Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Petseri ja Jaanilinn

Vestlus poliitika- ja religiooniteemadel

Moderaator: ohpuu

Foorumi reeglid
1. antud alafoorumi moderaator on ohpuu.
2. tal on 6igus siin foorumis teie postitusi vajadusel muuta ja kustutada.
3. ta v6ib, aga ei pea p6hjendama suvalise posti muutmist/kustutamist.
4. ta võib teemasid oma suva j2rgi lukustada.
5. kellele need reeglid ei sobi, 2rge palun postitage siin foorumis.
Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kriku 15:59 22. Aug 2006

Olorin kirjutas:Aga ütleme siis nii, et natuke elanikkonnast annaks ära... :rolle:

See juba parem mõte...
Kasutage BAAS-i, rahvas!
Kriku
Deaktiveeritud

Kasutaja avatar

PostitusPostitas riion1 16:32 22. Aug 2006

Hullud olete, kui Ida-Virumaast peaks ilma ka jääma, seal tuleb põhiline kütus, mis meil on. Ida-Virumaalt korjatakse kuskil 40% turbast ja sealt enamus meie põlevkivi, need kaks asja väikesed aga väga olulised Eestile.
riion1
Haldjate sõber

PostitusPostitas Merrist 20:55 15. Nov 2006

Olorin kirjutas:Mida te neid taga nutate?
Ma annaks Narva ka ära ja mõned Ida-Virumaa alad, kus venelasi üle mõistuse palju...

Minu arvates ei saa seda väidet kuidagi nimetada korrektseks. Iseseenesest fraas "venelasi üle mõistuse palju" on solvav antud rahvuse esindajatele. Lisaks lõhnab see väide natsionalismi järgi, sest antud väide kirjutaja suhtub mingisse rahvusesse (pole tähtis, mis rahvus see on ) nagu üleliisesse kõntsa ja see on omakorda puhas natsionalisti suhtlemine. :12: :?: :!:
Merrist
Seikleja

PostitusPostitas Soobel 21:21 15. Nov 2006

Viimati muutis Soobel, 14:35 21. Nov 2006, muudetud 1 kord kokku.
Soobel
Meister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Olorin 21:45 15. Nov 2006

Merrist kirjutas:
Olorin kirjutas:Mida te neid taga nutate?
Ma annaks Narva ka ära ja mõned Ida-Virumaa alad, kus venelasi üle mõistuse palju...

Minu arvates ei saa seda väidet kuidagi nimetada korrektseks. Iseseenesest fraas "venelasi üle mõistuse palju" on solvav antud rahvuse esindajatele. Lisaks lõhnab see väide natsionalismi järgi, sest antud väide kirjutaja suhtub mingisse rahvusesse (pole tähtis, mis rahvus see on ) nagu üleliisesse kõntsa ja see on omakorda puhas natsionalisti suhtlemine. :12: :?: :!:

Ei ole natisonalist, ei ole ka fašist, ei ole ka rassist, kuigi teemasse see praegu ei puutu. Ma ei soovi, et Eestis olevad venelased tapetakse või vangistatakse või et neil üldse mingil moel vähem õigusi oleks kui minul. Ma ei pea ennast venelastest paremaks ja targemaks. Ainuke seadus, mida eestlaste kasuks natuke keerata võib (ja see on ka õiglane!) on keeleseadus. Lasnamäe pikaajalise elanikuna tahan ma kõikidele venelastele, kes veel eesti keelt kõige algelisemal tasemelgi ei oska, öelda, et õppigu see kuradi keel ära! Kasvõi piisavalt, et teeninduses tööd teha.
hmmm... mh?
Olorin
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kriku 0:16 16. Nov 2006

Merrist kirjutas:Lisaks lõhnab see väide natsionalismi järgi

Ja mis siis? Mina näiteks olen natsionalist. Või tegelikult rahvuslane. Natsionalist on võõrsõna. Räägitagu ikka eesti keeles.

Merrist kirjutas:sest antud väide kirjutaja suhtub mingisse rahvusesse (pole tähtis, mis rahvus see on ) nagu üleliisesse kõntsa

See aga ei ole nii. Nii eestlastel kui venelastel on oma ajalooline kodumaa, kus nad võivad oma riiki ehitada ja õnnelikud olla. Mul oleks väga hea meel, kui venelased suudaksid oma ajaloolise kodumaa, Venemaa, ehitada normaalseks riigiks. Mis muuhulgas tähendab ka koloniaalimpeeriumist loobumist, millega teised Euroopa riigid 20. sajandi keskpaigas hakkama said.

Kindlasti ei pea ma venelasi kõntsaks. Lihtsalt minu tagasihoidlik aravmine on, et pärast II maailmasõda Eestisse sisserännanud venelased on vales kohas. Ma võin vahel neile isegi kaasa tunda - inimestele, kelle neist sõltumatud ajaloolised protsessid on emigrantideks teinud. Veller muide kirjutab sellest kenasti.

Jah, ma tean, et tihti ei ole see nende süü. Ja ma tean, et nende järeltulijad on Eestis sündinud. Ja ma tean, et see kõik ei ole kaugeltki lihtne. Aga vales kohas on nad ikkagi.
Kasutage BAAS-i, rahvas!
Kriku
Deaktiveeritud

PostitusPostitas Orz 0:42 16. Nov 2006

Olorini mõttekäiku suht koht jagan; lihtsalt taktikaliselt oleks Narva äraandmine koos elektrijaamaga ilge kipell.

Minu meelest tuleks Petserimaa setud Eestisse kutsuda. Kasvõi riikliku kampaania korras leida neile plats. Näiteks Õru Vald on Võrtsjärvest ida pool majanduslikult ja demograafiliselt täiesti pekkis. Sinna võiks leida nendele uue kodu - teostus võiks tulla kohalike huvigruppide poolt koos riikliku toega. Ja see sõltub meist ning igasugune whine teemal "Venemaa..." oleks ju jama. Tuleks muidugi uurida, kas eestlased peavad setusid "omadeks" või mitte.
°
Orz
Arhimaag

PostitusPostitas Merrist 18:50 16. Nov 2006

1)Okei kriku, sain su mõttest aru, aga kui mõtiskleda su loogika põhjal, siis tuleb välja, et juudid, mustlased on kaa vales kohas.
2)Kriku, mis mõttes normaalne kord? Minu arvates pole meil ei mingit õigust hinnata mõne teise riigi riigikorda. See on nende kitsas isiklik asi.
3)Ja veel kriku, mõtle, kas sa tõesti oled natsionalist... möödaminnes mainin, et patrioot on see, kes oma rahvast ja riiki armastab. Natsionalist on see, kes vihkab teist ning see vihkamine aitab tal oma rahvast armastada kuna ise ta seda korralikult teha ei suuda.
4) Olorin, tead kuidas tavaliselt venelane ajalehe kuulutusest töökohta valib? Siin on, kuidas see toimub: Vaadates töökuulutusi ta mõtleb: "Siin kohas minu perekonnanimega küll vastu ei võeta".Kuidas teile see meeldib? Lisaks, Olorin, need venelased, kes siin elavad, suuremas osas ka töötavad ka siin ja seega aitavad riiki. Minu arvates neil on õigus saada haridust enda emakeeles, mitte ükskõik-mis-keeles, mida neile peale surutakse. ma muidugi ei väida, et riigikeele mitteteadmine on hea, mul endal käib see tihti närvidele. Kui me nimetame end demokraatlikuks maaks siis peaksid kõik põhilised inimõigused siin tagatud olema. Saada haridust enda emakeeles on üks inimõigustest.
5) Põhimõte: "mina seda talapide keelt ei õpi" ei ole muidugi õige, aga minu arvates, peame arusaama, kust see tuleb. tuleb see nimelt protesti tunnelt. kui sind koguaeg lapsest peale alandatakse rahvusliku tunnuse järgi ("Ooo sa oled nõme-räpane-vaene-vene-juut!!!" stiilis), tekkib protest,(ja see on loomulik! Iga inimene tahab tunda uhkust om arhvuse üle ja kui seda solvatakse, ta kaitseb seda ja end), Arvan, et antud proobleem on palju sügavam, kui see tegelikult tundub. Meil, siin Eestis, kogu selle eestleste-venelaste jam tulemusena killustub ühiskond kaheks: eestlased, kes on tiitelrahvus ja venelased, kes on rõhutud osa ühiskonnast. Need kaks erinevat ühiskonda koguaeg kaugenevad üksteisest (sellele aitavad kaasa poliitikud, nagu need ajuvabad kes moodustavad Isamaliitu ja nn. "vaba meedia", mis on nende samade poliitikute poolt ära ostetud). Aeg läheb, vahe suureneb ja inimesed aina vähem saavad ükstesest aru, ega taha saada. Selleks, et seda probleemi lhaendada, peame 1) teha teiseks (kuid mitte eestikeelega võrdväärseks)riigikeeleks vene keela, nagu see on tehtud mõnedes teistes demokraatlikutes riikides, nagu Soome ja Kanada. 2) Luua vahelduseks kultuurikeskusi (nii vene, kui ka eesti omad), spordihallide ja marketite asemel, et meie rahvastiku kultuursus tõuseks, et vältida sele muutumiseks halliks tarbia-konnaks. 3) kehtestada rangemad karistused rahvuse järgi solvamise eest ja neid juhtumeid ka vahelduseks lahendada. 4) lõpetada Mart-Laaritsemise ära, ehk trükkida normaalseid ajaloo õppikuid, mis õpetaksid ajalugu, mitte viiksid läbi pooliitilise kasvatuse. Kui me lõpetame kogu seda jura, siis need samad venelased sõja korral hakkavad kahurilihaks meie riigi eest.
"Seega parim lahendus Narva ja Jaanilinna vahel oleks selline sild, mis venelasi vaid ühtpidi läbi laseb." Vat see on juba tõelise natsionalisti (halvimas mõttes) vaatenurk. Soobel räägib venelastest kui millegiski vastikust, millest peab lahti saama. Lisaks sama võib öelda näiteks soomlane või venelane.... huvitav, Soobel, sulle see meeldiks?
Merrist
Seikleja

PostitusPostitas Soobel 19:54 16. Nov 2006

Viimati muutis Soobel, 14:36 21. Nov 2006, muudetud 1 kord kokku.
Soobel
Meister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Krafinna 20:32 16. Nov 2006

Remargina:
Venelaste vastu pole mul ka miskit. Küll aga tiblade. Tiblad on need, kes ei saa aru riigikeelest. Õigemini, kes ei taha aru saada. Nendega tuleb ainult ja rõhutatult eesti keeles rääkida.
Ja ka muus osas nõus Soobliga. Eriti, mis puudutab eriprivileege.

Ja kaunis tüütu näiteks on siin aastaringses suvituskeskuses e. saaremaal elada, kui soomlased tulevad ja ummistavad kõik kohad täis, vadistavad teed küsides ainult soome keeles. See on mõneti mõistetav. Aga mulle kui saarlasele on soome keel võõras. Kilulinnas seda probleemi vist nii ei esine. Aga vat siin ei olnud/ei ole näha soome tv-d ja keeltki ei kuuldud vene ajal, sest see siin oli isoleeritud ala..
Ma ei tarbi narkootikume.
Ma olen narkootikum.
Krafinna
Loitsija

PostitusPostitas Selenus 21:19 16. Nov 2006

Merrist kirjutas:1)Okei kriku, sain su mõttest aru, aga kui mõtiskleda su loogika põhjal, siis tuleb välja, et juudid, mustlased on kaa vales kohas.

Ma ei ole Kriku, kes on ära bännitud (huvitav, kas selle pärast bännitigi, et ütles, et venelaste kodumaa on Venemaa?), aga minu arust on siin oluline ajalooline perspektiiv... Juudid ja mustlased on siin maal aastasadu elanud, suurem osa venekeelseid migrante mõned aastakümned. Peipsi-äärsete valdade vanausuliste venelaste kallal vaevalt et keegi õiendab.

Merrist kirjutas:mis mõttes normaalne kord? Minu arvates pole meil ei mingit õigust hinnata mõne teise riigi riigikorda. See on nende kitsas isiklik asi.

Ei ole nõus. Võib küll midagi arvata riigi kohta, kus toimuvad sellised lood, mida praeguses Eesti Päevalehe järjejutus kirjeldatakse.

Merrist kirjutas:möödaminnes mainin, et patrioot on see, kes oma rahvast ja riiki armastab. Natsionalist on see, kes vihkab teist

Kust sa seda võtad?

Minu arust patriotism on kodumaa-armastus ja natsionalism rahvuslus. Erinevad asjad.

Merrist kirjutas:Siin on, kuidas see toimub: Vaadates töökuulutusi ta mõtleb: "Siin kohas minu perekonnanimega küll vastu ei võeta".

Eestis on paljudel aladel tööjõupuudus ja ma ei usu, et nime pärast kedagi minema saadetakse. Kui saadetakse, siis nagunii perspektiivitutest firmadest. Leitnant Julius Kuperjanovil oli ju ka lõppeks venestatud nimi.

Merrist kirjutas:Minu arvates neil on õigus saada haridust enda emakeeles

Aga ongi ju?

Merrist kirjutas:Põhimõte: "mina seda talapide keelt ei õpi" ei ole muidugi õige, aga minu arvates, peame arusaama, kust see tuleb. tuleb see nimelt protesti tunnelt. kui sind koguaeg lapsest peale alandatakse rahvusliku tunnuse järgi ("Ooo sa oled nõme-räpane-vaene-vene-juut!!!" stiilis), tekkib protest

Ei ole nõus. Selline suhtumine iseloomustas suurt osa vene migrantidest ka okupatsiooniajal, kui pigem eestlasi alandati.

Merrist kirjutas:(sellele aitavad kaasa poliitikud, nagu need ajuvabad kes moodustavad Isamaliitu

Kuna ERSPd enam ei ole, olen ka Isamaaliidu liige. Palun mitte niimoodi lahmida.

Merrist kirjutas:"vaba meedia", mis on nende samade poliitikute poolt ära ostetud).

Meedia saab oma tulud ikka reklaamist ja lugejatelt. Usu mind. Schibstedi käive on ikka palju-palju suurem kui Eesti erakondade oma.

Merrist kirjutas:Selleks, et seda probleemi lhaendada, peame 1) teha teiseks (kuid mitte eestikeelega võrdväärseks)riigikeeleks vene keela, nagu see on tehtud mõnedes teistes demokraatlikutes riikides, nagu Soome ja Kanada.

See analoogia pole täpne. Kanadas on inglaste ja prantslaste ajalooline viibimine umbes ühepikk. Kumbki pole põlisrahvas. Soomes aga on rootslasi nii vähe, et soomlased saavad seda endale lubada. Erinevalt Eestist. Soome üle lõppes aga Rootsi võim 1721. aastal. Üsna ammu.

Merrist kirjutas:4) lõpetada Mart-Laaritsemise ära, ehk trükkida normaalseid ajaloo õppikuid, mis õpetaksid ajalugu

Mart Laar doktorikraadiga ajaloolasena võtab kindlasti kuulda pädevat teaduslikku kriitikat oma teoste aadressil. Sellise diskussiooni jaoks muidugi pole see foorum vist õige koht :D

Merrist kirjutas:"Seega parim lahendus Narva ja Jaanilinna vahel oleks selline sild, mis venelasi vaid ühtpidi läbi laseb." Vat see on juba tõelise natsionalisti (halvimas mõttes) vaatenurk.

Mispärast? See on sama mõte, mida siin ennemgi öeldud: igaüks ehitagu oma ajaloolist kodumaad.
Selenus
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Olorin 22:26 16. Nov 2006

Merrist kirjutas:Olorin, tead kuidas tavaliselt venelane ajalehe kuulutusest töökohta valib? Siin on, kuidas see toimub: Vaadates töökuulutusi ta mõtleb: "Siin kohas minu perekonnanimega küll vastu ei võeta".

Pigem on asi keeleoskuses kui nimes. Mul endal on üpriski venepärane nimi ja siiamaani pole ei mul ega ühelgi mu sugulasel (suguvõsa kokkutulekutel pole keegi isegi venelase moodi, tubli Eesti talurahvas) sellega probleemi tekkinud ning arvatavasti ei tekigi. Pigem kardan ma, et mind võetakse nime pärast tööle, sest eeldatakse, et ma oskan vene keelt (mida ma ei oska).
Merrist kirjutas:Minu arvates neil on õigus saada haridust enda emakeeles, mitte ükskõik-mis-keeles, mida neile peale surutakse. ma muidugi ei väida, et riigikeele mitteteadmine on hea, mul endal käib see tihti närvidele. Kui me nimetame end demokraatlikuks maaks siis peaksid kõik põhilised inimõigused siin tagatud olema. Saada haridust enda emakeeles on üks inimõigustest.

Mitte ükskõik-mis-keeles vaid eesti keeles, riigikeeles! Riigikeel on riigi elanike vahel suhtlemiseks, kui riigis on kaks-kolm riigikeelt, siis on muidugi väga hariv neid kõiki ära õppida, kuid võib tekkida ka raskusi. Vene keel on Eestimaal nii tugevalt juurdunud Nõukogude ajal sisserännanute ja venestamis-propaganda tõttu. Venelased peaksid saama haridust algselt emakeeles, kuid võimalikult ruttu peab kogu õppetöö järk-järgult üle minema eesti keelele. Samas on arusaadav, et mõned raskemad ained võivad ka põhikooli lõpul ja gümnaasiumis olla vene keeles. Ma ei tea mitmendast klassist hakatakse eesti keelt vene koolides õpetama, aga tund nädalas juba esimeses klassis ei tee sugugi paha. Kui venelased koolis eesti keelt ei õpi, siis kus veel?! Suhtlemine aitab muidugi, kuid sellistes kohtades nagu Lasnamäe ja Narva on inimesi, kes kuulevad võibolla ühe eestikeelse sõna kuus! Sellepärast tundubki, et venelased ei õpigi kunagi keelt ära.

Merrist kirjutas:tuleb teha teiseks (kuid mitte eestikeelega võrdväärseks)riigikeeleks vene keel, nagu see on tehtud mõnedes teistes demokraatlikutes riikides, nagu Soome ja Kanada.

Ma ei pea seda vajalikuks. Vene keel tuleks Eestist välja juurutada, otseloomulikult rahumeelselt ja tasapisi.

Merrist kirjutas:"Seega parim lahendus Narva ja Jaanilinna vahel oleks selline sild, mis venelasi vaid ühtpidi läbi laseb." Vat see on juba tõelise natsionalisti (halvimas mõttes) vaatenurk. Soobel räägib venelastest kui millegiski vastikust, millest peab lahti saama. Lisaks sama võib öelda näiteks soomlane või venelane.... huvitav, Soobel, sulle see meeldiks?

Need venelased, kes virisevad, et siin elu raske ja Venemaal palju parem ning ei taha eesti keelest midagi kuulda võiksid minu poolest juba praegu pakkima hakata.
hmmm... mh?
Olorin
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas malevlane 16:26 18. Nov 2006

Orz kirjutas:
Minu meelest tuleks Petserimaa setud Eestisse kutsuda. Kasvõi riikliku kampaania korras leida neile plats. Näiteks Õru Vald on Võrtsjärvest ida pool majanduslikult ja demograafiliselt täiesti pekkis. Sinna võiks leida nendele uue kodu - teostus võiks tulla kohalike huvigruppide poolt koos riikliku toega. Ja see sõltub meist ning igasugune whine teemal "Venemaa..." oleks ju jama. Tuleks muidugi uurida, kas eestlased peavad setusid "omadeks" või mitte.

Nii.
Esiteks pole piiri taga enam eriti kedagi alles. Üksikud inimesed, valdavalt vanem rahvas.
Teiseks haiseb sinu idee ümberrahvastamisest kangesti küüditamise järele, mis siis, et vabatahtlik ja puha.
Kolmandaks on ka piiritagune Setomaa täpselt samapalju Setomaa, kui siinpoolne ning pole ingit õigust sealset maad nendest vähestestki puhtaks teha - see on nende ja nende esivanemate kodu juba väga-väga ammusest ajast, mis siis, et vene poole peal
malevlane
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kirves 17:17 18. Nov 2006

Olorin kirjutas:Vene keel tuleks Eestist välja juurutada, otseloomulikult rahumeelselt ja tasapisi.

Uhh... teen siis ka käpa s...ks siin foorumis. Et peab vene keele täiesti ära kaotama? Inimene, kellel on slaavi juured, peab oma emakeele unustama või? Ma saan aru, et ta peab oskama kohalikku asjaajamiskeelt, aga mis sa tahad, et ta hakkaks kodus ka eesti keelt rääkima või?
Kirves
Ruunitundja

PostitusPostitas Orz 19:20 18. Nov 2006

malevlane kirjutas:Esiteks pole piiri taga enam eriti kedagi alles.
Teiseks haiseb sinu idee ümberrahvastamisest kangesti küüditamise järele, mis siis, et vabatahtlik ja puha.

Millest Sa räägid?! Vast haised ise - vägivaldne ümberrahvastamine ja liikumisvabaduse võimaldamine on kaks erinevat asja. Küüditamisest ja õigustest mina ei ole rääkinud. Mina rääkisin võimalustest ja ma ei näe, mismoodi Sinu külgepoogitud hais, küüditamine ja maa puhtaks tegemine minu ideed täiustavad, võid need omale jätta. Kui setud ise probleemi ei näe ja ei ole huvitatud sellest ideest, siis las minna. Kui nad aga on huvitatud, siis initsiatiivist loobumise põhjendused nagu näiteks "neid pole enam eriti alles" ja mingi õiguste jura (jama ju) sobivad vast enesepettuseks. Kui sellist mõtlemist laiendada looduskaitsele, siis võiks paljude loomaliikide puhul juba käega lüüa - enam pole eriti alles, teise kohta elama ka viia ei saa, õiguste rikkumine, pläädu-pläädu...

Kui teisel pool piiri elavatel setudel on soov siiapoole piiri elama asuda, siis seda ei peaks mitte takistama, vaid sellele võiks lausa õla alla panna - kui nad seda soovivad.
°
Orz
Arhimaag

EelmineJärgmine

Mine Poliitika ja religioon

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll