tüdruk. Reageeri pihta saamisele, mistahes raudrüü või kaitsevarustus sul on!

11. Mind ei huvita, mis päriselt juhtuks.

"Aga päriselt oleks ju nii" on esimene asi, mida kaotaja ütleb. Korda minu järel: "See on fantaasia, see on kõigest mäng, see ei ole päriselu." See ei ole taaskehastamine. Ära muretse autentsuse pärast, ürita läheneda lahetentselt.

12. Jah, aga sa ei teinud seda. Saa üle.

Lõpeta minevikus elamine, tüüp. Lase lahti!

13. Mis on "rollist väljas"? Kas sa oled haige?

Kui oled mängusiseses alas, ja mäng käib, siis püsid rollis. Kui tahad ükskõik mis põhjusel rollist välja, siis mine ole kuskil mujal. Sa rikud ainult teiste lõbu. Oleme kõik rekvisiidid üksteise mängudes.

14. Nad tapsid vaid su tegelase. Saa üle.

Investeeri oma roll ja võta temast viimast, kuid kui ta sureb, siis lase tast lahti. Kui keegi hakkab vinguma selle, et nende väljamõeldud tegelane ära suri, võivad nad oodata külaskäiku Kurbade Värdjate Politseilt, Muppetite osakonnast.

15. Su tegelane ei ole kostümeeritud sina.

Kui see reegel sinu jaoks selgitust vajab, võiksid lasta oma pead kontrollida. Lahku larbilt ja mine arsti juurde.

Algne tekst

Tõlkis Tupsu