Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Tallinn kajab: Kaarli puiestee pärnade kaitseks

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

Tallinn kajab: Kaarli puiestee pärnade kaitseks

PostitusPostitas surra 10:29 22. Okt 2004

Kaarli puiestee pärnade kaitseks

Alles neljandal detsembril 2001 sai Tallinna Linnavalitsuses kokku lepitud,
et Kaarli puiestee pärnade kaks keskmist rida jäävad kasvama veel
aastakümneteks. Praegu on aga Linnvalitsusel taas kava korraldada Kaarli
puiesteel lageraie. Täpsemal uurimisel selgus küll, et see on vaid väikese
osa Linnavalitsuse ametnike seisukoht. Samuti ei pea vett ka nende ametnike
poolt põhjusteks toodavad argumendid.
Näiteks. Lageraiet nõuab arhitektide Andres Alveri ning Tiit Trummali poolt
koostatav uus Vabaduse väljaku ja tema ümbruse detailplaneering. Andres
Alver ütles mulle, et nende poolt tehtava planeeringu kohaselt võiks küll
Kaarli puiestee pärnad kasvama jääda.
Demagoogilised on ka linnaaednik Tiina Tallinna arutlused puude ohtlikkuse
ja haiguste teemadel.
Kaarli puiestee ilus võime veenduda jalutades selle keskel. Kahjuks on küll
puiestee äärmiste ridade puud väga halbade keskkonnatingimuste tõttu suures
osas halvas seisukorras või hävinud.
Seetõttu peaksime mõtlema, kuidas paremini hoolitseda veel heas korras
olevate pärnade eest.

Ettepanek Tallinna Linnavolikogule ja Linnavalitsusele.
Las need puud kasvavad. Nad ei sega ju kedagi. Vanad puud on väärtus, mida
tasub hoida.

Ettepaneku toetuseks saab allkirju anda esmaspäeviti kell 18.00 algavatel
Loodusõhtutel Rahvusraamatukogu suures saalis. Kõigil loodusesõpradel, kes
soovivad aktiivselt osaleda toetusallkirjade kogumises, palun võtta minuga
ühendust.

Jaan Riis
56 476 297
6 481 740
Loodusõhtute ja Looduse Omnibussi retkede korraldaja
Eesti Looduskaitse Seltsi juhatuse liige
info@looduseomnibuss.ee
http://www.looduseomnibuss.ee
surra
veider molekul

Kasutaja avatar

PostitusPostitas turmakoll 11:11 22. Okt 2004

mõrvarid
Ilmaruumi tühjus on lõputu ja inimesele antud võimalus täita see oma nägemustega.
turmakoll
Loitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 12:24 22. Okt 2004

Räägime nüüd natuke nendest pärnadest.

a) Kõigepealt Tahtis Jüri Mõis välja raiuda vigased pärnad ja asendada need uutega (tänapäeval on võimalik päris suuri puid istutada. Tulemuseks oli see, et kesknoored tegid ilge aktsiooni ja tegid ennast totaalselt lolliks sellega, et nõudsid Greenpeacest käeraudu, et ennast puude külge aheldada.

b) Mõisa linnaviletsusest sai Savisaare viletsus. Julmalt võeti kõik katkised puud maha ja ükski kesknoor ei viiksatanud enam.

c) Kolme aasta jooksul on pikali kukkunud / murdnud vähemalt neli neist puudest seal. Paljuski sellest ongi tingitud punkt b), Kuna tegemist oli ajakirjanike faux pasiga, siis ei räägitud sellest suuremat, kuna see oleks ajakirjanikele tähendanud oma vea tunnistamist (ajakirjandus oli Mõisa plaani vastu).

d) Erinevalt üldlevinud arusaamadest on puudel eluiga ja neid tuleb regulaarselt välja vahetada. Viimase viiekümne aasta jooksul pole seda tehtud ja seetõttu on nende puudega KÖÖGA. Keegi ei taha puid maha raiuda ja sinna asfalt panna. Linnavalitsuse kabinettidest on läbi jooksnud plaan surevatele pärnadele eutanaasia teha ja istutada sinna pea täiskasvanud noored pärnad. Sellega taastataks ka selle allee ennenõukaaegne välimus, kuna praeguseid puid pole lõigatud ja nad on lihtsalt väljas kasvanud. Puid liiga ükshaaval raiuda ei saa, kuna siis jääb sinna õudselt sakiline serv.

Teadmiseks muide veel niipalju, et osa Kadrioru pargi puudest on suremas. Tõenäoliselt tähendab see seda, et lähim paari aasta jooksul võetakse pool/kõik Kadrioru pargi Presidendilossi taguse osa puudest maha ja istutatakse uued. Muide istutatakse mingi 20 aasta vanused puud juba, mitte mingid oksaraod.
Blog: http://pronto.ee/
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas YnX 12:34 22. Okt 2004

Nõustun prontoga täiesti, need puud seal ON tarvis välja vahetada ja enne kui vastu vaidlema hakkate, kallid inimesed, minge ja vaadake, millised need vaesekesed seal välja näevad.

Mingi mõrvaga nüüd küll tegemist ei ole, linnas kasvavad puud on enam-vähem ju samas staatuses mis aknal vedelev potilill, dekoratiivelement.
"Enne kui leiutati maamiinid, käisid naised meestest tagapool"
YnX
Ruunimeister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas riion1 14:10 22. Okt 2004

Kõike võib uuendada aga peab jääma vanduse nn. hõngu, mida ma kogen nende pärnade all, kui ma olen sõpradega seal.(Praegugu sätin sinnapoole jala)
riion1
Haldjate sõber

Kasutaja avatar

PostitusPostitas turmakoll 14:11 22. Okt 2004

vanamutid võiks ka välja vahetada, mis nad kiratsevad siin
Ilmaruumi tühjus on lõputu ja inimesele antud võimalus täita see oma nägemustega.
turmakoll
Loitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas YnX 14:20 22. Okt 2004

turmakoll kirjutas:vanamutid võiks ka välja vahetada, mis nad kiratsevad siin

offtopic->

Mulle on igaveseks meelde jäänud lausejupp kunagise klassivenna vihikukaanelt:

"Tapke pensionäre, muidu nad surevad ise ära"

riion1 kirjutas:Kõike võib uuendada aga peab jääma vanduse nn. hõngu, mida ma kogen nende pärnade all, kui ma olen sõpradega seal.(Praegugu sätin sinnapoole jala)

Jah, kahjuks on Tallinnas hakanud seda "vana hõngu" tasapisi üha vähemaks jääma, ma ei oskagi täpselt seletada miks, vb on asi turistikuhjades või kõikjal vuravates autodes, aga äkki hoopis süüdi kõikvõimalikud mõttetud poekesed... need vanad puud ei suudaks seda niiehknaa muuta enam.

[/u]
YnX
Ruunimeister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 14:21 22. Okt 2004

turmakoll kirjutas:vanamutid võiks ka välja vahetada, mis nad kiratsevad siin

Vanamutid vahetataksegi välja. Selle asja nimi on pension. Või sulle meeldiks, kui kõik müüja näiteks oleksid 80 aastased tudid üle kogu Tallinna?
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 14:49 22. Okt 2004

YnX kirjutas:Nõustun prontoga täiesti, need puud seal ON tarvis välja vahetada ja enne kui vastu vaidlema hakkate, kallid inimesed, minge ja vaadake, millised need vaesekesed seal välja näevad.

Mingi mõrvaga nüüd küll tegemist ei ole, linnas kasvavad puud on enam-vähem ju samas staatuses mis aknal vedelev potilill, dekoratiivelement.

YnX elab lillepotis... :roll:
mul sujuvalt pohh sellest kui kilulinn körbeks muudetakse. Asfalteerigu muruplatsid kah ära, siis pole vaja neid pygada. Tartus hoidku aga igasugused puudest näpud eemal.
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas pronto 15:03 22. Okt 2004

hallsilm kirjutas:YnX elab lillepotis... :roll:
mul sujuvalt pohh sellest kui kilulinn körbeks muudetakse. Asfalteerigu muruplatsid kah ära, siis pole vaja neid pygada. Tartus hoidku aga igasugused puudest näpud eemal.

Heiki, kas sa ei kuule, mis räägitakse? Idee on vastupidi selleks, et kilulinn kõrbeks EI muutuks. Selleks tuleb puid aegajalt uuendada. Näiteks Pariisis Champ Elysse pärnaallee võeti paarkümmend aastat tagasi 100% maha ja istutati uued suured puud, sest vastasel korral oleksid seda tänaseks päevaks palistanud surnud kuivanud rondid. Sama asi on sellega. Kui sa ikka oma kuradi taimede eest ei hoolitse siis tulemuseks ongi see, et kuivanud puude mahavõtmisel ei teki enam kellelgi kohustus neid uute puudega asendamiseks. Aednikud teavad seda suurepäraselt ... kui aeg on põõsad välja vahetada, siis on aeg põõsad välja vahetada ... juuritakse vana tikripõõsas välja ja pannaks uus asemel. Linnas käib asi samamoodi .. aednik peab sellise asjaga tegelema. Sina kui linnapoiss võib-olla ei saa sellest aru, kui näiteks jüris on kõik õunapuud minu istutatud ja praeguseks juba täiskasvanud. Neil on ca 20-30 aastat aega vilja kanda ja siis tuleb nad maha raiuda ja välja vahetada. Tõenäoliselt tegelen sellega samuti mina.
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Udutont 20:55 22. Okt 2004

Ettevaatust fleim :1:

Dziisus, prontost on nüüd saanud kõigele lisaks ka dendroloog. Mida rohkem tema poste lugeda, sest selgemaks saab, et pronto peab end pädevaks kõiges, milles võtab suud pruukida. Ühtlasi tunneb ta end seejuures kohustatuna ka kõigile teisiti (so valesti) arvajatele koht kätte näidata...

Kirjutad, et puudel on eluiga ja et seetõttu tuleks neid aega-ajalt uuendada. Aega-ajalt näib sinu arvates olevat nii 50 aasta tagant. On sul õrna aimugi kui vanaks elavad pärnad? Mingitki? Kuna ennast dendroloogiks ei pea võtsin vaevaks järgi vaadata. "Eesti eluslooduse" andmetel võivad pärnad elada 500 aasta vanuseks. Vanim teadaolev eesti pärn on "Eesti põlispuude" andmetel hinnanguliselt 400 a vana. Minu teada on Kaarli puiestee pärnad ligikaudu 130 a vanad...

Kaarli puiestee mahavõtmise vastase kampaania kesknoorte 'ilgele aktsioonile' taandamine on teine hea näide pronto teadmiste ulatusest... (Minu teada on see aktsioon üks väheseid viimasel 10nel aastal, mis suurema osa eesti rohelisi on üheks rindeks ühendanud. )

Eelnevaga ei soovi prontoga diskuteerida (mõttetu tegevus, kui just soe õhk ja seebimullikesed ei huvita) tahtsin hoopis igale forumandile südamele panna

Ära usu hülge möla!
Viimati muutis Udutont, 2:21 23. Okt 2004, muudetud 3 korda kokku.
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas YnX 20:59 22. Okt 2004

Aga kui vanaks elavad pärnad sellises keskkonnas nagu nad on sunnitud kaarli puiesteel taluma?
YnX
Ruunimeister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Udutont 21:18 22. Okt 2004

YnX kirjutas:Aga kui vanaks elavad pärnad sellises keskkonnas nagu nad on sunnitud kaarli puiesteel taluma?

Arvestades, kui kaua pärn on suuteline elama, võiksid need, kes tahavad maha võtta, lahkesti tõendada, et 130 aastane pärn Kaarli puiesteel ei ole elujõuline. Isiklikult ei tea kui kaua pärn sellistes tingimustes vastu peab. Võtsin sõna õunapuu-aedniku ilmse asjatundmatuse vastu.

Mind hämmastab kui kergekäeliselt käsi sae järgi sirutatakse. Justkui see ~50-80a, mis kulub puul suureks kasvamiseks, oleks miski tühine aeg. Muide, minu arusaamist mööda pole linna haljastusel üksnes potilille (ilu) funktsioon. Lisaks õhu puhastamisele sõltuvad puudest kõiksugu elukad, kelle kadumisest arvatavasti suurel osal linnarhavast kurb meel oleks.
Carpe DM!
Udutont
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas riion1 19:15 23. Okt 2004

Oled sa ikka näinud, et neile pärnadele on TOHTULT muruplatsi jäetud ja üle tee asuvatest puudest ma parem ei mainigi. Õudne. :x
riion1
Haldjate sõber

Kasutaja avatar

Leiuta endale töö.

PostitusPostitas hallsilm 20:44 23. Okt 2004

riion1 kirjutas:Oled sa ikka näinud, et neile pärnadele on TOHTULT muruplatsi jäetud ja üle tee asuvatest puudest ma parem ei mainigi. Õudne. :x

See on ju hea, et neil on palju muruplatsi? :)

pronto kirjutas:Heiki, kas sa ei kuule, mis räägitakse? Idee on vastupidi selleks, et kilulinn kõrbeks EI muutuks. Selleks tuleb puid aegajalt uuendada.

Tee endale töö. (hiinlaste könekäänd)

Tead, mis Pronto...söpruse juurde kuulub ka söprade laitmine nende lolluse pärast. :) Saa aru, asi pole tegelikult körbestumises, vaid...khmm... selles, et yks frukt soovib osale sellest alleest rajada maa-alust parklat, mille kohal kasvavad uued istutatud pärnad. Projekt, mis töotab miljoneid. Mul peaks olema sygavalt pohh, sest tegevus toimub kilulinnas. Löppudelöpuks maksab tln-lane ja yks frukt jandi kinni ja mis vöib mul olla selle vastu kui keegi tahab rikkamaks saada.

Mul peaks olema pohh ka sellest, et veel möned linnaametnikud ja veel mingi frukt soovivad hirmsas rahategemisetuhinas pealt siledat tehingut omavahel teha, leiutades viimase firmale tööd allee teises osas puude mahavötmise ja uute istutamise läbi See on nii tavaliseks kujunenud meie banaanivabariigis, et paneb vaid ölgu kehitama.

Aga mul ei ole sygavalt pohh, sest antud juhul on tegemist sellega, et mingid perverdid soovivad täiesti elujöulisi pärnasid maha vötta kuigi saaksid vabalt ja lahedalt ilma selleta ära elada. Kuna aga mul on mingi omamoodi...suhtumine loodusesse (tead kyll) ja ma ei salli loodusest mati vötmist ahnuse, mitte hädavajaduse pärast, siis haugun siin väheke.

Käin neli korda nädalas nendest puudest mööda, vahel ka vaatan lähedalt ja tean, et tegemist pole kuivanud rontide vöi kohe-kohe haigusesse surevate ättidega. Kuna sina viimati sealt mööda läksid pärnasid hoolikalt vaadates? Puud on täies elujöus, mis on täitsa ime, arvestades sealset ysna eluvaenulikku keskkonda. (töenäoliselt on puud elusad ja suht terved tänu suurtele muruplatsidele nende ymber, ja see on ka ime, arvestades linnaisade tavalist soovi asfalteerida puud tänavasillutisse).
(linnapoiss...muig...Pronto, ma pole sada prosse linnapoiss, köik suved on esivanemad mind väiksest peast maale kordamööda yksteise vanavanemate juurde asumisele saatnud, hiljem aga olen suviti pöllumajanduses pikka lyhikest rubla teeninud, va laste-ja poistelaagrite ajal)
hallsilm
Lohede õpilane

Järgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll