Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Draakonid ja nende värvid

Arutlused rahvapärimuse üle

Moderaatorid: surra, Irve, ohpuu, teknoloog

Mis värvi on draakon?

Punane
36
28%
Must
26
20%
Roheline
36
28%
Valge
2
2%
Kuldne
8
6%
Sinine
5
4%
Mõni muu
14
11%

Hääli kokku : 127

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ulmeguru 19:26 30. Mai 2005

Vastasin «mingi muu», sest minu ettekujutuses on lohe ikka selline liivakarva pruun... ok, põhjakonn on pigem selline mudakarva, aga ilmselt see «konn» viib mõtted sinnavärvi... draakonite värvist miski kindlam arvamus puudub... et siis kuldne või valge...
Alles saad millegagi tegelema hakata, kui juba mõni pajatab sulle niisugust lora, et käed langevad iseenesest rüppe.
-- Sever Gansovski «Vincent van Gogh»

http://ulmeguru.blogspot.com/
http://ulmeseosed.blogspot.com/
http://tumetund.blogspot.com/
Ulmeguru
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 19:53 30. Mai 2005

Eeposte kokkuvõtted on jah selline asi, mis annab lärmamiseks korraliku alushariduse. :rolle:

Ju oli siis kuskil koolis neegrimytoloogia kokkuvõte kah, kui noorsand seda nii hästi tunneb.

"Millegi pärast mind väga häirib" kui keegi tuleb mytoloogiast lamisema, suutmata yhtki nime korralikult kirjutada. Eks see ole ylevoolavate teadmiste tunnus, kui meie kotkapilguline kaugussekiikaja ei pane pisiasju enam tähele.

Olen, jah, nii palju kyll elu jooksul eri rahvaste mytoloogiatega kokku puutunud, et jutukas lollus ajab närvi mustaks. Millegipärast arvab igayks, et seda asja võib tunda midagi lugemata ja teadmata, kõik tarkus emapiimaga sisse imetud - eriti siis, kui selle värskelt suu ymber näha.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Olorin 20:12 30. Mai 2005

Millegi pärast mind väga häirib, kui mütoloogiat vaadeldakse läbi Tolkieni prisma

A kes räägib sellest läbi tolkiini prisma?
Ma palusin teema alguses mitte rääkida Tolkieni(ega D&D) draakonitest.
Ja Tolkieni lohede värvidel pole mingit tähendust.
Parandage mind, kui eksin, aga andke siis allikas ka.
Olorin
Arhimaag

Kasutaja avatar

hiina lohemaod

PostitusPostitas traat 20:18 31. Mai 2005

hiina lohemadu on alguses karpkala, mis koorub munast. see karpkala vaikselt kasvab ja siis saab ühel päeval lohemaoks ning tõuseb tuultesse.
hiina draakonikujutiste puhul tuleb jälgida küüniste arvu.
kolme küünega on evil tüübid, allilma draakonid.
nelja küünega on enamasti neutraalsed, keskmise ilma tüübid
viie küünisega on head ja õilsad, ülailma tüübid

muuhulgas tasub lugeda Le Guini Keskmaa tetraloogiat, eriti Tehanut. Ursula isa oli üsna kõva tasemega kultuuriantropoloog, Ursula ise ka muuseas. kasutab oma ulmes antropoloogilist lähtematerjali üsna palju ja tuntavalt.

mis puutub skandinaavia lohemadu - ürglohe, kes maailmapuu juuri närib, tundub olema selline vahva boreaalne substraat (muuhulgas ka meie Suure Tamme loo Kadrina variandis täiesti olemas)
... ostis Tartu sõjalennuvälja ohvitseridelt paar kilomeetrit hõbedakarva traati. Ohvitserid ei teadnud nähtavasti, mida nad müüsid...
traat
Vanem õpipoiss

Kasutaja avatar

Re: hiina lohemaod

PostitusPostitas tribulant 23:02 31. Mai 2005

traat kirjutas:mis puutub skandinaavia lohemadu - ürglohe, kes maailmapuu juuri närib, tundub olema selline vahva boreaalne substraat (muuhulgas ka meie Suure Tamme loo Kadrina variandis täiesti olemas)

S...a ta sul boreaalne traat on. Ma saan aru, et sina tahad muudkui enda kaunist nime igasse kirjatykki sisse torgata, aga siin see nipp sul läbi ei lähe. :D

Kui sumeri Gilgamešis kirjeldatakse huluppu-puud (on pakutud paju, aga täpset liiki ei tea tegelikult keegi), mille Ištar lasi maha võtta, on öeldud, et selle tippu tegi pesa Anzu-lind, tyves elas Tuulepiiga (poeetilises ja natuke kahtlases tõlkes, akkadi wardat lili, hea õnne korral Lilithi esiema) ning juurte all madu.
Võta nyyd Suur Tamm ja põhjagermaanide ilmapuu (mille nimi mulle hetkel meelde ei tule, noh, kes ytleb) ja leia kolm sarnasust. :P

Boreaalsus mu eesel! :lol:
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Olorin 0:12 1. Juun 2005

hiina lohemadu on alguses karpkala, mis koorub munast. see karpkala vaikselt kasvab ja siis saab ühel päeval lohemaoks ning tõuseb tuultesse.
hiina draakonikujutiste puhul tuleb jälgida küüniste arvu.
kolme küünega on evil tüübid, allilma draakonid.
nelja küünega on enamasti neutraalsed, keskmise ilma tüübid
viie küünisega on head ja õilsad, ülailma tüübid

Tänan teemakohase vastuse eest, enam polegi vaja teha teemat, Hiina draakonite sünnist ja küüniste arvu tähendusest.
Niisama pole ka ju ässata vaja. :x
Olorin
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas traat 16:46 1. Juun 2005

Olorin kirjutas:Tänan teemakohase vastuse eest, enam polegi vaja teha teemat, Hiina draakonite sünnist ja küüniste arvu tähendusest.
Niisama pole ka ju ässata vaja. :x

palun vabandust. sain vihjest aru. olen edaspidi vait.
... ostis Tartu sõjalennuvälja ohvitseridelt paar kilomeetrit hõbedakarva traati. Ohvitserid ei teadnud nähtavasti, mida nad müüsid...
traat
Vanem õpipoiss

Kasutaja avatar

PostitusPostitas traat 17:03 1. Juun 2005

tribulant kirjutas:S...a ta sul boreaalne traat on. Ma saan aru, et sina tahad muudkui enda kaunist nime igasse kirjatykki sisse torgata, aga siin see nipp sul läbi ei lähe. :D

Kui sumeri Gilgamešis kirjeldatakse huluppu-puud (on pakutud paju, aga täpset liiki ei tea tegelikult keegi), mille Ištar lasi maha võtta, on öeldud, et selle tippu tegi pesa Anzu-lind, tyves elas Tuulepiiga (poeetilises ja natuke kahtlases tõlkes, akkadi wardat lili, hea õnne korral Lilithi esiema) ning juurte all madu.
Võta nyyd Suur Tamm ja põhjagermaanide ilmapuu (mille nimi mulle hetkel meelde ei tule, noh, kes ytleb) ja leia kolm sarnasust. :P

Boreaalsus mu eesel! :lol:

kui vaadata postituste arvu, siis tundub grafomaania inkrimineerimine minu aadressil tiba kohatu, võiks ütelda et lausa ülekohtune.

mis puutub mao, kui sümbolväärtust omava elemendi olemasolu erinevate kultuuride alustekstides, siis muidugi on lisaks vahvale sumeri näitele neid terve posu nii siin, kui sealpool Suurt Lompi. sarnasused ei tõesta siinkohal suurt midagi.
üks ja sama alusidee võis sündida mitmes erinevas geograafilises või ajalises punktis. ma pole küll Kalevi Wiigi ja Künnapi andunud fänn, aga kogu maailmakultuuri ühe algkodu idee pole ka eriti veenevaid tõendeid saanud. ühe kultuurilise algkodu ülimust ei väitnud vist ka suur difusionismi praktik Heyerdahl.
Iiahhi tagumiku, lohe(mao) ja boreaalse kultuuriruumi seostest ma küll pole näiteid tuvastanud... aga mine sa isahane tea...
traat
Vanem õpipoiss

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Priist 18:52 1. Juun 2005

tribulant kirjutas:Võta nyyd Suur Tamm ja põhjagermaanide ilmapuu (mille nimi mulle hetkel meelde ei tule, noh, kes ytleb) ja leia kolm sarnasust. :P

Yggdrasill?
Rollimängukeskus - URG
Priist
Uruguru

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 20:39 1. Juun 2005

traat kirjutas:kui vaadata postituste arvu, siis tundub grafomaania inkrimineerimine minu aadressil tiba kohatu, võiks ütelda et lausa ülekohtune.

Mis grafomaania? Minu jutt käis selle pihta, et sulle jah meeldiks, kui kõik muudkui traadist räägitaks. Parem muidugi super-, aga subs- käib kah. :D

traat kirjutas:sarnasused ei tõesta siinkohal suurt midagi.
üks ja sama alusidee võis sündida mitmes erinevas geograafilises või ajalises punktis.

Teoreetiliselt olen ma alusideede paralleelse leiutamise suhtes täiesti nõus, igati abistav ja toetav, kuni tegemist on suhteliselt lihtsate leiutistega nagu näiteks rist või ratas (sorry, Manco Capac!). Praktikas kiputakse sellega põhjendama konstruktsioone, mis on sarnased väljaspool igasuguseid mõistlikke tõenäosusteoreetilisi piire. Võib muidugi rääkida arheoastronoomiast ja sellest, just nagu peaksid inimesed igal pool täpikestest yhesuguseid pilt kokku panema, aga see on ikkagi jura.

Igasugusele boreaalse kultuuriruumi yhtlusele viitamine viib meid ajas nii palju tagasi, et sumerid, kes ei jää praegusest Eestist ja Ungarist kuidagi kaugemale kui sölkupite asuala, on täiesti võimaliku myydilise kommunikatsiooni piirides. Ehkki olgu ma kaugel sellest, et minusugune vaga mees oleks elades näpuotsagagi puutunud kolm korda neetud ja jumalaist salatud mõtet mingite mytoloogiliste või keeleliste motiivide algkodust! Olgu kiidetud difusionism igavesest ajast igavesti, nii kindlalt kui Kynnap ja Wiik ykskord aegade lõpus difundeeruvad ning neist saavad Winnap ja Kyyk, aamen.

Ytleme, et ma olen lihtsalt ettevaatlik ega arva väga midagi. Aga kui me loeme antud mytoloogilise konstruktsiooni sarnasused kokku, on asi natuke kahtlane.

traat kirjutas:Iiahhi tagumiku, lohe(mao) ja boreaalse kultuuriruumi seostest ma küll pole näiteid tuvastanud...

Väga lihtne. Ökul kui raamatutark (seega ka maagiat tundev) lendolevus kehastab vihmatoovat taevast (vt ka Nodsu uputus). Temale seisab mytoloogias vastu Iiah, kes esindab praktilist elutarkust, nii-ytelda tavamõistust (common sense) ja on sellisena maalähedane, võiks isegi öelda terriilne (või oli see yks teine võõrsõna, mul ei tule praegu meelde). Iiahi kõrvad on ilmselge paralleel sarvedele, millega seoses on sobilik viidata Maku Usingu artiklile "Kõuelind ja veesarvik" (või umbes nii). Sellisena on Iiahil ilmselgelt omasem boreaalse mõtteviisi esindaja roll, vastandudes indogermaani elulaadi kajastavale Ökulile.

Loheni pole siit muidugi mõista enam palju maad, millega seoses viitaksin ma, nagu ka yks Tartu-Moskva koolkonna tuntud semiootikutest, antud teema käsitlustele mujal, aga ka eespool ja tagapool (Heinapuu 2005, suuline teade).

traat kirjutas:aga mine sa isahane tea...

Jah, muidugi. Kuidas ma võisingi ta ära unustada! Kohe lähen ja tean.
Konrad Lorenzi poolt yles kasvatatu isahani Martina on teadupärast ääretult oluline tegelane prantsuse strukt- ja posturalismis ning mytoloogias. Temast räägib ka yks variant ilmaloomismyydist, mis on tänapäevani säilinud kõnekäänus "Raske on vana kukke munema õpetada."

Priist kirjutas:Yggdrasill?

Tähh. Krypsik, šokolaadiga. :)
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 22:37 1. Juun 2005

Tribulandi klaviatuuri ja ypsilonluse teema kolis kõrtsilaua äärde, kus oodatakse tormilist ja asju lõplikult paikapanevat arutelu sel teemal. sõlmitakse kihlvedusid.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas traat 20:51 5. Juun 2005

tribulant kirjutas:Mis grafomaania? Minu jutt käis selle pihta, et sulle jah meeldiks, kui kõik muudkui traadist räägitaks. Parem muidugi super-, aga subs- käib kah. :D

aitäh vähemalt, et Sa ei esitanud mu olemasolu tõika küsisõna kas- abil...

tribulant kirjutas:Teoreetiliselt olen ma alusideede paralleelse leiutamise suhtes täiesti nõus, igati abistav ja toetav, kuni tegemist on suhteliselt lihtsate leiutistega nagu näiteks rist või ratas (sorry, Manco Capac!). Praktikas kiputakse sellega põhjendama konstruktsioone, mis on sarnased väljaspool igasuguseid mõistlikke tõenäosusteoreetilisi piire. Võib muidugi rääkida arheoastronoomiast ja sellest, just nagu peaksid inimesed igal pool täpikestest yhesuguseid pilt kokku panema, aga see on ikkagi jura.

huvitav, mulle on räägitud, et jäälilled tekivad suhteliselt sarnase mustri järgi nii Ammerikas kui Venemaal. seda, et lisaks kausaalseostele toimivad ka fraktaalseosed, vaikime siinkohal kenasti maha? aga õige jah, ratta idee on ju keele ja maailmapildi kõrval suht algeline nähtus ning pole viimastega üldsegi mitte rinnastatav...
kui me vaatame inimese aju, siis kas selle miljardite neuronite tomimises pole märgata mingeid sarnasusi kaoseliste protsesside isekorrastumisega fraktaalseoste kaudu?

tribulant kirjutas:Igasugusele boreaalse kultuuriruumi yhtlusele viitamine viib meid ajas nii palju tagasi, et sumerid, kes ei jää praegusest Eestist ja Ungarist kuidagi kaugemale kui sölkupite asuala, on täiesti võimaliku myydilise kommunikatsiooni piirides. Ehkki olgu ma kaugel sellest, et minusugune vaga mees oleks elades näpuotsagagi puutunud kolm korda neetud ja jumalaist salatud mõtet mingite mytoloogiliste või keeleliste motiivide algkodust! Olgu kiidetud difusionism igavesest ajast igavesti, nii kindlalt kui Kynnap ja Wiik ykskord aegade lõpus difundeeruvad ning neist saavad Winnap ja Kyyk, aamen.

ja Richard Willemsit appi ei võtagi? geenide liikumine oleks ju võrgutav näide, kui substraat (sic!) meemide liikumisele :P

tribulant kirjutas:Ytleme, et ma olen lihtsalt ettevaatlik ega arva väga midagi. Aga kui me loeme antud mytoloogilise konstruktsiooni sarnasused kokku, on asi natuke kahtlane.

ettevaatlikkuse koha pealt olen täiesti päri. kunagi (ja skandinaaviamaades vist siiani) oli üldisena levinud arvamus, et estide Taara (või Tooru vms) on muinasskandinaavia Thori laen. seda, et Thori ja Odini rollides (ja atribuutikas, tegevustes jms.) oli (kummaliselt dubleerivaid) kokkulangevusi, ei peetud millekski. seda, et Tooru(m) tüvi oli oluline jumala(te) (liigi)nimena üldine ka teisel pool Uuraleid, ei peetud ka millekski (ok, mõnetise loogikaga võisid ju varjaagid Suure Idatee kaudu volgasoomlasi mõjutada aga teisele poole Raudväravaid nende liikumiste kohta mingeid tõendeid pole). seega, ka Suure Tamme "juurilla magavad" maod võivad tõesti olla vabalt indogermaani laen.
samas, keelepuu mudeli järgi võis see mao-draakoni lugu tulla sumerite ja sölkupite esivanemate ühistest lõkkeõhtutest a la Tribulant ning levida hoopis eestlaste ja ungralaste kaudu Euroopasse (aga samuti alkeemiliste salaõpetuste kaudu hoopis araablaste vahendusel).
ja egiptlaste maailmaloomise muna"müsteerium" tuli rootslaste kaudu soomlasteni ja sakslaste kaudu eestlasteni (tegelikult on soomlased hoopis Piibliaegade kadunud hõim, vist see kolmeteistkümnes) jne.

kui päris aus olla, siis mulle isiklikult meeldib keelepuu ja ajaloolis-geograafilise mudeli asemel hoopis martini-teooria. boreaalne kultuuriruum tekkis selle järgi väga laial alal, kus igasugused tegelased pendeldasid vastavalt igijää ja -keltsa piiri nihkumisele põhja ning tagasi. sama laiuskraadide vahemiku lõikes olid erinevad hõimud (ja nende arusaamad maailmas) üsna segamini, umbes nagu erinevad komponendid martiinikokteilis. eri mpaigas erinevate vahekordadega segud, ei mingit lineaarloogikat ega puukasvatamist.
samas ei suuda ma ühtse algkodu ideed uskuda isegi siis, kui selle selgituseks pakutakse tervete kultuuriheeroste armeede väljaõppekeskuse olemasolu selles algkodus (arheoloogilist materjali saaks ju tõlgendada ka selles vaimus).

ps.
mis puutub jumalanna Athena seostesse boreaalse (eriti arvestades Iiri vallutuste raamatut, kus on tõesti näha tugevdav seos boeraalse - so Fomoori ja kuninganna Danu rahvad - ning keldi seose vahel) haldjarahvalise kultuuriruumi just Shakespeare suveöise unenäo kaudu, siis suur aitäh värskendava vaheltvaate eest 8)
ja mis puutub seostesse sigade ja veeuputuse koha pealt - tasub uurida ka võimalust, miks nad vahemeremaade piiblirahvaste, so juutide ja moslemite juures on roojaseks osutatud.
traat
Vanem õpipoiss

Draakonid ja nende värvid

PostitusPostitas fred 12:32 7. Juun 2005

Mina seostan Draakonit punase värviga.Võib-olla sellepärast,et esimesel sajandil kirjutatud Ilmutusraamat annab nägemuses pildi punasest lohest kui Saatana sümbolist(Ilmutuse 12.peatükk 3.salm).Hiinas olid draakonid keisrivõimu sümboliks ja nendel ei olnud minu teada kurjusekehastuseks draakon.
fred
Õpipoiss

Kasutaja avatar

Re: Draakonid ja nende värvid

PostitusPostitas pronto 19:57 7. Juun 2005

fred kirjutas:Mina seostan Draakonit punase värviga.Võib-olla sellepärast,et esimesel sajandil kirjutatud Ilmutusraamat annab nägemuses pildi punasest lohest kui Saatana sümbolist(Ilmutuse 12.peatükk 3.salm).Hiinas olid draakonid keisrivõimu sümboliks ja nendel ei olnud minu teada kurjusekehastuseks draakon.

Oli küll .. draakoneid oli seal nii häid kui halbu.
Blog: http://pronto.ee/
Dani Filth on nõme
pronto
Saladuste hoidja

PostitusPostitas fred 23:15 7. Juun 2005

Kas selle kohta on ka eesti keeles kirjandust?Kreeka mütoloogias võitles jumal Apollon mingi lohega.Vaatasin kunagi vana vene muinasjutufilmi,kus Vene vägilane võitles lohega,kes oli mongolitega ühes mestis. :)
fred
Õpipoiss

EelmineJärgmine

Mine Folkloor ja mütoloogia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll