Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

mis on elu?

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 15:59 10. Apr 2003

ootame esimese filosoofi s6nav6ttu ;)

ning ma v6taks peale seda rollim2ngu kysimust sabasse, mind piinab veel teinegi kysimus, nimelt "mis on elu?" :P
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas

PostitusPostitas Thoren 16:04 10. Apr 2003

Eluteemal olen mina valmis filosofeerima....vabalt ;)

Ära ytle nyyd et nalja tegid!;):D:D
Thoren
Haldjate õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 16:09 10. Apr 2003

mul nii kiire pole, olen j2rjekorras alles teine...

aga ma ei soovigi nii v2ga diskuteerida, tahtsin lihtsalt vastust oma kysimusele :P
Teemon
Nutikas Lutikas

PostitusPostitas oop 17:33 10. Apr 2003

Demon kirjutas:ootame esimese filosoofi s6nav6ttu ;)

ning ma v6taks peale seda rollim2ngu kysimust sabasse, mind piinab veel teinegi kysimus, nimelt "mis on elu?" :P

Khm. *kohendab lipsu*

Khm. *kohendab laual olevat sildikest: "Filosoof. Vastuvõtt E-N 10-12, 13.30-17, R 10-12, 13.30-16"*

Niisiis.

Elu on orgaanika eksistentsivorm.

Teaduse metodoloogia seisukohalt võib niinimetatud elu defineerida ka bioloogia uurimisalisena, seda kyll tinglikult, mõneti, võiks ytelda, tuumkontseptsiooni mõttes.

Loogilise metafyysika raames võib elu vaadelda mitte-elu vastandina.

Drägonistika mõõdab elu hp-des ehk hit point-ides (teise seisukoha järgi kyll elu lihtsalt koosnebki hp-dest; erinevus on siin ennekõike metafyysiline ning praktilisi tulemusi ei mõjuta), sõltuvalt metoodikast kuni -10ni.

Khm. *kohendab uuesti lipsu ja vaatab kella*
Konsultatsiooni eest tasuge palun kassasse, sealt saate ka tšeki.
Tänan.
Kylastage meid jälle.

---------------------------------------

Oop,
Esimene Filosoof

---------------------------------------

P.S. Rollimängu vastus ootab hetke, kui saan istuda vastava kirjandusega arvuti taha. Minu lemmikkirjanikul Robie Joan Hake'il oli selle kohta kuskil yks imeilus seletus. Jah, ikka sellessamas raamatus, kus kõik AD&D okultsed saladused paljastatakse. :P
oop
Esimene Filosoof

Kasutaja avatar

PostitusPostitas argkunn 17:35 10. Apr 2003

Oop, algne küsimus erines natike sinu vastuses.... kuigi ega sellegi viga polenud... Elagu Oop, Esimene Filosoof!!!!!! :D :D
"Errare humanum est"
argkunn
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 17:40 10. Apr 2003

t2name Esimest Filosoofi (keda ma ka vaikselt selle kysimuse pystitamisega silmas pidasin)

kas k6ik orgaaniline on elu ning k6ik mitteorgaaniline pole elu?
on orgaanilisuse n2ol tegu ainsa eksisteeriva samaaegselt nii tarviliku kui ka piisava tingimusega?

aga j2rsku selgitaksid seda veel veidi rohkem puust ja punaseks, tooksid m6ne n2ite mis ei ole elu...
Teemon
Nutikas Lutikas

PostitusPostitas oop 18:06 10. Apr 2003

Demon kirjutas:kas k6ik orgaaniline on elu ning k6ik mitteorgaaniline pole elu?

Nagu ma ytlesin, on elu orgaanika eksistentsivorm.
See tähendab, et ta võib, kuid ei pruugi olla ainus (ning nagu me hiljem demonstreerime, polegi). Mitteorgaanika antud definitsiooni põhjal siiski "elu" tähendusvälja ei kuulu (ehkki ta võib eluga kaasneda).

Demon kirjutas:on orgaanilisuse n2ol tegu ainsa eksisteeriva tarviliku ja piisava tingimusega?

Nagu ylalpool selgitatud, ei ole see nii. Elu on teatud (semantilises) mõttes orgaanika osahulk.

Demon kirjutas:aga j2rsku selgitaksid seda veel veidi rohkem puust ja punaseks, tooksid m6ne n2ite mis ei ole elu...

Kõigepealt näide situatsiooni mõistelisest keerukusest. Elu puhul kaldutakse eristama erinevaid tyype/alljaotisi. Siinkohal järgnev näide:
Vanarahvas kirjutas:Pyydnud kord yks mees öisel ajal sanktsioneerimatult lahkuda õnnelikult Nõukogudemaalt. Jõudnud juba enam-vähem piirini, kui piirivalve lärmama hakkas. Mis teha, kykitanud mees koerahunniku kohale napilt hetk enne seda, kui koeraga mees temani jõudis. "Mis te siin teete?" kysinud piirivalvur karmil häälel. "Kas t siis ei näe, et situn," vastanud mees. "Aga see on ju koerahunnik!" - "No aga mis elu see meil siis on?"

Loodan, et toodud eksemplum elik vagajutuke demonstreeris ka eluga kaasneva, kuid siiski mitte elusa orgaanika olemasolu.

Mitteorgaanilise elu probleemi võime kergesti lahendada järgneva mõtteeksperimendiga.
Kujutleme endale ette näiteks räniorgaanilist elu. Sel juhul peaks selle juurde kuuluv õlu koosnema sisuliselt liivast. Aga mis elu see sellisel juhul oleks!

Lämmastikupõhine variant oleks veelgi hullem, sel juhul oleks õlle põhikomponent ammoniaak.

Sel teemal vt. ka: Asimov, I. "Vaade kõrgelt" Tallinn: "Valgus", 1970
oop
Esimene Filosoof

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 18:12 10. Apr 2003

j2ttes nyyd k6nekujundid k6rvale, mis on siis see, mis m22rab 2ra, kas tegu on elusa v6i elutu objektiga?

sest ylaltoodud kirjeldus vastab imo minu kysimusele umbes sama t2pselt kui v2ide, et "kollane v6ib olla elu(s)" ;)
v6ib olla ning v6ib ka mitte olla ehk siis tegu pole m22rava tingimusega, ainuyksi selle tingimuse t2itmine/mittet2itmine ei m22ra veel 2ra, kas tegu on eluga v6i mitte
Teemon
Nutikas Lutikas

PostitusPostitas oop 18:18 10. Apr 2003

Demon kirjutas:sest ylaltoodud kirjeldus vastab imo minu kysimusele umbes sama t2pselt kui v2ide, et "kollane v6ib olla elu(s)" ;)
v6ib olla ning v6ib ka mitte olla ehk siis tegu pole m22rava tingimusega, ainuyksi selle tingimuse t2itmine/mittet2itmine ei m22ra veel 2ra, kas tegu on eluga v6i mitte

Toodud näites on loogikaviga. Syllogismid õppimata, jah? :P

Sarnasus oleks siis, kui ma väidaksin, et elu on tingimata ja ainuyksi kollane, kuid mitte kõik kollane ei pruugi olla elu.

Tsiteeriks veel yht autorit, aga ma pean natuke raamaturiiulis kaevama.
oop
Esimene Filosoof

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 18:24 10. Apr 2003

oop kirjutas:
Demon kirjutas:sest ylaltoodud kirjeldus vastab imo minu kysimusele umbes sama t2pselt kui v2ide, et "kollane v6ib olla elu(s)" ;)

Toodud näites on loogikaviga. Syllogismid õppimata, jah? :P

Sarnasus oleks siis, kui ma väidaksin, et elu on tingimata ja ainuyksi kollane, kuid mitte kõik kollane ei pruugi olla elu.

Tsiteeriks veel yht autorit, aga ma pean natuke raamaturiiulis kaevama.

[edit]kas sa mitte ei v2itnud, et k6ik, mis on orgaaniline, v6ib olla elus, aga ei pruugi olla elus?[/edit]

aga kes krt neid syllogisme enam m2letab, pealegi oli meil selline tore 6ppej6ud, kel enamus loogikale m6eldud aurust l2ks hoopis oma elufilosoofia tutvustamisele :1:

pystitaksime siis kysimuse uuesti ning konkreetsemalt:
mis on elu tarvilikud ja piisavad tingimused?
Viimati muutis Teemon, 14:40 11. Apr 2003, muudetud 1 kord kokku.
Teemon
Nutikas Lutikas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Oberon 19:05 10. Apr 2003

Poliitikutel on teatavasti arenenud süllogism :

koertel on neli jalga
mu kassil on 4 jalga
järelikult on minu koer kass.

Aga sellegi poolest.
Eks ole väidetud ka seda, et elu olevat surmaga lõppev suguhaigus.

Filosoofilisema poole peale tulles , mis on elu ? küsimus on väga lihtne.
Sellele on niipalju vastuseid kui on inimesi. Pluss siis veel mõned. ( kui
on kaks eestlast siis on 3 arvamust jne ).

Samas on öeldud ( tõlkima ei hakka loodetavasti saavad kõik aru...) :

Life : Life is a neverending circle , that contains many crossing paths.

The meaning of Life : Not to be choosen by crossroads , but to choose
Your own way, if nessecery , create a new path to
the next crossroad.

PS. Kes, kus ja kunas ütles pole täpselt teada...
MÜÜA ! Langevari, korra kasutatud. Pole avatud. Pisut määrdunud. saata privaatsõnum.
Oberon
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Oberon 19:08 10. Apr 2003

ja et siis ka tarvilikud ja piisavad tingimused saaksid vastatud.
(tont seda enam mäletab kumb kumb oli aga eks näis )

tarvilik : mõistuse omamine
piisav : unenägude nägemine

Aga eks see ole kah ainult minu arvamus..
MÜÜA ! Langevari, korra kasutatud. Pole avatud. Pisut määrdunud. saata privaatsõnum.
Oberon
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas haden 19:49 10. Apr 2003

Oberon kirjutas:tarvilik : mõistuse omamine
Tore on näha, kuidas inimesed suuruse poole püüdlevad. Eelmisest kirjast sain ma nüüd niimoodi aru, et Oberon jätkab Dr. Moreau stiilis tööd ja on juba jõudnud kõigile maailmas pesitsevatele mikroobidele ja ainuraksetele mõistuse külge pookida. Tubli! Kiidan heaks. Kes meil siin neid (mõistusega?) kartulimedaleid jagaski? ;)
haden
Rändlaulik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 21:34 10. Apr 2003

v2ga huvitav l2henemine :)

k6ik, kes unen2gusid n2evad, on elusad
k6ik, kel pole m6istust, pole elusad

siin v6iks muidugi t6statada kysimuse, et mis on m6istus... :P
Teemon
Nutikas Lutikas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 21:55 10. Apr 2003

eneke annab sellise seletuse:

"elu , nähtus, mille olemasolu on seni kindel ainult Maal. E. tekkis siin u. 4 mljr. aastat tagasi. Nüüdisajal avaldub e. biosüsteemides -- *rakkudes, *organismides, *biotsönoosides ja *biosfääris. Elusolendeid saab eluta loodusest ja tehismaailmast eristada paljude tunnuste järgi. Nad koosnevad tsütoplasmast, sealjuures sisaldab tsütoplasma alati valke, sahhariide, lipiide, vett ja nukleiinhappeid. Organismidel, välja arvatud eelrakulistel vormidel, on rakuline ehitus. Rakud on küll iseseisvad üksused, aga siiski kogu organismiga lahutamatus seoses. Nii rakus kui ka kogu organismis toimub aine- ja energiavahetus, mille üks tulemusi on elusolendi kasvamine kuni liigile omase suuruseni. Elusolendid paljunevad, hulkraksed organismid peamiselt suguliselt. Ümbritseva keskkonnaga kohanemiseks on elusolendeil arenenud ärritusvõime, nad võtavad keskkonnast vastu signaale ja reageerivad neile: kohanevad uute tingimustega. Kõik organismid alluvad looduslikule valikule. "

noh jah :)
natuke piiratud aga hea algus siiski ;)

k6ik oleneb taustsysteemist yu. kust mätta ocast v6tta.

lohutada v6ime ennast sellega, et vähemalt elu vastandil "surm"-al on suht konkreetne definitsioon olemas : "elutegevuse lakkamine" ;)
surra
veider molekul

Järgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 5 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll