Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni


Historia

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Historia

PostitusPostitas UnholyMenace 15:37 9. Mai 2005

Oli üks vaikne kevadpäev ja mõtlesin veidike virtuaalselt juttu puhuda - seda just ajaloolistel teemadel. Otsisin siis sobilikku kohta, kuid kahjuks ei juhtunud midagi ette - loomulikult on tohutult võõrakeelseid foorumeid, kuid tahaks ikka veidike rohkem oma emakeelt kasutada selleks. Siis hakkas vaikselt tekkima idee panna püsti väike foorum, kus kõik asjahuvilised saaksid ajaloolisi teemasid arutada ja samas ka oma suurt tarkust ja loomulikult teadmisi näidata. Panin siis mõtted ühte kohta ja pidasin plaani mehega, kes oli veidi rohkem kursis arvuti sisemaailmaga. Leht sündis kiirelt ja loodetavasti suuremate valudeta ja nägi täielikult ilmavalgust reedel, 6. mai 2005.

Kui tunned, et jagad ajaloost midagi ja tunned, et mingi teema vajab meie kõigi suurt tähelepanu, siis see on täpselt õige koht, kus saad selle teatavaks teha. Loodetavasti pakub see foorum ajaloosõpradele kenakese vahelduse oma teadmiste ja huvide avaldamiseks ja arutamiseks.

Hetkel asi veel suhteliselt oma väga alguses ja tundub tühi ja veidi kõle, kuid loodetavasti leidub inimesi, kes asjast huvitatud ja aitavad huvitavad teemad üles tõmmata ja neid siis juba pikemalt arutada.


http://www.estmetal.ee/history/
UnholyMenace
Turist
 
Postitusi: 1

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 11:53 12. Juun 2005

Esiteks, see link ei tööta, ja teiseks, selline foorum on juba olemas: http://www.militaar.net
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark
 
Postitusi: 605
Asukoht: Moe

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 14:34 12. Juun 2005

Kolmandaks on mõni mees veidi aeglasevõitu ja viidatud link tegeleb ennekõike muu taskunapoleonlusega, ajalugu on tolles foorumis ainult jupike ja enamiku inimeste ajalootaju ei ulatu seal teps mitte ettepoole esimest ilmasõda. Vanema ajaloo diskussioon pendeldab Edgar Valter Saksa ja "öelge yks raamat eesti muinasusundist" vahel. Aga "jedem das Seine", nagu yhe asutuse ukse kohal kirjutati.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 14:58 12. Juun 2005

"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark
 
Postitusi: 605
Asukoht: Moe

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 21:10 12. Juun 2005

Jajah.
Diskussiooni sygavuse näiteks sobib teema pealkiri: "Kas kõik orjastajad - parunid ja krahvid olid ikka sakslased".
Tõsine probleem, eks ole.

Eks see metallistide asutus oli kah pisike ja kidur, selle kätte ta maha surigi; sõjardite ajalookarbike jääb ilmselt elama, kuni inimesed raamatuid lugeda ei viitsi. Ses mõttes on olukord parem. Huvitaval kombel ei tunne professionaalsed ajaloolased vajadust foorumi järele, nemad elavad end välja artikleid ja raamatuid kirjutades.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 21:43 12. Juun 2005

Defineeri oma "professionaalne ajaloolane" ja Sa näed, kui jabur on Sinu väide. Muide, lugemata ridagi antud ajalooteema all ("Kas kõik olid ainult sakslased"), siis kooliajast mäletan, et tõesti, kõik ei olnud, muistsed eestlaste ülikud sulandusid samuti võõra aadli sekka ning üks hilisem kuulus rootsi aadlisuguvõsa oli väidetavalt samuti sedasamust eesti päritolu.
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark
 
Postitusi: 605
Asukoht: Moe

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 11:04 13. Juun 2005

No vat sellisel tasemel diskussioonist ma rääkisingi. "Ma kyll täpselt ei tea ja lugeda ei viitsi aga koolis just nagu midagi kuulsin." Tule eile meile.

Professionaalne torumees on see, kes on oma ametit õppinud, omandades nii ametialase vilumuse kui vastavat haridust tõendava dokumendi (mõnikord ka ei pruugi, on yksikuid ise- või eelmise meistri käe all õppinuid, kellest kah asja saab), töötab seda ametit pidades (ehk siis torusid putitades) ja elatub (peamiselt) selle eest saadavast rahast.

Professionaalne kingsepp on see, kes on oma ametit õppinud, omandades nii ametialase vilumuse kui vastavat haridust tõendava dokumendi (mõnikord ka ei pruugi, on yksikuid ise- või eelmise meistri käe all õppinuid, kellest kah asja saab), töötab seda ametit pidades (ehk siis kingi valmistades/parandades) ja elatub (peamiselt) selle eest saadavast rahast.

Professionaalne ajaloolane... (jätka ise).

Näide professionaalsest ajaloolasest: Sippo. (Vähemasti mullu veel oli; kust ta praegu syya saab, ei tea.)
Näide hariduselt, kuid mitte enam ametilt professionaalsest ajaloolasest: Martin Hallik. (Raamatukogu direkteerimine ei ole otseselt ajaloo kui teadusega seotud töö.) Või siis, õigupoolest, ka Andrei Hvostov. (Ikkagi pigem ajakirjanik kui ajaloolane, parimal juhul võiks ytelda "popularisaator".)

Harrastusajaloolasi on täis kõik kodulooringid, kus kuuekymneaastane agronoom on otsinud välja sada aastat tagasi tema kodukylas tegutsenud pasunakoori paberid ja nende põhjal ajalehes "Meite Kyla Hääletoru" artikli avaldanud. Võib olla väga tubli. Võib ka mitte. Näiteks täiesti korralik karatetreener Lembit Kolk on yllitanud sumeritest, etruskidest jne raamatukesi, mille võiks minu poolest panna põlema koos tema endaga.

Kui oskad leida Eesti veebist foorumi, kus diskuteerivad nt Ain Mäesalu ja Toomas Hiio (või muud samal tasemel tegelased), olen meeldivalt yllatunud.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Attila 11:21 13. Juun 2005

tribulant kirjutas:Harrastusajaloolasi on täis kõik kodulooringid, kus kuuekymneaastane agronoom on otsinud välja sada aastat tagasi tema kodukylas tegutsenud pasunakoori paberid ja nende põhjal ajalehes "Meite Kyla Hääletoru" artikli avaldanud. Võib olla väga tubli. Võib ka mitte. Näiteks täiesti korralik karatetreener Lembit Kolk on yllitanud sumeritest, etruskidest jne raamatukesi, mille võiks minu poolest panna põlema koos tema endaga.


Millest selline ärritus? Hobid on ju siiani veel legaalsed.
Mul on näiteks neljasajane kommipaberikogu mille peale mõni kommimaan ainult naeraks. Ja paneks põlema ka.
Võimalus on üks miljonist, aga postitus võib siiski asja ette minna.
Attila
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1261
Asukoht: Ugala

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Võsaveli 11:55 13. Juun 2005

Väikese vahelesuskena teie sõnelusele annaksin siin omapoolse tunnustuse Andrei Hvostovile, kelle "Mõtteline Eesti" sisaldab minu meelest üht seni parimat analüüsi muistsest vabadusvõitlusest.
Võsaveli
Rändlaulik
 
Postitusi: 139

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 12:21 13. Juun 2005

professionaalsed ajaloolased vast arutavad tunduvalt spetsiifilisemaid asju kah. ja peale selle on neil yhiseid ettekujutusi mitmetest asjadest, kindlamaid kui ylejäänud rahval, näiteks vaevalt mõni neist väga tõsiselt võtab Uku Masingu nägemust Jüriöö ylestõusust. ja nad arutavad neid asju ilmselt saunas ja muidu näost näkku. neid ajaloolaste yhiseid yritusi ikka jätkub, sest ajaloolasi on palju.

aga mõistke ka muinasteadlase häda ja õnnetust: sumerid ja etruskid (teiste hulgas) elasid nii kaua aega tagasi, et peaaegu igayks arvab end nende alal targaks ja teadjaks (mina õnneks ja kahjuks mitte, Ivar Kalve oli rolli poolest ju egyptoloog), saamata aru rohkemast kui mõnest silbist toonastest keeltest ja oskamata toonaseid tekste lugeda. selle asemel kirjutavad ise. lahendus oleks selliste teadjate tekste lihtsalt mitte lugeda.
ohpuu
Saladuste kaitsja
 
Postitusi: 3001
Asukoht: Balti jaam

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 8:25 15. Juun 2005

tribulant kirjutas:Professionaalne ajaloolane... (jätka ise).


Professionaalne ajaloolane on keegi, kes teenib antud alal leiba. Niisamuti on ka kingsepaga ja torumehega. Loomulikult ei aruta nad ajalooteemasid foorumis, kuna nendele ei maksta raha ja jagata akadeemilist tunnustust mitte foorumi postituste arvu pealt (nagu näiteks isand tribulandile (ainult näide)), vaid avaldatud artiklite arvu pealt.

Jah, loomulikult jääb militaar.netis arutluste tase vaid hobide valdkonda, aga seda oleks see teinud ka tolles teises foorumis, millest antud teema alguse sai.
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark
 
Postitusi: 605
Asukoht: Moe

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 9:51 15. Juun 2005

veiko100 kirjutas:Jah, loomulikult jääb militaar.netis arutluste tase vaid hobide valdkonda, aga seda oleks see teinud ka tolles teises foorumis, millest antud teema alguse sai.

Kui sa nyyd hoolega järele mõtled, kullake, siis egas ma eriti vastupidist väitnudki. Mulle lihtsalt meeldiks ykskord vahelduseks märksa rohkem, kui mingis ajaloodiskussioonis osalejatel oleks natuke lugemust ka, mitte ei hakataks tuima näoga jälle samast kohast pihta, kust iga järgmine kamp. Kole tyytu ju.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 20:35 15. Juun 2005

tribulant kirjutas:Mulle lihtsalt meeldiks ykskord vahelduseks märksa rohkem, kui mingis ajaloodiskussioonis osalejatel oleks natuke lugemust ka, mitte ei hakataks tuima näoga jälle samast kohast pihta, kust iga järgmine kamp. Kole tyytu ju.


See, kullake, on nüüd küll väga pretensioonikas väide. Ei ole ise militaarneti kasutaja küll, aga olen seal mõnda teemat vaadanud/lugenud ja päris kirjaoskamatuteks ei saa neid nüüd ka pidada. Vähemalt akadeemiliselt korrektse viitamise on nad seal ära õppinud, mida mujal meie interneti- ega meediamaastikul paraku ei tähelda.

Muide, kust selline arusaam, et tegemist on vähese lugemusega inimestega? Minu teada suurest lugemusest ajaloohuvi vaid tekibki. Siit tuleme veel kirjasõna autoriteetsuse juurde, millele ohpuu kergelt juba viitas, aga see selleks...
Viimati muutis veiko100, 19:34 17. Juun 2005, muudetud 1 kord kokku.
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark
 
Postitusi: 605
Asukoht: Moe

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Võsaveli 21:35 15. Juun 2005

Sinna REASe kodulehele on ka miski muinasfoorum üles pandud, kuid kolme kuu jooksul pole sinna millegipärast ühtegi teemat ega postitust laekunud. Ei tea milles asi......
Võsaveli
Rändlaulik
 
Postitusi: 139

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 21:50 16. Juun 2005

"Pretensioonikas" on see sõna, hea hing.
Kas pärast seda lauset on mõtet jätkata?
Just sellest ma rääkisingi.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

Järgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


cron
© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.6