Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni


Tänapäeval Vampiir????

Arutlused rahvapärimuse üle

Moderaatorid: surra, Irve, ohpuu, teknoloog

Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Bethany 23:35 29. Veebr 2012

Kas tänapäeval on ka vampiirid olemas?
Kas see inimene kes sooviks maitsta kellegi teise inimese verd teeb temast vampiiri vöi muu sellise olendi ? Vöi mis teeb inimesest tänapäeva vampiiri?
Bethany
Turist
 
Postitusi: 1

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Dani 23:56 29. Veebr 2012

Vampiire pole olemas. See on selline väljamõeldis nagu ka libahundid ja võlurid ja muud säärased asjad.
Teiste inimeste vere maitsmine ei muuda kedagi vampiiriks, sest vampiire pole olemas.

Can't tell if...
Vox clamantis in deserto...
Dani
Haldjate sõber
 
Postitusi: 305
Asukoht: Tartu

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Irve 2:04 1. Mär 2012

Küll aga on internet täis lõbusaid lugusid jobudest, kes seda on proovinud.

Üldiselt arvati, et vampiirilegend on tulnud marutõbistest inimestest, kel tekibki ajukahjustuse abil vastumeelsus valguse ja toidu suhtes ja ilmselt siis ka mingi lisa-agressiivsus. Miks mitte ka vastumeelsus tugevate lõhnade suhtes, mis küüslaugu ausse tõstab?

Keegi kes teab või lugeda viitsib võib mu ümber lükata: sest on kõvasti aega möödas, kui seda spekulatsiooni lugesin.
Irve
paranoik
 
Postitusi: 6659
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Jux 11:26 1. Mär 2012

Meenub jälle South Parki osa vampiiridest ... väga hea huumor.

Steven: That does it! You are grounded for two weeks, you got that?!
Butters: You can't ground me! For I am neither living nor dead! How can thy ground that which is... ungroundable. [smiles knowingly. His parents are perplexed]

:lol:
Jux
Valguse hoidja
 
Postitusi: 299
Asukoht: Viimsi

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas mart 18:01 2. Mär 2012

Bethany kirjutas:Kas tänapäeval on ka vampiirid olemas?
Kas see inimene kes sooviks maitsta kellegi teise inimese verd teeb temast vampiiri vöi muu sellise olendi ? Vöi mis teeb inimesest tänapäeva vampiiri?


Hea küsimus :)

Sellele küsimusele võib läheneda etümoloogiliselt. Enim tõenäose teooria kohaselt tuleb sõna turki keeklonna sõnast mis tähendab seal nõida. Ajaloos on üsna paljude nõidade kohta õeldud vampiir.

Nii et kuigi tänapäeval vampiir seondub enamasti millegi imemisega, pole see sugugi alati nii olnud.

Ja mitte ainult vere, nt. energiavampiir. Väga tänapäevane sort, muideks. (Võin selle kohta soovitada head juttu “The Girl with the Hungry Eyes”. Fritz Leiber.)

Samas on ajaloos olnud mitmeid üliolendeid, kes on tegelenud vere ja igasugu muude asjade imemisega ja keda pole kutsutud vampiirideks. Edimmud, Lamia, stirged, revenandid… (Võta monster manual lahti)

Vampiiride ja muude üleloomuliku võimetega olendite (nagu libahundid, nõiad, deemonid) defineerimispiirid on väga hägused. Samas leiab täiesti tavalisi, üleloomulike võimeteta vampiire vereimejaliste sugukonnast. Desmodontinae, vampiirnahkhiired.

Olukord on üsna segane. Vampiiri defineerimine on seisukoha võtmise küsimus. Pole ühtegu päris kindlat omadust, mis defineeriks vampiiri vaid on omaduste hulk, millest ühe või mitme omamisel võib saada nimetuse vampiir.

Tänapäeva arhetüüpvampiir on härrasvampiir (vastandub zombivampiirile), Selle vermisid John Polidori ja hiljem loomulikult Bram Stoker. Dracula on muude asjade hulgas ka kujumuutja ja silkab hundina ringi. Vahe libahundiga on olematusele lähedane.

Hilisem suur vampiirikontseptsiooni poleerija on Anne Rice, oma Lestat de Lioncourtiga, kes on väga peen vereimeja.

Anne on jälle mõjutanud rollimängufirmat nimega White Wolf, kes tegid mängu Vampire: the Masquerade. Poleerimisaste läks seal väga kõrgeks, sest mäng nõudis selgeid definitsioone.

Enamus tänapäeva vampiirikontsetsioone on selles tuules. Mitmed teosed teevad White Wolfi omadest detailseid koopiaid. Näiteks White Wolf ja filmiseeria Underworld käisid selle pärast kohtus.
mart
Dominus Monstrorum
 
Postitusi: 1001
Asukoht: Tallinn

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas paadikapten 13:04 4. Apr 2012

Bethany kirjutas:Kas tänapäeval on ka vampiirid olemas?
Kas see inimene kes sooviks maitsta kellegi teise inimese verd teeb temast vampiiri vöi muu sellise olendi ? Vöi mis teeb inimesest tänapäeva vampiiri?


Unistada võib. Vahest aga on mõnusam oma mõtted mingi loona kirja panna - proovi seda varianti. Võid üllatuda nähes, mida kõike su fantaasia sisaldab :) Võibolla saad siis enda lemmikvampiiridest selgema pildi.
paadikapten
Loitsija
 
Postitusi: 673
Asukoht: Tartu

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Abyraat 22:57 4. Apr 2012

Enne vastamist oleks vajalik vampiiri defineerimine. Standardis nimetatakse vampiiriks olendit, kes toitub kellegi teise elujõust. Ehk siis on tegu on teatud tüüpi parasitismiga.

Ma ei tea millist tüüpi vampiire sa hetkel silmas pead, sest tõlgendusi on mitmeid.
Näiteks:
Vampiirid, kui inimesed, kes joovad teiste verd - teatavat tüüpi fetišistlik kalduvus.
Vampiirid, kui inimesed, kes toituvad teiste elujõust - väga levinud teema esoteeriliste subkultuuride maailmavaates.

Alljärgnevalt tooks enda definitsiooni:
Esiteks jälgime vampiiri stereotüüpset kuju ja oletame, et see kuju on inimese allegooriline tõlgendus vampiirist.
Allegooriat tuleks siinkohal vaadata kui inimese alateadvuse keelt, mis tõlgendab maailma omavahelistesse seoselistesse kompleks-struktuuridesse. Näiteks tuld võib alateadvus tõlgendada jõuallikana. Koera, lähedase sõbrana jne. Põhimõte on sama nagu unenägude tekkimisel.

Vampiiri stereotüübi üheks omaduseks on kihvad - seega me saame tõlgendada vampiiri kiskjana. Ründava poolena.
Sageli riietatud musta - tume toon esindab tugevat neeldumisspektrit. Tõlgendada saab seda endasse haarava, võtva jõuna.
Hävib päikesevalguse mõjul - tõlgedame seda loodusega vastuolus olemisega ehk määratusega välja suremisele. Ainuke võimalus säilitada elu on haarata see teistelt peremeesorganismilt.

Kõike seda arvesse võttes ma ütleks, et vampiir on alateadvuse esitatud kujutis teatud inimtüübist või tema omadustest. Jungilises kontseptsioonis tunneme sellist asja nagu psüühhiline energia. Teoreetiliselt saame seda energiat vähendada, kui viime vastuollu inimese "varju" ja "persona". Esimene siis ürgnne jõu allikas, teine on mask mida esitame ühiskonnale.
Nüüd kujuta näiteks ette, et lapsepõlveks me traumeerime kedagi niivõrd palju, et surume osa tema psüühikast lukku (varju). Traumad salvestuvad väga hästi närvisüsteemi ja kuna lõpuks tekib närviteede ümber kõhretaoline ollus, siis inimese psüühhika jääbki sel viisil suletuks. Plastilisus kaob ja kujuneb valmis isiksus.
Mida teeb selline traumeeritud inimene? Ta hakkab enda psüühilise energia puudujääke kompenseerima teiste arvelt. Napoleoni kompleks, nartsistlik isiksusehäire, psühhopaatsus jne. Mina näengi vampiiri, selliste inimtüüpide allegoorilise esitusviisina. Vahet pole, kas me näeme psüühilist energiat metafüüsilise või puht bioloogilise avaldumisvormine, see sõltub juba inimese maailmavaatest.

Teisalt, kui selline psüühikahäire on inimesel sees, siis see võib aktiviseerida fetišistliku tungi inimvere järele. Kui inimene enda seksuaalsust eitab, siis on suur tõenäosus, et antud häire võib avalduda lausa seksuaalses vormis. Ehk siis üks psüühhiline kompleks hakkab elama oma elu ja haarab enda alla teisi psüühikakomplekse. Aga allutada ta saab ainult neid, mis on juba varasemalt pisut kahjustatud või deformeerunud, näiteks mingi enese osa eitamisega.

Ok pmst pikk jutt sitt jutt, saan juba aru küll :P
Me oleme selleks, et talletada, me talletame selleks, et mäletada, me mäletame selleks, et kasvada, me kasvame selleks, et olla.
Abyraat
Vandersell
 
Postitusi: 9

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Bernard 0:24 5. Apr 2012

Austusega, Allan Bernard /55 632 698/

www.larp.ee
Bernard
Saladuste kaitsja
 
Postitusi: 2957
Asukoht: Tallinn, 55 632 698

Kasutaja avatar

Re: Tänapäeval Vampiir????

PostitusPostitas Irve 18:00 5. Apr 2012

Kes eelnevat piisava põhjalikkusega ei lugenud, soovin välja tuua teose kulminatsiooni:
Traumad salvestuvad väga hästi närvisüsteemi ja kuna lõpuks tekib närviteede ümber kõhretaoline ollus, siis inimese psüühhika jääbki sel viisil suletuks. Plastilisus kaob ja kujuneb valmis isiksus.
Irve
paranoik
 
Postitusi: 6659
Asukoht: Tallinn


Mine Folkloor ja mütoloogia

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline


cron
© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
phpbb.ee 3.0.6