Leht 1 koguhulgast 1

sikstuna väravad

PostitusPostitatud: 10:31 19. Dets 2005
Postitas vana.karu
Lugesin huvitavat asja , kas asjal ka tõepõhja all on...

Need Sikstuna väravad , mis Saarlased ja Läänlased olla kaas võtnud, oli pärast Novgorodi edasi müüdud.

On selles ka mingi tõetera all, või teab keegi mingit muud legendi nendest pajatada...

PostitusPostitatud: 21:55 19. Dets 2005
Postitas tribulant
Mingi selline jutt käib jah, olen isegi kuulnud (ei mäleta kyll, kust). Ehkki selle suure ja tähtsa teoga tahaksid uhkustada kõik ymbruskonna rahvad (kyllap rootslased isegi), nii et selle Saare ja Lääne koha pealt ei maksaks väga raudkindel olla. Raha niikuinii ammu maha joodud, pole mõtet tyhja taara pärast tyli norida. Näitame parem karjalaste peale näpuga ja ytleme, et Lible tegi.

PostitusPostitatud: 9:37 20. Dets 2005
Postitas vanakaru
nii väidavad vene kroonikad et need nüüd novgorodis -- nemad väidavad tegelt (kui õieti mäletan et) need saadi siitkandist andamina -- so nagu vasallide käest (aga pole erilisi andmeid peale jaroslavi aegset hetke et oleks andamit kogutud ja jaroslavi puhul kirjutet et nagu jaroslav ära läks nii need tšudid jätsid maksmise ja lõid garnisonid maha

sams seda retke on endale kirjutanud pea kõik läänemere äärsed võimalikud rahvad :)

samas tolleaegne linn oli ju tegelt mitte eriti suur ja tema võtmiseks eriti kui kunn väega retkel -- polnud just vaja meeletuit armaadat -- pakun et 10 20 pikklaeva oleks piisav jõud

PostitusPostitatud: 10:13 20. Dets 2005
Postitas sippo
Oeh. Minge ja vaadake neid Sigtuna väravaid Novgorodis Püha Sophia katetraalis. Siis mõelge, kas need saavad olla need ja kui suur ja rikas linn see linn siis oli, kui need väravad sealt pärit on.

Või on õigus neil, kes arvavad et need väravad on toodud hoopis 13. sajandi keskel Tartusse tehtud rüüsteretkelt. Või et need pole mitte ainult valmistatud Magdeburgis, vaid on ka sealt otse Novgoroodi saadetud.


Või kui venelane viisat ei anna, kasutage internetti...

PostitusPostitatud: 14:59 20. Dets 2005
Postitas vana.karu
Äkki kribad siis selle neti aadressi , kus neid väravaid saab näha

PostitusPostitatud: 21:03 20. Dets 2005
Postitas Olorin
http://members.virtualtourist.com/m/p/m/99ede/

Wikipedias räägiti sellist juttu St.Sophia katedraali väravate kohta:
There are several mysteries concerning the main cathedral gates. Traditionally, they were said to be brought to Novgorod by Saint Vladimir from Korsun in the Crimea. According to another legend, they were snatched by Novgorodian pirates from the Swedish town of Sigtuna in 1187. In fact, these bronze doors were wrought and sculptured by Magdeburg masters, most likely in the 1150s.

PostitusPostitatud: 23:08 21. Dets 2005
Postitas tribulant
Jajah, nyyd tuleb mulle ka meelde, et Noogard ja puha.
Aga jah, ju see yks preaguse kiriku mõõtu linn oli...

Meenub kellegi kahtlase väärtusega raamatuke "Byzantium!" (või oli see "Sailing to Byzantium"?), kus oli imeilus stseen viikingite ryysteretkest Bytsantsi. St, jõuavad mehed mingi vist kymmekonna laevaga linnaserva ja... No kas kujutate ette, kuidas saja kylamehega minnakse New Yorki vallutama? Nu vot, umbes sihuke pilt. Käivad siis vennikesed ringi ja arutavad iga maja kohta, et see ongi vist palee - ei, see - ei, too järgmine. Ainus, kellele umbes poole tunniga pärale jõudis, et siin on rohkem korravalvureid kui Rootsis elanikke, oli pealik. Iseenesest muidugi vinge võitlusmoraal meestel ("Oh häda! Kus me nad kõik matame?"), aga neid poleks seal vist isegi tänavakuritegevusena tõsiselt võetud...

No vat kujutage nyyd ette, kuidas sihukesed mehed lähevad mõnda suurlinna, kangutavad kuskilt purjuspäi mingi ukse ära (mille puudumist keegi tähele ei pane) ning koju tulles räägivad pika jutu, et kui vinge linn ja kuidas nemad ryystasid. Nii seda ajalugu tehakse.

Ei puutunud kyll asjasse, aga oli tore rääkida. :)