Leht 1 koguhulgast 4

Folkmuusika

PostitusPostitatud: 20:39 26. Okt 2004
Postitas MeisterJaan
Mida teie peate silmas folkmuusika all? Kas teie jaoks on folk Jäääär, VLÜ, Juhansonid, Urbid või tunnistate ainult metsatölli ja muud folk-metalit?

Siinkohal reklaamiksin ka veidike omaloomingut. Ma teen ühe tüdrukuga koos midagi folgilaadset. Vähemalt meie arust kõlab see natuke folgi moodi. Et siis kuulake ja öelge mis te arvate ; )
http://www.zone.ee/triinjaan

PostitusPostitatud: 21:21 26. Okt 2004
Postitas Taliesin
Huvitav. Tõesti huvitav. :7:

Aga seda, mida mina folgi all tunnistan, ma ei tea. Ma ei kipu eriti muusikat lahterdama, sest ma ei pea seda vajalikuks.
Kui on hea muusika, siis kellele see lahterdamine korda läheb?
Sama lugu kehvemapoolse muusikaga.

PostitusPostitatud: 22:05 26. Okt 2004
Postitas Tinz
valik on huvitav. Et kas VLÜ, Jäääär, Juhanson ja Urbid või siis hoopis folk-metal ja Metsatöll.

Kuidas sulle nüüd selgeks teha, et nende kahe variandi vahele ja ümberringi jääb suur, segane ja kaardistamata ala ning et nimetatud asjanduste näol on tegemist pigem oaasidega keset folgikõrbet, so. et need nagu polegi folk, vähemalt IMHO. Noh, VLÜ ehk servapidi on. Kui nüüd võtta sedapidi, et folkmuusika on rahvamuusika ja kõik muu taoline puder on pärimusmuusika. Nii nagu seda mõistetakse Viljandi Pärimusmuusika Festivalil. Ehkki see puder on sageli päris maitsev. Mulle lihtsalt tegi pakutud jaotus nalja.

PostitusPostitatud: 22:32 26. Okt 2004
Postitas MeisterJaan
Tinz kirjutas:valik on huvitav. Et kas VLÜ, Jäääär, Juhanson ja Urbid või siis hoopis folk-metal ja Metsatöll.

Kuidas sulle nüüd selgeks teha, et nende kahe variandi vahele ja ümberringi jääb suur, segane ja kaardistamata ala ning et nimetatud asjanduste näol on tegemist pigem oaasidega keset folgikõrbet, so. et need nagu polegi folk, vähemalt IMHO. Noh, VLÜ ehk servapidi on. Kui nüüd võtta sedapidi, et folkmuusika on rahvamuusika ja kõik muu taoline puder on pärimusmuusika. Nii nagu seda mõistetakse Viljandi Pärimusmuusika Festivalil. Ehkki see puder on sageli päris maitsev. Mulle lihtsalt tegi pakutud jaotus nalja.

Noh, seda jaotust ma väga tõsiselt ei mõelnudki, tõin mõned variandid. Minu jaoks on folk see ,mis tuleb inimesel südamest ja on tehtud nii nagu endale lahe tundub. Näide: muusikakoolis õpetatakse inimesi nö "õigesti laulma" ,aga folk on see kui igaüks laulab nii nagu talle hea tundub.

PostitusPostitatud: 22:52 26. Okt 2004
Postitas inwe
ei, kui näiteks mina laulan nii nagu mulle hea tundub, siis ei ole see isegi mitte muusika...
folk iseenesest tähendab ju rahvamuusikat, nii et kõige laiemas laastus oleks igasugune muusika ju teoreetiliselt folk. aga minu jaoks on see siiski miski, mis on mõjutusi saanud vanade hääde aegade muusikast...
aga liigitamist ei tasuks jah liiga tõsiselt võtta, alati jääb lõpuks ainult kaks kategooriat: Muusika, Mis Meeldib ja Muusika, Mis Ei Meeldi
;)

PostitusPostitatud: 10:30 27. Okt 2004
Postitas riion1
Kuulasin ja kuulasin ja minu hinnang: Kuulatav.

PostitusPostitatud: 22:49 27. Okt 2004
Postitas Kirves
Minu jaoks on folk ka Dagö. Küll selline popilikum folk, aga siiki folk.

PostitusPostitatud: 9:22 28. Okt 2004
Postitas Vamos
nojah. eesti puhul on muidugi peamiseks folgi m22ratluseks kyyndimatu viiulik22ksutamine ja 'hingestatud' soigumine. kahjuks.

samas kui asja laiemalt v6tta on tegelikult olemas t2iesti adekvaatseid vokaal/instrumentaal ansambleid, kelle t88tlused on v2gagi nauditavad.

ntx kasv6i Haydamaki ukrainast kes viljeleb kaunist folk/ska/punki ja veel m6ned nimed.
k6igi nende puhul on aga peamiseks jooneks p2rimusliku muusika elementide kasutamine oma loomingus, mitte 'purkisittumine' vana kommet j2rgida pyydes.

ja pealegi. mis on seal vahet, kas tegu on folgi, hevi, hiphopi v millegaiganes. kui asi meeldib siis meeldib ja bien! milleks ennast v teisi m22ratleda ja piiritleda mingite suht meelevaldsete jaotuste alusel.

rahu! s6na!

PostitusPostitatud: 14:45 28. Okt 2004
Postitas ohpuu
Vamos kirjutas:nojah. eesti puhul on muidugi peamiseks folgi m22ratluseks kyyndimatu viiulik22ksutamine ja 'hingestatud' soigumine. kahjuks.


oota. 'hingestatud' soigumisega tegeleb vist Meelika. aga kesse kyyndimatult viiulit kääksutab? kah Meelika? aga ta seda lava pealt enamasti ei tee, vahel harva tantsuklubis. 'hingestatud' soigumiseks võib ääri-veeri veel liigitada igasugu vaimulike rahvalaulude laulmise, nt Triskele või muud vähem nimekad koosseisud (Tartu Lasteteater laulis neid tõesti kirega kunagi möödunud aastasaja 80.–90. aastate vahetuse paiku, sellest on ka paar kassetti jäänud. neil oli ka Anne Tyrnpu.)

aga:

:arrow: Marju Varblane mängis viiulil Tegelaste Toa verandal kord yhel folgiööl, mis juba hommikuks oli jõudnud saada, nii hästi "Targa rehealust", et oleks olnud tema solvamine, kui ma labajalga tantsinud poleks. teine väga hea viiulimängija, keda ma tean, on Kersti Salujõe, mõnede arvates kõige parem isegi. Lõuna-Eestis vähemalt. aga et ta õpetab praegu lastele yhiskonnaõpetust, nii et teda kuuleb harva.

:arrow: kuula vahelduseks vana Hellero plaati või Väikese Hellero plaati või kas või Sinimaniseelet või Liinatsurasid, see koolkond on igasugu 'hingestatud' soigumisest suht vaba.

kui nyyd yldisemalt vaadata, siis võib kasutatakse sedasorti muusika nimetamiseks sõnu rahvamuusika, pärimusmuusika (eestikeelsemad), etnomuusika ja folkmuusika (ingliskeelsemad) pluss igasugu ingliskeelsed hybriidid, kus etno- või folk- kombineeritakse mõne õhtumaise popmuusika voolu nimega (džäss, rokk, metal ja maeiteamiskõikveel; Garmarna ytleb ennast olevat etnofutu-muusika viljeleja).

mida nyyd folkmuusika all silmas peetakse, võib tähendada igasuguseid asju.

:arrow: näiteks seda, mida kuulavad folkarid, teatav subkultuur. ja nemad kuulavad kõiksugu asju. võivad ka Dagöt ja Johansone kuulata. ja yldse kipub igasugu inimestel olema igasugu erinevaid plaate. kodumaiste ja islandi ning Gröönimaa ja Karjala arhiivilindistuste kogumike ja saateta lapi joiu plaatide kõrval on nii või naa Hedningarna, Garmarna, Jat-Ha (Yat-Kha), Wimme, Ilgi ja arvatavasti ka Folkmilli, VLÜ, Pantokratori, Dagö ja Johansonide plaate.

:arrow: teine võimalus on folkmuusikat käsitada lähtuvalt selle sõna tähendusest popmuusika vooluna, mida esindab Bob Dylan. vene traditsioonis on sama asi autorilaul, Bulat Okudžava ja muud sellised. meil Johansonid, miks mitte ka Dagö. ja ei suurt midagi muud.

PostitusPostitatud: 16:01 28. Okt 2004
Postitas Enwing
Mina pean folkmuusikaks eelkõige erinevate rahvaste pärimusega seotud muusikat. Sellist, mida on juba sajandeid kusagil taluõuel kas siis regivärsina või runodena edasi antud.

Ja olgu ka siinkohal ära mainitud minu lemmikuim pärimusmuusikat viljelev kollektiiv, Oort (kelle laul "Saaremaa põlemine" olla muide pärit nii varasest ajast kui Kaali meteoriidi kukkumisest..)

PostitusPostitatud: 21:33 29. Okt 2004
Postitas Yrgnaine
Ei oska eriti liigitada muusika stiile, kuid ütleks selle kohta küll folk vmt. trance see igatahes pole :roll:
Lood ise on....hmm... omapärased :)
Nagu vanasõna ütleb : Harjutamine teeb meistriks...

PostitusPostitatud: 23:23 31. Okt 2004
Postitas Tauron
Corvus Corax ja In Extremo kasutavad vanu rahvalaule, vaimulikke jms. Esimene teeb rohkem sellist keskaegset asja, viimane segab rohkem rokiga, aga mõlemad kajavad päris hästi.

PostitusPostitatud: 23:52 31. Okt 2004
Postitas Paganarh
Metsatöll ja Oort on eestimaises muusikailmas lemmiktegelased kes ajavad folgitemaatikat ja kes mulle ka tõsiselt meeldivad.
Muud sarnased asjad oleks Soome kollektiiv Korpiklaani ning Finntroll, lätlased Skyforger, venelaste Temnozor, sakslastel eelpoolmainitud In Extremo ja Corvus Corax, norrakate Storm... jnejne
Kõiki neid bände iseloomustab see et nad on võtnud oma riigile omase folkloormuusika ning pannud selle natuke teise vormi, säilitades samas selle originaalsuse ja ürgsuse.

Ma olen sedasorti inimene kellele päris "puhas" folk eriti ei meeldi, väga tühi ja igav on pahatihti aga Viljandi folgil olen kindel iga-aastane külaline ja olen ka edaspidi :)

Jääääri, Juhansone ja Dagösid ma folgiks ei pea. Vara veel, ootaks paarsada aastat :D

PostitusPostitatud: 9:25 1. Nov 2004
Postitas Siegfried
Viljandi folgil pole veel käinud. See aasta küll sõbrad kutsusid kaasa aga ei tea miks ei läind. Seda viga annab tulevikus kindlasti parandada.

Endale meeldib rohkem folk metall, puhast rahvaliku muusikat rahvalikel pillidel eriti ei kuula. Kuigi ega sellel midagi jubedat viga ei ole.

PostitusPostitatud: 8:08 2. Nov 2004
Postitas Sull
Rahvamuusika on minu jaoks ennekõike selline asi mida saab kaasa laulda. In Extremo, Storm, Metsatöll, Finntroll jt. on küll head bändid kuid neid ei anna just eriti kaasa laulda. Üksikud lood ehk.
VLÜ, Untsakad, Folkmill jms. on head, sest seal ei mängi instrumendid ülearu suurt rolli ja pealegist nende jaoks pole ka stepslit vaja.
Vot nii.