Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

luule, küberpunk, muusika

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

luule, küberpunk, muusika

PostitusPostitas Marat Sar 15:16 17. Mär 2003

jack kirjutas:thanks marat. poeesiat siiski ei puutunud, puudutasin poeetikat. ja ei taha kumbagi hävitada, pigem tahaks nende kohalolu isegi rõhutada. kui vastupidine mulje jäi, siis asi halb. aga nihkume teemast vist kõrvale...

Vist nihkume kyll ja kahekõned pole ka just eriti popid sii foorumis aga mida iganes! :lol: Kyll aega ja deemon teevad omad korrektuurid.

Ah te "poeetka" siis. Sul oli mingi teoreem, et seda ei tohiks kohe kindlasti "luuleks" kutsuma aga tehkem parem nii. Mul pole kusagilt ÕS-i krabada (tegelt on aga ei viitsi :lol: ). Võid mind möödaminnes valgustada nende kahe erinevuse vahel, kui viitsid...
Asi selles, et "luule" koha peal läksin veidi närvi kyll. Ise olen yks sellistest "jack-of-all-traits-master-of-none" sellisdest aga luuletused on ikka sydamele kõige lähemal. Vähemalt omast arust on piisavalt teadmisi kah selja taga, et veidi õigustatult närvi minna, kui keegi tuleb ja terve krempli kahtlaste seletustega maa alla trambib.
Ei tasu kritiseerida vormi, kui sellist. Võibolla see lihtsalt ei istu teile ja teie maitsele. Ja teie nägemusele kirjutamisest (te mainisite mõningast kokkupuudet vist...).
Argumentidest jäi meelde ainult yks (oli vist kaalukaim kah) - luulevorm moonutab ja rabestab teksti sisu. Kannab selle yle esteetikakale. Or something... Vabandust, kui ma sõna-sõnalt ei mäleta aga argumendi tuum sai selgeks.
Minu arust on see väga õige, et luule baseerub sõna ja lausete esteetikale. Rohkem kujunditele ja läbi nende tunnete tekitamisele. Pateetikast luules niiapalju, et kohvitassi ja sigaretiga annab inimesele palju sygavamaid emotsioone edasi kanda, kui Jumala ja Valuga. :lol: Te vist puutusite seal pateetikat ka, eksju. Nõustun selle koha pealt kyll. Kui kasutada Suuri Põhimõtteid siis ainult segatuna igapäevaellu, et neid mitte nyristada või siis konteksti hirmus astraalseks venitada.

Aga et maha tampida terve luule. Ei no palun :P Ega ikka nii ka ei tohi! Luule minu jaoks on keele maksimaal. See tähendab et tipppunkt, mis keelekasutusest välja annab imeda. Esteetiline kompositsioon sõnadest etteantud, kitsastes salmide ja riimide piirides (vihkan vabavärssi kusjuures), mille eesmärgiks on liigutada, vaimustada ja hämmastada. Luule ei pea midagi selgeks tegema. Ta ei tohi olla päevakajaline (Contra, Marko Mägi, Ekspressi luulenurk :11: ).

Vabandan kirjavigade ja logiseva lauseehituse eest. Olin hoos, naguu näha on. :)
implausibly wealthy, intelligent, physically attractive and free of doubt while arrayed against antagonists who are weak, pathetic, full of uncertainty, and lacking in imagination and talent
Marat Sar
Tuleloitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jack 15:29 17. Mär 2003

natuke räägime teineteisest mööda. ei tahtnud luulele mitte ühegi otsa pealt liiga teha. ei rääkinud üldse luulest. poeetika : kirjandusteooria põhiharu, mis käsitleb kirjandusteose kui kunstiterviku ehitust ja kujundusvõtteid. ja ei hävitanud, vaid propageerisin küberpungi tugevat ja tihti läbikomponeeritud poeetikat. selle miljöölisust ja ebaharilikkust võrreldes suure hulga muu sf-iga. luulest ei teinud juttu - pole selleks sugugi kompetentne.

aga kohvitassi ja sigarettide kohapealt olen täiega nõus : kuulan siin just alumiinium sinu sädelevat sõpra ja see liigub sinna kohvitassi/sigareti emotsioonile minu jaoks tunnetuslikult kuidagi väga lähedale
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jack 15:33 17. Mär 2003

kusjuures ma pole veel alumiiniumi sõnades sigarette kohanud. aga tunne ikka sigaretilik. nende muusika http://www.bahamapress.org/index.php?se ... le=muusika
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Marat Sar 15:39 17. Mär 2003

:lol:

Oh mind vana tohmanit. Peaks vist ikka selle ÕS-iga rohkem tööd tegema. Päris tobenaljakas juhtum tegelikult. :) Ma vaatasingi, et tohohh - mees lendab luule kallale. Niisama möödaminnes. Rapib ära! :lol: Vabandust ekituse pärast.
Alumiiniumil on kusjuures peale väärt musa yhed parimatest tekstidest, mida ma eales näinud olen. "Suitsetav Zeig" kusjuures on väga kyberpungiliku tunnetusega pala. Ja "Punane tuba". Ja "Must/Valge". Terve ansambli imidzh ja temaatika kaldub sygavalt ulmeliseks kätte ära. Väärt kraam. Aule on kusjuures yks vaieldamatult põnevaima esteetikaga luuletajaid, keda ma lugenud olen. Just see lause ilu ja kujutluspildid j.n.e. Ei pruugi mingit sygavamat sõnumit otsidagi. Piisab muusika ja tekstide (ja hääle) imelisest kokkukõlamsest, et "point" oleks selge.

Olen kusjuures lugenud ka "Neuromanti" :lol: eesti keeles. Tõlge oli tõepoolest ebapädev. Raamat oli pea, et loetamatuks tõlgitud. Yks koledamaid juhtumeid yldse. Pärast seda hakkasin igasugust kyberpunki veidi põlastama. Tervel asjal on raskelt 80ndad maik kyljes. Selle aja tehnoloogia ei lubanud valgekangale seda õiget esteetikat yle kanda, mis "Matrixis" lõpuks ära tehti. Mõned erandid (Blade Runner, ALien 3) olid siiski õnnestumised ka ilma selle "elegantse liikumiseta", mis tundub tähtis osa olevat.

Lugesin siis pärast seda loengut netist "Johny Mnemonicu" anglismannide keeles läbi. Avaldas muljet.

Aga musa ja kyberpunk? Oskad samalaadse tunnetuse kohta ka muid näiteid peale Vangelise ja Alumiiniumi tuua?

P.S. Alumiiniumi muusikas on ka see "elegantne dynaamika" sees kusjuures. Matrixi saundträkk oli ilge kaamli ila. Sellel musal pole sittagi kyberpungiga tegemist.

P.P.S. Sigarette kohtab "Suitsetavas Zeig`is". See on kusjuures ka täiuslik vokaalne illustratsioon minu ylaltoodud teoreemile.
Ja sigarette on ka "Augustiöös"
implausibly wealthy, intelligent, physically attractive and free of doubt while arrayed against antagonists who are weak, pathetic, full of uncertainty, and lacking in imagination and talent
Marat Sar
Tuleloitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jack 15:53 17. Mär 2003

noh, metro luminal kindlasti. eesti omadest. käsin kunagi nende kontserdil tartus epa klubis : kõige parem live act, mida ma näinud olen. seal suitsu ja linna isegi rohkem kui alumiiniumis. eriti rottides. alumiiniumis köidab mind see õrn tehnoloogiline sisend, mis seal koguaeg läbi kumab. zeig jah. ja punane tuba.

metro luminalis muidugi tehnoloogilist sisendit vähem : miski kumab siiski rottide produktsioonist läbi.

see küberpungiga seondatav soundi asi - nagu ka kõik muu küberpungi juures - on sügavalt isiklik ja subjektiivne. (see mulle küberpungi juures kõige rohkem meeldibki) saint etienne'i viimane plaat : finisterre kõlab mulle küberpungilikult. aga paljudele ei pruugi. see kohati tegelt üsna mainstream.

ei tea, mis rainer jancisest saanud on? vist kusagil välismaal... kaotasime siitkandist ühe parima kitarristi. kas tead, mis ta teeb?
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Marat Sar 16:03 17. Mär 2003

Rainer Jacinse mysteerimusist niiapalju, et vaata: http://www.hot.ee/spst
Seal on muhe pisike foorum, kust natuke tuhnides tuleb ykstesit Jancise kohta välja kah.
Möödudn aasta sugisel taheti kusjuures ML uuesti kokku tagasi panna ja jutud levisid aga Jancis yltses "ei". Põhimõttelsiselt: nyyd elab ta Berliinis. Vaata sinna foorumile. Sõpruse pst. on yldse yks päris kõva asi sellise musa austajatele. Tõmba kindlasti alla laul "Kaotaja". Enam kyberpungisemaks ei saagi minna!

Ainult Rottidele on vist kuidagi võimalik kyberpungiks väänata kyll (narkomaania j.n.e.) aga tehnoloogilisest sisendist niipalju, et see kõlab kyll vaid helipildis, mitte tekstides. Mait Vaik vana deprojeesus ei ulmeta eriti! :lol: . "Nimeta" album oli ikka puhas rock`n`roll minu arust. sinna ei vääna kyberpunki kohe mitte mingi nurga alt. Võibolla sellesse viimasesse palasse "Suurlinna tuled". Aga see on ilmselgelt "Ainult Rottidele" materjal tegelikult.

Metro Luminal kontserdist niipalju, et KURAT, kuidas ma tahan, et ma oleks seal käinud. Siis olin veel liiga noor. Vale generatsioon, noh! täitsa masendav. Ja nyyd pole enam mitte mingit võimalust oma pea, et lemmikbändi esinemas näha. "Kinoga" on kah sama lugu - Tsoi on surnd` - aga neil on vähemalt videosid. ML-i kontserditest on mulle jäänud ainult seal käinute kiidusõnad. Masendav :lol:

Aga kuula sa seada "Kaotajat". Kui nyyd sellega ei assotseeru juhtmed veenis, mahajäetud Blade Runner stiilis kivimaja nurgas väljas sadavat vihma passiv neuronarkar siis on ikka mehel midagi valesti kyll. :roll: :lol:
Marat Sar
Tuleloitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jack 16:28 17. Mär 2003

väga omapärane lugu. läheb järgnevate kuulamistega paremaks ja assotseerub küberpungiga küll : mis - muidugi - ei tähenda, et meie kõigiga ei võiks midagi valesti olla.

on seda sõpruse puiesteed kusagil veel? on neil rohkem kui kaks lugu?
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas dreampiller 12:07 18. Mär 2003

Tee, mis sa teed ,a kisub vägisi minu armastuse poole - muusika. Jancis. Jaa, mees teab, mis teeb, oleks ML pisut tänapäevasemal ajajärgul tegutsenud, saanuks neile mitmedki muusikaauhinnad. Aga see selleks.
Sõpruse Puiestee on tegelikult pilootprojekti etapis alles. Nagu katsetus, et kas üldse TASUB. (7 vapra arvates TASUS tõesti :lol: ). Usun, et nad teevad veel miskit.
n_n
dreampiller
Foorumi RPG Mängujuht

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Marat Sar 14:05 18. Mär 2003

jack kirjutas: väga omapärane lugu. läheb järgnevate kuulamistega paremaks

Tõesti läheb. Iga korraga. Täietsi imelik aga alguses kuidagi ei jõua kohale. Lõpp on eriti mõnus.
Marat Sar
Tuleloitsija

PostitusPostitas oop 4:41 19. Mär 2003

Uuele poeetikaterminile "esteetikaka" väljastan auhinna.
Filoloogiliselt nauditav.
Võtan kunagi (sobivas kontekstis) tarvitusele.

Igaks juhuks hoidun muus osas sellesse dialoogi sekkumast. Ärge laske ennast segada.
oop
Esimene Filosoof

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll