Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Kool on kole koht

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas The_Royal 20:54 26. Aug 2005

Hmm ma ei usu, et Inimene, kes suhtleb rullnokkadega sooviks minna soliidsemasse seltskonda, aga kes teab.

Mul on keeltega nii et inglisekeeles pole elu sees ühtegi 4-jast veerandit olnud(ega kolmest ega kahest).

Sellist komadega ja ülikorralikku Eesti keelt räägin ja kirjutan koolitunnis, ja ametlikke asju ajades. siin Dragonis räägin ma vabalt.
Ja ma usun et te saate mu jutust aru küll, mis siis et see natuke longab
Aguuu... ütles armas tita ja hammustas porgandist suure tüki
The_Royal
Valguse kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tomz 12:53 27. Aug 2005

Olorin kirjutas:Ja muide, ma olen vene keeles ikkagi üks klassi parimaid, mis on tegelikult kurb. Ei oska tänapäeva noored vene keelt ja ei taha osata.

Noh, kuidas nõuda kooliõpilastelt selle keele oskust, kui isegi meie kullakalli haridusministriproua venekeeleoskus jätab soovida. Ja samas ta edvistab sellega vene telekaamerate ees ja ajab suust....
...aga see läheb juba liiga poliitiliseks
...
tomz
Haldjate õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Shadow 16:12 27. Aug 2005

Probleem on selles, et pärast taasiseseisvumist lendas pendel suure pauguga teise seina kinni. Enne oli aastakümneid vene keele sundõpetus (ja selle rasva peal lasen mina siiani liugu), siis tuli riiklik loosung: "Hurraa, meie ei õpi okupantide keelt enam iial!" (väike kunstiline liialdus arusaamise parandamiseks). Nüüd hakkab see suhtumise pendel normaalsesse keskpaika vajuma, aga enam pole õieti õpetajaidki võtta ning mahakistut peab hakkama tasahaaval üles ehitama. Mis on päris hea, sest vene allikatest leiab päris fantastilisi asju ja näiteks vene huumorist paremat pole mina kohanud.
Shadow
Saladuste kaitsja

PostitusPostitas Orz 17:26 27. Aug 2005

tomz kirjutas:Noh, kuidas nõuda kooliõpilastelt selle keele oskust, kui isegi meie kullakalli haridusministriproua venekeeleoskus jätab soovida.

Kui kool ei oska sellele loogilist vastust anda, siis toetub kool oma võimule ning õpetaja lähtub reglemendist umbes nii:"kas Sina oled haridusministriproua? Sa lõpeta kõige pealt kool ära, siis esita küsimusi." Dream on! :) Mõned saadavad kooli selle pealt pikalt ja panevad pausi, teine osa laseb ennast maha suruda ja hakavad tuupuriks, kolmandad irvitavad selle üle avalikult, neljandad chillivad niisama ja ajavad tunni ajal juttu. Aga ega tuupurid juturääkijaid ei saa selles süüdistada ka, et kooli korraldus tõmbab õpetajate maine alla, ning valesüüdistusega tõmbavad nad endale teiste viha.

Kusjuures, omast kogemusest rääkides, enamus õpetajaid ei võta kooli kui institutsiooni väljanaermist pahaks, kui selleks on põhjus ning neil on nii mõndagi omalt poolt lisada. Enamasti on see jutt, mis õpetaja räägib vabast tahtest ja oma elukogemusest kõige huvitavam ning ka kaasõpilased kuulavad siis suurema huviga v.a. tuupurid, kelle jaoks on ainult kontrolltööd tähtsad. Aga minu arvates on koolis mõtet igatahes käia, lihtsalt tuleb aega kasutada otstarbekalt, mitte nõtrusele. Kui vene keele vastu on huvi ja tahan selles riigieksamit teha, siis loomulikult viiele õppida. Kui ei pea perspektiivikaks ja motti pole, siis käib kolm mulle küll.
Viimati muutis Orz, 19:21 27. Aug 2005, muudetud 2 korda kokku.
°
Orz
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 17:58 27. Aug 2005

Kool ei seostu kuidagi millegi õppimisega.
St, seda võib seal teha kyll, aga enamasti vaadatakse asjale viltu.
Samas ei tohiks lasta sellel, et kuskil on vilets õpetaja või muud olmeprobleemid, ennast eluks ajaks lolliks teha.

Vene keele jama on siinmail kord juba läbi põetud.
Ajalooline anekdoot räägib, et 1939. aastal polnud Eesti Välisministeeriumis yhtki inimest, kes korralikku diplomaatilist vene keelt oleks osanud.

Kes tahab, võib pidada seda liigseks skepsiseks, aga ma keeldun uskumast, kui mõni siin yhe eestikeelse vea otsast teise otsa koperdaja pröökab, et tema vene keelest muhvigi ei mõista ja ei peagi mõistma, aga kyll temal on inglise peale alles annet ning yldse on ta muus osas elav maailma keelte entsyklopeedia. Ei usu ja kõik. Kes on yhes keeles loll, on seda ka teistes.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

PostitusPostitas Orz 18:44 27. Aug 2005

tribulant kirjutas:Kool ei seostu kuidagi millegi õppimisega.

Uhh... Kool on koht, kus üritatakse väga primitiivsete meetoditega sundida inimest õppima: loova õppimisega see nüüd küll ei seostu, tõepoolest, aga baasteadmiste omandamiseks kärab küll. Kool on õppimiseks parem kui telekas, mis ei ole interaktiivne. Kool tahes-tahtmata osutub interaktiivseks. :D Sellega seoses ma saan vist väga hästi aru, mida Sa mõtlesid sellele viltu vaatamise all. ;) Kõik õpsid alguses vaatavad, kuna nad kardavad mõnitamist.

edit: pikk jutt kooli miinustest ja plussidest maha võetud. SH viitega ADD-le ja kooli raamatukogule.

tribulant kirjutas:Ei usu ja kõik. Kes on yhes keeles loll, on seda ka teistes.

;)... Kas matemaatikat, kehakeelt ja muusikat pidasid kah keelteks, või mitte eriti?

Muide, lugesin huvitavat teaduslikku uuringut selle kohta, et hieroglüüfidel põhinevate kirjasüsteemide puhul esineb vähem düsleksiat. Ehk võin isegi välja otsida, kui huvi on. Aluseks on see, et meie kirjakeele puhul kasutatakse ainult vasakut ajupoolkera, Hiina omas aga mõlemat ja see panebki asja paika: topelt ei kärise. Aga see on offtopic.
Viimati muutis Orz, 19:39 27. Aug 2005, muudetud 4 korda kokku.
°
Orz
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 19:23 27. Aug 2005

Sa kirjutasid jälle liiga palju asju.
Umbes nagu yhes teises teemas, kus lausele a la "ma nyyd siis räägin lyhidalt" järgnes kolm ( :? ) tyytult pikka postitust.

Pidasin silmas rohkem seda, et mitte kõik õpetajad ei soosi tagumises pingis raamatute lugemist. Samas polnud mul vähemalt yhes koolis sellega probleemi, kuna õpetaja leppis sellega, et teised kordasid "I am a bookshelf" ja mina neelasin järjekordset Asimovit või Bradburyt. Kool õpetab keskenduma.

Sulle parasjagu kaela juhtuva õpetaja isikuomadused või kooli asjakorraldus ei seostu mitte kuidagi sellega, kas sa viitsid raamatukogust raamatu võtta ja läbi lugeda. Nyyd on ju nett kah. Kui sellise ettekäände taha poed ("Meil on nii nõme õps, mina seda asja ei õpi!"), jääd ainult ise lolliks.

ADD - Attention Deficiency and Dragons.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

PostitusPostitas Orz 19:26 27. Aug 2005

tribulant kirjutas:Sa kirjutasid jälle liiga palju asju.

Tnx! Muutsin postituse lühemaks, elimineerides kooli plusside ja miinuste loetelu, aga viide ADD-le ja kooli raamatukogule on seetõttu ka kahjuks läinud, kompaktsuse huvides.

tribulant kirjutas: Kool õpetab keskenduma.

Noh! :) Midagi ikka õpetab.

tribulant kirjutas:Kui sellise ettekäände taha poed ("Meil on nii nõme õps, mina seda asja ei õpi!"), jääd ainult ise lolliks.

Kui huvitaks ja sellisel põhjusel ei õpiks, siis see oleks masohhism ja nonsens.

Huvitav vaatepunkt: õpetajate isiksuseomadused. Mina nägin asja hoopis nõnda, et pole vahet peale õpilaste isiksuseomaduse. Too kas osaleb tunnis ja püüab sellest maksimumi välja võtta; või siis loeb oma raamatut, mis on ka variant.
°
Orz
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tomz 13:52 28. Aug 2005

tribulant kirjutas:...aga kyll temal on inglise peale alles annet ning yldse on ta muus osas elav maailma keelte entsyklopeedia. Ei usu ja kõik. Kes on yhes keeles loll, on seda ka teistes.

Praegusel ajal kipuvad üldse paljud noored end inglise keele oskajateks pidama, hoolimata sellest, et reaalselt oskavad nad end selles keeles ainult väga lihtsal tasemel väljendada ja sedagi vigaselt.

Ja muude võõrkeeltega olen ka näinud suundumust, et osad endast heal arvamusel inimesed võiksid ilma kõhkluseta ankeeti kirjutada võõrkeele oskuse alla kõik need keeled mida nad on koolis paar aastat 2-3 tundi nädalas õppinud.

tribulant kirjutas:Kui sellise ettekäände taha poed ("Meil on nii nõme õps, mina seda asja ei õpi!"), jääd ainult ise lolliks.

Kurb on asja juures see kooli ja seal pakutavat hakatakse hindama sedamööda kuidas lõpp lähemale hiilib.
...
tomz
Haldjate õpilane

PostitusPostitas Orz 14:03 28. Aug 2005

Praegusel ajal kipuvad üldse paljud noored end inglise keele oskajateks pidama, hoolimata sellest, et reaalselt oskavad nad end selles keeles ainult väga lihtsal tasemel väljendada ja sedagi vigaselt.

Olen rohkem kui paaril-kolmel korral lugenud Inglise päritolu artikleid, kus on sarjatud globaalset inglise keelt - Shakespeare pööravat end hauas ümber ja nii edasi. Aga ega nad siis ka rõõmustaks, kui mandariini või prantsuse keel asendaks inglise keele maailmakeelena.

Ja muude võõrkeeltega olen ka näinud suundumust, et osad endast heal arvamusel inimesed võiksid ilma kõhkluseta ankeeti kirjutada võõrkeele oskuse alla kõik need keeled mida nad on koolis paar aastat 2-3 tundi nädalas õppinud.

No nad ei valda seda keelt, aga pole otstarbekas seda CV-sse märkimata jätta? Mõne inimese vanaema hakkaks noort inimest vaat' et vitsaga taga ajama, taibates, et too on jätnud sellise asja CV-sse märkimata. See on asi, mida tasub teha, kuna see toob tulu ja on väga hästi põhjendatud: "kõik teevad nii" / see on normiks kujunenud. Endast heal arvamusel olemine on n.ö. kohustuslik.

Ah jaa, kool õpetab kindlasti ka topeltmoraali läbi nägema.
ÕP: Kes tegi tunnistage üles, kes kirjutas päevikusse viie?
(...)
ÕP: Kui te tunnistate üles, siis ei tehta teiega midagi.
Õpilased: Mina, ega te muga midagi ei tee. Mina, sry.
ÕP. Väga hea!
Natukene aega hiljem said üles tunnistanud õpilased käskkirja ja sõimu osaliseks. Kuna tegu oli V klassi tüdrukutega, siis olid nad väga ära nutetud näoga ning said ilmselt kergemat sorti psühhotrauma.

Ma tunnen väga sügavat põlgust sellise süsteemi suhtes, kus õpetaja peab olema elajas.
°
Orz
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 18:17 28. Aug 2005

Eks see keeleoskuse arvatava ja tegeliku taseme erinevus maksab tööturul kurjasti kätte.

Toimetasin just yhe forumandi (!) tõlgitud teksti. Poiss väärib head keretäit ja kui mul peaks pyksirihma pandlapoolne ots ette juhtuma, ei oleks see mitte ylekohtune. Nimesid ei nimeta ja rohkem selle yle ei diskuteeri, aga mõne mehe arvamus enda keeleoskusest ja tegelik keeleoskus erinevad radikaalselt.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 16:45 29. Aug 2005

tomz kirjutas:Noh, kuidas nõuda kooliõpilastelt selle keele oskust, kui isegi meie kullakalli haridusministriproua venekeeleoskus jätab soovida. Ja samas ta edvistab sellega vene telekaamerate ees ja ajab suust....

täiesti ebapoliitiliselt: tema oskab kyll ysna hästi seda keelt, vist isegi kogu oma põlvkonnaga võrreldes. syndinud on ta ju aastal 1975, aga suudab nii palju kõnelda, et isegi telekaamerat ei karda. st: tal ununeb muu normaalse venekeelse suhtlemise kõrval vahetada keelt ingliseks, kui meediaga tegu; või siis on tal oma keeleoskusega võimalik vastu tulla viletsa võõrkeeleoskusega Venemaa Föderatsiooni kodanikele, kellega nende riigikeeles suhelda. sealkandis on tõesti inglise keele oskajaid tikutulega otsida. kylast pärit noored marilased ei räägi korralikku vene keeltki, saati siis muid keeli.

nii et: nendega, kes Mailise vene keelt halvustavad, võin ma edaspidi ainult vene keeles suhelda, et oma viletsat oskust veidi parandada ;). kohati on minu aktsent vene keeles nii naturaalne gorjatšij estonskij paren', et selle venekeelse anekdoodisarja tundjad mind kuuldes naerma hakkavad.

aga kogu see keeleoskuse teema on tõesti äärmiselt teemakohatu. kool on hoopis teine asi kui tegelik elu (RL), pigem on tegu yhe (mitte kuigi)naljaka rollimänguga. keeli saadakse selgeks ikka mujalt kui koolist. ajalehtedest, telekast (sh subtiitritest), arvutimängudest, sõprade käest, karmis ellujäämisvõitlusest.

mul oli kah vene keele hindeks tunnistusel muudkui aga viis, samas kui ma ei suutnud meenutada, kuidas ytelda selles keeles "kolmapäev". (läks seeaeg korra marilastest tuttavaid võõrustades tarvis, seitsmes-kaheksas klass või nii.) põhjus lihtne: vene keele tunnid olid teisipäeviti ja neljapäeviti, mõni semester ka reedeti, nii et seda sõna ei läinud yldse tarvis. muidugi, 13 aastat on seda keelt lasteaias, koolis ja ylikoolis nime poolest õpitud, sellest on muidugi palju abi ja tuge olnud, aga siiski hindas meie vene keele õpetaja meie klassi vene keele oskust yldiselt sellise soovitusega: "kui teil on vaja töötada kuskil pangas või mujal, kus venekeelseid inimesi teenindada tarvis, tehke endale leht kõige tihemini vaja minevate väljenditega ja kleepige see endale kuhugi nähtavasse kohta." leidsin isegi soovituse asjaliku olevat.

samamoodi oli mõni aastakymme tagasi nii, et eesti poisid Vene sõjaväes oskasid tsiteerida peast Puškinit (no mõnda yksikut luuletust arvatavasti, paraku ma olen oma gymnaasiumikursusest nii palju unustanud, et ei oska spekuleerida, milliseid täpselt), aga ei teadnud, kuidas nimetatakse kahvlit või muid sarnaseid igapäevaelus tarvilikke asju.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 20:51 29. Aug 2005

Njah, eks vaesel Mailisel oli valida kahe halva vahel: kas räägid miskis muus keeles ja mõtled, et ei tea, milleks kuradiks su jutt hiljem tõlgitakse, või pursid viletsat venet ja kõik kuulevad naturaalselt, kui loll sa oled.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Darius 2:04 30. Aug 2005

keeli saadakse selgeks ikka mujalt kui koolist. ajalehtedest, telekast (sh subtiitritest), arvutimängudest, sõprade käest, karmis ellujäämisvõitlusest.

arvan et koolis saadakse rohkem keele reegleid jmt selgeks, ja sõnu igaltpoolt mujalt..
Darius
Rändur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 3:19 30. Aug 2005

Tegelikult ma sellele varem ei mõelnud, aga Marianne Faithfullil oli yks kena vana lugu Broken English...
tribulant
Nati Kõvem Võlur

EelmineJärgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll