Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Päkapikud

Arutlused rahvapärimuse üle

Moderaatorid: surra, Irve, ohpuu, teknoloog

Kes on päkapikk?

julmad sõdalased
12
6%
ahned kaevurid
26
14%
eelnevad koos
79
42%
väikest kasvu rahulikud olevused
27
15%
punaste mütsidega mehikesed,kes toovad kommi
42
23%

Hääli kokku : 186

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Olorin 0:21 22. Veebr 2005

Oh kui hea, et yks sõnum ka tuli mis teema kohane on.
No tõesti, Draupnirist võiks uue teema teha Skandinaavia jumalatest rääkimata.

Minu jaoks on ka päkapikud evolutsiooni läbi teinud, halvemuse poole. Algselt olid sellised pisikesed head kommitoojad, siis Tolkieni järgi sõjakad jõmmid ja hiljem saagade järgi pisikesed paharetid.

kas see ei peaks vastupidi olema? Ikka kõigepealt saagad, siis Tolkiin ja siis kommitoojad
Olorin
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 12:27 22. Veebr 2005

Olorin kirjutas:No tõesti, Draupnirist võiks uue teema teha Skandinaavia jumalatest rääkimata.

tehtud. Draupnir & jumalad kolisivad muinaspõhja jutunurka.
ohpuu
Saladuste kaitsja

PostitusPostitas Irreal 17:32 22. Veebr 2005

See on minu isikliku suhtumise evolutsioon. Pisut veider jah, et päkapike tegelikule evolutsioonile risti vastupidi.
Irreal
Asjatundja

PostitusPostitas osius 15:36 23. Veebr 2005

MInu jaoks olid päkad kommitoojad kuni lotri esimes filmini (mitte et ma oleks seda jama uskund et nad meile kommi toovad)sis ma sai teada et nad võivad olla ka teised olevused kui aint kommi toojad
seen it all done it all, can`t remember most of it.
osius
Seikleja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Olorin 0:40 24. Veebr 2005

Siinkohal peaks jällegi tõlkija peale pahane olema, kui ta ikka ei oleks dwarfi päkapikuks tõlkinud, siis seda teemat ka poleks ja päkapikk oleks jäänud igavesti kommitoojaks. Palju segadust oleks väikestel lastel ära jäänud.
Või ka mitte? Oleks hea, kui mõni vanema põlvkonna D&D mängija võiks siinkohal öelda, mis oli tema jaoks dwarfi vaste(enne lotr-i lugemist muidugi)
Olorin
Arhimaag

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Die 3:11 24. Veebr 2005

DD suhtes ei oska vastata, kuna mängima hakkasin kaua aega peale SI lugemist. Aga kommitoojad pole dwarfid minu jaoks kunagi olnud. Seos pigem haldjatega (unustage nüüd ära papa Tolkien ja mõelge keltidele, Austriale vms) ning üldjuhul on nad ikka olnud sellised vähemat kasvu mäe/koopa/kaevandusevaimud, üpris eraklikud, üpris inimlikud, natuke pahurad, natuke lapselikud, kiuslikud, kui neile miski ei meeldi, ja tänulikud abilised, kui neile meelepärane ollakse. Päka pikkusega pole nende kasvul minu kujutluses igatahes pistmist, pigem on dwarfid ikka nii lapsekasvu, ning meessoost. Ja ka parajad pillerkaaritajad - eriti see mägede-koobaste rahvas. Armastavad hästi süüa-juua ning on osavad käsitöölised. Vahel tassivad mõne inimlapse endale, vahel panevad lausa täiskasvanu tuuri ja lasevad tal enestega lõbutseda, siis jälle vajab mõni ontlik dwarfiemand inimesest ämmaemanda abi sünnitusel. Sõjakad ei ole, kuigi ennast kaitsevad. Habemed ei ole tingimata vajalikud, ja igatahes ei ole need valged.
Kui oled kaelani sitas, ära pead longu lase (Saksa vanasõna)
Die
Lohede õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Sakker Hard 20:44 26. Mär 2005

Päkapikud an pärit põhjala mütoloogiast. Seal on nad musthaldjad, kes tegelesit sepatööga ja muu säärasega.
"You'll bend to my will - with or without your precious sanity!"
Sakker Hard
Asjatundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 12:56 27. Mär 2005

Olorin kirjutas:Siinkohal peaks jällegi tõlkija peale pahane olema, kui ta ikka ei oleks dwarfi päkapikuks tõlkinud, siis seda teemat ka poleks ja päkapikk oleks jäänud igavesti kommitoojaks. Palju segadust oleks väikestel lastel ära jäänud.

No ja milleks sina siis oleksid dwarfi tõlkinud? Pöialpoisiks või? :rolle:
Eks ole siinmail seda perverssust kah tehtud.
LotR ei olnud maailma esimene raamat. Päkapikud olid juba Kääbikus.

Sakker Hard kirjutas:Päkapikud an pärit põhjala mütoloogiast. Seal on nad musthaldjad, kes tegelesit sepatööga ja muu säärasega.

oHpuu, ae!
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 13:08 27. Mär 2005

tribulant kirjutas:oHpuu, ae!

eh, ma lootsin nagu rohkem sinu peale :cry:
Aethralis? keski muu?
ohpuu
Saladuste kaitsja

PostitusPostitas Pingviin 20:32 26. Apr 2005

mulle need ameerikamaa kommitojad ei meeldi ja ma kahtlustan, et meie komitoojad on ka sealt ahvitud. küllap enne kui elfid/päkapikud siiamaile jõudsid käisid keskid muu vahvad elukad jõulu ajal maiustusi toomas.
üldiselt on mu meelest päkapikud väiksemat kasvu tegelased, kes oskavad kirkaga kaevandada, igasuguste tööriistadega, mille nime ma ei tea, kauneid esemeid valmistada ja kirvestega lisaks puudele ka neid tüütavaid tüüpe maha võtta. tutimütsi nad ka koguaeg ei kanna, kui siis käreda talvega ja siis pole need ka ainult punased. tegelikult üldse, miks peaks tahtma üks päkapikk kanda punaseid riideid? kujutan neid pigem tagasihoidlikes maalähedastes toonides rõivastes.

ja haldjad jagunevad mu jaoks suurteks (välimuselt siis midagi Tolkieni haldjate sarnast, iseloomult ma neid kõiki heaks ja targaks ei pea, sest mõni peab neil ikka kuri või veidi vähem tark ka olema, muidu headel ja tarkadel pole kedagi taga rääkida =P) ja väikesteks ehk pixideks, kellel on läbipaistvad päikese käes sillerdavad tiivad. ameerikamaa veidrikud ei kuulu kummagi alla, järelikult pole neid minu jaoks olemas.
unustasin ära...
Pingviin
Tõeotsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 1:59 27. Apr 2005

Uitmõtted:

* Majahaldjale olen ise piima jms jätnud. (Lonks veini, näiteks.)
* Siis on veel pöialpoisid. Need on sellised hästi pisikesed. Olen näinud. Kykib oksa peal, vidistab midagi ja lendab minema. Linnud sellised.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Marduk 9:18 27. Apr 2005

Kas "Röövlitütar Ronja" raamatus mainitud hallvanakesed või mäealused (olid vist sellised tegelased seal) võiksid kokku langeda nö Tolkieni päkapikudega? Ehk siis ta laenas põhjamaade mütoloogiast need tegelased, muutis neid natuke ja kasutas oma raamatu kirjutamisel?
Maksa on hea vasardada kilekotis, siis jääb köök puhtaks!
Marduk
Rändlaulik

Kasutaja avatar

PostitusPostitas tribulant 10:49 27. Apr 2005

Hallvanakesed on hoopis midagi muud.
Kui leidub mõni rootslane (oHpuu, ae?), las kommenteerib täpsemalt, aga minu arust sarnanevad need pigem meie maa-alustele või mingitele hallategelastele - lastekirjandusestatult muidugi.
tribulant
Nati Kõvem Võlur

Kasutaja avatar

PostitusPostitas ohpuu 12:19 28. Apr 2005

mäealused on arvatavasti jah eesti maa-aluste ja saksa kooboldite taolised tegelased. need näevad koledad välja, on kyyrakad ja võivad midagi kaevandada. maalistõbi on nahahaigus, seega võib nende nahk ka maalistõvest hall olla. (ilmselt on maalistõbi muu hulgas ka akne, vaadake Juštšenko nägu pärast myrgitamist. siit ka teooria, et tegelikult olid selle taga maa-alused, kellega Juštšenkol mõni kana kitkuda oli. Ukraina kaevurid ja suuremad kaevanduspiirkonnad toetasid ju Janukovitšit, kaevurid tulid lausa oma siniste rongide kaupa Kiievisse oranžidele vastu astuma. mõeldagu selle peale.)

hallvanakesed? hallideks, allideks, alijateks on kutsutud eesti keeles ka haldjaid, äkki tõlkija on võtt neid niimoodi tõlkida? haldjad või ka muud olevused, kes pole inimesed pole, võivad võtta hallide vanameeste kuju. või siis siniste või roheliste vanameeste kuju. sinine või siniste riietega on näiteks Sinialliku Tölp (Saula bussipeatus Talinast Tartu maanteed pidi välja, vasakul pool teed parkimisplats, sealt edasi mööda teed, seal metsas võib teda näha), rohelistes riietes on nähtud metshaldjat, halli vanamehena võib peale Ülemiste vanakese ka suvaline suurem või väiksem jumal inkognito ilmuda (Peko nyyd vast mitte, kardan, aga Tõnn ehk kyll). kuigi haldjaid on ka säravvalgete riiete järgi ära tuntud. nojah.

peale selle on ka halltõbi (enamasti malaaria, sellest oli mujal juttu), need hallid võivad tulla Lapimaalt, jättes oma keha sinna. et haigusest lahti saada, võib saata kellegi hallide hingetuid kehi Lapimaale ymber lykkama.

"Röövlitütar Ronja" teksti ei mäleta ega tunne, pole ka käepärast. tuleks vaadata, mis sõnu originaalis tarvitatud on. niikuinii on autor mingit kohalikku mytoloogiat tarvitanud, aga tal on yldiselt ju kombeks rakendada palju kujutlusvõimet. skandinaavia uusaegsema rahvausu koha pealt on minu teadmised ka väga nõrgad, kui just asjale Lapimaa või Soome poolt ei läheneta.
ohpuu
Saladuste kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Telc 23:00 15. Mai 2005

Kaasaja loodusteadustele tundmatud olevused "Ronjas":
Tötskääbused, mardused, hallvanakesed, maa-alused. Põgusate kirjelduste järgi on maa-alused neist pigem suurimad (või siis mardused?)
Tötskääbused ja hallvanakesed on mõlemad tugevalt allameetrirahvas.
hik
Telc
Haldjate sõber

EelmineJärgmine

Mine Folkloor ja mütoloogia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll