Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Mis keeli me oskame?

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

PostitusPostitas grunt 8:30 9. Sept 2005

tribulant kirjutas:
grunt kirjutas:Tahan õppida: Hiina, Jaapani, Korea ja teisi aasias kasutusel olevaid keeli...mingil määral olen ise ka õppinud...

Tartus pidada näiteks Raatuses fakultatiivselt hiinat õpetatama.
Eks neid võimalusi ole kyll. Mõtle selle peale, kasulik on see igatahes.

Kahjuks ei anna oma koolis väga hea olemine erilist pilti, eriti kui seal isegi mingit edasijõudnute ryhma pole. Sõltub koolist, eks ole.

No muidugi, seda küll. Kohati tundub küll, et meie klass mingite eriliste debiilikutega õnnistatud on ja mulle on jäänud mulje et me õpima iga aasta samu asju (tea kas haridusministeeriumil said ideed otsa). Nende aasia keelte koha pealt niipalju et enda kallal nokitsemise tulemusel oskan Hiina ja Jaapani keeles niipalju et oskan ära küsida kus WC on.... :P (osaliselt on abiks ka see et on hulga tuttavaid sealtkandist)

Üks imelik asi mida ma seda teemat lugedes märkasin:

Pea iga teine oskab mingit gaeli, mari, udmurdi vabsee keelt aga mõnda miljardi-keele kõnelejat nagu polegi, mis mõte on õppida surnud/surevaid keeli...
grunt
Meister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 12:33 9. Sept 2005

no see mõte, et miljardikeelte kõnelejatel on miljard kõnelejat-oskajat niigi ja seega on võimalik tõenäoliselt mõnes muus suurkeeles (inglise, vene) lugeda olulisi tekste, mida tahad. "Kulgemise väe raamatut" on eestigi keeles mitu (kolm?) konkureerivat tõlget näiteks. jaapani asju tuleb juba inglises või venes lugeda (pekske Rein Rauda, et ta tõlgiks, mitte ei filosofeeriks; pekske Kati Lindströmi, et ta tõlgiks ja avaldaks, mitte niisama Jaapanis ei vedeleks).

põhjasaami muinasjutte aga saab lugeda peale originaali põhiliselt norra keeles (Qvigstadi tõlked on yle prahi). ja norra keelt ekstra niukeste asjade pärast õppima hakata oleks totter, parem juba kohe originaali kallale minna ja alles siis vaadata, kui palju norrat kylge jääb. saksa ja soome on muidugi kah abiks, aga need tõlked pole tavaliselt pooltki nii mõnusad lugeda kui originaalid, sest on joonealused.

peale selle: surnud või väga vähetuntud keele kohta võib julgemini väita, et seda oskad. teistel vaevalt tuleb ette võimalust kontrollida. miljardikeelega on lihtsam: palud väitjal lugeda araabia-, hiina- või jaapanikeelset kasutusjuhendit, kui tarvis.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 18:33 9. Sept 2005

Kusjuures on, khm, enam-kui-miljonikeeli, mille oskajaid võib Eestis tikutulega taga otsida. Igasuguseid tuttavaid mul jagub, aga kui suahiili tõlki tahetakse, jään kyll hätta. Vähemalt indoneesia luulet tõlgitakse juba originaalist, yks häbiplekk vähem.

Väikeste keelte puhul (no kui jätta ugrimugri välja, see on meil rahvuslik eripärak) on ka väiksem konkurents. Seega võid asjatamise hinna ise sättida. Sumeri tõlgetele võin kolme telefonikõnega homme õhtuks kartellileppe peale lykata ja ei tule enam mitte yks kiil otse eesti keelde. Aga katsu sa inglise tõlketurgu dikteerida.

Kui surijate puhul vigiseda, võib ju ka väita, et mis sa sellest eesti keelest oskad, unusta parem kohe ära. Välja surevad need, kes usuvad, et nad surevad - või kellega sihilikult selles suunas vaeva nähakse. Sumereid polnud iial nii palju kui eestlasi, keel pysis aastatuhandeid ja teist sama palju pärast rahva enda kadumist. Aga neil polnud ka kombeks soiguda "oi meid on nii vähe me paneme kohe ise kõrvad pea alla ja heidame härjavankri ette pikali maha". ;)
tribulant
Nati Kõvem Võlur

PostitusPostitas grunt 19:36 9. Sept 2005

Kui nüüd seltsimees tribulant võtaks vaevaks mu postitus hoolikamalt läbi lugeda siis ta saaks aru et ma ei mõelnud üldsegi seda...
grunt
Meister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 23:09 9. Sept 2005

Grunt, võta seda kui ennetavat lööki yldse keelte väljasuremise teemal ja selle diskursuse vastu, mida annaks sinu lyhikesest väljaytlemisest edaspidi tuletada. ei midagi isiklikku. oleks peaaegu ise kah midagi siukest kirjutand, et ega väike keel ole veel väljasurev keel. põhjasaami ja kõmri on näited Euroopast ja ligidalt väikekeeltest (alla poole miljoni kumbki), mis ei plaani väljasuremist.

mari ja udmurdiga on asi keerulisem, aga sada aastat võin vabalt mõlemale ennustada. ja saja aasta pärast on maailm hoopis teistsugune kui praegu. on kyllalt faktoreid, mis vastavais tingimusis hakkaksid toetama mari või udmurdi kylayhiskonda Marimaal ja Udmurdimaal ja samas jätta toetuseta venekeelse linliku kultuuri nälga surema. trendid võivad pöörduda.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 1:34 11. Sept 2005

grunt kirjutas:Kui nüüd seltsimees tribulant võtaks vaevaks mu postitus hoolikamalt läbi lugeda siis ta saaks aru et ma ei mõelnud üldsegi seda...

Sellega olen ma nõus, tulihingeliselt ja kahe käega poolt.
Aegade jooksul läbi viidud uurimused, ajulainete skaneerimine ja kliiniliste juhtumite analyys näitavad, et need, kes kirjutavad selliseid lauseid a la "...mis mõte on õppida surnud/surevaid keeli...", ei mõtle yldse mitte midagi. Iga sellesuunaline syydistus on kuritahtlik laim.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

PostitusPostitas grunt 17:24 12. Sept 2005

Vabandust, ju ma siis olen globalistliku maailmavaatega inimene...

Ja palun püüa välja tuua oma argumendid/väited...
Teise inimese tema tõekspidamiste pärast solvamine ei näita tõesti mingit eriti suurt intelligentsi...
grunt
Meister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 13:23 13. Sept 2005

ytlen jälle, Tribulandi asemel, et väikese kõnelejaskonnaga keel ei tähenda automaatselt väljasurevat keelt, kui keele kõnelejaid on igas vanuses ja piisav hulk, et need omavahel abielluda saaksid, ilma et oleks geneetilise degeneratsiooni ohtu. või siis: kui selle keele kõnelejate hulgas on kombeks segaabielud, aga segaabielud kolme-nelja muu keele kõnelejatega, nii et oma keelt on tarvis suhtlusvahendiks.

eesti keel on muide suuruselt maailma keelte hulgas esimese saja hulgas. palju keeli maailmas yldse on, ei tea täpselt keegi. pakutakse 3000, 5000, 10 000. isegi kui praeguse 19. & 20. aastasaja väljasuremislainega 1500 välja sureb, jääb neid sadu ja sadu või siis tuhandeid ja tuhandeid alles. ykskeelsus on väga ebatyypiline nähtus, kui võtta võrdlusaluseks kogu maailma miljardid inimesed. ykskeelsust saavad endale lubada ainult mõnede yksikute väga suure kõnelejaskonnaga keelte kõnelejad. on täiesti normaalne, et terve mõistusega inimene, kellel tarvis ka võõrastega suhelda, oskab milgi määral yhte kõnelejate arvult maailmas 25 suurima hulka kuuluvat keelt ja nelja, mis isegi kahesaja suurima hulka ei mahu.

meil Euroopas on millegipärast vastupidi: Euroopa keelte kõnelejad on Euroopas ja siit väljaspool kõneldavaid väikesi keeli sõna, mõtte ja teoga 19. & 20. aastasajal nii palju vaenanud, et rahvas oskab pigem nelja suurima 100 hulka kuuluvat keelt ja heal juhul yhte, mis nende hulka ei kuulu.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Florian 14:00 13. Sept 2005

Olen õppinud:

eesti
ladina
soome
vene
saksa
inglise
prantsuse

õpin: hispaania

tulemus - hüva polüglotihakatis (vist oli vaja 7-t keelt puhtalt rääkida, et polüglott olla?)
Elul on ilusa une nägu
http://lillepidu.blogspot.com/
Florian
Raudkäsi

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 17:27 13. Sept 2005

Flo, sõpradele Ariste. ;)
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas k2rts 23:03 13. Sept 2005

njah, egas rebaste keele oskused ka suured ei ole...
oskan rohkem: eesti, soome, inglise, rootsi
oskan vähem: vene, prantsuse
veel vähem oskan: saksa, ladina, hispaania,leedu

kahjuks porgandi häält ei oska teha, seega jäneseid ei saa püüda :P
akna taga sajab vihma ja kuu on kõrgel kõrvade kohal
k2rts
Tõeotsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas bobbie 11:22 14. Sept 2005

1. eesti keel - emakeel ja eriala
2. ungari keel - kah eriala
3. inglise keel - muiduvajadus, suur vajadus
4. saksa keel - oluliselt kauem õppinud kui inglise keelt, a oskan vähem. kahju. praegu tuletan artikleid meelde
5. vene keel - reageeringud olemas, arusaam grammatikast + pisitilluke sõnavara
6. soome keel - 2 kuud keelekeskkonnas, aasta otsa koolis, tulemus kaheldav
7. ladina keel - loomulik intelligents 8) + aasta koolis
8. itaalia keel - pool aastat õppinud, kirg edasi tegeleda
9. prantsuse keel - mõned väljendid
10., 11., 12. läti, leedu ja poola keel - üksikud sõnad ja väljendid
tahhhaaaan mängida!!!
bobbie
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas uuk 11:51 14. Sept 2005

Mina kavatsen millalgi kõiki keeli osata.
On selline plaan.
Pucca ja Garu on absoluutsed lemmikud.
uuk
metsik Sõjatihane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mart 10:58 15. Sept 2005

uuk kirjutas:Mina kavatsen millalgi kõiki keeli osata.

Salakaval plaan. Siis on Sul võimalik võõrastes keeltes rääkida.
mart
Dominus Monstrorum

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Florian 11:44 15. Sept 2005

Uuk võiks katalaani keele ära õppida, nii igaks juhuks, äkki läheb vaja. Teiseks ei tee ühele haritud džentelmenile kunagi paha ka osata heebrea ja esperanto keeli. :rolle:
Elul on ilusa une nägu
http://lillepidu.blogspot.com/
Florian
Raudkäsi

EelmineJärgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll