Lehe sisu juurde

Dragon.ee
Kilbi tegemine

Payli kilp

Üritan luua väikese kokkuvõtte oma kilbi valmimise protsessist. Ja ka asjade hindadest. Et oleks huvilistel infot.

Esiteks ostsin Tartu Rebase tänava ehituspoest plaadi vineeri. Ja lasin selle koha peal pooleks lõigata et ta autosse mahuks. Plaat ise 150, lõikus 30. Võibolla leiutas laotöötaja selle lõikuse maksumuse asja ise ja pani raha mustalt oma taskusse. Aga selle raha ta sai.

Järgnes kilbi märkimine. Võtsin aluseks 130 korda 55 cm ruudu. Tõmbasin sellele pikuti keskele sirge. Ja jagasin kesksirge 10 cm kaupa ära. Pliiatsiga. (Siis järgnes hulk märkimist mille ma lõpuks katki jätsin nii et õppige minu vigadest. Selle jätan protsessist välja.) Kuna tegin tilga kujulist kilpi otsustasin et teen kolme sammuse (eelnimetatud 10 cm jaotus) ülemise kaare. Siis jätan neli sammu sirget äärt. (See tuleb siis kilbi laiem osa - maksimaallaiusega (milleks siis 55 cm).) Ja alumised kuus sammu jäävad kilbi alaosa kaareks.

Järgneb kirjeldus sellest kuidas ma shabloonide abli kaared märkisin.

Nüüd võtsin ajalehte. Kõlbab ükskõik mis paber. Ja asetasin selle kesksirgest ühele (loe: paremale) poole, paberi serv paralleelselt kilbiruudu (seesama 55 korda 130 plaat) alumise servaga. Paberi ülemine serv jäi (paralleelselt) vineeri ülemisele äärele. Paberi alumine serv aga kolmanda sammu kõrgusele. Nüüd joonistasin pastakaga paberile kilbi ülakaareks sobiva kaare. Lõikasin üle jääva osa ära ja märkisin paberi äärt pidi pastakaga vineerile poole ülemisest kaarest. Nüüd keerasin paberi (nagu raamatu lehte keerates) teisele poole kesksirget ja märkisin ka vasakule poole ülemise kaare.

Alumisega sooritasin samuti.

Nüüd seadsin nüüd märgitud vineerplaadi kolmele suuremat sorti veekanistrile (loe: lauale) ja kutsusin appi oma armastava isa. Tema lõikas kilbi mootorsaega märgitud joont pidi välja.

Järgnes poest plekkkausi ja pesunööri ostmine. (Plekkauss 20 krooni, pesunöör u 25 krooni. Nööri ma küll tegelt ei kasutanud kuna sain vanaemalt paremat).

Määrasin kilbil selle punkti kust ma kinni hoidma hakkan. (Mul see ühe kinni hoidmise kohaga kilp, mitte käsivarrele kinnitatud variant.)

Sinna puurisin augu. Märkasin et mu garaashis vedeleb teist laadi vene plekkauss mille diameeter on täpselt vastav õige kausi sisediameetriga.

Kasutades pastakat ja nöörijuppi märkisin vastava diameetri. Puurides joone augukesi täis lõikasin ma taskunoa saega vastava ketta sealt välja ja lihvisin ääred siledaks.

Nüüd katsin kilbi esimese kihi värviga. Ise kasutasin mettalivärvi Hammerite.

Ennist oli mul otsustatud kummast saab kilbi eesmine (loe: vastase poolne) ja kummast tagumine pool. Kauss sai mul selline mõnus matkakauss. See tähendab seda et tal on "kõrvakesed" kinni hoidmiseks. Ideaalne läbi puurimiseks ja kruvimiseks. Panin kausi tagumiselt küljelt läbi augu. Kõrvakesed jäid vastu vineeri kuna auk oli just kausi "keha" suurune. Läbi augu kukkumise eest hoiab seda pisike serv ja servast välja venitatud kõrvad. Kausi asetasin nii et kõrvad said vasakule ja paremale. (Kaalusin ka üles-alla varianti). Puurisin kõrvadele ja nende all olevale vineerile augud sisse. Ja kruvisin kausi vineeri külge kasutades kahe paari tangide abil lühemaks murtud kruve. ( Märgin ära et tasub kontrollida puuri tera ja kruvi läbimõõte, mina pidin plekkaugud laiemaks puurima.)

Kui kauss paigas kinnitasin kilbi tahaküljele mööda kesksirget poest ostetud põrandaliistu. See maksis 38 kr. Eelnevalt olin selle käepidemeosa noa ja liivapaberiga ümaraks teinud. Siis puurisin kruvi läbimõõdust veidi väiksemad (minu puhul puur 3 ja kruvi 3,5 mm) augud läbi liistu ja vineeri. Ning kruvisin liistu vineeri külge ja eemaldasin teibid. (Tegelikult oli mul algselt plaan kauss välisküljele kinnitada ja liist oli paigaldatud. Aga isa nõuande kohaselt võtsin liistu lahti ja panin kausi sissepoole.)

Siis toppisin pisikese vahe mis tekkis lõikevigade ja selle tõttu et kausi pind on kumeralt sisse suunduv ja vineeri äär sirge londijupikesi täis ja katsin teibiga.

Siis sai kilp teise kihi värvi, kaasa arvatud kauss ja teip. (Nüüd märgin ära et värvi kuivada laskmisega tasub olla kannatlik. Tasub pikas perspektiivis ära. Laske värv kuivada enne järgmisele operatsioonile asumist. Mina ei olnud kannatlik. Õppige minu vigadest.)

Nüüd kinnitasin kilbi servale akende soojustamiseks mõeldud ümardatud otstega kolmnurga läbilõikega kummivooliku. Sellel on oma liim ja muud mugavused küljes. See maksis 36 krooni 3 meetrit. Millest ära kasutasin umbes (tegelikult üsna täpselt) poole.

Nüüd tuleks teha veel tegemist nõudvad värvimistööd kuigi mina neid viimase asjana tegin.

Võtsin kaks kahemeetrist lonti, lõikasin ühendusjoont pidi lõhki ja katsin teibiga. Puurisin klibi ääre sisse augud. Tippudesse ja sirgetele külgedele 10 cm tagant. Ka tilga alumise kaare keskele mõlemale poolele üks. Nende kauguse servast tegin kindlaks võttes ühe üle jäänud vineerijupi ja kinnitades sellele aknasisu ning londi ja seda läbilõiget uurides. Umbes 2,5 cm on õige.

Ajasin kilbi äärele londi ja kinnitasin selle nööriga mille aukudest läbi ajasin. Üksikute aukude juurde tegin lihtsalt nööriga sõlmed, sinna kus auke ridamisi panin nööri spiraalis ja sõlmisin otstest. (Kasutage pehmet nööri. Kõva (ehk kanepinööri nagu minul) on väga raske korralikult sõlmida/käsitseda. Soovitan takunööri.)

Londi maksab 19 krooni kaks meetrit ja kulus mul umbes kolm. Ka ostsin kruve mis maksid kokku 5. 70. Ühed pikemad, teised lühemad, 15 mõlemat.

Ja kilp valmis.

Loodan et midagi vahele ei jätnud ja et teil sellest kasu on.

Tänaksin Ennast, Ghilli (tema oli shablooniga märkimisel esimene tegija ja aitas saagimisel), oma vanemaid (üldine abi), vanavanemaid (saed, nöör) ja Mortenit (tema oma oli puur).

Kilbi (märkimise) eestvaade:
Pildil on kujutatud piklik kilbi joonis

 • Kollane on mõõdus vineerplaat. (Ei ütle enam ruut sest Teemon õpetas.)
 • Must on märgitud kilbi üldkuju.
 • Sinine (hall, midaiganes) ala vasakus ülanurgas on see paberileht millest sa shablooni teed.
 • Punane on kesksirge ja abijooned märkimiseks, samuti latt teisel pool. (Teoorias on kõigi punaste joonte vahelised nurgad 90 kraadi.)
 • Hall on seesama auk.

Sentiuse kriitika

 1. Kuskil keskel sa kirjutasid, et panid kausi sissepoole, s.t. siis liistu ja vineeri vahele?! mees, halb. kauss käib välja, sest see saab eriti tugevaid matakaid ja nii tuleb sul liist lahti/puruneb mingit pidi. kui sa minu kilpi näeks(mis nüüdseks juba nii mõnestki PP lahingust läbi käinud, kaasa arvatud Suur Soontagana Rahvastehukk) - sellel on kauss täiesti mõlki pekstud. võib-olla piiksud seda ei suuda, kuid kui guis või hullmaks sulle sinna lataka tõmbab, on tükid järel varsti.
 2. märkimisega näed sa liiga palju vaeva oma schabloonidega. märgi käepideme kohal ära keskpunkt, löö sinna nael. võta jupp nööri, otsa seo pliiats. vastavalt oma äranägemisele tõmba selle leiutise abil suur ring. nüüd liigu mööda kilbi kesktelge allaotsa ja tõmba sinna väike ring, umbes 1/3 eelmisest. ühenda ringi kaared sirgetega. palju etem. pilt on ka.
 3. teps nii palju liiste pole vaja panna sellele kilbile. osta 3kihiline vineer. kui sa seda lähemalt uurid, selgub, et 2 kihti on ühtepidi ja 1 teistpidi(vaata kuidas kiud jooksevad). see toob kaasa selle, et vineer ühtepidi paindub hästi, teispidi halvasti. lõika vineer välja nii, et kiud jookseksid horisontaalselt mõlemal pool, s.t. piklik kilp paindub ülevalt alla hästi, küljepealt halvasti. seda tuleb jälgida juba poes kui vineeri lased pooleks saagida, KIUD PEAVAD JOOKSMA ÕIGET PIDI
 4. osta poest ümar liist, selline, mis otsast vaadatuna on poolring, ehk maakeeli ümar liist pooleks saetud pikuti. joonisel on see liist kilbi tagaküljes see paks triip. selline kilp ei paindu läbi. testitud. korduvalt.
  liist pane vineeri külge kruvidega ja mina panin epo liimi ka alla - eriti vastupidav.

Hallsilma kommentaarid

 1. tehke alati kumer tilgakujuline kilp. Kui teha ei oska siis ärge tehke üldse tilgakujulist kilpi, ellujäämisshansid larpis suurenevad märgatavalt
 2. ärge tehke laudaust-tilka stiilis: lõuast varvasteni esiteks on seda kohutavalt vastik igal pool kaasa tassida ja seetõttu istute terve mäng praktiliselt vaid ühe koha peal ja sügate neidsamuseidki (kukalt noh). Või viskate kilbi seina äärde ja jooksete ilma selleta ringi.
 3. Tegijal juhtub mõndagi ja kasulik on teiste vigadest õppida: minu lõuast varvasteni tilgakujuline kilp oli Imavere soo lahingus maagide lemmiksihtmärk (suuruse tõttu ) ja kuna vajusin säärteni sisse, siis ei ulatunud enam üle kilbi serva vaatama ja pidin kilpi viltu käes hoidma.
 4. nüüd said targemad ehk aru - kilp tuleb teha ajalooliselt õiges suuruses: õlast põlve keskosani
 5. kui te kumerat kilpi välja lõikama asute, siis pidage silmas järgmist asja: viikingid viskasid kupla kilbilt minema, ja kinnitasid sellele rihmad - nii väsib käsi vähem ja keha on paremini kaitstud. ÄRGE SAAGIGE tilgakujulise KILBI KESKELE ÜMMARGUST AUKU !!! See mis on hea ümmarguse kilbi puhul on halb tilga puhul.
 6. nüüd algab tegelik kilbitegemise õpetus...

Hallsilma kilp

 1. ostke kolmekihiline vineer ja pott pva liimi
 2. saagige see pikuti pooleks
 3. katke mõlemad vineeritükid hoolega pva-ga ja pange kokku
 4. Leidke tühi 200 l raudtünn või koduõues kasvav sama ümmargune puu.
 5. Suruge kokkupandud vineeritükk köie (või koormarihmade), kahe lati(mille surute vastu vineeritüki külgi) ja isa või sõbra abil tihedalt vastu tünni (puud, vms)
 6. Kontrollige üle, et plaadid oleksid tihedalt üksteise vastas
 7. 30 tunni pärast lubage isal või sõbral vineer lahti lasta. (kui te pole kasutanud köit või koormarihma) Otsige nuuskpiiritus nende toibutamiseks.
 8. õige kujuga (jummala pärast, mitte sellist nagu seal ülal pildil) kilbi saate kui peate meeles: altotsast ei ole kilp nii ümar nagu ülal pildil vaid terav (aluminse otsa poolringi kaar umbes 2,5 raadiusega) ja sealt läheb eest vaadates peaaegu sirge joon üles (mitte päris sirge, hästi kergelt kumer aga kindlasti mitte nii kumer nagu see seal pildil!!!).
  Pildil on kujutatud piklik kilbi joonis

  Kui seda pilti vaadata, siis pikkuse ja ülemise ringi kaare suhe sobib enam-vähem. Põhimõtteliselt on kilbi kuju selline nagu sel mustal, metalläärega kilbil, mis kassitoomele olen vahel tassinud (dmn, mul ei ole ühtegi pilti sellest...) See pildil oleva kilbi külgede kaks paralleelset keskosa on jama. Kui te selle alumise osa kumeruse jaotaksite ülevalt poolkaarest kuni terava allservani, siis oleks ehk normaalne Nende paralleelsete külgservade asemel peaksid jooksma juba viltused jooned alla kilbi otsa suunas

  kilbi tasakaalustamiseks (õigetesse kohtadesse rihmade panek) on terve väike teadus. Üldjoontes peaks asi olema nii: käsi on 45 kraadise nurga all, kui rihmadest kinni hoitakse. Rusikasse võetavaid rihmasid tasub panna kaks, mitte üks, kaks paralleelset, nendevaheline mõtteline joon peaks saama rusika keskkohaks. Laiem rihm peaks olema küünarliigesest nii kaugel, et kui kilbi enda ette tõstad, siis soonima ei hakka.

 9. enne kui kasutate puuri, mutreid ja polte tugevast nahast rihmade panekuks, lööge rihmad väikeste naeltega prooviks kinni, et leida endale kõige mugavam hoidmise asend. ah jaa, rusikas ei tohiks olla kilbi külgservale lähemal kui 5 cm (boffermõõgaga ei raiuks seda vahemaad läbi, aga pärismõõgaga...)

© Dragon.ee | E-post: dragon(ät)dragon.ee | HTML'i kontroll