Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni


zombiajalugu

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

zombiajalugu

PostitusPostitas Payl 20:01 8. Veebr 2005

Tekkis küsimus et kust üldse zombindus pärit on. Et kust need kirjamehed ja filmitegijad algselt ideed on saanud?
Kes ja millal oli esimene zombi?

Teab keegi midagi rääkida?
Blög
mõiste tähendusvälja inversioon - tribulant
Payl
Tulepallide Jumal
 
Postitusi: 1135
Asukoht: Tähtvere

Kasutaja avatar

PostitusPostitas paadikapten 20:04 8. Veebr 2005

See seostub voodoo mõistega. Voodoo olla Aafrikas üks maagialiik, kus äratatigi surnuid ellu-aga nad jäid zombideks. Senini muidugi pole midagi tõestatud, tunnistajad, esoteerikud ja teadlased vaidlevad omavahel.
paadikapten
Loitsija
 
Postitusi: 673
Asukoht: Tartu

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Teemon 20:06 8. Veebr 2005

teadjamad t2psustavad, ise pakun m2rks6nasid haiti ja voodoo
Magistritöö teeb sääsest elevandi
Teemon
Nutikas Lutikas
 
Postitusi: 4022
Asukoht: harjumaa majad

PostitusPostitas Thoren 20:08 8. Veebr 2005

Thoren
Haldjate õpilane
 
Postitusi: 419

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Jalamees 20:11 8. Veebr 2005

Kui sina mängid minuga Bd'tuzi, siis mängin mina sinuga Bd'tuzi.
Jalamees
Meister
 
Postitusi: 117
Asukoht: Tartu

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 12:09 9. Veebr 2005

voodoo saabus 16 sajandil haitile koos orjadega lääne-aafrikast (togo, benin, nigeeria jne).

sõna "zombi(e)" on arvatavasti tuletatud lääne-aafrika jumalusest nzambie (madu-jumal).
From Kimbundu nzambi (god, ghost). Kimbundu is a Bantu language of northern Angola

1871, of W. African origin (cf. Kikongo zumbi "fetish;" Kimbundu nzambi "god"), originally the name of a snake god, later with meaning "reanimated corpse" in voodoo cult. But perhaps also from Louisiana creole word meaning "phantom, ghost," from Sp. sombra "shade, ghost." Sense "slow-witted person" is 1930s.


juured on siis mustal mandril - sealt tuleb edasi otsida.
kindlasti on originaal lõpptulemusest oluliselt erinev ning ei pruugi olla midagi hirmuäratavat - a'la võro-eide lausumis-maagia : "et kass sulle kopsikusse kuseks" vms. :)

ps räägitakse ka zombi harvemast "klassi"vennast :) juju-zombist, kellel on säilinud ka osaliselt vaimsed omadused - "dela tehniki"?
surra
veider molekul
 
Postitusi: 4448
Asukoht: tartu / ugandi / maailm on seenemets

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 16:21 9. Veebr 2005

Ausalt yteldes võib isegi selline setu muti sõnumine äärmiselt ebameeldiv olla. Kui "kass su kopsikusse kusku!" ja "susi sittugu su silgukarpi!" ikka järjekindlalt teoks saavad, on jama kyll.

Ehk siis: valvab mehike laagrit, kui järsku näeb, et keski neljajalgne hiilib pampude poole. Hunt vist. Agressiivne nagu ei ole, ju noolib toidulõhna. Kangutab jah seljakoti kallal. Näe, sai dry ration'ite paki lahti. Ja... ja... misasja ta nyyd teeb? Oih!

---------------------

Aafrika jah. Ehk oskab keegi teine täpsemalt ytelda, kas olid need Ginea lahe usundid juba varem sellised morbiidsed või läks asi hullemaks ikkagi alles eurooplaste orjakaubandusega. (Kuigi mõnes mõttes on kristlus märksa nekromantilisem kui voodoo. Aga see selleks.)

Tänapäeval on kõigele lisaks filosoofilised zombid. Need on sellised konstruktsioonid, millega pyytakse aru saada, mis on aru. Ehk siis mis vahe on olevuse vahel, kes käib koolis ja tantsupeol, kirjutab armastusluulet ja mängib jalgpalli, endal aru peas ja enesetunnetus olemas, erinevalt teisest, kes teeb kõike seda ilma igasuguse aruta. Ehk siis zombi. Esialgu on arutelud puhtteoreetilised (ei viitsi linke otsida, aga vaadake netist David Chalmersit), ootan põnevusega praktilisi katseid.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

PostitusPostitas Orz 12:28 11. Veebr 2005

Kas see vuuduu (Vodou)mitte ei ole süntees erinevate aafrika rahvaste usunditest ja ristiusust, mis sai teoks kuskil Haiiti saarel? Zombiendus oli vist pärit aafrikast neh. Kui ma väga rängalt ei eksi siis Jorubadel Nigeerias peeti valgeid inimesi surnuteks, aga seal oli surnutesse suhtumine täiesti omamoodi: valge, luust ja lihast mees ei tekitanud seal üüratut hirmu nagu Mesoameerikas ja tegu pole ka ebapõha rõlgusega, millega elavasse surnusse suhtuks Rooma-Kristlik või Aasia kultuur. Surnu oli seal maine.

See nõela mõmmikule nõela silma toppimise värk võis isegi olla inspireeritud Kristuse ristilöömisest, kuna nad puutusid kokku ka katoliku preestritega. Lühiajaliselt vallutasid Haiti ka prantslased, aga nad said hiljem ikkagi üle tahi. Lääne-Aafrikas antakse (mälu järgi Ashantid Ghaanas) viljakas eas naistele kaasa väikesed puust nukud, samuti valmistati traditsiooniliste usundite raames ntx. hunnik puust pühakujusid ja erinevalt eurooplastest, kes panid kujud peaväljakule lihtrahvale imetlemiseks, panid aafriklased need maa alla peitu, n.ö. dungeoni. Seega, aafriklased suhtusid nukkudesse ja skulptuuridesse sama tõsiselt nagu meie. Kuju ei olnud mingisugune naljaasi, tegu oli ülimalt tähtsa sümboliga. Nagu Eestiski...

Kusjuures, väga hea, et see teema üles toodi, see on väga huvitav ja inspireeriv teema.
°
Orz
Arhimaag
 
Postitusi: 1453
Asukoht: Eesti

PostitusPostitas Orz 13:26 11. Veebr 2005

Ehk oskab keegi teine täpsemalt ytelda, kas olid need Ginea lahe usundid juba varem sellised morbiidsed või läks asi hullemaks ikkagi alles eurooplaste orjakaubandusega.


Hm, nagu Sa ise näid mõtlevat, lähtub see morbiidsus ka ajastu vaimust, dünaamiliselt. Inimelu hind on Aafrika kultuuris madal, aga see on maailmas ju väga tavaline. (Sm. Stalin: "Üks surm on tragöödia, miljon surma on statistika") Mis puutub morbiidsusesse, siis võib-olla tõesti, on tegu teatud nekrofiilsusega, aga Aafrika kohta on detailset infot väga raske hankida. Teiseks, Aafrika kultuur sai järjest kolm tugevat hoopi: orjakaubandus, imperialistlik ajastu ca 1880-1960 ja pärast imperialismiajastut on tegu maailma vaeseima regiooniga,see raskendab pilguheitu "vanale" aafrika kultuurile.
Kolmandaks, nekrofiilia nekrofiiliaks, aga surmakultusel on ka teisi vorme, näiteks Mesoameerikas Chacmool&Co ja siis kindlasti on midagi ka Indias (Kali?), aga India koha pealt on minu teadmine tumedam kui Sudaani neegri nahk.

Tänapäeval on kõigele lisaks filosoofilised zombid.

Tundus huvitav, viskasin pilgu peale. Võimalik, et aafriklased oskasid vahet teha zombil ja teistsugustel inimestel. Juba kangastubki mulle ettevõtlik plantaator, kes on natukene ärksam kahvatuma nahavärviga überzombi ja kamandab oma vähemaid, päevitunud zombiedest töölis. Paralleeli võiks tuua filmiga "Lendas Üle Käopesa".

http://www.neworleansvoodoocrossroads.c ... oofaq.html[/quote]
°
Orz
Arhimaag
 
Postitusi: 1453
Asukoht: Eesti

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 14:16 11. Veebr 2005

Kristlikku kultuuri eluslaipade diskrimineerimises syydistamine on alatu laim. Nad mitte ainult et suhtuvad neisse positiivselt, vaid 1)võtsid yhe ka kummardada 2)söövad seda (või vähemalt nii nad väidavad, transsubstantsiatsioon, teiste arvates on tegemist pyhapäevitise käraka ja snäkiga - hea tujuga uude nädalasse) 3)loodavad ka ise kunagi sellisteks saada, viimne kui yks. (Kui see esimene zombi kord tagasi tuleb, toimub ju liha ylestõusmine, eks ole.) Nii et igati soosiv attitude, midagi sarnast ei leia isegi teiste monoteismide seast.

Morbiidsuse koha pealt pole aafriklastel eurooplastele midagi õpetada. Vaippommitamisest ja sariinist kuni tavarelvastuseni on kõik ikka Euroopa leiutised, samuti surmakujundite yleekspluateerimine Baudelaire'i vaimus. Mis puutub maiadesse ja (eriti) asteekidesse (Chac Mool ja hambulised liblikad), siis mõne teooria järgi vabanesid nad sedakaudu lihtsalt rahvastiku yletootmisest. Teooria, muuseas, on eurooplaste oma. ;)

Voodoo nõelte prototyybiks võiks muidugi pidada oda toppimist Talle, Kes Lunastas Maailma (ilma paasatalle konte murdmata, nagu Mooses käskis) - aga et seda osa vähemalt katoliiklased iganädalaselt ei korda, siis on see ehk liiga kaugele venitatud analoogia.

Indias ja Tiibetis armastatakse kolpasid joonistada kyll, aga yldine suhtumine on siiski pigem samasugune nagu Zelazny "Valguse isandas", kus zombisid ehitab Must Nirriti, kes on teadupärast kristlane; kõik teised vaatavad õudusega pealt. Ka Tiibeti budistid väidavad, et nende usundi rahvakylje varasematest kirhtidest paistvad pealuudest karikad jms on kõik puhas laim, nemad pole iial kedagi tapnud ja kõik halb tuleb bönist. Kahjuks pole ykski böni ideoloog meil siin (minu teada) loengut pidamas käinud, eks nad kinnitaksid arvatavasti vastupidist.
tribulant
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1270

PostitusPostitas Orz 15:34 11. Veebr 2005

tribulant kirjutas:Morbiidsuse koha pealt pole aafriklastel eurooplastele midagi õpetada.

Morbiidsuse kui tapmise koha mitte, aga eks Uganda ja Rwanda on võimaluste piires plõksinud. Surmast siis niipalju. Surnute peale aga vaadatakse küll teisiti. Tapmine, veri ja bodycount on lääne kultuuris IN, aga mädand surnutega kombetalitlused, ajusurma teema ja surnukultus on agavõõras. Madagaskaris on ju suur rõõmupidu, kus mädand surnu välja kaevatakse ja siis tehakse temaga mingi rongkäik ja edasi ei mäleta, mis sai: tõmmati kuskile puu otsa kõlku või maeti uuesti maha...
°
Orz
Arhimaag
 
Postitusi: 1453
Asukoht: Eesti

PostitusPostitas spree 19:02 15. Veebr 2005

ai hakka parem kirjutama hakkab endal pärast sitt :1:
Keegi teab, kus rakveres miniatuure müüakse?
spree
Rändlaulik
 
Postitusi: 152
Asukoht: Rakvere

PostitusPostitas spree 19:03 15. Veebr 2005

mängige mänge, lugege raamatuid ja vaadake filme nendest siis saate teada nendest
Keegi teab, kus rakveres miniatuure müüakse?
spree
Rändlaulik
 
Postitusi: 152
Asukoht: Rakvere

Kasutaja avatar

PostitusPostitas max52 20:35 15. Veebr 2005

Spree kasuta "muuda" nuppu.
Tühjus siin
max52
Asjatundja
 
Postitusi: 47
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas Orz 0:31 16. Veebr 2005

Zombiedest on tehtud hulganisti B-klassi filme, aga ise pole õnnetuseks ühtegi juhtunud nägema. See mida mina nägin, oli räme õudukas. Aga kas keegi on kuulnud midagi "White Zombiest" - see on vist klassik?
°
Orz
Arhimaag
 
Postitusi: 1453
Asukoht: Eesti

Järgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


cron
© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.6