Leht 1 koguhulgast 2

Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 14:35 29. Nov 2010
Postitas katniss
tere,
et kas keegi on kuulnud või teab sellest midagi rohkem? Minu vanaema on pärist võrust ja ta rääkis mulle ükskord, et neid liikus ringi küll aga paljud põletati ära kuna nende lugejad olla hulluks läinud.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 16:12 29. Nov 2010
Postitas Irve
Usun, et vanaema mõtles üht moosese raamatut, mille number on suurem kui "ametlikel". Selline legendiraamat.

Muidu üldisemalt ma seda lori väga ei usuks :)

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 2:14 2. Dets 2010
Postitas Lee
Nõidadega oli teadaolevalt selline kurb lugu, et neid enne nõiaks tunnistamist piinati, mis tõesti olla inimesi ka hulluks ajanud. Nõiaprotsessid toimusid meile teadaolevate dokumentide põhjal ristiusu ajastul. Seega, mida aeg edasi, seda tõenäolisem oli, et nõial oli kodus olemas ka piibel. Kas seda koos nõiaga põletati, pole enam nii täpselt teada, aga rahvasuu pajatab, et kus suitsu, seal tuld.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 11:45 2. Dets 2010
Postitas mart
Kuigi piiblil (ja koraanil) on tihti arvatud olevat maagilisi omadusi (neid puudutades antakse vandeid jne), siiski ilmselt on mõeldud teist raamatut.

18. sajandil hakkas saksamaal levima raamat, mille nimi oli "6. ja 7. Moosese raamat". See on mugandus kabalistlikust teosest nimega Liber Salomonis (tuntud ka "ingel Razieli raamatu" nime all, mis on pärilt hilisantiigist. Osaliselt on sinna sisse kirjutatud ka Cornelius Agrippa raamatut "De occulta philosophia".

Sellest uuest raamatust on palju eri versioone, levis ameerikas, aafrikas, skandinaavias . Tuntud ka musta piibli nime all.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 12:02 2. Dets 2010
Postitas mart
Lee kirjutas:Nõiaprotsessid toimusid meile teadaolevate dokumentide põhjal ristiusu ajastul.


Nõiaprotsessid toimusid eestis vanal heal rootsi ajal (1629–1699), see on siis umbes "Viimsest reliikviast" Peeter I-ni :) See raamat ei taha hästi sellesse perioodi sobituda.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 13:05 2. Dets 2010
Postitas Lee
minu käsitlus oli pelgalt nõiaomandiõigusliku vaatenurk esitatud küsimusele :)
Vastuse kirjutamisel ei kahjustatud ajaloolist tõde ning kõik seosed konkreetsete raamatute ja isikutega tuleb lugeda üksnes puhtjuhuslikeks.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 17:42 8. Dets 2010
Postitas Lord Sauron
Lee kirjutas: Nõiaprotsessid toimusid meile teadaolevate dokumentide põhjal ristiusu ajastul.


Aitäh forumantide valgustamise eest. Tõesti tõesti arvasid paljud meist, et nõidu põletati Eestis peamiselt 7. saj e. Kr. ning kombe taassünd oli Nõukogude ajal.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 18:19 8. Dets 2010
Postitas Heart
Lord Sauron kirjutas:
Lee kirjutas: Nõiaprotsessid toimusid meile teadaolevate dokumentide põhjal ristiusu ajastul.


Aitäh forumantide valgustamise eest. Tõesti tõesti arvasid paljud meist, et nõidu põletati Eestis peamiselt 7. saj e. Kr. ning kombe taassünd oli Nõukogude ajal.


Enne Kristust?

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 11:41 9. Dets 2010
Postitas mart
Nõiaprotsessidel ja nõiaprotsessil on vahe :)

Juba Hammurabil olid nõidumise vastased seadused. Nõiaprotsesse tehakse ka tänapäeval Papuas, Indias, Saudi-Araabias, Aafrikas. Enamalt jaolt pole neil tänapäevastel protsessidel sedause tuge ja need on nö spontaansed. Nõiaprotsesse on inimesed ikka vahest teinud :)

Nõiaprotsessid ajaloos tuntud terminina, on nähtus 15.-17. sajandil Euroopas ja on üht või teist pidi seotud sellise asjaga nagu reformatsioon. Kui keskajal oli valdavalt nõidade kiusamine keelatud, siis moodne aeg tõi moodsad eesrindlikud suhtumised.

Eestis toimunud nõiaprotsessidel (kui ma õigesti mäletan) oli levinuim süüdistus nõiutud õllega haigeks nõidumine, mis natuke ehk iseloomustab seda nähtust :)

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 18:54 10. Dets 2010
Postitas tank
Meenub ka veel Salemi nõidade lugu, mis on järjekordne näide ameeriklaste ettevõtlikusest, valgustatusest ja eeskujust kogu maailmale :)

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 20:17 14. Dets 2010
Postitas Lee
Lord Sauron kirjutas:
Lee kirjutas: Nõiaprotsessid toimusid meile teadaolevate dokumentide põhjal ristiusu ajastul.


Aitäh forumantide valgustamise eest. Tõesti tõesti arvasid paljud meist, et nõidu põletati Eestis peamiselt 7. saj e. Kr. ning kombe taassünd oli Nõukogude ajal.Karta on, et ka enne ristiusku, veritasu jne "hallidel aegadel" sh. 7 saj. eKR, mida pole kahjuks dokumenteeritud, ei suhtutud avalikult maagiaga tegelevatesse kodanikesse harrypotterliku vaimustusega, seega keerulistel aegadel võis nii mõnigi paganavanem või kuningas ka oma vastaste või väga ebasoodsate asjaolude kokkulangemise korral ka enese "nõiad-maagid" teibasse ajada, põletada vms. Eestist on teada rabamatuseid (aega ei julge nimetada) kängitsetud liikmete ja post mortem murtud jäsemetega... et hing ja keha elavaid kimbutama ei pääseks... Põletamise (põletusmatuste) kohta ei julge hetkel sõna võtta, aga karta on, et elusalt ja surnult 7 saj Ekr põletatud inimluud tunduvad arheoloogidele väliselt suhteliselt sarnased ja ma ei julge väita et CSI Miami nii vanu mõrvu täie tehnika ja tõsidusega siinse maanurga muuseumidhoidlates menetleb... aegumistähtajad on ka lõhki ja mõrtsukid eeldatavasti ää koolend.

Lisaks on ajaloost teada ka mittepiiblimaades levinud nt. teiseusuliste"nõidade" menetlemisest vee ja tulega.

Antiikajastust on teada ja dokumenteeritud isegi filosoofide hukkamisi...

Samas piibel kui raamat, (nõiale kuuluv kirjapandud kristlik-religioosne kirjandusteos) nõia omandiõiguse vaatepunktis lähtudes, koosneb Uuest ja Vanast testamendist ning seondub tõepoolest üksnes ristiusu levikuajaga, sest enne seda piiblit nagu väga olemas ei olnud... ;)

Palun minu algsetesse postitustesse siiski ka edaspidi suhtuda eluterve huumori prismat kasutades...

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 12:08 15. Dets 2010
Postitas mart
Lee kirjutas:ristiusu levikuajaga, sest enne seda piiblit nagu väga olemas ei olnud... ;)


Moosese raamatud on suhteliselt vanad, juutide traditsioon paigutab nad aega, mis on veidi vähem kui poolteist tuhat e Kr. Ajaloolased oletavad, et mitte nii palju, aga osad neist ikka sinna tuhande kanti.

Ilma naljata :)

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 19:23 15. Dets 2010
Postitas mart
tank kirjutas:Meenub ka veel Salemi nõidade lugu, mis on järjekordne näide ameeriklaste ettevõtlikusest, valgustatusest ja eeskujust kogu maailmale :)


Salemi oma on väga stiilipuhas. Juured olid emakesel inglismaal. Kodusõda. Kuningas Karl jäi peast ilma ja jägnes segane ajastu, mis inspireeris agaraid puritaane nõidade suhtes uusi kavalaid süsteeme välja mõtlema. Üks eriti geniaalne leiutis oli "specter evidence", mis tähendas seda, et protsessil kehtis tõestusmaterjalina nähtud unenägu või nägemus, nõia süüdistamiseks polnud üldse tarvis teda füüsiliselt kohata ega nõidumas näha, ka polnud tarvis, et nõia käest leitakse süüdistavaid esemeid, nõia unes nägemisest piisas. Uued süsteemid erutasid ka ameeriklasi.

Salem oli kohane kasvupinnas uutele süsteemidele. Koht muust maailmast isoleeritud, viljeldi eesrindlikku kalvinismi, pidutsemine, tantsimine, musitseerimine ja mänguasjad olid keelatud. Lisaks olid elanikud omavahel tülis. Uute süsteemide abil hakati äkki nõidu leidma. Alguses nabiti paar tükki kinni, see aga teravdas inimeste loomulikku valvsust ja oma üllatuseks leidsid inimesed endi hulgast päris suure portsu kurjade kunstide praktiseerijaid.

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 20:03 24. Dets 2010
Postitas mart
päevakajalised nõiaprotsessid
http://www.postimees.ee/?id=362218

Re: Nõiapiibel

PostitusPostitatud: 13:11 27. Dets 2010
Postitas Lee
Braavo, Mart! :)

Lisaks sellele moosese raamatute teemale juurde, et praegu tegelevad arheolooogide rühmad põhiliselt piiblis (moosese raamatutes) mainitud linnade otsimise-leidmisega, ning päris hämmastavaid leide on ilmnenud.
Saksa arheoloogid teatasid mõnd aega tagasi võimalikust Gilgameši haua võimaliku asukoha leidmisest... (ka Gilgamešis räägitakse "nõidusest")

Eestis on raba- ja muid matuseid (raua-ja pronksiajast) kängitsetud liikmetega inimestest, et nende vaimud hulkuma ei pääseks... Kui juba surnuid niiviisi kardeti...

pealegi, karta on, et põletusmatustest leitud põletatud kondid ei erine nähtavalt elusast ja surnud peast põletamise korral. Vaevalt et CSI viitsib tulla nii aegunud kuritegude puhul oma tehnoloogiatega meie vaaride kondiotsi analüüsima...

Nõiaprotsessid ja nõidade salateadmised on sama vanad kui inimkond, ning nõidade teadmisteallikate päritolu on alati üritatud selgeks teha ja hävitada... sellest ka tohutu hulk legende, mis kõik juhtuda võiks, kui lihtinimene sellele oma küüned külge ajab... Üldiselt on asjatundmatu posimine ohtlik mitte niivõrd "nõiapiibli" vastsele omanikule kuivõrd kõigile, keda ta posides aidata üritab...
Murphy on selle seadusena kokku võtnud järgmiselt "Ühtki asja ei saa teha päriselt lollikindlaks, sest lollid on haruldaselt leidlikud" Ja (peaks siis ütlema, et uuema aja (vrd. pronksiaeg) eesti vanasõna ütleb, et loll saab kirikus ka peksa. :D