Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

eetika ja moraal

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Shadow 13:50 14. Mär 2003

õilis käitumine kehtib kõigile

:lol: Minu char on igatahes rõõmuga goblinite külavanema ees kummardanud ja haldjaisandalt liig vähese aupaklikkuse eest kõvasti peksa saanud... Aga kuidas küla koerale, nii koer külale.
Shadow
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Merlon 14:50 14. Mär 2003

No jah, Endast tugevamaid, targemaid ,vanemaid jne... tuleb alati austada.Kui sa just spetsiaalne mölluõhutaja pole
Merlon
Manatark

PostitusPostitas oop 3:29 15. Mär 2003

Pakuks naljaviluks võrdlusmaterjalina välja ka variandi kyberpungi/shadowruni laadis eetikast.
Tegelikult see kyll nii lihtne ei ole.

1. Shoot first, ask later.
2. If in doubt, shoot.
3. Take the bigger gun (and more ammo).
4. If out of luck, don't complain. Saying "shit!" is enough (and still possible during the last second).
5. Survive. Maybe.

Printsiibid on esitatud tähtsuse järjekorras. :)
Inglise keeles ainult lyhiduse mõttes (ja ma tõesti ei viitsi praegu tõlkida).
oop
Esimene Filosoof

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Merlon 12:54 17. Mär 2003

Ma täiustaks neid reegleid pisut :D Seda loomulikult Die Hard ja John Wayne stiilis.Oh jaa, ärme siis terminaatorit ka unustame :lol:
Merlon
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 13:11 19. Mär 2003

oop, pane need kyberpungi-eetika variandid ka "luule, küberpunk, muusika" :)

ja vaatame, mis siis juhtub :)
surra
veider molekul

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jack 14:48 19. Mär 2003

päris head reeglid mingis cyberpunk rpg-s osalejale
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Shadow 8:38 22. Mär 2003

Tahaksin nüüd teemat natuke teise nurga all edasi arendada ning küsida kogenud DMidelt:
Kas ühel endast hästi arvaval mängujuhil peaks olemas olema mingisugune mängueetika või tohib mängujuht teha absoluutselt kõike, mida tahab - kellele ei meeldi, astugu ära. Kas drägonis peaks üleüldse kehtima mingi eetika või pole see vajalik? Kas mängujuht tohib kasutada oma mängijaid kui gladiaatoreid ja suunata oma jõupingutused sellele, et nad läbi mängu sedavõrd tülli läheksid, et ka pärast mängu IRL üksteise kõrisid edasi närivad DMi lõbuks.
Shadow
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas uuk 15:04 22. Mär 2003

Shadow kirjutas: Kas ühel endast hästi arvaval mängujuhil peaks olemas olema mingisugune mängueetika või tohib mängujuht teha absoluutselt kõike, mida tahab - kellele ei meeldi, astugu ära.

Endast hästi või halvasti arvamine ei tohiks ei Meistri ega Mängijate mängus kuidagi kajastuda. Hea mäng eeldab vastastikust respekteerimist. Minu arvates on õige ja vägagi sümpaatne mänguseltskondades üsna laialt levinud
seisukoht: m e i l on ikka väga lahe või lausa parim mängugäng läbi aegade.
Olen seda sorti tutvustust üpris sageli ja vägagi erinevate inimeste käest kuulnud. Sellistest avaldustest loen välja vastastikkust lugupidamist ja hoolimist ning minu jaoks on see märk kusagil toimuvast toredast Mängust.

Shadow kirjutas: Kas drägonis peaks üleüldse kehtima mingi eetika või pole see vajalik? Kas mängujuht tohib kasutada oma mängijaid kui gladiaatoreid ja suunata oma jõupingutused sellele, et nad läbi mängu sedavõrd tülli läheksid, et ka pärast mängu IRL üksteise kõrisid edasi närivad DMi lõbuks.

Meister on üks Mängijatest ja seeläbi võrdne võrdsete seas.

Ma ei ütleks, et Meistril on rõhutatult rohkem õigusi, pigem on tal rohkem vastutust. Ja puudutab see vastutus just neid mängudes arenevaid suhteid. Meistri roll ja positsioon Mängu suhtes võimaldavad tal selle laadilisi probleeme lahendada. Või lihtsamalt - tal on parimad võimalused, et seda neutraalselt ja diskreetselt teha.

Meister, kes kasutab oma võimalusi IRL tülide tekitamiseks on vastutustundetu ja ka kehv Mängija. Selline Meister ei ole mitte ainult vilets Mängija vaid otsesõnu öeldes ei saa oma rolliga lihtsalt hakkama.

Muidugi, me kõik oleme inimesed ja sellest asjaolust johtuvalt on meil kõigil paremaid ja halvemaid aegu. End väga ebastabiilselt tundes on ehk õigem natukeseks ajaks Mängust taandada. Enda ja teiste pärast. Sest.
Mängitakse ju meelelahutuseks, mitte enese kehtestamiseks.
Pucca ja Garu on absoluutsed lemmikud.
uuk
metsik Sõjatihane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tinz 20:12 23. Mär 2003

uuk kirjutas:Meister on üks Mängijatest ja seeläbi võrdne võrdsete seas.

Julgen veidike vastu vaielda sellele teesile.
IMHO Meister midagi enamat. Mängudes, milles ise olen osalenud, on olnud valdav meeleolu, et Meister - see on jumal. Meister on kõikvõimas ja vastavalt avaldatakse talle ka sobivat austust - ka mänguväliselt. Mitte muidugi üle mõistuse, aga viisakuse piirides ja natuke rohkem. Meister on isik, kes oma eraelu arvel mahaarvamisi teeb, et teistel oleks tore olla. Meister on isik, kel on rohkem viitsimist ja ehk ka fantaasiat, et teistel oleks huvitav. Meister on minu arust väga austustväärne isik. Ja seda austust tuleb minu arust säilitada kas või selleks, et Meister ikka viitsiks. Kunagi nägin toredat filmi, mille nimi on meelest läinud (vist oli "Groove", aga pole kindel), mis rääkis inimestest, kes korraldavad pidusid. Selliseid HÄID klubipidusid. Ja selle lõpupuänt oli selline, et üks pidulistest tuli peo organiseerijat tänama, et oli ikka kuradi lahe pidu - ja pärast too tänatu ütles, et sellise tänu nimel ta üldse viitsibki kannida ja pidusid teha. Ja too lause läks hinge. Sest ise olen mängijana seda tunnetanud ning GMina leidnud, et see just ongi see, miks "pidusid" ehk siis mänge on tehtud - et rahvas oleks rahul, et keegi tuleks ja tänaks. Muidugi omajagu edevust on ka mängus :) Aga see pole kõige tähtsam. Ausalt.

Tegelt mulle hakkas see lause silma seetõttu, et mulle on eelnevalt hakanud silma üks teine asi, nimelt üks foorumisisene nähtus. Nimelt: kuivõrd siin on kõik rollimängijad, siis foorumisiseselt on DM/GM täiesti olemas, ja selleks on administraatorid. Mitmeid kordi on silma hakanud, kuidas adminnile varbale astutakse (pehmelt öeldes), sisuliselt on tegemist autoriteedis kahtlemisega - eeskätt etteheide ühele teatavale kindale. Rollimänguri eetikast jääb vajaka. Ehk on tegemist east tingitud anarhismiga, aga noh, grow up on minu arvamus. Mäng ei saa toimida, kui kaheldakse GMi autoriteedis.

See on minu isiklik arvamus ja lisatud repliigi korras.
Tinz
mõtlev Pagas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Udutont 20:37 23. Mär 2003

Tinz kirjutas: Mängudes, milles ise olen osalenud, on olnud valdav meeleolu, et Meister - see on jumal. Meister on kõikvõimas ja vastavalt avaldatakse talle ka sobivat austust - ka mänguväliselt. Mitte muidugi üle mõistuse, aga viisakuse piirides ja natuke rohkem.

:o Mu Jumal!! (Kelleks praegu on Toomas ja Uuk ja loodetavasti varsti Toonesepp ;) Püha kolmainsus? ) Loodan siiralt, et sa teed nalja.

Midagi nii jaburat pole küll kaua kuulnud. Jah, ilma mängumeistrita poleks mängu. Aga ilma mängijateta poleks seda samuti. Mängumeistril on küll rohkem vastutust, aga kõikvõimas jumal? Selle peale pole muud öelda kui 'Püha müristus!'.

Vihjamata kellelegi konkreetselt, mõne mängumeistri jaoks on mäng puhas egotripp. Soovitan soojalt sellist meistrit ja tema andunud jüngreid vältida.

Ja see veel puuduks, et mind mängumeistriks olemise ajal kummardama hakataks (hmm...kuigi paar väikest ohvriandi kuluks kuu lõpus ära küll :D ). Pealegi me kõik näeme, mida amid isikukultuse objektidega teevad (Ok, natuke naftat peab ka olema)

P.S. Demon, kumma ma sulle viljaka foorumikasutuse jätku kindlustamiseks overdan: kitse või kana?

P.P.S. Tegelikult on meil siin ikka tõsine autoriteedikriis. Teen ettepaneku, et Demoni nime ei tohiks üldse otse nimetada, kutsugem teda edaspidi Kurrahoovaks. Surra poole pöördugem alati fraasiga 'meie isa, kes sa oled Tartus' jne

P.P.P.S. Ja ärge unustage MIND väärikalt kohtlemast. Olete näinud, mis värvi on mu nimi, ah?
Viimati muutis Udutont, 22:39 23. Mär 2003, muudetud 2 korda kokku.
Udutont
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 20:51 23. Mär 2003

ingame jumal - igati n6us. outgame jumal? no way
jah, on teatav isiklikku laadi lugupidamine inimese vastu, kes oma vaba aega kulutab minu elu l6busamaks tegemisele, aga igal asjal on piirid...
l6ppude l6puks on tema t2pselt samasugune inimene nagu mina, ainult mitte nii laisk. ja ta ei teeks seda, kui see talle endale huvi/l6bu ei pakuks

PS tegelikult tahaksin kaamelit :D
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Priist 23:41 23. Mär 2003

Lugege Tinzi postitus uuest üle ja te avastate, et ta ei väitnud kusagil, et mängumeister on OOG jumal. Ainus, mis ta ütles, oli see, et ka OOG tuleks mängumeistrit austada, põhjustel, mida ta ka seal nimetas.

IG on GM/DM/whateverM paratamatult jumal ehk siis kõrgem jõud, meeldib see mängijatele või mitte.

Eks ta pisut ülepakutuna kõlas, kuid asjal on ometi ju point sees. Inimesed, kes sisustavad meeldivalt teiste inimeste aega omast vabast tahtest, võiksid ju ometi teiste suhtumise koha pealt pisut kergemat kriitikat saada. Kui ma larp-juunior asja eest mängijatelt isegi pisukest austust ei saaks, mis siis järgi jääks?
Rollimängukeskus - URG
Priist
Uruguru

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 0:05 24. Mär 2003

Tinz kirjutas:Meister on kõikvõimas ja vastavalt avaldatakse talle ka sobivat austust - ka mänguväliselt. Mitte muidugi üle mõistuse, aga viisakuse piirides ja natuke rohkem

siit on v6imalik igasuguseid asju v2lja lugeda, "lokaalne :P" t6de peitub lugeja silmades :P

yldiselt ma leian, et tuleks ikka p2ris tugevalt eristada ingame/outgame olukordi. ingame on mu austus meistri vastu igati 2ra teenitud, tema on selle nimel t88d ja vaeva n2inud. siis ma vaatan teda kui Meistrit.
aga outgame ta ei ole Meister, ta on t2iesti tavaline inimene, ta on 2ra teeninud mu lugupidamise t2nu mingil ajal Meistriks olemisele t2pselt samamoodi nagu v6ibolla mu kunagine fyysika6petaja, kes oma vabast ajast ning tahtest meile tundidev2liselt oma teadmisi edasi andis, nagu mees, kes aitab pimeda yle t2nava, midagi k2egakatsutavat vastu saamata, nagu myyja, kes avab mulle poeukse n2hes mu kurba n2gu, kuigi t88p2ev sai juba 15min tagasi l2bi v6i nagu suvaline inimene, kes teeb midagi teiste heaks, andes teadlikult rohkem kui vastu saades (k6ik need n2ited on lambist v2lja m6eldud)

ehk siis inime nagu iga teinegi ning s6ltuvalt tema tegude v22rtusest minu "hindeskaalal" ka austus

samas see yhe konkreetse teo "v22rtus" igayhe hindeskaalal erinev, ning sellest ka vist see diskussioon :P
m6ni hindab vabal ajal Meistrit m2ngivat tegelast 8 punkti, m6ni aga hoopis 20 punkti v22riliseks :lol:
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Udutont 1:08 24. Mär 2003

Demon kirjutas: yldiselt ma leian, et tuleks ikka p2ris tugevalt eristada ingame/outgame olukordi.

Oled ikka kindel? :P

Demon kirjutas: ingame on mu austus meistri vastu igati 2ra teenitud, tema on selle nimel t88d ja vaeva n2inud. siis ma vaatan teda kui Meistrit.

Loomulikult ei saa olla head mängu kui mängujuhi vastu lugupidamist pole. Aga samamoodi ei saa olla head mängu, kui ei peeta teistest mängijatest. Loomulikult on mängujuht eriline, sest tema on mänguJUHT. Aga üksnes juht. Jumalad, loojate täheduses, on kõik mänguosalised. Kui mängujuhtimine meeldib, miks mitte mängujuhti kiita? Kui meeldib teise persooni rollimäng, miks mitte kiita ka teda? Suurim kiitus mida IMO mängujuhile saab anda ei seisne tema härdas austamises vaid hingega tema loodus kaasa mängimises ja sellele omapoolse panuse andmises.
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Shadow 9:19 24. Mär 2003

Küllap hinnatakse ka mängujuhte nii nagu kõiki muid isiksusi. On legendaarsed mängujuhid. On igati lugupeetavad mängujuhid. On mängujuhid, kellega mängitakse parema puudusel ja mängujuhid, kes peavad enda austamist nõudma.
Kui mängujuht suhtub mängijasse lugupidamisega ega tee talle mängus ülekohut, siis vastab ka mängija tänu ja respektiga. Nii mängusiseselt kui mänguväliselt. Kui mängujuhi jaoks on kõige olulisem kõikvõimsaks jumalaks olemine, siis tekib paratamatult vastureaktsioon - ja paraku saab see tekkida vaid mänguväliselt, mis tähendab, et konflikt väljub mängu raamidest ning mängusisesel ja -välisel ei ole enam võimalik piiri vahele tõmmata.
Ja veel:

* Piiks. Häält veel õigupoolest pole, aga piiksub. Vanus alla alkoholimüügiea, aga kätte saab seda siiski. Populatsioon: peamiselt LARP, aga eraldiseisvate kildkondadena vallutavad ka muid RPG-sid. Suhtumine: pooldav, kuna järelkasvu on vaja, kuid samas veidi kõrvalehoidev, kuna taluda on esialgu raske. Näide: piiksuLARP kui omaette fenomen.
* Prääks. Kukehäälsed murdeealised. Kohtab kõikjal. Naljakas, aga väga tore. Moodustab umbes poole kogu asurkonnast.
* Puuks. Vanad peerud. Kurb, aga tõsi.
* Puss. Tuleb ainult sooja õhku, enam õigupoolest midagi ei mängi (või ei võeta mängu), aga õpetavad. Populatsioon: dragoni-list ja ka mujal. Räägivad, aga keegi ei kuula.

Kas keegi tunnetab selles terminoloogias lugupidamist mängija vastu?
Shadow
Saladuste kaitsja

EelmineJärgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll