Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

ypsilonlus (ka Tribulandi klaviatuurist)

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 20:28 7. Juun 2005

Ulmeguru kirjutas:Ausaltöelda ei viitsi enam sel teemal jahuda, sest see on niigi selge, et kõikse suurem tuus/jokker/äss olen siiski mina... ajaloo annaalide jaoks siiski märgin, et vastumeelsus x-i ja y-i suhtes kirjapildis pärineb hoopis ajakirjast «Vikerkaar», kus mingil ajal iga teine noorpoeet ja iga kolmas noor prosaist kasutas neid oma loomingus... rõve oli!

Kuulge, aga kaustaks üldse ainult kaashäälikuid. Täishäälikuid võib kasutada ainult hääldamise lihtsustamiseks. Siis on ikka erikuradituus. Ja see vigane soome ü poleks kah probleemiks.

Igal juhul võin ma omalt poolt lõpetuseks nii palju öelda, et kaheksakümnendatel kehtis Tallinnas kaks asja: soome ü ja soome mark. Ja Viru hotell oli enamuste jaoks maailma naba ning uks Euroopasse.
Blog: http://pronto.ee/
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Dragonath 21:50 7. Juun 2005

Minu meelest kasutavad teistsugust kirjaviisi enamasti vaid need, kel on [alateadlik] vajadus näidata oma erilisust või meelestatust (mulle tundub y kasutamine kuidagi patriootlik - ü tähe võttis kasutusele sakslane ja nii saab näidata enda saksavastasust). Parandage kui eksin.
Libe mõõk ei püsi peos.
Dragonath
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas YnX 21:55 7. Juun 2005

Ma vaatan ja vaatan seda teemat ning üha enam naljakamaks kisub... ei mitte, et halb arutelu oleks, aga avastasin just, et ma pean oma hüüdnime kirjapildiga midagi tõsiselt ette võtma... et... oleksin edaspidi lihtsalt Ünks näiteks.

Aei, see poleks üldsegi nii popp ja noortepärane, ehk siis, tegelikult ärge laske end häirida, lihtsalt mõtted lendavad omasoodu:P
"Enne kui leiutati maamiinid, käisid naised meestest tagapool"
YnX
Ruunimeister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 22:20 7. Juun 2005

pronto kirjutas:kaheksakümnendatel kehtis Tallinnas kaks asja: soome ü ja soome mark. Ja Viru hotell oli enamuste jaoks maailma naba ning uks Euroopasse.

Jaaah, ja mina lugesin Viru hotellist, selle muredest ja rõõmudest Pikrist. Liivimaalase asi, eks ole. Nii et minust jooksis Pronto suure raginaga mööda. Niinunnu. :D

Dragonath kirjutas:mulle tundub y kasutamine kuidagi patriootlik - ü tähe võttis kasutusele sakslane ja nii saab näidata enda saksavastasust.

Jaaah, ja Otto Wilhelm Masing oli sinu arust eestlane vöi? Elagu Saaremaa, juhhuu! :P

Ehkki tegelikult on mul kuri kahtlus, et ka kõiki teisi tähti rakendasid nii Eestis kui eesti keelele kõigepealt sakslased. Edaspidi suhtleme drägon.ee-s ainult emootide abiga (tublid piiksud on esimesi katsetusi juba teinud kah). Kas veel kellelegi tulevad professor Sambergi silmad meelde? :rolle:
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kriku 23:04 7. Juun 2005

tribulant kirjutas:Ehkki tegelikult on mul kuri kahtlus, et ka kõiki teisi tähti rakendasid nii Eestis kui eesti keelele kõigepealt sakslased. Edaspidi suhtleme drägon.ee-s ainult emootide abiga (tublid piiksud on esimesi katsetusi juba teinud kah). Kas veel kellelegi tulevad professor Sambergi silmad meelde? :rolle:

Oioi, Triibu Lant, kas sa siis ei tea, et enne sakslasi kirjutasid muistsed eestlased ruunidega!? H2bi-h2bi-h2bi!

Kui aga tõsiselt rääkida, siis Vanast Tallinnast vististi on leitud kasetohu sisse kraapimise riistu küll, ühtegi tohtkirja aga mitte. Vaevalt muidugi, et noid tohtkirju eesti keeles kirjutati.

Forselius aga oli rootslane ju üldse?
Kasutage BAAS-i, rahvas!
Kriku
Deaktiveeritud

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 23:57 7. Juun 2005

Ei kirjutanud nad sittagi ruunidega. Kui neid vahepeal pruugitigi kusagil, siis mingites merepiirkondades laenuna. Ma just lugesin mingit kuradi kokkuvõtet eestlaste lauajuppidest, mille kohta arvati kõigepealt, et need on niisama mustriliseks tehtud ja alles hiljem tekkis kellelegi pähe idee, et ooot .. see on ju ilmselt mingit pidi kiri.
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Dragonath 0:04 8. Juun 2005

tribulant kirjutas:
Dragonath kirjutas:mulle tundub y kasutamine kuidagi patriootlik - ü tähe võttis kasutusele sakslane ja nii saab näidata enda saksavastasust.

Jaaah, ja Otto Wilhelm Masing oli sinu arust eestlane vöi? Elagu Saaremaa, juhhuu! :P

Hehe. No ajasin ü ja õ sassi. See keeras nüüd teooria veits sinnasamusesse.
Viimati muutis Dragonath, 8:10 8. Juun 2005, muudetud 1 kord kokku.
Libe mõõk ei püsi peos.
Dragonath
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Võsaveli 0:31 8. Juun 2005

Kui aga tõsiselt rääkida, siis Vanast Tallinnast vististi on leitud kasetohu sisse kraapimise riistu küll, ühtegi tohtkirja aga mitte. Vaevalt muidugi, et noid tohtkirju eesti keeles kirjutati.

Nojah, see on jälle puhtalt oletuslik et need metallpulgakesed just kirjutusvahendid olid, võisid ju ka naelad näiteks olla, või ehted. Ja näiteks Venemaalt on neid tohtkirju lademetes leitud. Ma arvan, et kui meil siin midagi märkimisväärset oleks olnudki, siis me juba teaksime sellest. Nii kehv see meie va arheoloogia ju ka pole. Siiski võiks arvata, et näiteks kaupmehed meil kuidagi ikka arvestust pidasid, mingeid algelisi kriipse/tärne vast kuhugi ikka kraapisid. Aga noh see on muidugi kaugel mingist meie oma muistsest kirjakeelest.

....aga topelt täishäälikud ajavad küll asja liiga keeruliseks, ei meeldi mulle mitte see üpsilonlus :rolle:
Võsaveli
Rändlaulik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 11:52 8. Juun 2005

Vähemasti kaupmeeste ja laoarvestuse kohapealt kindlasti mingid systeemid olid, aga selleks pole kiri otseselt vajalik. (vt kipu jms) Kindlasti kirjutati looderannikul mingil määral ruunidega, nad ju räägivad seal siiamaani ruunitsi. Aga kasetohu puhul kahtlustan ma kyll tõsiselt slaavlaste karvast kätt. Kui naabritel on miski asi olemas, pole erilist põhjust uskuda, et meil täpselt sama asi ise leiutati. Saati kui Noogardi kant vanu slaavi kirju täis (piksepalved jms, eks ole, neid me kõik armastame).

Forseliuse kohta ma päris kindel ei ole. Kes neid kuradeid tol ajal ikka nii täpselt luges, kui just juut ei olnud (et "rootsi päritolu Eestis elav soomlane" jne).

Aga Vanast Tallinnast on, jah, palju asju leitud. Mina leidsin kunagi kärbse. Otsi, San der Kristjan, ehk leiad sinagi oma õnne - ainult sygavamale tuleb kaeda! ;)

Võsaveli kirjutas: ....aga topelt täishäälikud ajavad küll asja liiga keeruliseks

Jep, ja selle mõttetu vahetegemisel u/ü, o/ö/õ, a/ä vahel võiks ka ära lõpetada, otsingumootorid ei saa juba ammu midagi aru. :P
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Võsaveli 12:11 8. Juun 2005

Jep, ja selle mõttetu vahetegemisel u/ü, o/ö/õ, a/ä vahel võiks ka ära lõpetada, otsingumootorid ei saa juba ammu midagi aru.

Novot, seda ma räägingi, asi juba meil isegi keeruline, milleks veel segasemaks ajada?! Et siis u/ü/y ?? Kui juba targad mehed kunagi kokkuleppisid et tuleb ü mitte y, siis milleks vastu põigelda? Mis sellel ü-l siis nii väga viga on? Täpid ei meeldi?? :P
Võsaveli
Rändlaulik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Taliesin 12:26 8. Juun 2005

Võsaveli kirjutas:

Nojah, see on jälle puhtalt oletuslik et need metallpulgakesed just kirjutusvahendid olid, võisid ju ka naelad näiteks olla, või ehted. Ja näiteks Venemaalt on neid tohtkirju lademetes leitud. Ma arvan, et kui meil siin midagi märkimisväärset oleks olnudki, siis me juba teaksime sellest. Nii kehv see meie va arheoloogia ju ka pole. Siiski võiks arvata, et näiteks kaupmehed meil kuidagi ikka arvestust pidasid, mingeid algelisi kriipse/tärne vast kuhugi ikka kraapisid. Aga noh see on muidugi kaugel mingist meie oma muistsest kirjakeelest.

Kui mina nüüd õigesti mäletan, räägiti sellel loengul muinaseestlaste elust-olust kah midagi nendest tohtkirjadest. Ja selline asi jäi meelde, et Venemaal on need tohtkirjad säilinud soode tõttu (mäletatavasti sisaldab happeline soopinnas vähe baktereid, kes tohtkirja rõõmsasti lagundada võiksid). Aga, oh häda, on selline lugu, et minu mäletamist mööda ep asu Tallinn mitte soos ja ilmselt on siis auväärne Aeg oma hammastega ilmselt kõik lagundanud ja arheolooge ei tasu selles asjas vist süüdistada.
Kahtlane ja segane asi igatahes.
Ahjaa, ja kui ma midagi valesti mäletasin, parandage julgest.
suurte autodega veetakse surma /päev on tuhm/ kivi on hall /elekter ei anna armastust/ -fs-
Taliesin
Tuleloitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Die 12:38 8. Juun 2005

Taliesin kirjutas:Aga, oh häda, on selline lugu, et minu mäletamist mööda ep asu Tallinn mitte soos ja ilmselt on siis auväärne Aeg oma hammastega ilmselt kõik lagundanud ja arheolooge ei tasu selles asjas vist süüdistada.

Nüüd on siis selge, keda süüdistada. Aeg, anna aru! :P
Kui oled kaelani sitas, ära pead longu lase (Saksa vanasõna)
Die
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 16:00 8. Juun 2005

Taliesin kirjutas: võiksid). Aga, oh häda, on selline lugu, et minu mäletamist mööda ep asu Tallinn mitte soos

Mina sinu asemel nii kindel ei ole. Tallinn pole Tartu ja suur osa praegusest linna alast OLID enne sood. Samuti on suur osa Tallinna ümbruse maast mäda. Inimesed, kes kimavad lihtsalt asfalt mööda ringi tihtipeale ei kujuta ettegi, mis seal all oli. Enne.
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Võsaveli 16:30 8. Juun 2005

Tegelikult nii Tartus kui Tallinnas asus linnus künka otsas. Tartus Toomemäel ja Tallinnas Toompeal. Aga mõlemi ümber olid sood, Tartu kohta tean ma seda kindlalt. Praegune supilinn oli veel keskajalgi oma päratute mülgastega hea kaitse läänest sissetungijaile. Ja vähemalt Tartus asus see "pärisasula" ka madalal soisel pinnasel emajõe ja toomemäe vahel. Me ei saa ju päris täpselt öelda, kas neid tohtkirju võidi tõenäolisemalt kasutada künkal linnuses, või all asulas. Võidi ju mõlemis. Ainult et Tallinna ja Tartu linnused polnud ainsad asulad Eestis tol ajal, ja Tallinnat hakati vist alles muinasaja lõpul kasutama, ennem asus keskus Iru linnusel, mille soisust või mittesoisust ma ei tea öelda. Siiski, kui meil oleks siin mingisugune märkimisväärne kirjutamine toimunud, siis kuskilt oleks ikka pidanud midagi välja tulema. Soid on ka Eestis palju, nii et ma ei usu et see soode olemasolu Venemaal saab olla mingi argument.
Võsaveli
Rändlaulik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 18:28 8. Juun 2005

Tjah, kui miski argument on, siis pigem usin maaparandus. See selleks, igal juhul on ysna selge, et 1)väljamaa kaupmehed siia jõudes kirjaoskust ei unustanud 2)meie omad nendega suheldes natuke kah õppisid 3)aga mitte kuigi palju. Ehk siis kui mingeid artefakte nuka tagant või kivi alt välja kargab, pole ehmatada midagi, aga kyysi närides põnevil kykitada pole ka mõtet.

Kogu teema võiks juba folkloori minna, muud me siin kirjaoskuse teemal tekitada ei saa ning y/ü-dest on asi märksa kaugemal.

Osade jaoks paistab jutt niikuinii kole keeruliseks minevat, iroonia ei jõua enam pärale. ;)
tribulant
Nati Kõvem Võlur

EelmineJärgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll