Leht 1 koguhulgast 1

Liivimaa vanem riimkroonika

PostitusPostitatud: 22:27 14. Jaan 2004
Postitas vanessa
Juhtusin lugema sellist artiklit: http://www.ekspress.ee/viewdoc/B15C4941 ... 80003AB892

ja muu huvitava hulgas jäi silma selline lõik

Sel ajal, kui nad seal rüüstasid, kiirustas ordumeister Otto von Lauterberg Riias kogutud väega Läänemaale, et võtta mandrile tungivaid leedulasi odadega vastu. Saaremaa ja mandri vahel peetud lahingus said surma ordumeister ise ja 52 rüütelvenda (lahingu eellugu ja käik vv 7799–7952), miska see oli ordule märksa ohvriterohkem verevalamine kui Peipsi Jäälahing või isegi Saules kogetud katastroof, kus hukkusid ordumeister Folkvin ning 48 rüütelvenda (kui viitsite, siis mõtisklege, miks pole Suure väina jäälahingut Eesti kooliõpikutes sõnagagi mainitud).


Mõtisklesin selle kallal natuke aega, aga pean tunnistama oma rumalust, välja ei mõelnud suurt midagi. Ehk oskab keegi teine sellest midagi välja mõelda?

Re: Liivimaa vanem riimkroonika

PostitusPostitatud: 23:06 14. Jaan 2004
Postitas hallsilm
vanessa kirjutas:48 rüütelvenda (kui viitsite, siis mõtisklege, miks pole Suure väina jäälahingut Eesti kooliõpikutes sõnagagi mainitud).


Mõtisklesin ka selle kallal natuke aega, aga pean tunnistama oma rumalust, välja ei mõelnud suurt midagi.

Aga ehk sellepärast, et lahingus ärakärvanud penirüütlite hulk pole määrava tähtsusega eestlaste ajaloos vaid see kuidas miskit sündmuse murrangulisus meie rahva käekäiku edaspidi mõjutas. Ega ma täpselt ei tea, las Sippo ütleb. Tema tunneb meist kõige paremini pühak..ptüi..ajalugu:)


Miks eestimaalane Hvostov selliseid asju balti-saksa või slaavi ajalookäsitluse mätta otsast vaatab ja maarahva oma kuuldagi ei taha, miks läti ajaloolased kuralasi enda hõimuks ja eesti omad soome-ugrilasteks peavad, seda kommenteerida ei tohi. Poliitika värk.
Kui kui viitsite, siis mõtisklege, miks pole head hulka Hendriku kroonikas äramärgitud (ja mitteäramärgitud) lahinguid Eesti kooliõpikutes sõnagagi mainitud. Kuigi surma sai palju vapraid rittereid, kes kahtlemata olid kõik neidiste unistuste ritterid ja tublid rüütlisoo esindajad ja kes võitlesid ritterlikult argpükslike eestlaste vastu sest nii ütleb Hvostov Mudrõi Vassilinessale ja kes panevad mõtisklema miskit ritterlikke mõtteid ja ei mõtle välja midagi. (Sest ei tea, kas on parem olla ritter või ritteridaam)

Re: Liivimaa vanem riimkroonika

PostitusPostitatud: 10:31 15. Jaan 2004
Postitas sippo
hallsilm kirjutas:Ega ma täpselt ei tea, las Sippo ütleb. Tema tunneb meist kõige paremini pühak..ptüi..ajalugu:)


Mitte ei tunne, vaid peaksin tundma. Aga ei tunne.
Halli vastus oli minu arvates ka suhteliselt ammendav - mitte see pole oluline, mitu meest maha löödi - vaid see, mis sellest järeldus.
Oleks leedulased Eesti oma võimu alla võtnud, Saksa ordu otsa saanud vms, siis vast ikka mainimist leiaks. Et siis oluline pole statistika vaid ajalugu.
Poliitilised mängud ja eesti ajalookirjutuse baltisaksiklus takkaotsa.

PostitusPostitatud: 12:24 15. Jaan 2004
Postitas vanessa
Eks tõenäoliselt ei suutnud ka Hvostov midagi asjalikku välja mõelda, aga et fakt tundus huvitav, siis jättiski ta selle niiviisi intrigeerivalt õhku. Mina igatahes sain tänu teile targemaks, kasvõi juba ajalooõpetuse seisukohalt :) . Aitäh.