Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Folkmuusika

Arutlused rahvapärimuse üle

Moderaatorid: surra, Irve, ohpuu, teknoloog

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 12:08 2. Nov 2004

nojah,

mina olen teatavasti äärmuslane (ja armastan setusid ning setu laulu- ja pillimängutraditsiooni). ja ma võiks isegi kahtluse alla seada, kas Metsatöll nii väga folk-metal ongi yldse. nad ju mõtlevad omad lood ju kõik ise välja ja see, kes seal ansamblis tahaks ka päris rahvalaule ja rahvapäraseid lugusid töödelda, on vähemuses.

päris eesti folk-metal on minu meelest Raud-Ants. Saba & Sarved on kah seda, kuigi nad on rohkem folk-rock.

Raud-Ants kirjutas:Raud-Ants on 2002. aastal loodud eesti folk-metal ansambel, kes seob oma muusikas vana rahvalaulu ja rasket rocki. Programmilistes põhipunktides ollakse seisukohal, et:

Aastasadu õitsenud naiselik-lüüriline regilaul vajab maskuliinse jõu taasliitmist,
Helikeele põhikomponentideks on eesti rahvamuusika ja heavy metal,
Meie mineviku pärand on väärt totaalset evangeliseerimist ja kapitaliseerimist.

Skyforger on pigem Raud-Antsu moodi bänd, sest nemad oskavad päris läti rahvalaulu kah laulda.

ja noh, isegi Veljo Tormis on öelnud, et eesti rahvalaulus on midagi pungi- või metal'i-laadset. see tuli mulle selgelt meelde ka Priit Pedajat "Eesti ballaadide" suvisel esietendusel kuulates. (ta tegi seal setu meestelauluviisi ja rahvalaulusõnade peal samasugust punki nagu meie Meloni poistega. kahju, et sellist asja vähe kuuleb.)

peale selle: Viljandi Pärimusmuusika Festivalil läheb tegelikult põhiline aur ikkagi igasugu rahvamuusika ja -laulude töötlemise peale. päris "puhta" asja tegijaid satub sinna iga aasta vaid mõni yksik. selle jaoks on teistsugused festivalid, nt mööda Baltimaid rändav Baltica (see suvi oli Eestis, järgmine suvi tuleb Leedus, ylejärgmine Lätis ja samas vaimus edasi).
ohpuu
Saladuste kaitsja

PostitusPostitas Paganarh 14:01 2. Nov 2004

ohpuu kirjutas: ja ma võiks isegi kahtluse alla seada, kas Metsatöll nii väga folk-metal ongi yldse. nad ju mõtlevad omad lood ju kõik ise välja ja see, kes seal ansamblis tahaks ka päris rahvalaule ja rahvapäraseid lugusid töödelda, on vähemuses.

Tõsi ta on. Samas "originaalsest" rahvalaulust mingit korralikku mürinat ikka välja imeda ei anna. Oort on vahest ka väga lahja ikka. Metsatöll võibolla päris originaalseid hällilaule ei laula aga ikkagi on lüürika vägagi "rahvalik". Niiet minu jaoks on ja jääb ta eesti folkmetali lipulaevaks :)

Varsti neil uue plaadi esitlus Tallinnas, loodan et nad miskit tsiribiribimmi ei keera :) Et hakkavad hällilaule laulma vms
eh
Paganarh
Shamaan

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 14:14 2. Nov 2004

kuule, palju sa meestelaule kuulnud yldse oled ja milliseid?

Raud-Ants on tõsist myrinat igasugu pärisrahvalauludest kah teinud. nemad tarvitavad põhiliselt kyll Põhja-Eesti naistelaule ja seetõttu on tulemus kohati taotluslikult veidi kummaline, aga enamasti väga mõjus.

aga seevastu on olemas selline kollektiiv nag Zetod, kes setu meestelauludest punki teeb. särtsu nii, et vähe pole. mõnda neist lauludest, mida nemad töötlevad, võib töötlusete kujul kuulata aadressilt http://www.liinatsuraq.ee (sealt on minu praeguse-tuju-lemmik Istõ ilma veere pääle).

kahju, et keegi põhjapoolsemaid meestelaule ei kasuta folk-metal'i tegemiseks. Sabal & Sarvedel Kulno võtab ka mõnda asja eest, aga need kah kõik võru-, setu- või mulgikeelsed.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

Re: Folkmuusika

PostitusPostitas hallsilm 14:46 5. Nov 2004

MeisterJaan kirjutas:Mida teie peate silmas folkmuusika all? Kas teie jaoks on folk Jäääär, VLÜ, Juhansonid, Urbid või tunnistate ainult metsatölli ja muud folk-metalit?

Siinkohal reklaamiksin ka veidike omaloomingut. Ma teen ühe tüdrukuga koos midagi folgilaadset. Vähemalt meie arust kõlab see natuke folgi moodi. Et siis kuulake ja öelge mis te arvate ; )
http://www.zone.ee/triinjaan

nhh. Mina pean folkmuusika all silmas pärimusmuusikat. Ehk siis muusikat, mida on antud pärimuse teel edasi ja ka selle muusika arranžeeringut, tingimusel, et ma ei liigita asja sönnikuks nagu zetod, laudaukse kääksutajad, eesti viimane eurolaul.

PS
Sönnikuks liigitamine on täiesti subjektiivne ja tuleneb isiklikust maitsest.
(soigumist ei kannata, laulus olgu väge)

PPS
Sinu muusikast ei arva ma midagi. Niigi vaenlasi palju :)

PPPS
Tydruku lauldud lugu pani täitsa kuulama...mm..aga...eriti sellepärast eelistaksin paremat kitarristi. :)
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 14:51 5. Nov 2004

Paganarh kirjutas:Oort on vahest ka väga lahja ikka. Metsatöll võibolla päris originaalseid hällilaule ei laula aga ikkagi on lüürika vägagi "rahvalik". Niiet minu jaoks on ja jääb ta eesti folkmetali lipulaevaks :)

Minu meelest teeb oort folkrock í mitte -metalit. Nad ei saagi myristada :P
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

Re: Folkmuusika

PostitusPostitas turmakoll 14:57 5. Nov 2004

hallsilm kirjutas:Sönnikuks liigitamine on täiesti subjektiivne ja tuleneb isiklikust maitsest.

s*tt on s*tt, maitse palju tahad
Ilmaruumi tühjus on lõputu ja inimesele antud võimalus täita see oma nägemustega.
turmakoll
Loitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas teknoloog 13:37 15. Nov 2004

väga tore folkmuusika kõlab Goran Bregovici esituses ;)
("Black cat white cat" või "Undergrounds")

Ja rootslaste ( :? ) Väsen Gront (või oli see Vasen Grönt :P )
Minu reliikvia on labasus
teknoloog
Valguse kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 15:37 15. Nov 2004

Varulven kirjutas:annan veel teada, et oleks öeldud ja seetõttu mitte teadaandmisvõlga jällegi, et 11.detsembril laupäeval on rock cafe's (sossiklubi ruumides või juuresolevates ruumides) metsatöllu uue plaadi "Hiiekoda" esitlus. Metsatöll jätkab ikka oma vana muusikateed ja endiselt ei ole me muutunud "rahvamuusikatöötlusprojektiks" milliseks iganes, kõik on ikka oma lood ja omas võtmes. Natukese rohkem infot kontserdi kohta leiate http://www.metsatoll.ee aadressilt.

yhtlasi selgub ylalolevast tekstist, miks on selle postitamine siia ysna kohatu (tegu on parimal juhul mytoloogiaga, folkloori või rahva/folkmuusikaga on asjal vähe pistmist).

aga esitlusel võib hea õnnega ka rokkivaid või punkivaid rahvalaule kuulda, mida ei esita Metsatöll, vaid keegi muu.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 21:08 21. Nov 2004

ohpuu kirjutas:
Varulven kirjutas:annan veel teada, et oleks öeldud ja seetõttu mitte teadaandmisvõlga jällegi, et 11.detsembril laupäeval on rock cafe's (sossiklubi ruumides või juuresolevates ruumides) metsatöllu uue plaadi "Hiiekoda" esitlus. Metsatöll jätkab ikka oma vana muusikateed ja endiselt ei ole me muutunud "rahvamuusikatöötlusprojektiks" milliseks iganes, kõik on ikka oma lood ja omas võtmes. Natukese rohkem infot kontserdi kohta leiate http://www.metsatoll.ee aadressilt.

yhtlasi selgub ylalolevast tekstist, miks on selle postitamine siia ysna kohatu (tegu on parimal juhul mytoloogiaga, folkloori või rahva/folkmuusikaga on asjal vähe pistmist).

aga esitlusel võib hea õnnega ka rokkivaid või punkivaid rahvalaule kuulda, mida ei esita Metsatöll, vaid keegi muu.

hehe. Mis ta siis on? Fantasymuusika vöi
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Imrahil 22:27 21. Nov 2004

metsatöll on ikka folkmetal ! väga hea bänd minu arust
"...You will have horses of the fairy breed
You will have hounds that can outrun the wind
A hundred chiefs shall follow you in war
A hundred maidens sing thee to sleep..."
VG LARP Klubi
Imrahil
Haldjate õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ulmeguru 2:27 22. Nov 2004

Meeldivad paljud asjad, mis siia teema alla kuuluma peaksid... samas sel Viljandi Festivalil ei käi ma põhimõtteliselt, sest sealne publik oma pussakluses on mulle absoluutselt vastuvõetamatu... jah, seal käib ka toredaid inimesi ja minu toredaid tuttavaid ja lähedasi... aga üldiselt, brrrrrrrrrr!!!

Ma ei hakka siin rääkima ilmselgetest asjadest nagu neofolk, dark folk, apocalyptic folk jne. Ei räägi ka sellistest bändidest nagu Corvus Corax, Tanzwut, Garmarna, In Extremo, Hekate, Ataraxia jne., mis kõik on oma väärikal kohal meie koduses plaadikogus.

Räägiks hoopis kodumaistest asjadest, mis mul selle teemaga seostuvad...

Oort, mis kassetil oli väga hea, aga livena (2 korda supika päevadel) mõjus ikka sellise tüütu ja viletsa progena, ehk kitarrivingutamisena.

Vägilased on tore kuulata, aga ma ise seda vist kuigi sageli ei kuulaks... kui mängib siis meeldib.

Tegelikult meeldib mulle kõikse enam selline folkmuusika, mida tegi Urmas Alender kitarriga... sest arvan, et folkmuusika pole ainult miski kõõrutamine/soigumine/joigumine.

Ning muidugi Hõim!!!
Alles saad millegagi tegelema hakata, kui juba mõni pajatab sulle niisugust lora, et käed langevad iseenesest rüppe.
-- Sever Gansovski «Vincent van Gogh»

http://ulmeguru.blogspot.com/
http://ulmeseosed.blogspot.com/
http://tumetund.blogspot.com/
Ulmeguru
Manatark

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 16:16 22. Nov 2004

Hõim!!! muidugi! kust võiks saada mõnda Hõimu konservi?

hallsilm kirjutas:hehe. Mis ta siis on? Fantasymuusika vöi

rahvusromantiline metal. täiega. või marurahvuslik metal. ja selle poolest huvitav. aga siiski neil on väga vähe yhist folgiga ykskõik kas Urmas Alendri, Bob Dylani, Garmarna või Oordi-Vägilaste mõttes.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas hallsilm 18:18 22. Nov 2004

ohpuu kirjutas:Hõim!!! muidugi! kust võiks saada mõnda Hõimu konservi?

hallsilm kirjutas:hehe. Mis ta siis on? Fantasymuusika vöi

rahvusromantiline metal. täiega. või marurahvuslik metal. ja selle poolest huvitav. aga siiski neil on väga vähe yhist folgiga ykskõik kas Urmas Alendri, Bob Dylani, Garmarna või Oordi-Vägilaste mõttes.

Hehe. Aga siis võib ju kõik need vägilaste raffusliku ärkamisaja laulukesed ja pooled setude lauludest, ja murde raffuslikud mingid usulaulud ka raffusromantika alla saata :). Sest varasest regilaulust on nad ikka väga kaugel :)
hallsilm
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Telc 18:59 22. Nov 2004

hallsilm kirjutas:Hehe. Aga siis võib ju kõik need vägilaste raffusliku ärkamisaja laulukesed ja pooled setude lauludest, ja murde raffuslikud mingid usulaulud ka raffusromantika alla saata :). Sest varasest regilaulust on nad ikka väga kaugel :)

Lähemal kui suisa metall siiski. Tölli (maru)rahvusliku sisuga tekstidest jääb tiba napiks, et nende lood folkmuusikaks liigituks. Tegelikult, kunagi saab näha, ons need lood ajaproovile vastu pidanud :)
hik
Telc
Haldjate sõber

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ulmeguru 3:35 24. Nov 2004

ohpuu kirjutas:Hõim!!! muidugi! kust võiks saada mõnda Hõimu konservi?

On olemas Rein Rannapi nelikalbum «Varased laulud» ... vaat selle karbi kolmanda plaadi esimesed viis lugu on ansambli «Hõim» esituses ... Läbi murede, Raamat prantsuse sõjast, Karjase pühapäev, Kari koju, Orjalaul.

Kuidas Sa neid konservina minu käest saaks? See küsimus läheb vastuollu foorumi reeglitega. Kui Sa ligemalt ei saa, siis võta mu'ga privas ühendust ... meretagune stuudio teeb ära. ;)
Alles saad millegagi tegelema hakata, kui juba mõni pajatab sulle niisugust lora, et käed langevad iseenesest rüppe.
-- Sever Gansovski «Vincent van Gogh»

http://ulmeguru.blogspot.com/
http://ulmeseosed.blogspot.com/
http://tumetund.blogspot.com/
Ulmeguru
Manatark

EelmineJärgmine

Mine Folkloor ja mütoloogia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll