Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni


palgaarmee ja ajateenistus

Vestlus poliitika- ja religiooniteemadel

Moderaator: ohpuu

Foorumi reeglid
1. antud alafoorumi moderaator on ohpuu.
2. tal on 6igus siin foorumis teie postitusi vajadusel muuta ja kustutada.
3. ta v6ib, aga ei pea p6hjendama suvalise posti muutmist/kustutamist.
4. ta võib teemasid oma suva j2rgi lukustada.
5. kellele need reeglid ei sobi, 2rge palun postitage siin foorumis.
Kasutaja avatar

palgaarmee ja ajateenistus

PostitusPostitas Teemon 15:03 1. Dets 2006

j2rgnev jutt on p2rit aweroni blogist, kolisin selle siia yle, et oleks mugavam arutada
http://tume.pri.ee/aweron/archives/2006 ... right.html

Aweron kirjutas:Palgasõjavägi? Yea, right...

Kurat! iga kord kui mõni geniaalne ahvike tuleb välja palgaarmee ideega (RE ridades on see ilgelt popp teema) tahaks vanduda. Ükski sõdur ei sõdi raha ees sama innukalt kui kodumaa ees. Ja siis vingutakse, et kohustusliku ajateenistuse väljaõpe on madal ja inimesed lebotavad seal. Tegelegu siis probleemiga! Mitte ärgu inisegu mingit iba palgaarmeest. Ise käidud, võin öelda, et jah toimkonnad olid tüütud ja metsalaagrid vahest ikka rõvedad, kuid sõda polegi ilus ja tore ja nunnu. Vähemalt sai maigu suhu, mis tunne on lörtsise sambla vahel madalroomata ja kuulipildujast täristada. Et kui peaks pauk tulema, siis teab millist relva otsa vastase poole suunata ja ei kilju paanikas, kui 3 päeva hambaidki pesta pole võimalik.


Irve kirjutas:Me oleme strateegiliselt ebameeldivamad tegeleda, kui meil on sõjaline õpe taga. See on minu meelest põhiargument üldse sõjaväe haldamise poolt.

Sest ega elukutseline sõjaväelane kuidagi halb kontseptsioon ei ole. Arvan, et palgaline sõdur peab olema oma ala fänn niiehknaa ja motivatsioon: ta on elukutsevalikul sellega arvestanud. Ma usun, et vähemotiveeritud saab välja praakida küll.

Reformiga on see jama ka, et nad tõesti teevad ja võtavad ette palgaarmee osas midagi. Oleks siis nagu Keskerakonna astmeline tulumaks, et hea on RE-ga vaielda ja nii pidevalt avaliku huvi keskel ja vihaste valijate südames olla. Nad ikka peavad seda, hoolimata sõjaväelaste enda tugevast vastuseisust, pushima.

Praeguse korra kasuks räägib minu meelest tugevasti ka see, et niipalju kui mina olen suhelnud: need, kes on käinud: neile meeldis.


Demon kirjutas:kust sa neid motiveeritumaid piisavalt palju v6tad? teistest riikidest? neid motiveerib siis raha, ja seda on alati v6imalik yle pakkuda v6i tekitada olukord, kus raha piisavalt enam ei motiveeri.
eestist? meil on t6siseid raskuseid isegi ohvitseride kokkusaamisega, reakooseisust r22kimata.

omaette teema on see, et l6viosa ajateenistuses 6petatavast omab mingitki tolku vaid siis, kui meid ryndab sama suur s6jaline j6ud nagu meil on, ntx l2ti. siis v6ib r66msalt metsas mingeid 3-v2iksemat-yksust-iga-suurema-ees laagreid ehitada jms

ehk siis v6iks alustuseks keskenduda ajateenistuses selle 6petamisele, millest reaalselt ntx venemaa vastu mingitki tolku on. aga see on umbes sama suur reform nagu ajateenistuse pealt palgaarmeele yleminek oleks, ning eriti keegi ohvitseridest ei taha oma elu keeruliseks muuta


Karmus kirjutas:Kardan, Teemon, et Sa ei abla kahjuks suuremat pilti ja selles on süü suuresti puudulikus ajateenistuse aegsel moraalsel väljaõppel.
"Vene karu" hirm on omandamas väheteadlike seas patoloogilisi vorme.
Soovitan soojalt lugeda Leo Kunnase viimast raamatut "Viiv pikas sõjas" ja ka tema erinevates ajalehtedes ilmunud artikleid nagu näiteks see:
http://www.epl.ee/?artikkel=313712


Aweron kirjutas:Meil ütles lipnik hästi ühele tüübile, kes ütles et tema põgeneks Rootsi, kui rünnatakse:
"Sooh? Ja mida sa siis teed, kui lähed koju, su vanemad on
/sisesta üks teatud eriüksuse nimi siia/ poolt maha lastud, õde vägistatud, vend vangi viidud. Rootsi sõidad?"
Minuarust on suurim jama see, et ajateenistuse väljaõpe on nõrk. Seda tuleks kõvasti parandada. Et siis oleks vähem neid, kes tuleks välja ja kurdaks kui mõtetu ja igav seal oli, kooris nendega, kes mõne kuu viibimist mundris peavad maailma lõpuks. Jeerum, nad ei saa siis ju õlut juua ja bemmidega ringi rullida ning ehitustel räigelt pappi kokku ajada.


Demon kirjutas:ma ei yritagi v2ita kuidagi, et venelane on parem s6dur kui eestlane vms. mida ma v2itsin, on see, et venemaa on see, kes meid t6en2oliselt ryndab, kui keegi yldse ryndab. ja et meile 6petatakse ajateenistuses lisaks k6ige elementaarsematele asjadele (orienteerumine, relva k2sitlemine jne) metsa laagri ehitamist ja selle kolimist. ma kahtlen, et venelastega s6dides kuhugi tallinna ja narva vahele rakvere kanti tehtud metsalaagritest palju kasu on.
sissitegevus? okei, ma oskan metsa laagri teha ja tegelikult ka olen paar korda miini maasse kaevanud. kas sellest piisab?
mina sain naki ajal l2bi teha yhe paarip2evase linnalahingu laagri. reamehed ei saanud sedagi. okei, v6imalik et teistes v2eosades saavad ka reamehed 1-2 linnalahingu laagrit. aga see annab ainult mingi esmase mulje, misasi see linnalahing yldse on, kogemusi kui selliseid sa selle m6ne p2evaga ei saa. ei omanda ka seda vajalikku rutiini, kuidas standardolukordades k2ituda


lugesin artikli l2bi, ja ei leidnud erilisi vastur22kivusi oma postiga
saad j2rsku selgitada? ise selles systeemis sees olles jagad sa asja ilmselgelt palju paremini kui mina
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas
 
Postitusi: 4022
Asukoht: harjumaa majad

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 15:42 1. Dets 2006

kokkuv6tlikult:
ma olen palgaarmee vastu, aga leian, et ajateenistuses hypatakse yle v6i riivatakse vaid p6gusalt asju, mida oleks vaja 6petada, samas keskendutakse asjadele, millest on suhteliselt v2he kasu
seega n6ustun aweroniga, et ajateenistuse kvaliteeti tuleks oluliselt t6sta

aga kena oleks karmuse ja teiste kommentaare kuulda
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas
 
Postitusi: 4022
Asukoht: harjumaa majad

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Nigga 20:08 1. Dets 2006

Ma olen tugevalt palgaarmee poolt kuna see tõstaks tublisti sõjaväe taset ja võitlusvalmidust.
Reegel 1)Kõik mis ei tapa tapab.
Reegel 2)Kui ei tapa vaata reeglit 1.
Nigga
Meister
 
Postitusi: 93
Asukoht: kusagil kahe silma vahel

PostitusPostitas Orz 21:34 1. Dets 2006

Et ostame venemaalt Spetsnazi teenust sisse?
°
Orz
Arhimaag
 
Postitusi: 1453
Asukoht: Eesti

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 21:43 1. Dets 2006

palgaarmee pooldajatel soovitaks lugeda karmo viidatud artiklit
http://www.epl.ee/?artikkel=313712
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas
 
Postitusi: 4022
Asukoht: harjumaa majad

Kasutaja avatar

PostitusPostitas logerin 22:43 1. Dets 2006

+ kuidas te hoiate 10k pealise (väga suure) palgaarmeega kinni mingit piiri, turvate linnu, hoolitsete transpordi, tagala ja tsiviilrahu eest?
Kõrini sellest, et k6ik kirjutavad siia midagi igavat.
logerin
Haldjate sõber
 
Postitusi: 324
Asukoht: Tartu

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 4:37 2. Dets 2006

Armeedega on asi lihtne: ajalugu on näidanud, et palgaarmee on puhtalt ründeotstarbeline moodustis. Ma ei ole päris kindel keda RE rünnata kavatseb ja ma ei ole ole ka eriti kindel, kas ma tahangi teada.

Pealegi on meil riigis juba palgaarmee olemas, Falcki näol. Aitab äkki sellest küll?
Blog: http://pronto.ee/
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja
 
Postitusi: 3812
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Karmus 18:43 2. Dets 2006

Deemonil on õigus selles suhtes, et ajateenistuse aegne väljaõpe paljuid olulisi asju vaid põgusalt käsitleb. Samas üritatakse selle väljaõppega anda baas, millelt kriisi korral oleks võimalik kiirelt edasi minna.
Saan Su murest aru täielikult. Ka minul oli ajateenistuse lõppedes rohkem küsimusi kui sinna minnes. Nüüdki tuleb neid igapäevaselt juurde. Eks see ole ka üks põhjuseid mis asjaga tegelemas hoiab. :)

Kuna on nädalivahe, siis ei ole mahti sellel teemal praega pikemalt peatuda.
Järgmise nädala alul annan argumenteeritult aru.

Seniks riigikaitsest huvitatutele mõned päevakajalised artiklid veel, mida lugeda ja mille üle mõelda:

http://www.postimees.ee/011206/esileht/ ... 1824.php?r

http://www.postimees.ee/241106/esileht/ ... 0708.php?r

http://www.sloleht.ee/2006/11/25/kommentaar/211413/

Ja veelkord soovitan soojalt äsja ilmunud raamatut:
Leo Kunnas "Viiv pikas sõjas"

Pro patria! :)
Karmus
Ruunitundja
 
Postitusi: 442
Asukoht: Saku, Tapa

Kasutaja avatar

Re: palgaarmee ja ajateenistus

PostitusPostitas Draug 20:43 2. Dets 2006

Kaitseväe spoiler, lugemine rangelt vabatahtlik.
Ajateenistuses olin ajavahemikus 2003 sept - 2004 mai (Pärnu ÜJP). Niisiis omast kogemusest.
SBK oli hea - sai pidevat koormust, omandasid uusi teadmisi, kõik oli uus ja huvitav.
EBK oli hea - koormus vähenes natuke, mis andis aja kompenseerida SBK pidevat tõmblemist. Omandasid uusi teadmisi. Oli uus ja huvitav kah natuke. (miinus - vähe sai lasta nii lahing-, kui paukmoonaga - sidejaos olles toimus vist üks varitsusõppus, kus igale tüübile anti ca. 5 padrunit - kogus, mille pärast viitsisid vähesed oma relva tunde nühkida.)
Stagnatsioon algas peale EBKd. Ainulr üks patrulllaager - kõige karmim ja parem kogemus lahinguolukorra stressist peale noorteaja rännakuid ja eksamit - 5 päeva peale ca 5 h und, vähe puhkust ning -20C-ga põlvini lumes täisvarustuses liikumist tekitas olukorra, kus linnaloale minnes sai kohe koju jõudes kell 8 magama vajutud ning järgmine päev lõunapaiku alles luugid lahti tehtud. Mõnna. Peale seda rühma ja kompaniiõppused - igav rutiin (sidemartidele-traadivedajatele). Tihtipeale sisaldasid komaniiõppused niisama manöövreid ilma lahingkontaktita - omakorda igav. Rutiin on vajalik, aga pidev rutiin ilma lahingkontaktideta (juhtimisrühma sidejaos olin, sellest ka jalaväerühmade lahingutest eemalolek - ja võib-olla sellest ka minu subjektiivne vingumine vähesest paugutamisest) viskas üle ning tekitas tahtmise üle lasta, kus iganes võimalik. Linnalahingut saime õnneks korraliku (võrreldes Deemoniga) nädalase väljaõppe - terve kompanii. Positiivne oli rutiini juures, et kui keegi midagi metsas tsiribiribimmi ei keeranud, oli linnaluba igal nädalal (Pärnu ÜJPl on vist pidevalt selline poliitika olnud). Niipalju siis teenistusromantikast, vabandust, et heietama jäin...läks meenutamiseks :P ) Aga tegelikult loeks detailsemalt ka teiste forumantide kogemusi ja meenutusi - huvitav on teada, mis on teiste väljaõppekeskuste väljaõppemeetodid ja poliitika ja niisama - mis toimus.
Spoleri lõpp

Mida ajateenistus andis? Oskuse oma võimeid ning seisundit kainelt ja realistlikult hinnata. Erinevate juhtide juhtimismeetodite võrdlusmomendi. Teadmise, kui raske on saada korralikku rühmatööd väga erineva taustaga inimestelt. Selle arusaamise, et teisel pool püssitoru on samuti inimene (ütles kunagi mulle juba üks kaitseliidu tegelane). Aga, et sellest aru saada, mida see inimene ja tema võimed enam-vähem kujutavad on vaja ise kaitseväes aega teenida ning lahingurutiini ja stressi taluda. Siis väheneb ka hirm Vene megatapamasinatest, kellele mõned tahaks juba puhtalt hirmust relvad ära anda.
Probleem on ühelt poolt selles, et kaitsevägi on samasugune ühiskondlik organisatsioon, nagu kõik teised. Ta sisaldab tõenäoliselt protsentuaalselt sama suurt kontingenti inimesi, keda huvitab pigem soe koht, kui tahe midagi ära teha, kui seda on igas teises organisatsioonis. Sellest tuleneb aga kohatine kutsealuste negatiivne kogemus ajateenistusest - teenistus võiks olla huvitav, kui selle kohustuslik osa tehakse võimalikult huvitavaks ja vaheldusrikkaks ka ülemate poolt. Aga, kui ülem ei viitsi, siis on alluvatel igav ja kui kokkuvõttes on igav, siis tundub ajaraiskamisena (minul õnneks kokkuvõttes igav ei olnud - sai nii lebo, rutiini, kui ka stressi ja ketti maha). Väheselt motiveeritud ülemaga ei tee isegi siis midagi ära, kui ressursse ja võimalusi nende kasutamiseks on küllaldaselt. Mis toob teise probleemini, et neid ei ole.
Ma mõtlesin Deemoni kurtmise üle, et ajateenistuse kvaliteeti võiks tõsta, aga kui nüüd mõtlema hakata, kuidas, siis tekib mitmeid probleeme.
Üks neist, mis minu peas kuju võttis on selline - Eestis on mingi arv väljaõppekeskuseid, mis tegelevad ajateenijate väljaõppega. Kui nüüd tõsta neist ühe või kahe tehnoloogia (varustus) ja väljaõppe kvaliteeti, siis võib tunduda nendele, kes on saanud puudulikumat väljaõpet ajast-arust varustusega mahavisatud ajana ning kahetsustunnet teenistuskoha valikul ( kes on selle koha ise valinud, kes ei ole - neil on veel hullem). Kuid kõigi väljaõppekeskuste lühikese ajaga maksimaalselt moderniseerimine ei tule vist kõne allagi, kuna riigil pole (tahtmist?) KVle raha eraldada nii palju. Kuidas see probleem on lahendatav? Minu arust ajateenistuskohustuse jätkumise ning ajateenistujate väljaõppe kvaliteedi järk-järgulise parandamisega, mis saab toimuda ainult oludes, kus paraku ( st. ei ole RE ja eriti Jürgen Ligi hvänn) võimul olevad parteid ei torpedeeri järjekindlalt Eesti Kaitseväe arengut demagoogiaga 10000 pealise Eesti megatapamasinavärgi loomisega. See on minu jaoks sama reaalne kui viimaste suutlikus Eesti riigi rahvaarvu tõsta teatud toimingute najal 147 miljonini - ja ma ei räägi nende sugupotensist.
Draug
Haldjate sõber
 
Postitusi: 307
Asukoht: Estonia

PostitusPostitas Dark Matter 13:40 3. Dets 2006

Enne 1940. aastat oli Eestis 4 diviisi, ärge unustage.

Mulle näib, et palgaarmeele üleminekuga Läti ühelt poolt keeras meile käkki (Balti ketis üks lüli nõrgem), teiselt poolt tegi teene - esimene mats läheb arvatavasti sinna... Kui muidugi kõiki korraga ei võeta, nagu 1940. aastal.

Mis vene hirmu puutub, siis siin tõesti kedagi teist ei ole, kes meile kallale võiks tulla. Aga kui venelane kallale tuleb, siis ta vastupanuliikumisest tõenäoliselt niisama ruttu jagu ei saa, kuid loobib seevastu õhust kaela kõike, mida Külma sõja aegsetest varudest alles on.
Dark Matter
Õpipoiss
 
Postitusi: 26

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tanel 14:38 3. Dets 2006

Kes see tark mees oligi kes ütles kuldsed sõnad stiilis:

Eesti palgaarmee saab olema motiveeritud, efektiivne, profesionaalne ja ahub ilusti kanderaamile.

Ma ei kujuta ette kust kavatsevad reformikad leida need mehed et kasvõi üks brigaad kokku panna eestist. Isegi scoutspataljonil on siiamaani mehi ridadest puudu.

Ja kuidas kavatsetakse seda rahastada? Antakse killuvest selga, paari lisavidinaga galil kätte ja ameerikamaa kiiver pähe ja öeldakse et sa oled nüüd palgasõdur?

Eesti on liiga pisike et lubada endale sellist luksust. Pealegi on minu isikliku arvamuse kohaselt ajateenistusel peale sõjaväelise ettevalmistuse ka muid positiivseid külgi.

lisa: Darkmatterile, enne Teist maailmasõda oli eestis ajateenistus ka (võin eksida, võimalik et millalgi vähendati) 2 aastat.
Lugege Jaanus Põldaru imepärastest seiklustest koduvabariigis

Kunagine Galadthon Anuvrael

Death Before Dishonour - Resurrection Before Lunch.
Tanel
Tuleloitsija
 
Postitusi: 798
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 14:52 3. Dets 2006

minu point on pigem selles, et ajateenistuse ajal j22b aega ylegi, aga seda ei kasutata vajalike oskuste 6petamiseks, vaid metsalaagri kolimise drillimiseks v6i niisama passimiseks.

peale s6duri baaskursust ja nooremallohvitserikursust ma enam p6him6tteliselt midagi uut juurde ei 6ppinud. ehk siis 11 kuust viimased 6 kuud. 8 kuu tegelastel oli seda perioodi 3-4 kuud
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas
 
Postitusi: 4022
Asukoht: harjumaa majad

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Udutont 15:27 3. Dets 2006

Kas keegi viitsiks kirja panna, mis need palgaarmee väidetavad head ja vead on? Senikirjutatu põhjal jääb mulje, et põhiline probleem palgaarmeele üleminekul oleks puudus motiveeritud kaadrist. Ja kas keegi oskab seletada, miks huvi madal on? Kas nt scoutspataljoni tasu on nii kehva, et ei suuda konkureerida?

Laisktont
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag
 
Postitusi: 1664
Asukoht: uttu tõmmatud

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tanel 15:37 3. Dets 2006

Udutont kirjutas:Kas keegi viitsiks kirja panna, mis need palgaarmee väidetavad head ja vead on? Senikirjutatu põhjal jääb mulje, et põhiline probleem palgaarmeele üleminekul oleks puudus motiveeritud kaadrist. Ja kas keegi oskab seletada, miks huvi madal on? Kas nt scoutspataljoni tasu on nii kehva, et ei suuda konkureerida?

Laisktont


Palganumbrid scoutspataljonis leiab siit -> http://www.scoutspataljon.ee/index.php?option=content&task=view&id=125
Lugege Jaanus Põldaru imepärastest seiklustest koduvabariigis

Kunagine Galadthon Anuvrael

Death Before Dishonour - Resurrection Before Lunch.
Tanel
Tuleloitsija
 
Postitusi: 798
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tanel 15:44 3. Dets 2006

Demon kirjutas:minu point on pigem selles, et ajateenistuse ajal j22b aega ylegi, aga seda ei kasutata vajalike oskuste 6petamiseks, vaid metsalaagri kolimise drillimiseks v6i niisama passimiseks.

peale s6duri baaskursust ja nooremallohvitserikursust ma enam p6him6tteliselt midagi uut juurde ei 6ppinud. ehk siis 11 kuust viimased 6 kuud. 8 kuu tegelastel oli seda perioodi 3-4 kuud


Tõsi ta on. Minu ajateenistus möödus vahipataljonis, ja seal jäi tihti tegelikult väljaõppe aega puudu. Põhjuseks sagedased tseremooniatel käigud ja ebanormaalselt suur toimkonna koormus. Täistoimkond oli pool rühma. Ning oli ka päevi kui lihtsalt väljaõpe jäi ühel või teisel põhjusel ära ja koristasime siis ladusid ja tegelesime muu sarnasega. Päris niisama molutamist just ei olnud, aga aega oleks võinud kordi efektiivsemalt ära kasutada.
Lugege Jaanus Põldaru imepärastest seiklustest koduvabariigis

Kunagine Galadthon Anuvrael

Death Before Dishonour - Resurrection Before Lunch.
Tanel
Tuleloitsija
 
Postitusi: 798
Asukoht: Tallinn

Järgmine

Mine Poliitika ja religioon

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


cron
© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.6