Foorumi Avalehele

Jäta vahele kuni sisuni

Tera hooldus, korrastamine, vahendid.

Ajaloo taaselustamine tema kõigis vormides

Moderaatorid: surra, Ghil, lemmu tabelin

Kasutaja avatar

Tera hooldus, korrastamine, vahendid.

PostitusPostitas KEK 17:58 21. Veebr 2010

Kirjutan seda teemat siin fantaseerimiseks,
jäi selline mulje, et pean veidi veel seletama mida mõtlesin, võibolla ei mõistetud päris hästi.

turmakoll kirjutas:
Hulkur kirjutas: PS. mõõkade terapidi kokkulöömine näitab ainult lööja vähest oskust mõõga käsitsemisel. *paneb stopperi käima*

Kui hoope sajab nagu rahet, ei mõtle keegi tera peale. Samuti ei lase keegi omale turniiril sisse lüüa, et tera säästa. Ma olen täiesti nõus, et enamus mõõgatehnikaid õpetab pigem lööki kõrvale juhtima kui otse blokeerima, aga täiskontaktses rüseluses ei pööra keegi sellele tähelepanu. Tera hoidmine on kõksijate ja pidurdatud löökidega võitlejate pärusmaa.

KEK kirjutas:Tean Turmakoll, et oled aastaid palju palju terast kokku löönud, ent siiski ei saa nõustuda sinuga selle kohapealt, et lahingus kergekäeliselt oma terasse suhtuda on mõistlik.
Selline suhtumine ei ole eriti kaugele mõtlev, inertsi säilitav.
Kehvasi tehnikaid kasutades, tera otse terapidi kokku taguda, ilma Äärmise(!) vajaduseta,
võib tekitada suuri suuri kahjusi ka kõige parematele teradele(!).

Sedaviisi talitades ei ole sul pärast paari lahingut enam asjalikku tera millele tugineda.

Tuletan meelde, et te kasutate nüristatud terasi... serv 2mm diam. kui ma ei eksi?
Sellised terad ei tee mitte sarnast kahju teisele terale kui korralikud teravad...

Celecirion kirjutas:Olen nõus ,KEK, selle osaga,et kergekäeliselt terasse suhtumine pole mõistlik.
Aga kui sa oled turniiril-lahingus,kus võisteldakse punktide peale või isegi löömingus elu peale, tuhatkond aastat tagasi,siis kui sinu suunas tuleb löök,mida sa ei jõua-suuda enam ära kaitsta oma kilbiga,(mis on põhimõtteliselt su ainus kaitserelvastus) ja kui sa jõuad veel kuidagi löögi vahele panna oma mõõga,siis pole väga vahet, kas ta on lapiti või teraga , kui ta säästab sind Võimalikust surmavast vigastusest või ehk Võitleja Jaoks Olulisest Punktist tema arvelt.
See kõik toimub väga kiiresti, nagu sa tead, ehk siis minu point kokkuvõtvalt oli see:
On isegi hästi, kui sa saad enda ja tabamuse vahele oma mõõga - pole vahet,mis pidi, kui see säästab sind emb-kummast eelmainitust.

Ei ole ma ajaloolane, ega arheoloog.
Aga siin on ehk inimesi, kes täpsemalt informeeritud.

Küsimus arutamiseks on see,
et mis sorti tööriistu ja vahendeid mõõga tera töös hoidmiseks kaasa tariti?
Luisk, mingid pehmemad kivid vast oli?
Mis on tõenäosus, et väiksema seltskonnaga rännakul olles vändaga vesikäi ka kaasas?

Väidan seda, et kui kahte korralikku mõõgatera kokku taguda otse tera-tera vastu, vigastab see mõõka hoopis rohkem kui 2 mm diameetriga nürisi raudlatte omavahel serv ees kokku tagudes.
Kokkupuutepindala on väga erinev.

Siit edasi arutledes, võttes aluseks hüpoteetilise maailma, kus tõesti korralik terarelv hädavajalik, tundub võrdlemisi oluline tera igal võimalusel hoida ja mitte ära käkkida.
Fantaseerime veel juurde selle ka, et igal teisel ei ole mitme tonnist roostetavat raudkolakat milles ta ringi vurab, vaid tavalisel inimesel on terve elu jooksul terast mida kasutada kilo-paari ringis maksimaalselt.

Sellises olukorras muutub tera säästmine hoopis rohkem oluliseks.

Kordan üle, et räägin olukorrast kus ei ajata taga turniiri punkte ja kus iga kokku-põrge ei ole viimane, vaid potensiaalne vajadus korraliku tera järele jääb alles ka pärast kokkupõrget.

On keegi leidnud viiteid tera hoolduse ja selleks kasutatud tööriistade koha kuskilt?
KEK
Ruunitundja

Kasutaja avatar

Re: Tera hooldus, korrastamine, vahendid.

PostitusPostitas turmakoll 10:22 22. Veebr 2010

KEK kirjutas:Siit edasi arutledes, võttes aluseks hüpoteetilise maailma, kus tõesti korralik terarelv hädavajalik, tundub võrdlemisi oluline tera igal võimalusel hoida ja mitte ära käkkida.

Tera hoidmine on ilus ja vajalik, aga veel tähtsam tera hoidmisest on hoida oma elu. Kõige puhtamalt võidetakse need lahingud, mis võidetakse võitluseta. Nii oma elu kui ka tera huvides on hoiduda viimase hetkeni kokkupõrgetest, mis võiksid ühte neist ohustada. Kui aga asi juba võitluseni läheb ja valida on elu või tera vahel, ohverdaks valdav enamus indiviididest siiski tera (pead ikka lootusetu mõõgapede olema kui otsustad vastupidi).

Kui oled kunagi osalenud lahingus, kus on rohkem kui paarkümmend võitlejat ja lahingrivi on vähemalt neli-viis liini sügav, siis tead, et suur osa ajast ei ole võimalik selles rüseluses üldse liigutada. Seisad kusagil esimeses või teises liinis, kilp ees, mõõk peakohal. Neljast küljest litsutakse niimoodi peale, et mõõka alla lasta ei saa, kilpi üles tõsta ka mitte. Lüüa pole kedagi ja kui oleks, poleks ruumi liigutada. Seisad siis seal ja ootad, kuni keegi sureb, et saaks liikuma. Paar liini eestpoolt käib aga kahekäe kirves sulle mataki-mataki vatu pead. Kuidas sa seal seda tera hoiad?

Ei tohi unustada, et enamalt jaolt ei ole kergeteraline mõõk siiski lahingrelv, suurde madinasse minnes valiks meelsasti midagi tummisemat. Kui kahevõitluses võib osav võitleja libistades ja laveerides tõesti oma tera tublisti säästa, siis peale seda kui paarkümmend matsi sinust lahingus kirvestega üle jooksevad ja sa juhtumisi ellu jääd, võib enne seda hoolikalt teritatud mõõk päris nutune välja näha.

Mõõgamehel oli kindlasti luisk taskus.
Ei maksa ka tähelepanuta jätta roostetamist, kui tera kuivana ei hoia, rikneb see väga kiiresti.
Ilmaruumi tühjus on lõputu ja inimesele antud võimalus täita see oma nägemustega.
turmakoll
Loitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Alari 12:04 22. Veebr 2010

Ma ei arva, et lööke peab mõõga teraga vastu võtma. See väide, et vahepeal on tõesti vaja relv ette viia, sest muud üle ei jää, on õige, kuid ka siis on võimalik proovida löök vastu võtta tera küljega.

Kehv on argument, et kuna osad löögid tulevad terasse ja neid pole võimalik tera küljega blokeerida, siis peaks kindlasti kõik löögid terasse võtma. Terad muutuvad sellisteks saagideks just seepärast, et inimesed arvavadki – kui kõik prooviksid blokkida tera küljega, siis ei läheks mõõgad nii saeks. Mainiks ka sellist terminit nagu pingekontsentraator ning seda, et mõõkade teras polnud nii ühtlane ja kvaliteetne nagu tänapäevastel mõõkadel.
turmakoll kirjutas:Ei tohi unustada, et enamalt jaolt ei ole kergeteraline mõõk siiski lahingrelv, suurde madinasse minnes valiks meelsasti midagi tummisemat. Kui kahevõitluses võib osav võitleja libistades ja laveerides tõesti oma tera tublisti säästa, siis peale seda kui paarkümmend matsi sinust lahingus kirvestega üle jooksevad ja sa juhtumisi ellu jääd, võib enne seda hoolikalt teritatud mõõk päris nutune välja näha.

Ajalugu räägib siiski seda, et mõõka kasutati ikka päris palju

Suurematel sõjakäikudel oli igasuguseid tagalamehi (puusepad, kokad jne) kaasas, tõenäoliselt olid ka relvasepad kaasa võetud.
Alari
Haldjate sõber

Kasutaja avatar

PostitusPostitas turmakoll 13:20 22. Veebr 2010

Alari kirjutas:See väide, et vahepeal on tõesti vaja relv ette viia, sest muud üle ei jää, on õige, kuid ka siis on võimalik proovida löök vastu võtta tera küljega.

See on jah siis kui lööd raudteerööpaga. Kui sul on õhukeseteraline kerge mõõk, oled täisidioot kui selle lapiti löögi vastu paned. Peale seda võid oma relva vaid mitmes jupis kasutada, parimal juhul saad taskunoa ja saksi.
Ilmaruumi tühjus on lõputu ja inimesele antud võimalus täita see oma nägemustega.
turmakoll
Loitsija

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mimic 14:02 22. Veebr 2010

turmakoll kirjutas:See on jah siis kui lööd raudteerööpaga. Kui sul on õhukeseteraline kerge mõõk, oled täisidioot kui selle lapiti löögi vastu paned. Peale seda võid oma relva vaid mitmes jupis kasutada, parimal juhul saad taskunoa ja saksi.

Loll jutt vutt-vutt suhu tagasi ! Ülekarastust ei pea mitte laiaendama kõigile teradele.

Parimat,
Mimic
Dancing on the edge of a blade
Rollimäng on Kõigelooja poolt soositud ja seeläbi kohustuslik
Mimic
Haldjate õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ocazy 14:05 22. Veebr 2010

Kas see probleem tuleneb ainult ülekarastatusest või on ka metallide erinevuses asi ja sepa tehnikas? Ma olen nagu kuulnud, et mitte kõiki terasid ei saa lapiti vastu alasit lüüa.
Ja kui nüüd tera kaitsmisest rääkida, siis lüüakse ju ikka eesmärgiga tappa, ehk siis kindlalt tera ees ja mis me siis solvume või, kui keegi selle oma rautatud kilbi servaga või teraga vastu võtab.
Mõõgamees olen ma muidugi s...avõitu aga niipalju kui ma trennis käisin, jäi mulle meelde, et parry käib ikka mõõga teraga, mitte lapiti???
Ocazy
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas KEK 18:04 22. Veebr 2010

Üldiselt, lapiti ei soovitaks ma lööke väga vastu võtta (ja ma veel kord ytlen välja, et Äärmise! vajaduse juures on ka seda mõistlik teha, pole kordagi väitnud, et elu-surma situatsioonis ei peaks üritama igat viimastki eelist ära kasutada...)

Lapiti mõõgatera peatades on paar asja mis juhuda võib.
- mõõk võib viga saada rohkem kui soovitud (mängu tuleb tera geomeetria, kasutatud materjal(id) ja termilise töötluse kvaliteet)
-mõõk võib lapiti tulnud jõu tõttu ebameeldivalt vibreerima hakata käes hetkeks.
-lapiti kaitstes on väike oht, et käepide, näpud ja mõjuv jõud on õnnetult ebasootsalt paigutatud niiviisi, et mõõga käespüsimine jääb paljuski ainult (juba potensiaalselt väsinud) sõrmede haarde-võime taha kinni.

Arvan et ei ole mõistlik, ei otse risti täisnurkade all terapidi kokku ega ka lapiti.
Kui aga kerge nurgakese all see tera oma teraga vastu võtta, nii et rakendatud jõud otse sinu terasse ei kandu, vaid kergelt sinust eemale libiseb, jääb tera hoopis pikemaks ajaks sinu kasutada.
Lisaks on veel vigureid, kus võid küll peaaegu lapiti näiteks tera vastu võtta, kuid sinu mõõk ei oota staatiliselt kokkupõrget, vaid tema liikumissuund ja teekond leevandavad muid tegureid.

sarnast põhimõtet, sarnase põhjusega, kasutavad ju näiteks jaapanlased oma tammekaikaga mõõga vastu võideldes.
Kui otse risti langevale mõõgale oma tammise kaika vahele paned, on suur tõenäosus, et mõõk ei peatu teepeal, kui aga sama kaika õige nurga all ette sead, nii et mõõks ennast sisse ei söö vaid libisema hakkab, jääd ehk ellu.
KEK
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ocazy 18:19 22. Veebr 2010

Ehk siis mida kehvemeast terast relv, seda tihemini tuleb luisuga nühkida ja pojale pärandada pole enam suurt midagi.
Ocazy
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Mimic 22:45 22. Veebr 2010

Kel' huvi, kuidas meie lööke lapiti vastu võtame, astuge Tehasest trenni ajal läbi, kes parajasti kohal on, näitab. Ka tugevate löökide vastu töötab. Mõõgad peavad ka vastu päris pikalt ega murdu esimese bloki peale. Kel' huvi ei ole, sellele ei näita :)
Selles osas KEKiga nõus, et õige blokk on libamisi või dünaamiline, ka meie 'lapikud' blokid ei ole tegelikult täiesti staatilised.
Jätkuvalt olen kindlal veendumusel, et terasse teadlikult ja süstemaatiliselt staatiliselt blokkimine on ilmne rumalus ja keskaja kontekstis mittetoimunud (hilisuusaegne saablivõitlus, millele näiteks isand Bernard oma bofritehnika baseeris minu teada, on täiesti teine teema, seal on terasse blokkimine täiesti 'autentne'). 'Tööõnnetusena' terasse blokkimist kindlasti tuli ette siis ja tuleb ka nüüd.

Parimat,
Mimic, palub edaspidised arutlused tehnika koha pealt tuua keskkonda, kus on käepärast mõõgad, et kohe kohapeal järgi proovida ja katselisel teel tulemuseni jõuda.
Dancing on the edge of a blade
Rollimäng on Kõigelooja poolt soositud ja seeläbi kohustuslik
Mimic
Haldjate õpilane

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Xan 23:23 22. Veebr 2010

Mul juba tükk aega mulje, et Mimic ja Turmakoll räägivad erinevatest mõõkadest ja seega ka mõnevõrra erinevatest kaitsetehnikatest, nii umbes vähemalt 2 sajandit erinevatest.
Arhitektuurne projekteerimine ja detailplaneeringud - 50 18 059
Xan
Valguse kaitsja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas turmakoll 9:24 23. Veebr 2010

Xan kirjutas:Mul juba tükk aega mulje, et Mimic ja Turmakoll räägivad erinevatest mõõkadest ja seega ka mõnevõrra erinevatest kaitsetehnikatest, nii umbes vähemalt 2 sajandit erinevatest.

Keskajast on väga vähe materjale säilinud võitlustehnikate kohta, muinasajast üldse mitte. Põhiline materjal Euroopaliku mõõgakasutuse kohta on 18.-19. sajandist, kui seda veel akadeemilisel tasemel praktiseeriti ja need teadmised ka kirja pandi. Siis oli põhiliselt tarvitatavaks relvaks kergeteraline saabel. Tänapäeva taaskehastajate "tehnikad" on kõik suht ise aretatud, seda kuidas vanasti tehti, ei tea tegelikult keegi.
turmakoll
Loitsija

PostitusPostitas UL 9:51 23. Veebr 2010

turmakoll kirjutas:Keskajast on väga vähe materjale säilinud võitlustehnikate kohta, muinasajast üldse mitte. Põhiline materjal Euroopaliku mõõgakasutuse kohta on 18.-19. sajandist, kui seda veel akadeemilisel tasemel praktiseeriti ja need teadmised ka kirja pandi. Siis oli põhiliselt tarvitatavaks relvaks kergeteraline saabel. Tänapäeva taaskehastajate "tehnikad" on kõik suht ise aretatud, seda kuidas vanasti tehti, ei tea tegelikult keegi.

ma ei ütle muud kui http://www.thearma.org/manuals.htm

ul, tegi oma viimase trenni keskaegse manuaali põhjal ehk siis täitsa ise aretanult
UL
Valguse hoidja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Alari 10:03 23. Veebr 2010

turmakoll kirjutas:See on jah siis kui lööd raudteerööpaga. Kui sul on õhukeseteraline kerge mõõk, oled täisidioot kui selle lapiti löögi vastu paned. Peale seda võid oma relva vaid mitmes jupis kasutada, parimal juhul saad taskunoa ja saksi.

Umbes kaks aastat oleme trennis aktiivselt kasutanud terasmõõkasid, senimaani on kõik mõõgad ühes tükis. Ma ei tea, kuidas sina oled suutnud seda oma relva sedasi ära lõhkuda, aga ju siis asi termotöötluses kinni on.

Igatahes mõjutavad teras olevad täkked palju rohkem mõõga tugevust kui külje peal asuvad, siin väike pilt pingetest mõõgateral löögi ajal, saadud fem analüüsiga (kui selle kohta on küsimusi, küsige privas). Punane värv näitab, kus on suuremad pinged ning sinine väiksemaid pinged.
http://img685.imageshack.us/img685/2536/pinged.jpg
Pidevate löökide mõjul hakkab muutub mõõk nõrgemaks just nendest kohtadest, kus on suuremad pinged ning täkked teral on selleks sobivad kohad.

Xan kirjutas:Mul juba tükk aega mulje, et Mimic ja Turmakoll räägivad erinevatest mõõkadest ja seega ka mõnevõrra erinevatest kaitsetehnikatest, nii umbes vähemalt 2 sajandit erinevatest.

Nende kahe sajandi jooksul ei muutunud mõõk nii palju, et peaks hakkama kasutama teisi tehnikaid.
Alari
Haldjate sõber

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Ocazy 10:04 23. Veebr 2010

Kes rääkis süstemaatilisest ja teadlikust teraga risti blokkimisest?
Keskaeg - 9.-15. saj. Ütleme siis, et 600 aasta jooksul muutus minuteada juba mõõga kuju suuresti, turvised arenesid nii, et ohohhoooo. Ma katsun nüüd siin praktukte ees väita, et ilmselt muutus ka võitlustehnika tundmatuseni. Pakun, et 8. saj. mõõk oli 14. saj. mõõgast lühem, tömbim, laiem ja raskem. Karta on, et Karl Suur hilisemas mõistes eriti vehelda ei osanud, rasked löögid võis tõrjuda pigem kilbiga. Philippe IV võis seda aga juba hoopis teisiti teha.
Mõõku risti kokku lüüa on aga juba seetõttu rumal, et selline tegevus ei vii ilmselt tulemusni - vastase tapmiseni.
Tänapäeva platsivõitlejate mõõgad ei ole teravad ja keelatud on ülitugevad löögid, mis keskaja kontekstis kindlasti keelatud ei olnud. sedagi peaks arvestama.
Ocazy
Ruunitundja

Kasutaja avatar

PostitusPostitas Alari 10:10 23. Veebr 2010

Ocazy kirjutas:Kes rääkis süstemaatilisest ja teadlikust teraga risti blokkimisest?
Turmakoll
Keskaeg - 9.-15. saj. Ütleme siis, et 600 aasta jooksul muutus minuteada juba mõõga kuju suuresti, turvised arenesid nii, et ohohhoooo. Ma katsun nüüd siin praktukte ees väita, et ilmselt muutus ka võitlustehnika tundmatuseni. Pakun, et 8. saj. mõõk oli 14. saj. mõõgast lühem, tömbim, laiem ja raskem. Karta on, et Karl Suur hilisemas mõistes eriti vehelda ei osanud, rasked löögid võis tõrjuda pigem kilbiga. Philippe IV võis seda aga juba hoopis teisiti teha.
Mõõku risti kokku lüüa on aga juba seetõttu rumal, et selline tegevus ei vii ilmselt tulemusni - vastase tapmiseni.

Xan tõenäoliselt mõtles 12. ja 14. sajandit, 14. sajandil hakkas mõõk tõesti palju kiiremini muutuma, kuid siiski on ta üsna sarnane nii massilt kui ka kujult sellele, mida kasutati 2 sajandit varem.
Kuue sajandi jooksul tõesti mõõk muutus palju, sest terase töötlemise tehnoloogia arenes ning relvatööstus läks uute võimalustega kaasa.
Alari
Haldjate sõber

Järgmine

Mine Taaskehastamine

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline

© Dragon.ee | E-post: dragon@dragon.ee | HTML'i kontroll