Leht 1 koguhulgast 2

Referaat "Aja mõiste keskaja inimesele" on VALMIS!

PostitusPostitatud: 15:46 24. Nov 2003
Postitas Alton
Äkki keegi saaks aidata!! Oleks vaja Kultuuri loos kirjutada referaat teemal " Aja mõiste keskaja ühiskonnas" ehk siis kalendrid ,pühad jms.

P.S Oleksin südamest tänulik ka kõige väiksema infi eest.

Ette tänades Alton

PostitusPostitatud: 16:19 24. Nov 2003
Postitas veiko100
Pole praegu palju aega, aga arvesta järgmise soovitusega: keskajal ei kulgenud aeg mitte lineaarselt, vaid ringiratast, eriti arvestasid nii aega talupojad ja nende eeskujul ka kogu ülejäänud keskaja ühiskond, kuna talupojad olid ühiskonna majanduslikuks aluseks. Ära unusta veel pidevat maailmalõpu ootust. Igal sajandamal aastal oli see üsna suur teema, eriti hüsteeriliseks läks olukord milleeniumi vahetusel. Siis oli igasugusel munklusel suur pealeminek.

PostitusPostitatud: 16:55 24. Nov 2003
Postitas ohpuu
mis kandi keskaega mõeldakse?
kas Euroopa või Eesti keskaega? kui tahad Eesti keskaegset rahvapärast ajakäsitust (mitte saksapärast), siis võta Lauri Vahtre "Eestlase aeg", mis konkreetsemalt asja selle poolega tegeleb. Lühendatud variant on Lauri Vahtre "Maarahva tähtraamat". Selma Läti ja Mall Hiiemäe koostatud "Eesti rahvakalender" ja Mall Hiiemäe kirjutatud "Rahvakalendri tähtpäevi" on mõnetigi paremad (materjali tuntakse paremini, pole lausa laest võetud väiteid, mida Vahtrel esineb), aga nemad ei tegele otse keskajaga.

muu kohta maitia nyyd. kasulikud katoliku kiriku kalendrid jms. viidata midagi peast ei oska. peale yldteose Jacques Le Goff "Keskaja Euroopa kultuur", kus ta kirjutab kõiksuguseid asju, ilmselt ka sinu teemasse puutuvaid. seal on minu mäletamist mööda ka põhjalik bibliograafia igasugu allikatest, ei mäleta, kas ka eesti keeles ilmunutest.

ahjaa: kasulik allikas on Berry hertsogi 'tundide raamat' (kui ma nyyd midagi segi ei aja, medievistid parandagu). see oli siukene palveraamat, kus igaks ajahetkeks oli oma palve. ilusad pildid juures, mille poolest ta tuntud on. need pildid on ilusad näidata ja illustreerima, et kuidas aega pildi peal kujutati siis.

Talina "Surmatants" koos oma tekstiga on kena näide ajaliku VS igavese vastandamisest, inimese eluaja suhe jumaliku ajaga.

PostitusPostitatud: 17:00 24. Nov 2003
Postitas Aeg
Jälle minukeskne teema :D

Aga soovitaksin minna raamatukokku ja seal on ka üks raamat, mille pealkiri on umbes midagi sellist nagu Keskaja inimese mõttemaailm vms ja ma mäletan, et seal oli aja müistmisest täiesti omaette peatükk lausa!

PostitusPostitatud: 17:09 24. Nov 2003
Postitas Anonüümne
veiko100 kirjutas:keskajal ei kulgenud aeg mitte lineaarselt, vaid ringiratast

Minu arvates ei kulge ka tänapäeval aeg lineaarselt, aga ka mitte ringiratast. Aga arutelu, kuidas selle AJAGA on, oleks kindlasti omaette teema ja kõnelejaid oleks vististi palju.

PostitusPostitatud: 17:09 24. Nov 2003
Postitas Alari
Kunagi oli telekas keskajast juttu. Paavstil tekkis selline probleem, et kunagi oli Roomas tehtud midagi päikesekella taolist kuskile põrandale. Seal oli märgitud, kus päike peaks mingil kuupäeval olema. Kuid juba tykk aega oli see vale ja valguslaik ei olnud seal, kus see olema pidi. Seega kutsus paavst teadlased appi ja need tegid kindlaks, et see päikesekell näitas vale aega, kuna liigaastast polnud keegi kuulnud.
Sedasi avastati jälle(seda teadsid ka roomlased), et aasta ei kesta täpselt 365 päeva.

PostitusPostitatud: 17:20 24. Nov 2003
Postitas ohpuu
Aeg kirjutas:Aga soovitaksin minna raamatukokku ja seal on ka üks raamat, mille pealkiri on umbes midagi sellist nagu Keskaja inimese mõttemaailm vms ja ma mäletan, et seal oli aja müistmisest täiesti omaette peatükk lausa!


bingo, Aeg! raamatu autor on Aron Gurevitš ja pealkiri peaks minu halva mälu järgi olema "Keskaja inimese maailmapilt". kaas on värvilise pildiga ja musta taustaga, pealkiri on fraktuuris.

ja yks vihje veel (kui jutt referaadi võimalike allikate pealt sisu peale läks juba): ylikoolides õpetatuvat keskaja mingis järgus matemaatikat põhiliselt selleks, et määrata liikuvaid pyhasid. (see on kyll rahvaluule, aga kui sa selle väite suudad kuskilt raamatust leida, siis on sellest kasu.) ylikoolides õpetati sel ajal välja kirikuõpetajaid ja teised teadused teenisid teoloogiat. põhiline häda oli lihavõtete määramisega. sellepärast tehti isegi kalendrireform. täpsemat infot nende asjade kohta võiks otsida.

PostitusPostitatud: 19:44 24. Nov 2003
Postitas Alton
Suur tänu kõigile kes aitasid ja nüüd on mul palju infot mida uurida ja puurida.

Ehk siis kui kellelgi midagi selle vastu pole võib selle lukku panna!!

PostitusPostitatud: 19:50 24. Nov 2003
Postitas Teemon
j2taks vast lahti, j2rsku tekib veel kysimusi? paneme siis lukku, kui oled oma referaadi siia postitanud ja ka 6petajalt hinde teada saanud ;P

PostitusPostitatud: 16:00 13. Dets 2003
Postitas Alton
Nüüd on kätte jõudnud see kuri aeg, millal mu referaat on õpetaja kätte toimetatud ja nüüd ka võimalus see üles panna.
On mis ta on, aga mitte just selline nagu mina seda soovisin, kuid häda ajal kõlbab küll- http://www.zone.ee/Alton

Tänan veel kõiki kes oma teadmisi mulle jagasid ja muidu kaasa aitasid ning hinne tuleb kuskil jaanuari keskel kui ma jälle kooli läen.

PostitusPostitatud: 17:48 13. Dets 2003
Postitas Florian
Oi, aga see ju asjalik referaat. Suisa põnev, võiks öelda :)

PostitusPostitatud: 21:02 13. Dets 2003
Postitas necromancer
Alton, Alton...

Referaatidega on selline kurb asi, et neid peab vormistama...
Sul veab, kui keegi ON NÕUS seda lugema...

Mis sul valesti on?

Peaaegu kõik.

Natuke lähemalt:
... tiitellehelt puudu teema kohalt "Referaat:"
..peale tiitellehte tuleb tühi leht
... ükski pealkiri ei hakka lehekülje lõpust...
sisiukord????
5 lk???? minireferaat?
Liigendus??? väiksed alapealkirjad???
lihtsalt mingi nimekiri pühadest???
Kasutatud kirjandus (mida on ülivähe) on ka valesse järjekorda sattunud...

kindlasti on 10 asja veel, aga ma ei keskendunud eriti...

Sõbralik tähelepanu juhtimine... et see referaat pole kindlasti mitte veel valmis, kui sa tahad arvestatud saada...

PostitusPostitatud: 22:10 13. Dets 2003
Postitas Alton
Sa oleks pidanud nägema siis neid mis teised tegid ja mida õpetaja hea sõnaga mainis. Ja max refi pikkus oligi 5 lk ja kuna ta oli nii lühike siis ei hakkanud ma põhimõtteliselt sisukorda tegema. Ja õpetaja ei nõudnudki väga kindalt vormistust ning see on ainult 4 tunni töö, mida ma tean oli vähe.

PostitusPostitatud: 22:19 13. Dets 2003
Postitas necromancer
Kunagi ei tasu eeskuju võtta teiste laiskusest ja lohakusest! Miks teha nimelt halvast?
Tee oma õpetajale üllatus ja vormista korrektselt!
See tegelikult ei võta rohkem kui 5 min. 8)

PostitusPostitatud: 5:25 14. Dets 2003
Postitas Alton
Ma luban et järgmine kord, kui mul on vaja teha ref. teemal "Jesuiitide Ordu" siis ma viimistlen selle korralikult.