Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Petseri ja Jaanilinn

Vestlus poliitika- ja religiooniteemadel

Moderaator: ohpuu

Foorumi reeglid
1. antud alafoorumi moderaator on ohpuu.
2. tal on 6igus siin foorumis teie postitusi vajadusel muuta ja kustutada.
3. ta v6ib, aga ei pea p6hjendama suvalise posti muutmist/kustutamist.
4. ta võib teemasid oma suva j2rgi lukustada.
5. kellele need reeglid ei sobi, 2rge palun postitage siin foorumis.

PostitusPostitas Orz 19:33 21. Nov 2006

No inglise keel on oluline tegija.

Kas võiks olla nii, utreeritult: "Me kas õpetame venelased eesti keelt rääkima või hakkame siin kõik inglise keelt rääkima."?
°
Orz
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas malevlane 11:22 22. Nov 2006

Viimase variandi teostudes võib eestlaste olukord kunagi ollla samalaadne kui praegu vadjalastel, kus ehedat vadja keelt kuuleb vast 2-3 külas
malevlane
Seikleja

PostitusPostitas Merrist 16:47 22. Nov 2006

mina muretsen keele pärast. Eestlastel peab Eestis olema võimalus eesti keelt osates probleemideta hakkama saada. Ida-Virus, Lasnamäel ja veel mõnes paigas on see raske. Lasnamäel on venelasi vist 60% ligi ja enamus ei oska eesti keelt vähegi arvestataval tasemel

Ma olen sinuga peaegu nõus, aga tegelikult on ingliskeel ja läänekultuur see, mis ohustab eesti keelt kõige rohkem. See on ohtlik eelkõige selle pärast, et ingliskeelt keegi ei pressi jõuga peale (nagu seda nsv-s või vene impeeriumis tehti vene keelega) vaid tasapisi vaikselt, märkamatult imendub meie kultuuri ning varsti inimesed enda jaoks märkamata hakkavad rääkima üha rohkem ingliskeelt. See protsess toimub väga kiirest, sest sellele aitavad kaasa arvukad reklaamid, filmid, muusika.

Minu juttu mõte on see, et me peaksime rohkem tähelepanu pöörama läänistamisele, kui venestamisele, sest vene kultuur (enemasti vähearenenud meedia tõttu) pole nii pealetükkiv. Vene kanaleid vaatavad ainult venelased, vene musat kuulavad ainult venelased, aga mingit jäjekordset Ameerika action-filmi vaatavad kõik.
Merrist
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas uuk 19:35 22. Nov 2006

Merrist kirjutas:Minu juttu mõte on see, et me peaksime rohkem tähelepanu pöörama läänistamisele, kui venestamisele, sest vene kultuur (enemasti vähearenenud meedia tõttu) pole nii pealetükkiv.

Läänistamisele?!? Et hakkame uuesti maid valdusteks jagama ja aadlit tootma?

Merrist kirjutas:Vene kanaleid vaatavad ainult venelased, vene musat kuulavad ainult venelased, aga mingit jäjekordset Ameerika action-filmi vaatavad kõik.

Suhteliselt nürimeelne ja klisheeline üldistus (milline saab tulla ainult igasuguse kokkupuute puudumisest vene kultuuriga). Ma tean paljusid eestlasi, kes vaatavad ja vene filme ja kuulavad vene muusikat ja loevad vene raamatuid (kohati ka venekeelsetena). NING järjekordse ookeanitaguse märuli jätavad südamerahus vaatamata. Ise kuulun ka selliste hulka.
Pucca ja Garu on absoluutsed lemmikud.
uuk
metsik Sõjatihane

PostitusPostitas Orz 1:20 23. Nov 2006

Merrist kirjutas:Minu juttu mõte on see, et me peaksime rohkem tähelepanu pöörama läänistamisele, kui venestamisele, sest vene kultuur (enemasti vähearenenud meedia tõttu) pole nii pealetükkiv.

Kuidas siis on juhtunud, et justkui "kultuuritu Ameerika" kultuur on niivõrd populaarne? Majandusskeemid, popmuusika, kiirtoit... Mugavus, ma arvan. Mis puudutab massidele peale minekut, siis Saksamaal ja Venemaal oli massimeedia mõneti ebamugav, n.ö. "raskesti müüdav" ja ilmselt seotud riikliku ideoloogiaga, USA oma puhul nii ilmne see ei ole, kuigi mõned näited lubavad arvata, et see ikkagi sisaldab endas mingeid juhitud väärtushinnanguid (Bonditüdrukute emantsipatsioon, ilmne suitsetamisvastane propaganda filmis "Constantine, seksi tsenseerimine ja vägivalla iseenesestmõistetavaks pidamine, sõnavabadus) .

Lisaks, Vene filmid ei ole mu meelest alaarenenud. Vene kultuuri pealetükkivuse osas meenutaks seda, et varakeskajal oli Tartu vahepeal vallutatud Kiievi-Venemaa koosseisus, toimus Liivi Sõda, Põhjasõda, venestamine 19. saj. lõpus., Vabadussõda punaste vastu, EV annekteerimine NSVL koosseisu aastal '40, venestamislained pärast II maailmasõda ja praegused jahedad suhted Vene Föderatsiooniga. USAkultuuri meetodid on muidugi hoopis teistsugused - inimestele meeldib seda tarbida. No kui ma oleks USApresident, siis kätt ma sellele ette ei paneks.

Aga point'i osas olen nõus: kuigi Lääne töökultuur on parem (efektiivsem) kui Vene töökultuur, tuleks sügavalt järele mõelda, millise vankri ette seda Lääne töökultuuri rakendada. Mida me sellega saavutada tahame? Indiviidi tasandil? Kollektiivselt? No kui jõmm oskab bemmiga sõita, siis on ju kõik hea. Aga kui ta ise ka ei tea, kuhu ja kuidas...
°
Orz
Arhimaag

PostitusPostitas Merrist 15:20 23. Nov 2006

uuk kirjutas:

Läänistamisele?!? Et hakkame uuesti maid valdusteks jagama ja aadlit tootma?

Merrist kirjutas:Vene kanaleid vaatavad ainult venelased, vene musat kuulavad ainult venelased, aga mingit jäjekordset Ameerika action-filmi vaatavad kõik.

Suhteliselt nürimeelne ja klisheeline üldistus (milline saab tulla ainult igasuguse kokkupuute puudumisest vene kultuuriga). Ma tean paljusid eestlasi, kes vaatavad ja vene filme ja kuulavad vene muusikat ja loevad vene raamatuid (kohati ka venekeelsetena). NING järjekordse ookeanitaguse märuli jätavad südamerahus vaatamata. Ise kuulun ka selliste hulka.

:roll: Minu isa on venelane.... mina kuulan nii eesti kui ka vene musat. Vahin vene filme.

Mina sugugi ei väitnud, et vene filmid on alaarenenud. Nad on kohati palju sügavamõttelisemad kui paljud teiste maade filmid ja just selle pärast neid on palju raskem vaadata (tihti puudub action, mis sind äärevil hoiaks. palju tundeid, mõtisklusi. Tihti on sünged), aga selle eest jätavad nad sinusse sügavama jälje, kui näiteks need samad ameerika paugukad.

"Vähem arenenud meedia" all mõtlesin nats vananenud tehnikat (antenne, kaableid) ning mitte eriti hästi läbi töötatuid seadusi.

Ja muide kasutasin "läänistamise" terminit samas mõttes kui kasutatakse sõna "venestamine", mitte terminina ajaloost. Selle sõna tähendus(minu tekstis) on piisavalt arusaadav. Seoses sellega palun tähti mitte närida.
Merrist
Seikleja

PostitusPostitas Selenus 18:55 23. Nov 2006

Merrist kirjutas:Ma olen sinuga peaegu nõus, aga tegelikult on ingliskeel ja läänekultuur see, mis ohustab eesti keelt kõige rohkem.

Meil siin ei ela kümneid tuhandeid ingliskeelseid, kes keelduks eesti keelt õppimast või rääkimast.

Merrist kirjutas:See on ohtlik eelkõige selle pärast, et ingliskeelt keegi ei pressi jõuga peale (nagu seda nsv-s või vene impeeriumis tehti vene keelega) vaid tasapisi vaikselt, märkamatult imendub meie kultuuri ning varsti inimesed enda jaoks märkamata hakkavad rääkima üha rohkem ingliskeelt.

Nagu ma juba ütlesin - saksa keelega oli sarnane olukord mitu sajandit. Ja eesti keel elas selle ilusti üle.
Gott mit uns!
Selenus
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Draug 19:49 23. Nov 2006

Merrist kirjutas: Ja muide kasutasin "läänistamise" terminit samas mõttes kui kasutatakse sõna "venestamine", mitte terminina ajaloost. Selle sõna tähendus(minu tekstis) on piisavalt arusaadav. Seoses sellega palun tähti mitte närida.

Sel juhul, luba ma parandan sind - läänestamine, mitte läänistamine.

Orz kirjutas:No kui jõmm oskab bemmiga sõita, siis on ju kõik hea. Aga kui ta ise ka ei tea, kuhu ja kuidas...

:roll: ... tabav võrdlus. sellele eelnenud jutuga samuti nõus.
Draug
Haldjate sõber

PostitusPostitas Orz 20:59 23. Nov 2006

Selenus kirjutas:Meil siin ei ela kümneid tuhandeid ingliskeelseid, kes keelduks eesti keelt õppimast või rääkimast.

Praegu mitte. Aga 100-200 aasta pärast?
°
Orz
Arhimaag

PostitusPostitas Selenus 0:06 24. Nov 2006

Orz kirjutas:Aga 100-200 aasta pärast?

100-200 aasta pärast võib paljugi juhtuda. Aga praegu ei ohusta inglise keel eesti keelt nii, nagu vene keel.

Krt, mul vist on skleroos või midagi sellist... Vägisi on tunne, et ma juba vastasin sellele postitusele :S
Gott mit uns!
Selenus
Seikleja

PostitusPostitas Orz 0:30 24. Nov 2006

Selenus kirjutas:Aga praegu ei ohusta inglise keel eesti keelt nii, nagu vene keel.

No keel on abstraktne asi, ei ole võitlus tiigriga... Praegu kell pool kaksteist õhtul tõepoolest ei ole erilist ohutunnet.

Võiksm analüüsida, mis on toimunud viimase kümne aasta jooksul ja proovida ennustada järgmist 10 aastat. No paari vene või inglise laenu pärast pole nagu mõtet tähti närida, aga eesti keel on minu meelest ilus keel.
°
Orz
Arhimaag

PostitusPostitas Merrist 16:02 24. Nov 2006

eesti keel on minu meelest ilus keel.

Nõus.

Meil siin ei ela kümneid tuhandeid ingliskeelseid, kes keelduks eesti keelt õppimast või rääkimast.

Seevastu paljude noorte eestlaste arvates on ingliskeel palju perspektiivikam keel, kui eesti keel (seda ta on tõepoolest) ning eelstavad eesti keelele ingliskeelt (eesti keel otrofeerub). Lisaks, kõik, kel on mingil määral mingit (matemaatika, füüsika jne) annet lasevad siit jalga. Tulemusena Eesti kaotab oma põliselanikkonda

Nagu ma juba ütlesin - saksa keelega oli sarnane olukord mitu sajandit. Ja eesti keel elas selle ilusti üle.

Mainin, et me kasutame ladina tähestikku, teatud osa meie sõnavarast on saksa keelest (Kurat, jah jne). Mei kombed on pärsi saksa moodi. Oleme luteri usku. Kogu meie grammatika on loodud baltisakslaste poolt. Meie ideaalid on väga saksa ideaalide moodi. Enne sakslaste tulekut eesti kultuur, keel, maailmapilt oli hoopis teissugune, kui praegu (eestlased olid rohkem venelaste, kui sakslaste sarnased)
Merrist
Seikleja

PostitusPostitas Orz 17:14 25. Nov 2006

Saksa ja Vene mõjusid on kõvasti, võiks mainida toitu ja töökorraldust.
°
Orz
Arhimaag

PostitusPostitas Dark Matter 11:51 30. Nov 2006

Merrist kirjutas:Seevastu paljude noorte eestlaste arvates on ingliskeel palju perspektiivikam keel, kui eesti keel (seda ta on tõepoolest)

Aga kus kohas?

Merrist kirjutas:Lisaks, kõik, kel on mingil määral mingit (matemaatika, füüsika jne) annet lasevad siit jalga.

Ei lase ikka küll.

Merrist kirjutas:Enne sakslaste tulekut eesti kultuur, keel, maailmapilt oli hoopis teissugune, kui praegu (eestlased olid rohkem venelaste, kui sakslaste sarnased)

Vaevalt. Soomlased ei ole venelaste sarnased.
Dark Matter
Õpipoiss

PostitusPostitas Orz 15:06 30. Nov 2006

Merrist kirjutas:Seevastu paljude noorte eestlaste arvates on ingliskeel palju perspektiivikam keel, kui eesti keel (seda ta on tõepoolest)
Aga kus kohas?

Lokaalselt ja konkreetselt Eestis: abiturient klassiruumis, üliõpilane monitori ja klaviatuuri vahel õppeinfosüsteemis täienduskursust valides.
Globaalselt ja abstraktselt: globaalsel tööturul.

Kui nüüd norida, võiks ju küsida, et KAS see on nii, aga mu tutvusringkonnas on olnud inimesi, kes on väga kõrgelt hinnanud inglise keelt ja on läinud välismaale töötle.

Merrist kirjutas:Lisaks, kõik, kel on mingil määral mingit (matemaatika, füüsika jne) annet lasevad siit jalga.

Ma ei usu, et see päris nii on. Protsessid on mõlemasuunalised: alamakstud inimesed kipuvad üle piiri, aga samas ma arvan, et paljud inimesed tahavad siia Eestisse endale maamaja - Saksamaal või Hollandis oleks see ju äärmiselt kallis ja kõik on kultuurmaastik.
°
Orz
Arhimaag

EelmineJärgmine

Mine Poliitika ja religioon

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll