Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Libahundid Baltikumis.

Arutlused rahvapärimuse üle

Moderaatorid: surra, Irve, ohpuu, teknoloog

Kasutaja avatar

Libahundid Baltikumis.

PostitusPostitas Uvatha 15:32 7. Jaan 2006

Niisiis, kui palju keegi teab libahuntidest Eesti, Läti ja Leedu usundites?
Ma olen kuulnud ntx seda, et libahundid, kellesse Eestis usuti, on tulnud siia germaani usunditest. Aga veel?
Tähti suretab tontmust tiib,
külma kullana hauda viib,
kuni tõuseb kord Isand Must
tõotab kadu ja kannatust.
Uvatha
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Yrgnaine 15:45 7. Jaan 2006

Mõned teemad, kus huntidest ja libadest juttu on olnud:
hundid ja koerad
Ohpuu väga põhjalikud vastused :
Kollid, elukad, olendid...
Libahundid ja täiskuu
jne.
Ühesõnaga, kasuta otsingut, enne kui uue teema teed. Baltikumide huntidest on KINDLASTI juttu "Kollid, elukad, olendid.." teemas, kus Ohpuu väga põhjalikult selle kohta vastas... Vähemalt selle kohta, kus nad väidetavasti on tulnud :roll:

Bya
Kõik naised on loomult inglid.
Kui neil tiivad murda, istuvad nad luua selga...
Yrgnaine
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Krafinna 0:03 18. Jaan 2006

Kusjuures, ei ole leedust, lätist suurt miskit.
On tõepoolest soome susidest, eesti omadest ja muidugi see arutlus were versus wer. Ja paar pelka mainimist: leedu vyras ja vihjed balti keeltele ning etümoloogilised sillad ning keeletundlikud arutelud.
Aga võibolla ma lihtsalt ei märganud...
Ma ei tarbi narkootikume.
Ma olen narkootikum.
Krafinna
Loitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 1:42 18. Jaan 2006

balti värgist ei tea ma tõesti midagi, sestap läti, leedu, latgali, žemaidi ega muust balti usust ei ytelnud sõnagi. yhe läti pändi nimi on kyll Vilkaci ehk libahundid, tshee-tähega. viitan väga ebaoriginaalselt inglise Vikipeediale, sest on tõesti hea artikkel yleeuroopalise haardega: http://en.wikipedia.org/wiki/Werewolves

Vikipeedja kirjutas:In Province of Prussia, Livonia and Lithuania, according to the bishops Olaus Magnus and Majolus, the werwolves were in the 16th century far more destructive than "true and natural wolves", and their heterodoxy appears from the Catholic bishops' assertion that they formed "an accursed college" of those "desirous of innovations contrary to the divine law".

aga see häda, et räägib peamiselt ikkagi sellest, mida lääneeurooplased on balti libahuntide kohta uskunud (vt sedasama tsitaati). Krafinna, sa ei mõista yhtegi Läti nõiaprotsessi viidata ise?

veel saab sealt teada, et

Lithuania (vilkolakis and vilkatlakis), Latvia (vilkatis and vilkacis),

, mille järgi googeldades omakorda leiab sellise täitsa toredas pikkuses ja täitsa usaldusväärse lätikeelse jutu:

http://www.liis.lv/folklora/mitol/citati/vilkacis.htm

ta on tõesti hea, saan praegu aru. tehke tuttavale lätlasele või läti keele oskajale kaks õlut välja, las tõlgib ära. mul põle praegu aega, et teda korralikult lugeda, ja sõnaraamatudki käeulatusest väljas.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Mine Folkloor ja mütoloogia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll