Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

rüütlite au- ja moraalikoodeksist jms (ideaalid)

Lõõgastumiseks koguneb rahvas kõrtsi ja arutab ilmaasju... Vestlusfoorum omavaheliseks suhtlemiseks.

Moderaatorid: surra, mart, Teemon, Irve, Priist, Kõrtsmik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 18:58 16. Nov 2003

Shadow kirjutas:Jaa, on sul veel meeles, kelle õlga SINA Nõiamajas karguna kasutasid? :)

jajah. Mina olen emantsipeerunud moodne mees, kes leiab et mehed peavad olema kombekad tagasihoidlikud ja toetuma naise õlale ;)
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

Re: Rüütlieetika

PostitusPostitas hallsilm 19:01 16. Nov 2003

Fromhold kirjutas: vähemasti eesti keeles parim rüütlikultuuri käsitlev raamat. Muide, tegemist pole romaaniga.

trr. Viktoriaanlik kangelastekultus leffib selle raamatu igal lehel. :D . Keskajaga pole sel aga mingit pistmist. Tavaliste inimeste vastu olid tolleaegsed rüütlid tegelikult julmad, alatud ja kahekeelsed, tihti ka üksteise vastu ehk nagu öeldakse: paber kannatab kõike.
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 20:39 16. Nov 2003

hakk, teema pealkiri sisaldab sõna "ideaalid" .
selliseid ryytleid, kes aukoodeksist kinni pidasid, oli ikka vast kah -
rääkigem siis neist :)
surra
veider molekul

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 12:25 17. Nov 2003

Surra kirjutas:hakk, teema pealkiri sisaldab sõna "ideaalid" .

Tean ainult ühte suhteliselt ausat ja minu jaoks õiget asja ajavat keskaegset rüütlit, miskit Roland versus maurid; (Lõvisüda oli kunn ja mitte rüütel). Aga kui Läti Hendrikut või Liivimaa riimkroonikat lugeda, siis oli neid ausaid ja koodeksist kinnipidavaid rüütleid nagu muda ehk teiste sõnadega, ka tollal kehtis põhimõte "loll on see, kes vabandust ei leia".

Rüütli tähtsaim voorus oli lojaalsus oma isanda vastu.
Varakeskajal olid rüütlite vooruseks au, uhkus, vilumus võitluskunstis.

(Hämmastav, et kõige tähtsaimat rüütilivoorust eelpoolkõnelejad ei olegi pidanud eriti nimetamisväärseks, rõhutatud on hoopis teisejärgulisi asju.)

12.saj.keskpaigaks arenes välja rüütlite käitumiskoodeks, mis fikseeris rüütlite omavahelise suhtlemise põhimõtted:
Au, väga tähtis mõiste. Üks rüütel ei tüssa teist rüütlit, ei kasuta teda ära, võitleb ausalt, ründab eest, mitte seljatagant.
Vangi langenud rüütleid ei tapetud kunagi, nagu tavalisi sõjamehi, sest palgasõdurid võitlevad raha eest, rüütlid aga teenivad oma isandat. Rüütleid võisid nende isand või omaksed välja osta.
11.saj. lisandusid senistele germaani ühiskonnast pärit rüütliideaalidele nagu vaprus ja vendlus jumala teenimine nii, et rüütel kaitseb nõrku ja abivajajaid, ka kirikut, ning karistab kurja.
12.saj. lisandub galantsus, peenus, õukonnaetikett, rafineeritus, delikaatsus.

Rüütliideaalil oli 3 komponenti:

Feodaalne tüüp - truu ja eeskujulik sõdalane
Religioosne tüüp - kristlik rüütel kiriku teenistuses (minu vaenlane)
Romantiline rüütlitüüp - õukondlik rüütel, kavaler

Ja kordan veelkord, keskaegne rüütel oli selline ainult oma seisusekaaslaste suhtes, lihtsaid inimesi, k.a. lapsi, naisi ja vanureid võisid nad vabalt tappa, röövida, vägistada, piinata, mis iganes (tuletage meelde "esimese öö õigust" rüütlifanatid :P ).

Igasugu rüütlid romaanides on minu jaoks ajaloolisest küljest võetuna üleshaibitud jura, fantasy´ võtmes aktsepteeritavad siiski. Igasugustele õukonnaeputistele-rüütlitele eelistan ma muistseid sõdalasi, koos nende sirgjooneliste ja selgete põhimõtetega aust, uhkusest, vaprusest,
võitlusoskustest, lojaalsusest.
Viimati muutis hallsilm, 12:53 17. Nov 2003, muudetud 1 kord kokku.
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 12:47 17. Nov 2003

igasugu rüütlid romaanides on üleshaibitud jura
sa unustasid lisamast "minu arvates" 8)
enamus ilmselt ei jaga sinu arvamust.
aukoodeks on see, mis tänapäeva inimesel vajaka on.

tänapäevastada vana kombestikku ja uuesti au sisse viia.
ideaalid.
surra
veider molekul

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 13:08 17. Nov 2003

Surra kirjutas:
igasugu rüütlid romaanides on üleshaibitud jura
sa unustasid lisamast "minu arvates" 8)
enamus ilmselt ei jaga sinu arvamust.
aukoodeks on see, mis tänapäeva inimesel vajaka on.

tänapäevastada vana kombestikku ja uuesti au sisse viia.
ideaalid.

Enamus on tõenäoliselt jah teist meelt. Mulle on alati meeldinud massist erineda ja eelistan barbarite tõekspidamisi au, vapruse jne. suhtes rüütlite omadele. Mis kurat, vastast ei võigi selja tagant rünnata, habemega ristijumal olgu see ainus ja õige ning taktikaline taandumine ja sissimine on häbi? :D

Ivanhoe asemele Conan!

panin ununend fraasi ("minu arvates") kirja, enne kui jõudsin sinu siinset teksti lugeda.
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 13:30 17. Nov 2003

jätame ära "isanda" ja "jumala".
muu sobib tänapäeva vägagi hästi.

ps kas keegi teab araabia aadlike/sõjaväelaste aukoodeksist midagi? tollest ajast kui ristiryytlid seal käisid.
surra
veider molekul

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 13:41 17. Nov 2003

Surra kirjutas:jätame ära "isanda" ja "jumala".
muu sobib tänapäeva vägagi hästi.

ps kas keegi teab araabia aadlike/sõjaväelaste aukoodeksist midagi? tollest ajast kui ristiryytlid seal käisid.

mm...mulle piisab ka ainult jumala ärajätmisest, ilma isandata oleksin kas kunn või ronin :)

Raamatus "Esimene ristisõda" oli kroonik nende aukoodeksit kirjeldanud.
Tänapäeva araabia üliku voorused leiab aga peaaegu kõik vist koraanist :)

Aga mulle meeldib jaapanlaste bushido, võibolla saata see rüütlivärk prügikasti ja võtta jaapani aukoodeks selleks õigeks asjaks, sest jaapani samuraiga võrreldes on euroopa rüütel ikkagi barbar ja kas on ikka kõige õigem kehastuda saksa rüütliks :) . Muidugi, eesti rüütel, see kõlab ka uhkelt :D (eriti bushidot jälgiv rüütel) :rolle:
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas surra 17:36 17. Nov 2003

võibolla saata see rüütlivärk prügikasti
sul on ju vaba voli teha, mis meeldib :) mulle meeldib euroopa. idealiseeritud kujul, aga mis sest.
asiaatide massikultuur on jäänud mulle isiklikult alati natuke kalgiks - iga yhele oma
surra
veider molekul

PostitusPostitas Anonüümne 18:06 17. Nov 2003

Surra kirjutas:asiaatide massikultuur on jäänud mulle isiklikult alati natuke kalgiks - iga yhele oma

Massikultuur on alati pisut tühi nähtus. Ja kiiresti vahelduv. Ja püsimatu. Ja põhiväärtusi pidevalt ümberhindav. Olgu siis kasvõi Euroopa või Ameerika oma.
Anonüümne

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mart 18:08 17. Nov 2003

Väärilist rõhutamist pole siin leidnud oluline rüütlivoorus - larzhess ehk lai joon. :)
mart
Dominus Monstrorum

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 18:13 17. Nov 2003

Surra kirjutas:
võibolla saata see rüütlivärk prügikasti
sul on ju vaba voli teha, mis meeldib :) mulle meeldib euroopa. idealiseeritud kujul, aga mis sest.
asiaatide massikultuur on jäänud mulle isiklikult alati natuke kalgiks - iga yhele oma

Mulle meeldib ka euroopa, rooma leegionide ja kreeka antiikkunsti, bretagne ja walesi druiidide, paganausuliste sõdalaste laevade käilalohede, keltide kiviringide, saarlaste päikesekummardajate,
shoti kiltide, islandi altingi, raikküla kärajate, olümpose euroopa. Igaühele oma :)
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mart 19:02 17. Nov 2003

hallsilm kirjutas:tuletage meelde "esimese öö õigust" rüütlifanatid :P

Tuletan meelde. :) Ja meelde tuleb see, et "ius primae noctis" või "droit du seigneur" on legend, asi mida pole olnud. Vähemalt ei leidu ajaloos ühtegi tõestatud näidet selle kohta. Ja kui selline asi on ka kunagi eksisteerinud, mis on võimalik, siis ei saa seda mingil kombel rüütlitele omaseks asjaks pidada :)
mart
Dominus Monstrorum

Kasutaja avatar

PostitusPostitas mezi 19:23 17. Nov 2003

mart kirjutas:
hallsilm kirjutas:tuletage meelde "esimese öö õigust" rüütlifanatid :P

Tuletan meelde. :) Ja meelde tuleb see, et "ius primae noctis" või "droit du seigneur" on legend, asi mida pole olnud. Vähemalt ei leidu ajaloos ühtegi tõestatud näidet selle kohta. Ja kui selline asi on ka kunagi eksisteerinud, mis on võimalik, siis ei saa seda mingil kombel rüütlitele omaseks asjaks pidada :)

samas on legende ka hilisemast ajast - Kitzbergi "Ühe vana "tuuletallaja" noorpõlve mälestused" näiteks räägib, kuidas krahv von Dunten, kes ise abielus ei olnud, noorte preilidega oma asju mõisas ajas ja viksilt pärast neile õmblusmasina kinkis. lahe legend muidu, kui välja arvata fakt, et mu sugulastel riisiperes pööningul yks selline krahvilt saadud õmblusmasin seisab. ja minu vanavanaisa synnilugu on siiamaani segane ... :rolle:

teab keegi veel selliseid jutte ?
Kui tahad teada, kuhu tee viib, küsi neilt, kes vastu tulevad...
mezi
Meister

Kasutaja avatar

PostitusPostitas veiko100 20:08 17. Nov 2003

Surra kirjutas:hakk, teema pealkiri sisaldab sõna "ideaalid" .

Rääkigem siis rüütliideaalidest. Rüütliideaalid tekkisid, nagu siin teemas juba varem mägitud, 11.saj. lõpp, 12.saj. algus, seega valdaval osal keskajal ei olnud mingitest rüütliideaalidest juttugi. Mis puutub daamidekultusesse, mida väga ekslikult seostatakse euroopa kristlike rüütlitega, siis tegelikult pärineb see hoopis islamiusulisest Hispaaniast ja alles rekongista lõpuperioodil hakkasid Hispaania, Burgundia ja Kastiilia valitsejad endile islami eeskujul leiutama "daameaustavat" ajalugu ja kombestike legende.
Truudus oma isandale - tõepoolest tähelepanuväärne isikuomadu ja voorus, aga ei olnud mitte niivõrd rüütliideaalidele omane kuivõrd just senjööride poolt nõutud tingimus. Rüütleid vastupidi tunti just nimelt selle järgi, et nad olid äärmiselt isepäised.
Nõrgemate kaitsmine - kaitsesid, aga ainult niipalju, kui see neile kasuks tuli, ja see on ka rohkem seotud kiriku nõudega rüütliseisusele kui rüütliideaalide lahutamatu koostisosa.
Võitlusvalmidus - kindlasti, kuid pigem siiski "laia lehe" mängimine, kui tsiteerida eelpoolkirjutajaid, kui tõeline võitlusvaim. Mis võitlusvaimust saame me rääkida, kui vasallid olid oma senjööri teenistuses 60 päeva aastas. Seetõttu ei olnud võimalikud mingid suuramad sõjakäigud, kuna pool aega läks oma meeste kokku ajamiseks. Ristisõjad on siin ainukesed erandid, sedagi seetõttu, et paavstlased suutsid teha suurt kihutustööd, samuti mõjutas aadlike endi raha- ja maa-ahnus.
Niipalju siis õilsatest rüütlitest ja nende ideaalidest. Nagu hallsilm juba märkis, enamus rüütliideaale said "alguse" rüütlitejärgsel ajastul, kui varasemat asuti romantiseerima, seda eriti aadlike endi hulgas - rikas ja mõjuvõimas kodanlus tõstis pead :) .
"Kristlik usk on otsast otsani ohvrite toomine: oma vabaduse, uhkuse, enesekindluse ohverdamine, enda orjusse andmine, enese sandistamine." - Friedrich Nietzsche
veiko100
Manatark

EelmineJärgmine

Mine Kuldlohe kõrts

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll