Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

teemaväline relvaküsimus

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

teemaväline relvaküsimus

PostitusPostitas jack 14:31 10. Mär 2005

Tegu küll rollimängu välise asjaga, kuid mul oleks tarvis relvaspetside konstruktiivseid soovitusi. Mida võiks tähendada 32-kaliibriline center-fire round? Kas keegi oskaks seda seletada ning seejärel sobiva eestikeelse vaste anda? Tegu on 22-kaliibriliseks ümber kohaldatud Smith & Wessoni arenguloo kirjeldusega...

Mingi seletuse center-fire roundile leidsin siit: http://www.chuckhawks.com/guns_faq5.htm
Aga kuna tean relvadest väga vähe, siis sain sellest halvasti aru. [Ja kas centerfire cartridge on üldse seotud centerfire roundiga...?] Ühesõnaga, kui saate, palun aidake.

Q: What is the distinction between rimfire and centerfire cartridges?

A: The terms rimfire and centerfire describe two basic types of cartridge design. The difference between the two types is in the location of the priming compound in the cartridge case. The priming compound initiates the burning of the main powder charge when it is struck by the firing pin of the gun.

A rimfire is so called because the priming compound is actually inside the rim of the case, which is of folded construction. Look at a .22 LR cartridge and you will immediately see what I mean. The firing pin of a rimfire rifle strikes the rim of the cartridge when you pull the trigger.

A centerfire cartridge has a separate primer in the center of the base of the cartridge case. The rim of a centerfire case is solid. Look at a .30-30 cartridge and you will immediately see the difference. The firing pin of a centerfire gun strikes the primer located in the center of the base of the cartridge, rather than the rim. Such cases are much stronger than the rimfire type, and can contain much higher pressures, which makes possible modern high velocity rifles and pistols.
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 15:16 10. Mär 2005

Tänapäeval on padruneid sisuliselt kahte tüüpi. Centerfire padrunitel on keskel tong (sõjamehed, pakkuge parem termin selle kohta), mis toimib sütikuna. Rimfirel seevastu on tong searva all ... Põhimõtteline vahe on selles, ühel juhul toksab lööknõel keskele, teisel puhul serva pihta. Miks siis nii? Peamiselt on siin tegu ajalooliste põhjustega. Rimfire padruneid on lihtsam toota ja nad on odavamad, kuid neil on kaks olulist viga. Kuna sisuliselt vigastab lööknõel padruni serva, siis a) ei saa neid hülsse enam uuesti laadida ja b) ei saa kasutada eriti võimsaid laenguid, kuna hülsi eripära tõttu (tagumine osa peab olema pehmem, et nõel seda deformeerida saaks ning seetõttu vigastaks kõvem laeng püssi).

Centerfire padrunitel on seega tong keskel ja eraldi, mistõttu on neid kallim toota, kuid positiivse omadusena on siin mängus faktorina märkimisväärne hüpe lubatud maksimaalse võimsusega laengu osakonnas ja neid hülsse on võimaliks taaskasutada. Eriti viimane faktor on meelepärane sõjarditele ning eelkõige just metsavendadele. Tong on asendatav, topi aga püssirohi (nimetame seda nii) sisse, kuul peale ja uuesti rauda. Siinkohas on kasutusel veel kahte erinevat tüüpi tonge, nimelt sõjaväes kasutusel olev ja tsiviilkasutuse oma. Tsiviili oma oli boxer tüüpi, kuid sõjaväe oma nimetus on mul meelest läinud. See kõlas nagu kellegi nimi. Tsiviillaeng on mitmejärguline ja seda on raske kodus meisterdada. Sõjaväepadrunit on sisuliselt võimalik laadida ka ILMA tongita, kasutades selleks paksemat hõbepaberit ja tikuväävlit.

Erinevate riiki militaristid katsetavad praegult ka ilma tongita padruneid, kus laeng detoneeritakse elektriliselt. Selle eelis oleks veelgi odavam hülss ja parem vastupidavus ilmastikutingimustele, kuid esialgu pole suudetud veel asja piisavalt vastuvõetavaks nämmutada.
Blog: http://pronto.ee/
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mart 15:33 10. Mär 2005

mart
Dominus Monstrorum

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ghil 15:50 10. Mär 2005

selle "tongi" terminile alternatiividena olen kuulnud kasutatavat "löökkapsel", "lööksütik" ja "süütekapsel", kuid "tong" on piisav nimetus ja peaks olema arusaadav ja piisav.

Terminid cetnrefire round ja rimfire round on t6lgitavad, kui kesktule padrun ja ääretule padrun.
You know, Knowledge is a tricky thing!
Ghil
Laste günekoloog

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tauron 0:04 11. Mär 2005

Ghil kirjutas:selle "tongi" terminile alternatiividena olen kuulnud kasutatavat "löökkapsel", "lööksütik" ja "süütekapsel", kuid "tong" on piisav nimetus ja peaks olema arusaadav ja piisav.

Terminid cetnrefire round ja rimfire round on t6lgitavad, kui kesktule padrun ja ääretule padrun.

nõus Ghiliga, terminid absoluutselt õiged, niipalju kui mina olen erinevaid eestikeelseid raamatuid lugenud relvadest.
siinkohal ütleks veel et ääretule padrun siinmail suht haruldane külaline, nii et kui räägitakse, siis enamasti kesktule padrunitest.
Death is light as a feather, duty is heavier than a mountain.
Tauron
Valguse kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 2:51 11. Mär 2005

Tauron kirjutas:
Ghil kirjutas:selle "tongi" terminile alternatiividena olen kuulnud kasutatavat "löökkapsel", "lööksütik" ja "süütekapsel", kuid "tong" on piisav nimetus ja peaks olema arusaadav ja piisav.

nõus Ghiliga, terminid absoluutselt õiged, niipalju kui mina olen erinevaid eestikeelseid raamatuid lugenud relvadest.
siinkohal ütleks veel et ääretule padrun siinmail suht haruldane külaline, nii et kui räägitakse, siis enamasti kesktule padrunitest.

Ma ise nimetaks neid küll kesklöögi ja servalöögi padruniteks, kuna see on informatiivsem. Praegusel hetkel minu teada ongi mingi paari marki relvi, mis servalöögipadrunitega tulistavad. mingi .22 püss on, siis mingi asjandus, millega jäneseid lastakse ning loomulikult terve persetäis retrorelvi, kuna sajandialguse ja vanemad relvad kasutasid sisuliselt ainult seda laskemoona.
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Merlon 18:17 11. Mär 2005

pronto kirjutas:
Praegusel hetkel minu teada ongi mingi paari marki relvi, mis servalöögipadrunitega tulistavad. mingi .22 püss on, siis mingi asjandus, millega jäneseid lastakse ning loomulikult terve tsiribiribimmiäis retrorelvi, kuna sajandialguse ja vanemad relvad kasutasid sisuliselt ainult seda laskemoona.

Mina sinu asemel võtaks oma sõnad tagasi :D
Maailma üks populaarsemaid tsiviilkäibes olevaid padrunimarke on just seesama "mingi .22 kaliibriga" padrun, ehk tavakeeli tuntud kui "toss".
Jahipadruniks ta ei kõlba ja lahingurelvale ammugi mitte, kuid laskespordiks on ta üks sobivamaid.
Merlon
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 19:31 11. Mär 2005

Merlon kirjutas:Mina sinu asemel võtaks oma sõnad tagasi :D
Maailma üks populaarsemaid tsiviilkäibes olevaid padrunimarke on just seesama "mingi .22 kaliibriga" padrun, ehk tavakeeli tuntud kui "toss".
Jahipadruniks ta ei kõlba ja lahingurelvale ammugi mitte, kuid laskespordiks on ta üks sobivamaid.

Ei tea, kas ikka on AINULT nii. Nimelt suur osa (kui mitte enamus) .22 kaliibriga padruneid on tänapäeval juba kesklöögiga. Lisaks kasutavad seda kaliibrit mõningased snaiperrelvad ja paljud käsirelvad, nagu püstolid ja revolvrid jne. Juhiks tähelepanu sellele kaliiber ei tähenda veel automaatselt padrunimarki, see viitab pigem sellele, mida ta nimigi ütleb -- ainult toru ehk kuuli kaliibile. Ka viitasin, et mingi 0.22 püss on .. siis tõepoolest, see on seesama toss, millest sa rääkisid on kah .22 kaliibriga. Seda nimetatakse .22LR ehk Long Rifle standardiks. Paraku on see praeguseks ajaks sisuliselt unustushõlma vajumas .. näiteks wikipedia andmetel ainult umbes 5% spordirelvadest on selle standardiga ühilduvad. Põhjus on väga lihtne -- see standrad ei ole sobilik automaat ja poolautomaatrelvadele ning seetõttu on tegu sureva liigiga. Mõningane erand on .22CB padrunid, mille hulka muide kuulub ka see kraam, mida koolis lasti ja mis peaaegu ei sisalda püssirohtu .. kuna lastakse sisuliselt tongiga, siis saab seda hästi kasutada kinnises ruumis laskmiseks näiteks sisetiirus treeningul.
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Merlon 23:54 13. Mär 2005

Mnjaa....... .22 kaliibriga padrunit (ükskõik kui pikk ta kest või kuul ei ole) on natukene raske tsentraallöögile ümber ehitada, kuna standartsed tongid lihtsalt ei mahu kesta. Ainuke võimalus seda saavutada oleks kesta suurendamine nagu M16 padruni puhul.

Lisaks ei ole ühtki "snaiperit" (mida iganes see ka tähendada võiks) mis kastutaks sellist padrunit. On küll täpsuspüsse mis kasutavad .22 WMR padrunit ja mille täpsus on garanteeritud kuni 100m kaugusele. Ja millega lastakse Ameerikas "Varmint" klassi kuuluvaid loomi, kuid mitte midagi suuremat.

Kui aga rääkida selle padrunitübi väljasuremisest, siis seda ei tohiks veel niipea juhtuda. Nimelt annab .22 padrunit(alates markeeringuga Long ja Long rifle: neist viimane tuntud ka "tossi" nime all) kasutada väga edukalt ka poolautomaatrelvades. Ja selliseid relvi toodetakse hetkel hulgi. Kes kahtleb, võib Goolgle -t kasutades rohkem infot otsida

Mis aga puutub vikipediasse, siis selle konkreetse infosüsteemiga ei ole ma kursis. Seevastu on aga minu konkreetses kasutuses hunnik erialast kirjandust, millest kõige uuem on 2002 aastal välja antud Käsitulirelvade entsüklopeedia. Pluss veel kogu info mida ma korjan internetist ja relvapoodidest.
Merlon
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 14:52 14. Mär 2005

Merlon kirjutas:Mnjaa....... .22 kaliibriga padrunit (ükskõik kui pikk ta kest või kuul ei ole) on natukene raske tsentraallöögile ümber ehitada, kuna standartsed tongid lihtsalt ei mahu kesta. Ainuke võimalus seda saavutada oleks kesta suurendamine nagu M16 padruni puhul.

Juhin tähelepanu selle, et rõhuva enamuse padrunite hülssidest on laiemad, kui kuul, seega ei ole tegu mingsuguse "erijuhuga".
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Merlon 22:48 14. Mär 2005

Täiesti nõus ja tänan paranduse eest. Aga palun juhtida tähelepanu sellele ,et kui püstolitele ja muude käsitulirelvade puhul on hülssi suurendatud ainult niipalju, et kuul seal ohutult otsas püsiks (erandiks on TT padrun), siis vintraudsetel jahi -ja lahingrelvadel on hülss (ehk padruni kest) tunduvalt suurem. Kusjuures kuul on tavaliselt väiksem kui käsirelvadel

http://world.guns.ru/ammo/am01-e.htm - käsirelvade (püstolid, revolvrid jne padrunid)

http://www.diggerhistory.info/images/we ... 65by50.jpg - vinpüssi padrunid (sory, tõsiselt vanad küll, aga ei leidnud kiiresti paremaid)
Merlon
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 20:36 16. Mär 2005

Merlon kirjutas:(erandiks on TT padrun)

Tegelikult kõik püstolipadrunid.

Merlon kirjutas:Kusjuures kuul on tavaliselt väiksem kui käsirelvade

Kaliibri poolest jah, kui seda on mõeldud väiksuse all. Kaalu poolest mitte.

Merlon kirjutas:siis vintraudsetel jahi -ja lahingrelvadel on hülss (ehk padruni kest) tunduvalt suurem

Hülss on kuulist alati suurem, nii väismõõtmete kui ka kaalu poolest, ja ei olene, mis relva lakemoonal. Aga siin on ilmselt jällegi mõeldud kaliibrit.
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas jack 11:11 1. Apr 2005

ja nüüd uuesti: mis võiks tähendada double-action:

"A double action revolver uses a long trigger pull to both turn the revolver’s cylinder to align a fresh round with the barrel and to cock and release the hammer to fire the round. A very simple weapon to be sure, but in the infancy of its development, the double action revolver was not as reliable as its single action ancestors."

st, ma tean, mida see tähendab, kuid ma ei tea selle laskemehhanismi kohta käivat ametlikku terminit. kas teie teate?
small blue absence
jack
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 12:50 1. Apr 2005

jack kirjutas:ja nüüd uuesti: mis võiks tähendada double-action:

"A double action revolver uses a long trigger pull to both turn the revolver’s cylinder to align a fresh round with the barrel and to cock and release the hammer to fire the round. A very simple weapon to be sure, but in the infancy of its development, the double action revolver was not as reliable as its single action ancestors."

st, ma tean, mida see tähendab, kuid ma ei tea selle laskemehhanismi kohta käivat ametlikku terminit. kas teie teate?

Reeglina tähendas double-action tulirelvade puhul seda, et relva ei pea vinnastama, vaid päästikule vajutamine kõigepealt vinnastab ja seejärel laseb kuke lahti. Single action tähendas siis vastavalt seda, et pead kõigepealt kuke vinna tõmbama ja alles siis teeb päästikule vajutamine midagi. Osadel poolautomaatrelvadel on seniajani selline värk, et pead esimese kuuli rauda tõmbama (ja tehniliselt võttes ka kuke vinnastama) ja pärast kelk vinnastab järgmise korra juba ise.
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Irve 12:59 1. Apr 2005

Mis vist küsimusele eriti ei vastanud :)
Irve
paranoik

Järgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll