Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni


Folkmuusika

Arutlused rahvapärimuse üle

Moderaatorid: surra, Irve, ohpuu, teknoloog

Folkmuusika

PostitusPostitas MeisterJaan 20:39 26. Okt 2004

Mida teie peate silmas folkmuusika all? Kas teie jaoks on folk Jäääär, VLÜ, Juhansonid, Urbid või tunnistate ainult metsatölli ja muud folk-metalit?

Siinkohal reklaamiksin ka veidike omaloomingut. Ma teen ühe tüdrukuga koos midagi folgilaadset. Vähemalt meie arust kõlab see natuke folgi moodi. Et siis kuulake ja öelge mis te arvate ; )
http://www.zone.ee/triinjaan
MeisterJaan
Vandersell
 
Postitusi: 8

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Taliesin 21:21 26. Okt 2004

Huvitav. Tõesti huvitav. :7:

Aga seda, mida mina folgi all tunnistan, ma ei tea. Ma ei kipu eriti muusikat lahterdama, sest ma ei pea seda vajalikuks.
Kui on hea muusika, siis kellele see lahterdamine korda läheb?
Sama lugu kehvemapoolse muusikaga.
suurte autodega veetakse surma /päev on tuhm/ kivi on hall /elekter ei anna armastust/ -fs-
Taliesin
Tuleloitsija
 
Postitusi: 784
Asukoht: Grenoble

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tinz 22:05 26. Okt 2004

valik on huvitav. Et kas VLÜ, Jäääär, Juhanson ja Urbid või siis hoopis folk-metal ja Metsatöll.

Kuidas sulle nüüd selgeks teha, et nende kahe variandi vahele ja ümberringi jääb suur, segane ja kaardistamata ala ning et nimetatud asjanduste näol on tegemist pigem oaasidega keset folgikõrbet, so. et need nagu polegi folk, vähemalt IMHO. Noh, VLÜ ehk servapidi on. Kui nüüd võtta sedapidi, et folkmuusika on rahvamuusika ja kõik muu taoline puder on pärimusmuusika. Nii nagu seda mõistetakse Viljandi Pärimusmuusika Festivalil. Ehkki see puder on sageli päris maitsev. Mulle lihtsalt tegi pakutud jaotus nalja.
Tinz
mõtlev Pagas
 
Postitusi: 369

PostitusPostitas MeisterJaan 22:32 26. Okt 2004

Tinz kirjutas:valik on huvitav. Et kas VLÜ, Jäääär, Juhanson ja Urbid või siis hoopis folk-metal ja Metsatöll.

Kuidas sulle nüüd selgeks teha, et nende kahe variandi vahele ja ümberringi jääb suur, segane ja kaardistamata ala ning et nimetatud asjanduste näol on tegemist pigem oaasidega keset folgikõrbet, so. et need nagu polegi folk, vähemalt IMHO. Noh, VLÜ ehk servapidi on. Kui nüüd võtta sedapidi, et folkmuusika on rahvamuusika ja kõik muu taoline puder on pärimusmuusika. Nii nagu seda mõistetakse Viljandi Pärimusmuusika Festivalil. Ehkki see puder on sageli päris maitsev. Mulle lihtsalt tegi pakutud jaotus nalja.

Noh, seda jaotust ma väga tõsiselt ei mõelnudki, tõin mõned variandid. Minu jaoks on folk see ,mis tuleb inimesel südamest ja on tehtud nii nagu endale lahe tundub. Näide: muusikakoolis õpetatakse inimesi nö "õigesti laulma" ,aga folk on see kui igaüks laulab nii nagu talle hea tundub.
MeisterJaan
Vandersell
 
Postitusi: 8

Kasutaja avatar

PostitusPostitas inwe 22:52 26. Okt 2004

ei, kui näiteks mina laulan nii nagu mulle hea tundub, siis ei ole see isegi mitte muusika...
folk iseenesest tähendab ju rahvamuusikat, nii et kõige laiemas laastus oleks igasugune muusika ju teoreetiliselt folk. aga minu jaoks on see siiski miski, mis on mõjutusi saanud vanade hääde aegade muusikast...
aga liigitamist ei tasuks jah liiga tõsiselt võtta, alati jääb lõpuks ainult kaks kategooriat: Muusika, Mis Meeldib ja Muusika, Mis Ei Meeldi
;)
inwe
Valguse hoidja
 
Postitusi: 296
Asukoht: suures rohelaanes

Kasutaja avatar

PostitusPostitas riion1 10:30 27. Okt 2004

Kuulasin ja kuulasin ja minu hinnang: Kuulatav.
riion1
Haldjate sõber
 
Postitusi: 329
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Kirves 22:49 27. Okt 2004

Minu jaoks on folk ka Dagö. Küll selline popilikum folk, aga siiki folk.
Kirves
Ruunitundja
 
Postitusi: 449

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Vamos 9:22 28. Okt 2004

nojah. eesti puhul on muidugi peamiseks folgi m22ratluseks kyyndimatu viiulik22ksutamine ja 'hingestatud' soigumine. kahjuks.

samas kui asja laiemalt v6tta on tegelikult olemas t2iesti adekvaatseid vokaal/instrumentaal ansambleid, kelle t88tlused on v2gagi nauditavad.

ntx kasv6i Haydamaki ukrainast kes viljeleb kaunist folk/ska/punki ja veel m6ned nimed.
k6igi nende puhul on aga peamiseks jooneks p2rimusliku muusika elementide kasutamine oma loomingus, mitte 'purkisittumine' vana kommet j2rgida pyydes.

ja pealegi. mis on seal vahet, kas tegu on folgi, hevi, hiphopi v millegaiganes. kui asi meeldib siis meeldib ja bien! milleks ennast v teisi m22ratleda ja piiritleda mingite suht meelevaldsete jaotuste alusel.

rahu! s6na!
in heaven everything is fine
Vamos
prof.Pornograaf
 
Postitusi: 637
Asukoht: Tartu

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 14:45 28. Okt 2004

Vamos kirjutas:nojah. eesti puhul on muidugi peamiseks folgi m22ratluseks kyyndimatu viiulik22ksutamine ja 'hingestatud' soigumine. kahjuks.


oota. 'hingestatud' soigumisega tegeleb vist Meelika. aga kesse kyyndimatult viiulit kääksutab? kah Meelika? aga ta seda lava pealt enamasti ei tee, vahel harva tantsuklubis. 'hingestatud' soigumiseks võib ääri-veeri veel liigitada igasugu vaimulike rahvalaulude laulmise, nt Triskele või muud vähem nimekad koosseisud (Tartu Lasteteater laulis neid tõesti kirega kunagi möödunud aastasaja 80.–90. aastate vahetuse paiku, sellest on ka paar kassetti jäänud. neil oli ka Anne Tyrnpu.)

aga:

:arrow: Marju Varblane mängis viiulil Tegelaste Toa verandal kord yhel folgiööl, mis juba hommikuks oli jõudnud saada, nii hästi "Targa rehealust", et oleks olnud tema solvamine, kui ma labajalga tantsinud poleks. teine väga hea viiulimängija, keda ma tean, on Kersti Salujõe, mõnede arvates kõige parem isegi. Lõuna-Eestis vähemalt. aga et ta õpetab praegu lastele yhiskonnaõpetust, nii et teda kuuleb harva.

:arrow: kuula vahelduseks vana Hellero plaati või Väikese Hellero plaati või kas või Sinimaniseelet või Liinatsurasid, see koolkond on igasugu 'hingestatud' soigumisest suht vaba.

kui nyyd yldisemalt vaadata, siis võib kasutatakse sedasorti muusika nimetamiseks sõnu rahvamuusika, pärimusmuusika (eestikeelsemad), etnomuusika ja folkmuusika (ingliskeelsemad) pluss igasugu ingliskeelsed hybriidid, kus etno- või folk- kombineeritakse mõne õhtumaise popmuusika voolu nimega (džäss, rokk, metal ja maeiteamiskõikveel; Garmarna ytleb ennast olevat etnofutu-muusika viljeleja).

mida nyyd folkmuusika all silmas peetakse, võib tähendada igasuguseid asju.

:arrow: näiteks seda, mida kuulavad folkarid, teatav subkultuur. ja nemad kuulavad kõiksugu asju. võivad ka Dagöt ja Johansone kuulata. ja yldse kipub igasugu inimestel olema igasugu erinevaid plaate. kodumaiste ja islandi ning Gröönimaa ja Karjala arhiivilindistuste kogumike ja saateta lapi joiu plaatide kõrval on nii või naa Hedningarna, Garmarna, Jat-Ha (Yat-Kha), Wimme, Ilgi ja arvatavasti ka Folkmilli, VLÜ, Pantokratori, Dagö ja Johansonide plaate.

:arrow: teine võimalus on folkmuusikat käsitada lähtuvalt selle sõna tähendusest popmuusika vooluna, mida esindab Bob Dylan. vene traditsioonis on sama asi autorilaul, Bulat Okudžava ja muud sellised. meil Johansonid, miks mitte ka Dagö. ja ei suurt midagi muud.
ohpuu
Saladuste kaitsja
 
Postitusi: 3001
Asukoht: Balti jaam

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Enwing 16:01 28. Okt 2004

Mina pean folkmuusikaks eelkõige erinevate rahvaste pärimusega seotud muusikat. Sellist, mida on juba sajandeid kusagil taluõuel kas siis regivärsina või runodena edasi antud.

Ja olgu ka siinkohal ära mainitud minu lemmikuim pärimusmuusikat viljelev kollektiiv, Oort (kelle laul "Saaremaa põlemine" olla muide pärit nii varasest ajast kui Kaali meteoriidi kukkumisest..)
Hakkame parem laulma!
Enwing
Meister
 
Postitusi: 123
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Yrgnaine 21:33 29. Okt 2004

Ei oska eriti liigitada muusika stiile, kuid ütleks selle kohta küll folk vmt. trance see igatahes pole :roll:
Lood ise on....hmm... omapärased :)
Nagu vanasõna ütleb : Harjutamine teeb meistriks...
Kõik naised on loomult inglid.
Kui neil tiivad murda, istuvad nad luua selga...
Yrgnaine
Nati Kõvem Võlur
 
Postitusi: 1319
Asukoht: Tartumaa

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Tauron 23:23 31. Okt 2004

Corvus Corax ja In Extremo kasutavad vanu rahvalaule, vaimulikke jms. Esimene teeb rohkem sellist keskaegset asja, viimane segab rohkem rokiga, aga mõlemad kajavad päris hästi.
Death is light as a feather, duty is heavier than a mountain.
Tauron
Valguse kaitsja
 
Postitusi: 245
Asukoht: Paldiski

PostitusPostitas Paganarh 23:52 31. Okt 2004

Metsatöll ja Oort on eestimaises muusikailmas lemmiktegelased kes ajavad folgitemaatikat ja kes mulle ka tõsiselt meeldivad.
Muud sarnased asjad oleks Soome kollektiiv Korpiklaani ning Finntroll, lätlased Skyforger, venelaste Temnozor, sakslastel eelpoolmainitud In Extremo ja Corvus Corax, norrakate Storm... jnejne
Kõiki neid bände iseloomustab see et nad on võtnud oma riigile omase folkloormuusika ning pannud selle natuke teise vormi, säilitades samas selle originaalsuse ja ürgsuse.

Ma olen sedasorti inimene kellele päris "puhas" folk eriti ei meeldi, väga tühi ja igav on pahatihti aga Viljandi folgil olen kindel iga-aastane külaline ja olen ka edaspidi :)

Jääääri, Juhansone ja Dagösid ma folgiks ei pea. Vara veel, ootaks paarsada aastat :D
eh
Paganarh
Shamaan
 
Postitusi: 1599
Asukoht: orbiidil

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Siegfried 9:25 1. Nov 2004

Viljandi folgil pole veel käinud. See aasta küll sõbrad kutsusid kaasa aga ei tea miks ei läind. Seda viga annab tulevikus kindlasti parandada.

Endale meeldib rohkem folk metall, puhast rahvaliku muusikat rahvalikel pillidel eriti ei kuula. Kuigi ega sellel midagi jubedat viga ei ole.
Siegfried
Haldjate sõber
 
Postitusi: 311
Asukoht: Tallinn

PostitusPostitas Sull 8:08 2. Nov 2004

Rahvamuusika on minu jaoks ennekõike selline asi mida saab kaasa laulda. In Extremo, Storm, Metsatöll, Finntroll jt. on küll head bändid kuid neid ei anna just eriti kaasa laulda. Üksikud lood ehk.
VLÜ, Untsakad, Folkmill jms. on head, sest seal ei mängi instrumendid ülearu suurt rolli ja pealegist nende jaoks pole ka stepslit vaja.
Vot nii.
Sull
Tõeotsija
 
Postitusi: 175

Järgmine

Mine Folkloor ja mütoloogia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist


cron
© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.6