Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni


"Lauamäng"

Vaba vestlus rollimängulistel teemadel

Moderaatorid: mart, Irve

Kasutaja avatar

"Lauamäng"

PostitusPostitas Udutont 19:02 18. Veebr 2010

Teemaväline, kuid ... :1:

... valikutega situatsioone on lauamängus lihtsam korraldada kui larpis.


Lauamängus?!! Selline mõistekasutus näib siin foorumis (või isegi laimemalt? appi!) olevat levima hakanud. Kuulge see on ju täielik jama! Esiteks pole see sisult täpne, sest laud ei ole selles nn tavalises rollimängus see kõige olulisem aksessuaar. Sama hästi võiks öelda "toolimäng" või "paberimäng" või "rämpstoidumäng". Veelgi olulisemalt: mõiste "lauamäng" on juba kasutusel ja tähendab üsna teistsugust asja kui üks tüüpiline rollimäng. (Muuhulgas ei tähista "laud" sõnas "lauamäng" mitte söögi- vms lauda, mille ümber mängu mängitakse vaid mängualust, mille peal nuppe liigutatakse.) Milleks tekitada segadust? Kas tõesti mingit paremat mõistet pole? Kui ideid pole, siis kasutage tavalise rollimängu tähistamiseks nt "täringumäng". Vähemalt on see sisult täpsem, sest täringud on enamikus rollimängusüsteemides asendamatud samas kui laud võib vabalt olemata olla.
Viimati muutis Irve, 15:48 19. Veebr 2010, muudetud 1 kord kokku.
Põhjus: Tõstis eraldi ja muutis pealkirja
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag
 
Postitusi: 1664
Asukoht: uttu tõmmatud

Kasutaja avatar

Re: Valikud

PostitusPostitas Teemon 20:41 18. Veebr 2010

noh, jupp maad parem sõna on kellegi poolt juba välja pakutud jutumäng - kirjeldab minuarust kõige paremini
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas
 
Postitusi: 4022
Asukoht: harjumaa majad

Kasutaja avatar

Re: Valikud

PostitusPostitas Xan 23:24 18. Veebr 2010

Mul mulje, et äkki see lauamäng lihtsalt oli veidi ebaõnnestunud üritus tõlkida tabletop game ?
Tabletop game definitsioon justkui väidab, et se on mäng, mis vajab mängimiseks lauda või mõnda muud sobivat horisontaalset pinda. Ehk siis palju laiem mõiste kui D&D aga kindlasti LARP-i välistav.
Arhitektuurne projekteerimine ja detailplaneeringud - 50 18 059
Xan
Valguse kaitsja
 
Postitusi: 211
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: Valikud

PostitusPostitas mart 14:34 19. Veebr 2010

Udutont kirjutas:Muuhulgas ei tähista "laud" sõnas "lauamäng" mitte söögi- vms lauda, mille ümber mängu mängitakse vaid mängualust, mille peal nuppe liigutatakse.


Ma ei mõista seda vihapurtsatust, tundub veidi naeruväärne. Nimetasin asju täpselt õigete nimedega ja ebaõnne kah ei tähelda :)

Tsitaadi kohta:
[url]http://www.eki.ee/dict/qs2006/index.cgi?Q=lauamäng&F=M&O=0&E=0[/url]
Doominot võib mängida ka laua all või sillutisel aga mitte joostes või ujudes.
mart
Dominus Monstrorum
 
Postitusi: 1001
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: Valikud

PostitusPostitas Ove 15:11 19. Veebr 2010

Jään Udutondiga nõusse - täiesti rämedalt väär sõnakasutus. :P

Xan kirjutas:Tabletop game definitsioon justkui väidab, et se on mäng, mis vajab mängimiseks lauda või mõnda muud sobivat horisontaalset pinda. Ehk siis palju laiem mõiste kui D&D aga kindlasti LARP-i välistav.


Kuigi rollimängud arvatakse tabletop'ide hulka, on minu arust vähe väga suur. Klassikaliseks rollimänguks (mida meil Eestis massiliselt harrastatakse) ei peaks olema vaja mitte midagi muud kui pabrit ja pliiatsit (kui sedagi). Osad uuema generatsiooni rollimängud (Warhammer Fantasy Roleplaying Game) on aga uhkusega välja teeninud oma kuuluvuse tabletop maailma.

Olgem siiski oma terminites täpsed - öelda DnD kohta lauamäng oleks sama, kui üritada traktori kardaani mudelautosse suruda (igasugune kujundlikkus eelnevas lauses on täiesti juhuslik).
Tolajuss Mängla
Ove
Ruunitundja
 
Postitusi: 445
Asukoht: Little cold place....

Kasutaja avatar

Re: Valikud

PostitusPostitas mart 15:29 19. Veebr 2010

Udutont ja Ove,
Kas teil on oma väidetele mingit tõestusmaterjali ka tuua või võib selle lugeda isiklikuks arvamuseks? :)
mart
Dominus Monstrorum
 
Postitusi: 1001
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: "Lauamäng"

PostitusPostitas Irve 15:52 19. Veebr 2010

Arvan, et lauamängude mõiste on väga lai ja hõlmab ka jutustavat rollimängu.

Ühtlasi arvan, et sõnade tähenduse üle vaidlemine on kergelt ajaraiskamine; ma ei usu, et keegi hakkaks jutumänge tulevikus selle kohatise väärkasutuse tõttu lauamängudega (selles kitsendatud tähenduses) segamini ajama :)
Irve
paranoik
 
Postitusi: 6659
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: Valikud

PostitusPostitas Ove 5:53 22. Veebr 2010

mart kirjutas:Kas teil on oma väidetele mingit tõestusmaterjali ka tuua või võib selle lugeda isiklikuks arvamuseks? :)


Toon väga lihtsa näite: on kaht sorti mänge - kaardimängud ja lauamängud. Lauamänguks, nagu Udutont ütles, on tarvis lauda (selle võib ju päris kenasti nimest välja lugeda), kaardimänguks kaarte. Sellise definitsiooni järgi saame väga kenasti ära lahterdada meile ammusest ajast tuttavad mängud turaka ja reis-ümber-maailma... Aga kui asi läheb keerulisemaks? Kuhu sa paned Ticket to Ride', Game of Thrones'i, Arkham Horror'i? Neil on ju olemas nii kaardid kui ka laud, mille peal nuppe liigutada.

Kui me nüüd tuleme tagasi siinse vaidluse teema juurde, saame tõmmata ilusti-kenasti paralleeli praeguse situatsiooni ja minu näite vahele: Kas DnD on rollimäng, kui sa võtad grid'i ja pead sellel lahingut. Selline asi vastab täiesti lauamängu definitsioonile (nuppe pannakse lauale, võetakse laualt ning liigutatakse laual reeglistiku kohaselt ning võidu tingimus on määratud (kuid mõnikord teada vaid mängujuhile)). Kuid kas sellisel juhul on näiteks Diplomacy rollimäng, kui inimesed tõesti oma rolle välja mängivad..? Selline mõttekäik aga ei vii meid selles vaidluses kaugemale vaid lihtsalt teeb asju veel segasemaks.

Ma loodan, et Mart sai mu mõttekäigust õigesti aru... See aga ei olnud vastus sinu küsimusele...
Igal juhul ei ole ma nõus nimetama rollimängu lauamänguks, isegi juhul, kui tõesti saab lahingut lauamänguna kvalifitseerida. Kui me tõesti klassifitseerime ka jutumängud lauamängude alla, siis ei võta varsti ükski tont kinni, kui sa hakkad Troonide mängu lauamängust vatrama, kas sa seletad praegusest kaardimängust (LCG), endisest kogutavast kaardimängust (CCG), strateegilisest lauamängust Game of Thrones või d20 süsteemil baseeruvast Troonide mängu jutumängust.

Las jutumängud ja LARP olla siis rollimängud ning lauamängud võiks omaette jääda... Isegi juhul, kui me ei suuda täpselt neid lahterdada...

Vat see on minu isiklik arvamus :P
Tolajuss Mängla
Ove
Ruunitundja
 
Postitusi: 445
Asukoht: Little cold place....

Kasutaja avatar

Re: "Lauamäng"

PostitusPostitas Udutont 16:18 22. Veebr 2010

mart, kas laste "politsei ja päti" mäng on LARP? Kas porimatt on vaip? Kas .... mis mõtet oleks sedalaadi "peenel" arutlusel? Mõistete tähenduste täpsed piirid ei ole tihti selged, tähendused muutuvad ajas ning tähendused võivad varieeruda eri seltskondade kasutuses. Minu jaoks on oluline see, et jutust oleks võimalik lihtsalt aru saada. Kuna ma suhtlen nii laua- kui rollimänguritega, siis ei sobiks mulle üldse, kui nende kahe, minu jaoks 95% juhtudest selgelt eristatava nähtuse jaoks kasutataks sama sõna. Usun, et kui keegi ütleks, et ta mängis nädalavahetusel lauamängu, siis ei tuleks enamik sellest seltskonnast mõtte peale, et jutt võiks käia rollimängust. Noh, kui sina küsiksid, siis võib-olla tuleks meelde pärida: "Oot-oot, kas sa mängisid siis rollimängu või mõnd päris lauamängu?" :P Milleks sellist segadust tahtlikult tekitada? Kas sa tõsimeeli arvad, et rollimängude lauamängudeks nimetamine on parim viis eristada nn juturollimänge LARPist (sellest see rollimängu lauamänguks nimetamise komme vist tuleb?)
Viimati muutis Udutont, 17:10 22. Veebr 2010, muudetud 2 korda kokku.
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag
 
Postitusi: 1664
Asukoht: uttu tõmmatud

Kasutaja avatar

Re: "Lauamäng"

PostitusPostitas Jux 16:20 22. Veebr 2010

Kui juba nii "tähtsal" teemal jutt käib, siis õli tulle ajades, meenutab LARP minu jaoks enam-vähem seda, mida ma väikese poisikesena teiste lastega pooleli olevatel ehititistel turnides kutsusime "sõja" mängimiseks. Ehk siis LARP on sõjamäng :nike:.
Jux
Valguse hoidja
 
Postitusi: 299
Asukoht: Viimsi

Kasutaja avatar

Re: "Lauamäng"

PostitusPostitas veiko100 23:53 22. Veebr 2010

Kas kõik ülalasuvad postitajad ei ole midagi sassi ajanud? Mõned sõnad välja jätnud? Selles foorumis ringi vaadates olen ma pigem kohanud järgmist liigitust: Live Action rollimänud ja lauatagused rollimängud.
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark
 
Postitusi: 605
Asukoht: Moe

Kasutaja avatar

Re: "Lauamäng"

PostitusPostitas mart 14:01 23. Veebr 2010

Udutont kirjutas:Kas sa tõsimeeli arvad, et rollimängude lauamängudeks nimetamine on parim viis eristada nn juturollimänge LARPist (sellest see rollimängu lauamänguks nimetamise komme vist tuleb?)

Kui ma hakkaksin inimesele kes asjast mitte midagi ei tea selgitama mis on D&D, siis ma alustaksin sõnadega "see on lauamäng -- täringutega ja tihti ka mängulauaga millel nuppe liigutatakse, umbes nagu reis ümber maailma, aga meenutab samal ajal ka veidi tubateatrit".

Antud puhul ei üritanud ma maailmasse termineid juurde luua vaid üritasin kontekstis selgitada oma mõtet ja eristada enamalt jaolt laua taga toimuvat mängu mängust, kus toimub jooksmine ja poroloonkurikatega vehklemine. Ma ei leia, et ma oleks seda kuidagi ekslikult teinud. Ja ma ei saa eriti aru, miks sa üritad ettekirjutusi teha, kuidas teised inimesed tohivad (või ei tohi) rääkida.
mart
Dominus Monstrorum
 
Postitusi: 1001
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: "Lauamäng"

PostitusPostitas Udutont 15:31 23. Veebr 2010

Hüpoteetiliselt kui ma tutvustaksin suvalistele inimestele mingit D&D laadset rollimängu, siis võib-olla ma kasutaksin ka sõnu "lauamäng" ja "tubateater". Aga esiteks oleks see lihtsalt viis kuidas seletada tuttava kaudu mingit tundmatut asja: tavaline juturollimäng ei ole ju sisult ei päris lauamäng ega päris tubateater. Teiseks, minu sõnavõtt ei olnud ajendatud mingist hüpoteetilisest olukorrast, vaid siin foorumis kirjutatust. Selle foorumi lugejad ei ole ju inimesed, kes asjast mitte midagi ei tea. Milleks siis selline keelekasutus? See tekitab lugejates võõristust (vähemalt minus tekitab) Samuti mõjutad sa oma segadustekitava mõistekasutusega keelt, mida rolli-ja lauamängurid kasutavad ning mida tõenäoliselt võetakse arvesse ka nt ÕSSi või seletava sõnaraamatu koostamisel. Minu arvates oleks kahju, kui nö ametlikuks saakski käsitlus, kus juturollimängu sünonüümiks on lauamäng.

Lõpetuseks, sõnavõtt, millest see teema siin alguse sai ei ole suunatud sinu vastu isiklikult. Ma ei soovinud teha sulle "ettekirjutust" eksliku keelekasutuse pärast, vaid tahtsin panna järgi/kaasa mõtlema kõiki neid, kes nimetavad tavalist rollimängu "lauamänguks", et seda LARPist eristada. Ma olen nõus, et üksnes LARPI kontekstis sobib tavalise rollimängu kohta öelda lauamäng, kuid laiemas plaanis tekitab see asjatut segadust. Miks ei võiks kasutada tavalise rollimängu eristamiseks LARPist sõnu nagu "jutumäng" või "lauatagune rollimäng" ? Kas oleksid sellise kokkuleppega nõus? Kui mitte, siis miks?
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag
 
Postitusi: 1664
Asukoht: uttu tõmmatud


Mine Rollimäng

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


cron
© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.6